25.01.20, 11:35

Ks. Bortkiewicz ostro o ataku na wolność na uniwersytetach

"Do niedawna funkcjonowało w przestrzeni filozofii pojęcie wolności słowa, które pozwalało na wyrażaniu poglądów w wypowiedzi. A wypowiedź polega ocenie w kategoriach prawdy lub fałszu. Dzisiaj natomiast o wiele bardziej powszechne staje się pojęcie wolności ekspresji. Poglądy stają się kwestią ekspresji opartej na emocjach, a tej nie można oceniać w kategoriach prawdy lub fałszu. I to przesunięcie ma swoje konsekwencje" - stwierdził ks. prof. Paweł Bortkiewicz TChr w programie "Myśląc Ojczyzna" Telewizji Trwam.

Uczony kapłan nawiązał do dyskryminacji na uczelniach takich osób jak profesorowie Nalaskowski, Smyczyński, Budzyńska.

"Ekspresja w takiej perspektywie jest zawsze możliwa, wiarygodna, bo przecież wynika z autentycznego przeżycia jednostki lub grupy. Nie można tego obiektywnie zweryfikować, ale można wykrzyczeć swoją ekspresję. Nie można w ekspresji doszukać się treści, a więc nie idzie z nią polemizować. Nie można poddawać ekspresji ocenie aksjologicznej, bo taki stan rzeczy mógłby naruszyć czyjąś tożsamość. Wystarczy więc, że jakaś grupa lub ktoś jeden zaprotestuje, bo wykładowca reprezentuje zbyt radykalne katolickie poglądy i to staje się podstawą oskarżenia" - powiedział ks. Bortkiewicz.

"Nikt nie poddaje analizie, że związek kobiety i mężczyzny jako jedyny może zostać uznany za małżeństwo i czy taki pogląd jest rzeczywiście radykalnie katolicki czy też może na przykład występował w pogańskim Rzymie czy innych kulturach. Ale to nie jest ważne. Ważne jest to, że rektor przychyla się do ekspresji zarzutów urażonych studentów, którzy z pewnością są niezdolni do precyzyjnego wyrażenia powodów swojego urazu" - dodał, mówiąc o sprawie prof. Ewy Budzyńskiej.

"Trzeba temu położyć kres, a to oznacza nowelizację ustawy o nauce i szkolnictwie wyższym. Niech nie nazywa się „konstytucją dla nauki” coś, co wchodzi w konflikt z elementarnymi zasadami konstytucji RP" - dodał kapłan.

