29.12.20, 19:12fot. pixabay.com

Ks. Piotr Prusakiewicz o tajemniczym świcie aniołów

- Przeżywamy swoisty renesans wiary w anioły, gwałtowny wzrost pozornie metafizycznej fascynacji ludzi aniołami. Mimo wielu wahań, o aniołach warto rozmawiać, warto o nich myśleć i odkrywać ich obecność w naszym codziennym, nierzadko zabieganym życiu. Anioły na zawsze pozostaną nie do końca odkrytą tajemnicą. Mówieniu o aniołach przyświeca symbolika, metaforyka, próba uchwycenia czegoś, co w swej istocie jest nieuchwytne – czytamy w tekście ks. Prusakiewicza na portalu opka.org.pl

- Aniołowie tworzą odmienną od naszej ludzkiej cywilizację. Anioł nie jest „czymśˮ, jest „kimśˮ, nie jest przedmiotem, lecz podmiotem. Jest osobą. Aniołowie mają godność osobową. Nie są jakąś personifikacją przymiotów Bożych czy sił natury. Jako osoby mogą decydować świadomie i w sposób wolny o swoim losie – pisze dalej duchowny.

Jak pisze autor, Biblia mówi aż w prawie 300 miejscach o aniołach i przewijają się oni przez wiele ksiąg tak Starego, jak i Nowego Testamentu. Co szczególnie wyróżnia anioły to to, że są one duchami czystymi i nie podlegają śmierci tak jak człowiek, a więc w sposób cielesny.

Bóg przydzielił też aniołom określone i szczególne zadania. Mamy więc anioła stróża, ale są też aniołowie, którzy walczą, jak np. Michał Archanioł, który stanął na czele wojsk anielskich, żeby walczyć z Szatanem, Jest też Gabriel, który zwiastował Maryi, że zostanie matką Boga.

Być „dla” to w pełni anielska duchowość. Może dlatego aniołowie są tak wolni, uskrzydleni i niewidzialni, bo nieobciążeni morderczym kręceniem się wokół siebie. Egoizm może zabić, a na pewno wtrąca w studnię smutku i nieustannego lęku. Wyjście z tego lochu samoudręczenia może przypominać opuszczenie więzienia, by znowu zachwycić się światłem i pełną piersią wdychać świeże powietrze – pisze ks. Prusakiewicz.

Pełny tekst można przeczytać na stronie - https://opoka.org.pl/biblioteka/P/PR/droga_201419_aniolowie.html?fbclid=IwAR3j14x2KTB-WtayqTCxrKsll2RSllUy1BxYxq_gdViZmANtlq-dU_Cv9wY

 

