Fronda.plAnioł
10.09.19, 21:14(fot. youtube)

Ks. Bogdan Bartołd: Pogaństwo nigdy nie umarło

- Ludzie żyją tak, jakby Bóg nie istniał i nie objawił ludziom swojej woli. Niektórzy ogłosili się całkowitymi panami siebie, swojego losu. Zrzucili Boga z tronu i sami na ten tron weszli jako twórcy nowej bezbożnej, nie mającej nic wspólnego z dekalogiem moralności. Samych siebie, wszystkie swoje najbardziej amoralne zachcianki i występki czynią obiektem prawie że boskiego kultu - mówił dziś podczas homilii w trakcie mszy św. w intencji ofiar smoleńskich ks. prałat Bogdan Bartołd, proboszcz parafii katedralnej w Warszawie.
 

- Od chwili grzechu pierworodnego człowiek toczy swoją walkę na różnych płaszczyznach swojego życia. Chodzi przede wszystkie o uznanie pierwszego przykazania dekalogu, o uznanie wiary w jedynego Boga i odrzucenie pogaństwa. Bo to pierwsze przykazanie jest fundamentem wszystkich innych przykazań oraz prawd wyznawanej przez nas wiary - mówił duchowny.

- Wbrew pozorom, pogaństwo nigdy nie umarło. Ono tylko w ciągu wieków zmieniało swoje oblicza, zmieniało bogów i sposoby oddawania czci. Zaczynało się kiedyś i zaczyna się dziś wraz z odrzuceniem planu Bożego, który jest objawiony w Jezusie Chrystusie. Zaczyna się w chwili, gdy człowiek odmawia Bogu swojego posłuszeństwa i gdy człowiek jak lucyfer woła "nie będę ci służył". Nowe pogaństwo jest wyjątkowo silne i wyjątkowe groźne. Jakże trudno niektórym przyjąć, że człowiek nie istnieje dla siebie i swojej chwały, lecz dla chwały Bożej - podkreślił ks. Bartołd.

- Ludzie żyją tak, jakby Bóg nie istniał i nie objawił ludziom swojej woli. Niektórzy ogłosili się całkowitymi panami siebie, swojego losu. Zrzucili Boga z tronu i sami na ten tron weszli jako twórcy nowej bezbożnej, nie mającej nic wspólnego z dekalogiem moralności. Samych siebie, wszystkie swoje najbardziej amoralne zachcianki i występki czynią obiektem prawie że boskiego kultu - zaznaczył ksiądz prałat.

Jak podkreślił proboszcz warszawskiej katedry podkreślił jednocześnie, że nie chodzi o to, "by we współczesnym świecie dostrzegać jedynie zło i bunt przeciw Bogu".

- Dobra we współczesnym świecie jest na pewno więcej, niż zła. Dobrych, szlachetnych ludzi jest więcej niż złych - mocno w to wierzę. Gdyby było inaczej, świat przestałby istnieć. Nie ma innego ratunku na odrodzenie Kościoła w świecie, jak tylko więcej gorliwości, więcej wiary, więcej naśladowania Chrystusa, ale Chrystusa ukrzyżowanego, miłosiernego, ubogiego, więcej obecności Boga w życiu chrześcijan, w życiu jego kapłanów - mówił ks. Bogdan Bartołd.