bsw/radiomaryja.pl

Komentarze

Taka jest prawda2020.01.26 14:19
"Do niedawna funkcjonowało w przestrzeni filozofii pojęcie wolności słowa, które pozwalało na wyrażaniu poglądów w wypowiedzi. A wypowiedź polega ocenie w kategoriach prawdy lub fałszu." Taki myk zrobili już na Frondzie.Nie wolno oceniać czy coś jest dobre czy złe, zniknęły czerwone i zielone łapki. niedługo tylko zielone ludziki będą grasować.
Luzifer®2020.01.25 21:23
Czarny szamanie Bortkiewicz. W doopie ma sie na uniwerkach twoje czary mary i po xuj w ogole zabierasz glos parchu. Zamknij juz swoja nalana gebe i zajmij sie tym, po powinienes: Swe zabobony, dym z kadzidelka, mruczenie szamanskich zaklec, strasz owieczki w kosciolku, bo jeszcze ich troche sie boi. Im wiecej bedziesz strzepil swoj ryj, tym wiecej odpycha od tego twojego kosciola. Szuja jestes i wez stul swoj katolicki pysk Szamanie.
Hala2020.01.25 18:15
Niech Bóg błogosławi ks. Bortkiewiczowi za kompetentne, pełne i wzmacniające nas katolików wypowiedzi. Natomiast co do wpisów tych pełnych nienawiści, pogardy i obrzydliwości, to żal ze ci ludzie tak łatwo ulegają szatanowi. Nawróćcie się do Boga, póki jeszcze jest to możliwe.
Ozon512020.01.25 17:50
Najlepiej o ludziach przeciwnych Kościołowi świadczą poniższe wpisy. Pełne nienawiści, ignorancji i obskurantyzmu wypowiedzi ogarniętych zwierzęcą wściekłością ludzi. Ciemna chmura przerażającego zła. Taka atmosfera panowała chyba tylko w niemieckich obozach śmierci. Strach i przerażenie.
to my2020.01.25 16:27
bortek, twoi katopedofile ucza juz moralnosci polska mlodziez. kochaja polskie dzieci te katopedofile twoje.
andrzejhahn32020.01.25 16:15
bortkiewicz ty parszywa kreaturo koscielna,nierobie i pasozycie spoleczny ..SRAM TOBIE DO RYJA PASTUCHU koscielny
krzysztof2020.01.26 15:43
jesteś lewak ze świńskim ryjem i cham
Cool (druga odpowiedz dla M. Blaszczyk)2020.01.25 13:43
1 cyt: " Przynajmniej część sprawców jest znanych. Są to skazani w procesie. Byli Polakami. Nie Białorusinami, nie Żeydami, nie Chińczykami..." odp: ... Możesz więc co najwyżej napisac, że ten konkretnie przestepca był Polakiem! ... twierdzenie, na podstawie pojedynczych przypadków, że Polacy byli mordercami, jest generalizowaniem i podła manipulacją. 2 cyt: " ... Do tego piszesz: " jednocześnie o ofiarach Holokaustu mówicie o Żydach i słowem nie wspomnicie, że połowa, to byli polscy obywatele." Ja jestem jedna i ja np. tu: https://www.fronda.pl/a/jacek-sasin-prezydent-andrzej-duda-podjal-jedyna-mozliwa-decyzje,138814.html pisałam, dziwiąc się dumie z doprowadzenia do takiej sytuacji, pod postem pana hrabiego Potockiego: "??? Jesteśmy dumni z sytuacji, że rządzący Polską doprowadzili do sytuacji, gdy na obchodach jednego z największych ludobójstw w historii, których ofiarą byli głównie polscy obywatele, polski prezydent nie ma możliwości się wypowiedzieć? .... " odp: ... pomijam fakt, że jak zwykle błednie okreslasz sprawców i winnych, to gdybyś trochę myślał to wiedziałabyś, że właśnie dlatego, żeby między innymi słowa o polskich ofiarach nie dotarły do szerokiej rzeszy odbiorców, Duda nie został dopuszczony do głosu! ... Twój głos natomiast, wybacz! ... ale nic nie znaczy! 2cyt::" ...No a Holocaust zorganizowali naziści. Różnych narodowości. Jego głównymi sprawcami było dwóch Austriaków akurat: Hitler i Eichmann. Nie widzę ŻADNEGO powodu, by fakt ten zatajać." odp: ...Idąc Twoim tokiem "myślenia" holokaust współorganizowali Żydzi, bo Hitler miał też pochodzenie żydowskie. Ale nie bedę brnął w ten idiotyzm bo jego pochodzenie nie ma najmniejszego znaczenia! ... istotnym jest fakt, ze był przywódcą Narodu niemieckiego, realizującym plan z demokratycznym poparciem i dla korzyści państwa niemieckiego. 3cyt: " ... Dobrowolna współpraca przy byciu mordowanym to dość zabawny pomysł. Chyba nie bardzo rozumiesz koncepcję dobrowolności..." odp: Dobrowolny = ochotniczy. 4 cyt: " ... Co do Jedwabnego... No cóż. Mnie te zeznania przekonują, jest ich tyle, że nie potrafię zrozumieć, po co tyle osób, nie mających żadnego w tym interesu, miałoby kłamać, podobnie jak przekonały zespół specjalistów z IPN i Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, A tymczasem człowiek podpisujący się Cool wie lepiej od sądu, specjalistów, prezydenta i w ogóle wszystkich..." odp: Gratuluje niezachwianej wiary w system polityczno-sądowniczy! Muszę Cie jednak zmartwić, IPN właśnie prowadzi archiwizacje dokumentalną zeznań świadków tej zbrodni i czeka na "zielone światło" na wznowienie badań, niestety nie ma jeszcze decyzji politycznych na wyższych szczeblach ... jednak wydaje się to kwestią czasu! :-))