mp/opoka.org.pl

Komentarze

Anonim2021.01.20 13:29
Bardzo proszę o fakty. Czyta się tego typu baśnie z dużą sympatią ale sam mogę wymyślić ich dużo więcej. Stary Testament jest w wielu miejscach okraszony wieloma niestworzonymi bajdami. Chciałbym bardzo aby tak było jak piszecie ale czym dłużej żyję tym mam wieksze wątpliwości. Właściwie te opowieści są niepodważalne i nieweryfikowalne więc można swobodnie puścić wodza fantazji. Zbyt mało wiemy o tych bytach a próbujemy nadawać im cechy ludzkie a może to są wytwory tylko naszej wyobraźni i poszukiwania czegoś do czego tęsknimy.
To nas czeka2021.01.22 17:20
Po co ci fakty ??Nawet gdyby ci przedstawic fakty à jest ich pelno i tak bys pisal o bajaniu.
Joanna2021.01.20 11:24
Co wiem o Aniołach? Napiszę z własnych doświadczeń. W tym momencie poprosiłam Anioła by mi opowiedział o sobie, więc cytuję: "Aniołowie są Istotami Bożymi, które na wzór Boga mają ciało duchowe i wolę taką jak On. Nie oznacza to, że są Bogami. Ale mają odrębną osobowość duchową i wspólny cel. Cel to taki jaki powierza im Bóg. Anioł zawsze realizuje zadnia Boga, gdy w trakcie wypełniania zadania nie wie co dalej - ma stałą więź z Bogiem i Bóg podpowiada mu co dalej ma robić. Anioł nigdy nie wykona zadania wbrew woli Boga. Jak wygląda Anioł? Aniołowie są wysokimi istotami w porównaniu z człowiekiem. Mierzą około 2,5 do 4 metrów. Nie mają oczu, nie mają ust, nosa. Ich twarz to owal (bez włosów) i tułów połączony z nogami. Opisuję tak żebyś zrozumiała. Anioł nie ma nóg ani rąk. Porusza się siłą woli a jego ciało duchowe to jednolita wyrzeźbiona "bryła", która ma MOC. Siła Anioła to siła Boga tylko w mniejszym stopniu "światła". Nie jest możliwe przełożenie myśli Anioła w słowa ludzkie, dlatego słowa nie są adekwatne to tego co mogę ci podyktować. Aniołów jest bardzo dużo. Służą Bogu w różnych dziedzinach życia ziemskiego i pozaziemskiego. Aniołowie NIGDY nie schodzą do Piekła. Anioł ma moc zniszczenia demonów i im podległych diabłów. Chociaż do tych zadań są powołani specjalni Aniołowie, którzy Mocą Boga są wyposażeni w siłę niszczenia. Aniołowie są też Opiekunami człowieka. Jeśli człowiek prosi je o przysługę to analizują tę przysługę i w swój sposób pomagają człowiekowi. Nie zawsze taka pomoc jest mu niesiona. Kiedy Anioł nie pomoże człowiekowi? Wtedy, kiedy człowiek jest odwrócony do Boga plecami a nie twarzą. Anioł pomaga ludziom wierzącym w Boga, inaczej niż to może uczynić sam Bóg. Bóg może pomóc każdemu, temu niewierzącemu również. Amen."
Kabaret2020.12.30 10:01
Nie ma śmieszniejszej strony w internecie, tylko Fronda...
dr matematyki2021.01.7 7:47
Poczytaj o fizyce kwantowej, "bardzo śmiesznej". Może zastanowisz się wtedy.
MaxFiend2021.01.8 17:33
A co ma fizyka kwantowa do rzeczy? Nie potrzebuje przecież do niczego aniołów :-D
MoherMind2021.01.8 21:09
Co ciebie tak rozbawiło?
Jan Radziszewski2021.01.13 21:11
to dlatego? no cóż nieszczęśliwe anioły tj diabły nie cieszą szczęśliwe duchy Niebieskie Aniołowie
KatoKrasnaleZamieszkująNieboBoMająSkrzydła2020.12.30 9:05
Stary facet zatrudniony jako kleruch bredzi o kato-krasnalach ze skrzydłami. Pół biedy, jeżeli robi to tylko dla zarobku. W innym przypadku nadaje się do lecznictwa zamkniętego.
Ewa2021.01.6 13:03
OJ,P4ZEKONASZ SIĘ, PRZEKONASZ, TYLE , ŻE ZA PÓŹNO!!!
Janek2021.01.28 13:58
Nie srasz ,nie strasz bo się zesrasz
Powrot Krolowej2021.01.22 17:16
Nie dyskutujcie z tym typem ma wszystkie symptomy ZNIEWOLENIA PRZEZ ZLEGO DUCHA WE wszystkich swoich wpisach.
Natalja Siwiec2020.12.30 8:03
Każdy ksiądz robi specjalizację. Glass przez swoje grube szkła dostrzega demony i je wygania, Dziewiecki z głupawym uśmieszkiem tłumaczy kwestie rodzinne, a Prusakiewicz tłumaczy naturę aniołów. Tylko że to wszystko nic nie wnosi do naszego życia.
Ot parodia2021.01.22 17:23
Mow za siebie duchowy pustaku !!
Jan Radziszewski2020.12.30 3:55