bz/niezalezna.pl

Komentarze

andrzejhahn32019.09.11 17:01
racja ......dlatego sekta katolicka obchodzi poganskie swieto ..wielkanoc
Arthur Schopenhauer2019.09.11 11:42
Religia jest jedynym środkiem, aby surowym zmysłom i niezgrabnemu umysłowi pogrążonego w pospolitości i materialnej pracy tłumu oznajmić i dać odczuć głębokie znaczenie bytu. Albowiem człowiek taki, jaki z reguły jest, nie ma pierwotnie zmysłu do niczego innego oprócz potrzeb i żądz fizycznych, następnie dopiero domaga się trochę rozrywki i zabawy. Twórcy religii i filozofowie na to przychodzą na świat, by człowieka z odrętwienia otrząsnąć i wskazać mu na wzniosłe znaczenie bytu: filozofowie czynią to dla niewielu wybranych, twórcy religii dla wszystkich, dla ludzkości w ogóle. Gdyż ˝filozofami tłum być nie potrafi" mawiał Platon. Religia jest metafizyką ludu; należy mu ją z konieczności zostawić i dlatego na zewnątrz przynajmniej szanować, gdyż odzierać ją z powagi znaczy tyle, co ją odbierać. Jak istnieje poezja ludowa, a w przysłowiach mądrość ludowa, tak samo musi istnieć metafizyka ludowa, albowiem człowiekowi potrzeba koniecznie wytłumaczenia zagadki życia na miarę jego zdolności pojmowania.
anonim2019.09.11 10:07
I mądrego Chrystusa, bardzo proszę, mądrego mądrością Miłującego Logosu, bo tego szatan boi się najbardziej, cytat: "nienawidzę twojego umysłu!", powtarzane na tysiące sposobów, opierającego się na prawdzie i faktach umysłu!
JS2019.09.11 8:24
Fałszywi, niewidzialni przyjaciele robią wszystko aby przypodobać się człowiekowi. Ale im nie zależy na naszych nie mających żadnego znaczenia ciałach ale na naszych DUSZACH ! W sztuce Igraszki z diabłem, Jerzy Kamas grający diabła solfernusa, chce duszy Marcina Kabata (Marian Kociniak) i mówi do niego, że dusza ta takie nic, jak rybi pęcherz, a Marcin Kabat pyta się mniej więcej takimi słowami, to dlaczego tak ci zależy na tym nic nieznaczącym pęcherzu ? W tej prostej sztuce zawarto wiele prawdy o świecie niewidzialnym i tym ziemskim. Wokół nas nieustannie krążą, uwijają się bestie ! Oddaje się im bezrozumny kult np. nadając nazwom przedmiotów, firm ich imiona, jak Kronospan (Kronos Chronos pan), Merkury Market, Cezar, Hermes, Afrodyta, a w PRL był Światowid a ja należałem do klubu pływackiego Neptun... Pozdr.
Schulz2019.09.11 8:09
Kościół i moralność? wierzący i moralność?wystarczy spojrzeć za okno, kogo wy oszukujecie? kim jesteście, że stawiacie się wyżej od innych?
ja2019.09.11 4:20
Jest to pewne uogólnienie semantyczno językowe (zgoda, że nieprecyzyjne). Kaznodziei chodzi o to, że bezbożność rozrosła się do niebotycznych rozmiarów, przekraczająca wszelkie możliwe wyobrażenia i logikę rozumowania...Nie chodzi zatem o pogaństwo jako takie, które było, jest i będzie jako system wierzeń, w rozwoju ludzkości, jako etapy..itp. Chodzi o rozwój zła na świecie, które się rozrasta nieustannie i ciągle.. Jest to uwidocznione w każdej wielkiej religii. To widoczne jest gołym okiem, dla każdego człowieka wewnętrznie uduchowionego, a dla chrześcijanina, katolika w szczególności.
Torchwood2019.09.11 2:17
Dlaczego miałoby umrzeć? Próba zastąpienia przymusem słowiańskich starożytne bajki przez hebrajskie starożytne bajki nie udała się. Natomiast to, że "ludzie żyją jakby bóg nie istniał" nie ma nic wspólnego z pogaństwem. To zwykły racjonalizm odrzucający starożytne legendy sprzeczne z naukowym obrazem świata.
Moly2019.09.11 1:34
"Swiete" slowa I nigdy nie umrze!
violencja2019.09.10 23:33
Dobra jest więcej.
Klarysa \305\201\304\205giwska2019.09.11 0:05
w czyjej kieszeni?
Witek2019.09.10 22:32
Pogaństwo nie umarło , tylko zostało wymordowane .. Przepraszam zostało nawrócone
Albert2019.09.10 22:19
Wszystkim, których druk nie męczy (czyli wyklucza to tego idiotę nawijającego w kółko o penisach, obciąganiu i jakimś tam Lechu Krawczyku) polecam poznać mitologię słowiańską. Gieysztor, Łowmiański, Strzelczyk. Sama mitologia Słowian jest wręcz fascynująca.
GromowładnyPerunStrąciSzkieletoraZGiewontu2019.09.10 21:51
Poganizm jest rodzimy. Chrysto-bajki znad Jordanu wprowadzono tutaj siłą. Zgnije i wdepczemy go w ziemię, jak nawóz.
J.P2019.09.10 21:43
W pierwszym wersie zaraz po tytule już kłamstwo "Ludzie żyją tak, jakby Bóg nie istniał " Przypomnę, że poganin to osoba także wierząca, więc prawdopodobne, że żyje z Bogiem. To, że jest innowierca nie czyni go mniej moralnym od zwykłego katolika.
Konfederata2019.09.10 21:21
Redaktorzy frondowi. Możecie zrobić tak, by tweety osadzały się na forum?