Albert2020.01.25 13:30
"Uczony kapłan nawiązał do dyskryminacji na uczelniach takich osób jak profesorowie Nalaskowski, Smyczyński, Budzyńska. " "Uczony kapłan" to brzmi jak "suchla woda". Uczelnia teologiczna, którą ukończył Bortkiewicz równie dobrze mogłaby nosić nazwę Wyższej Szkoły Pierdzenia na Smerfy. Dyplom z takiej uczelni jest wart tyle samo, co każdej teologicznej - czyli stanowi równowartość papieru toaletowego. Katoprawactwo jak zwykle podniosło wrzask na temat dyskryminacji Budzyńskiej w momencie, kiedy Budzyńskiej zabroniono dyskryminować innych.
Albert extra VERGIN oil do smarowania odbytnic 2020.01.25 13:30
Albert extra VERGIN oil do smarowania odbytnic - po 14 latach w Tybecie .. "Nauczył" się takiego "angielskiego: - "Have/Did - w tym konkretnym przypadku nie ma to nic wspólnego z czasami analfabeto językowy." - 𝐎𝐇 𝐖𝐇𝐀𝐓?! -"Pytanie "have you read" zadajesz wtedy, kiedy spodziewasz się odpowiedzi pozytywnej"- !!!SPODZIEWASZ SIĘ ODPOWIEDZI POZYTYWNEJ!!! 𝐍𝐨, 𝐈 𝐡𝐚𝐯𝐞 𝐍𝐎𝐓 𝐫𝐞𝐚𝐝 𝐢𝐭! - 𝐲𝐨𝐮 𝐟𝐮𝐜𝐤𝐢𝐧𝐠 𝐢𝐝𝐢𝐨𝐭! - "Pytanie "did you read" zadajesz wtedy, kiedy spodziewasz się negatywnej odpowiedzi."- !!! SPODZIEWASZ SIĘ NEGATYWNEJ ODPOWIEDZI !!!! 𝐘𝐄𝐒, 𝐈 𝐝𝐢𝐝 𝐫𝐞𝐚𝐝 𝐢𝐭! - 𝐲𝐨𝐮 𝐟𝐮𝐜𝐤𝐢𝐧𝐠 𝐢𝐝𝐢𝐨𝐭! I jego "wykształcenie": lubelskie: - "O ͏k͏u͏r͏w͏a, już myślałem..." - nic tylko go cytować - "Klasyczne katoprawackie ͏p͏i͏e͏r͏d͏o͏l͏e͏n͏i͏e.'' - nic tylko go cytować Albert z Lublina, "marynarzyk" z Jeziorka Zemborzyckiego pisze, m.in: - "Mogę też napisać do ciebie po hiszpańsku, włosku lub duńsku." - Still waiting...
MordaSytaKałdunNapchanyKleruchPrześladowany2020.01.25 13:20
Ten spasiony pasożytnictwem kleruchacz może co najwyżej komentować poziom kato-zidiocenia w Niedzielnej Szkółce Media Tresury magnata zakonnego Rydzyka z Torunia.
Pfft2020.01.25 13:04
"(...) którzy z pewnością są niezdolni do precyzyjnego wyrażenia powodów swojego urazu" Z PEWNOŚCIĄ? Czyli "ksiądz" nawet nie wie - tylko rzuca pasujące mu do aktualnej retoryki pomówienie? Gratulacje. No, ale po Bortkiewiczu wyższych standardów etycznych się nie spodziewam - pomijając fakt, że "głębia" merytoryki jego analiz zostałaby zjedzona na śniadanie przez połowę z tych studentów.
Pielgrzym2020.01.25 12:57
Degeneracja postępuje, o czym świadczą także powyższe wpisy pod artykułem.
Ksiądz Bortkiewicz2020.01.25 12:38
Piewca prawdy przez duże G.
To My2020.01.25 12:18
KOŚCIÓŁ OD ZAWSZE ZWALCZAŁ NAUKĘ I UNIWERSYTETY. Zaraz zacznie sie kwik, że przecież w średniowieczu kościół miał swoje uniwersytety, ale przypomnę wam, że kościół wyniszczał i zwalczał wiedzą podbijanych kultur, stworzył rejestr ksiąg zakazanych, gdzie nawet twierdzenie że ziemia nie jest w centrum wszechświata wpisywała taką księżkę na listę, i tak dalej.
Pijany mistrz2020.01.25 12:18
Hej,wypiłby coś ,nieprawdaż ?Ojczulko ,ile można o suchym pysku.
antyprawacki bicz2020.01.25 12:09
Tylko na niego spojrzeć i od razu widać zakuty katolski łeb zamknięty na prawdziwą naukę opartą na weryfikowanych faktach. Co za bezczelność i tupet wciskania ideologii nienawistnych urojonych bajek do świeckich uniwersytetów. Ustawa jest faktycznie potrzebna, ale po to, żeby takie rozbestwione katabasy jak najdalej się trzymały od polskiego szkolnictwa!
leon2020.01.25 12:01
Ciemnotę to sobie szerzcie w waszych pałacach a od szkół wara.
Ozon512020.01.25 17:43
Ja ci dam wara libertynie komuszy jeden. Może obóz koncentracyjny założysz? Stan wojenny ogłosisz?
Polak Ateista Dumny Gej2020.01.25 11:53
Kary za obraźliwe, pełne chamstwa i kłamstwa ataki na społeczności LGBT dla homofobicznych wykładowców uniwersyteckich Bortkiewicz nazywa "represjami", "ściganiem za prawdę" oraz wzywa do zamykania ust studentom, którzy wg. niego powinni z pokorą i uznaniem słuchać pseudonaukowej propagandy obelżywych ideologii pod adresem swoim i kolegów.
Yep2020.01.25 21:19
Jak nie chcą słuchać, to nie wyjdą z wykładu. Nikt ich tam na siłę nie trzyma.
Polak Ateista Dumny Gej2020.01.26 11:50
Nie studenci mają wyjść, lecz pseudowykładowcy, którzy sprzeniewierzyli się nauce i wykorzystują sale uniwersyteckie do propagandy ideologii.