Jezus powiedział: „Chodź, chcę ci coś pokazać". Nagle znaleźliśmy się w powietrzu na wysokości około jednego kilometra. Byliśmy w centrum wnętrzności piekła, pośrodku wysokiego na dwadzieścia siedem kilometrów bloku więziennego. Wyglądało to tak, jakbyśmy byli w środku studni, w której z powodu ciemności nie widać góry ani dołu. śółte światło zaczęło wypełniać przestrzeń. Ścisnęłam rękę Jezusa. „Drogi Panie, dlaczego tu jesteśmy?" - zapytałam. W tym momencie zaczął wiać wiatr z potężnym szumem i siłą huraganu. Wielkie fale ognia przelewały się po ścianach bloku więziennego, paląc wszystko na swojej drodze. Płomienie dosięgały wnętrza każdej z cel, przynosząc przerażające krzyki bólu i rozpaczy. Chociaż ogień nie zrobił Jezusowi ani mnie żadnej krzywdy, byłam jednak przerażona patrząc na dusze, które próbowały ukryć się przed płomieniami we wnętrzach swych cel. Z lewej strony zaczął dochodzić złowrogi dźwięk. Spojrzałam i zobaczyłam szatana; stał do mnie tyłem i cały płonął. On nie tylko nie spalał się, ale wprost przeciwnie, rozpalał cały ten ogień. Stał cały w płomieniach i radował się z krzyków biednych, dręczonych dusz. Kiedy szatan poruszał ręką, wystrzeliwały z niego wielkie kule ognia, a wówczas z wnętrza cel dochodziły nas łamiące serce krzyki bólu. Dusze były palone żywcem przez żar bardziej gorący niż jezioro ogniste, jednak nie mogły umrzeć. Demony również przyłączyły się do radości szatana, który chodził od celi do celi, dręcząc straconych. Jezus powiedział: „Szatan karmi się złem. Uwielbia się w bólu i cierpieniu czerpiąc z tego siłę". Obserwowałam jak szatan palił się czerwono żółtym płomieniem. Dziki, porywisty wiatr powiewał jego szatą, która nie spalała się. Powietrze wypełniał swąd płonącego ciała. Ponownie uświadomiłam sobie, że horror piekła jest czymś rzeczywistym. Szatan kroczył w płomieniach, które nie mogły go dotknąć. Chociaż widziałam tylko jego plecy, zewsząd dochodził mnie jego śmiech. Obserwowałam go, kiedy oddalił się w chmurze dymu, zabierają ze sobą płonący ogień w górę wnętrzności piekła. Usłyszałam jak odwrócił się i zawołał donośnym głosem, że jeśli wszystkie te dusze nie uwielbią go, znajdą się pośrodku areny w „centrum rozrywki". „Prosimy - nie! Szatanie, uwielbimy cię!" - krzyczeli, uniżając się i oddając mu cześć. Im bardziej go wielbili, tym bardziej był tego spragniony. Uwielbienie przybierało na sile, a całe sklepienie piekła rozbrzmiewało od tego hałasu.
czyt2021.01.17 14:33
Proszę o informację, komu, kiedy i gdzie Jezus powiedział te oto słowa?
Tasman2020.12.29 22:57
Za zdanie: "Co szczególnie wyróżnia anioły to to, że są one duchami czystymi i nie podlegają śmierci tak jak człowiek, a więc w sposób cielesny" dałbym Prusakiewiczowi Nobla, tylko jeszcze nie wiem w jakiej kategorii...
SusanStringer2020.12.29 20:02
Zacznij teraz zarabiać co miesiąc 14886 USD lub więcej, pracując online. W zeszłym miesiącu zarobiłem i otrzymałem 15480 $ z tej pracy, dając to tylko 2 godziny dziennie. Każda osoba może teraz znaleźć tę pracę i zacząć zarabiać online, postępując zgodnie ze szczegółami tutaj ........ workreviews10.com
rebeliant2020.12.29 19:32
LSD daje tajemniczego kopa. Oj Prutasiewicz Prutasiewicz idź na odwyk.
Przekora2020.12.29 20:07
Właśnie widać że daje kopa, więc ogranicz trochę dawkę bo zaczynasz nazwiska przekręcać Panie rebeliant "Prutasiewicz" :)
A2020.12.29 19:21
Przypomina, że mamy XXI wiek. Pobudka.
J2020.12.29 19:24
Jeden z gorszych w historii, nie licząc XX.
Anonim2020.12.29 19:56
I co z tego ,że XXI wiek ?
Anonim2020.12.29 19:16
Polecam dokument o objawieniach anielskich w Japonii pt.: Neon Genesis Evangelion. Daje do myślenia...
Anonim2020.12.29 20:59
A ja tam wolę tajemniczy świat krasnoludków !!!!!!!!!!!!!!
Jan Radziszewski2021.01.13 21:16
to dlatego mas czarne wizję ? no cóż nieszczęśliwe anioły tj diabły bardzo nie cieszą szczęśliwe duchy Niebieskie Aniołowie
Natalja Siwiec2020.12.30 8:05
Anioły to Polacy więc ciekawe jak się dogadują z Japończykami.