02.03.21, 18:42Fot. screenshot - YouTube (Radio Maryja)

Ks. prof. Bortkiewicz: To próba stworzenia warunków do bezkarnej dyskryminacji wierzących

Komentując dzisiejszy wyrok ws. trzech aktywistek rozklejających wokół jednego z płockich kościołów wizerunki „tęczowej” Matki Bożej, ks. prof. Paweł Bortkiewicz podkreśla, że kobiety te dopuściły się podwójnej profanacji: po pierwsze bezczeszcząc wizerunek Matki Bożej, a po drugie rozklejając go wkoło miejsca kultu. W ocenie teologa w oczywisty sposób obraziły one uczucia ludzi wierzących.

Sąd Rejonowy w Płocku uniewinnił dziś trzy kobiety, które rozklejały w okolicy kościoła bluźniercze wizerunki Matki Bożej, którą przedstawiono z symbolem ruchu homoseksualnego zamiast aureoli. W ocenie sądu aktywistki nie działały z zamiarem obrazy niczyich uczuć, w związku z czym nie są winne obrazy uczuć religijnych.

Sprawę komentuje w rozmowie z portalem wPolityce.pl ks. prof. Paweł Bortkiewicz. Duchowny przyznaje, że pojęcie obrazy uczuć religijnych jest subiektywne i płynne, wobec czego powinno zostać doprecyzowane Kodeksie Karnym. Jednocześnie teolog przekonuje, że w tym przypadku nie można było mieć żadnych wątpliwości, iż do takiej obrazy doszło.

- „W tym wypadku mamy do czynienia jeszcze na dodatek z podwójną profanacją. Z jednej strony jest to bezczeszczenie samego wizerunku Matki Bożej poprzez dodawanie aureoli będącej znakiem ideologii antyteistycznej, antychrześcijańskiej, z drugiej strony wieszanie tych sprofanowanych wizerunków Matki Bożej w miejscach ewidentnie niegodziwych. To jest podwójna profanacja i w żaden sposób nie mogę zrozumieć wyroku uniewinniającego”

- podkreśla rozmówca wPolityce.pl.

Ks. prof. Paweł Bortkiewicz skomentował również niedawny pomysł Koalicji Obywatelskiej, której parlamentarzyści chcą usunąć z Kodeksu Karnego artykuł traktujący o obrazie uczuć religijnych. W jego ocenie są to działania dążące do stworzenia warunków, w których w Polsce będzie można bezkarnie dyskryminować osoby wierzące.

- „Tutaj nie ma innego wytłumaczenia. Z jednej strony bowiem mamy do czynienia z rozlicznymi protestami przeciwko rzekomej dyskryminacji, które są podejmowane ze strony środowisk lewicowych i liberalnych, a z drugiej strony tam, gdzie mamy do czynienia z realną dyskryminacją polegającą na naruszeniu wartości sakralnych, mamy próbę zniesienia tych sankcji. To jest znowu charakterystyczna asymetria i tworzenie warunków dla realnej, bezkarnej dyskryminacji osób wierzących”

- wskazuje kapłan

kak/wPolityce.pl

Komentarze

Skrzypek na dachu2021.03.9 17:29
Brawo Ks prof Pawel Bortkiewicz .
Lutek2021.03.4 6:00
Chrum,chrum my nienajedzone świnki jesteśmy przeciwko wyrokowi sądu. Żądamy więcej pieniędzy od ministra Ziobry i codziennych dostaw nieużywanych ministrantów.
NN2021.03.3 17:31
Inkwizycja mu się marzy. Teleportować go tak ze 300 lat do tyłu to by ludzie zobaczyli jego wartości, miłosierdzie i co tam jeszcze. Patrzeć nie mogę na jego nienawistną, wredną katolicką mordę. Za sam wygląd powinni go schować i nie pokazywać.
Anonim2021.03.3 14:54
ale obronca katopedofilow w akcji jest! katopedofile maja prawa, LGBT nie katopedofilskie, nie maja praw! bandyta katopedofilski jesttes.
heniek2021.03.3 12:15
anonim to sowiecki trol
heniek2021.03.3 12:13
abc ty jesteś prawdziwe abc
abc2021.03.3 11:37
Teolog? gdzie tu jest? nazwać tak ks B to tak jak nazwać pracujących w TVPis dziennikarzami....
Czy sąd2021.03.3 10:57
wezwał Matkę Boską na świadka w tej sprawie?
Poczwórna profanacja!2021.03.3 9:09
Po trzecie rozklejając w Częstochowie, po czwarte rozklejając w Polsce!
Troll2021.03.3 7:49
Tzw Matka Boska nie jest wlasnoscia KK. Wiec jesli ktos ma ochote na ubranie jej w tecze, albo w cos innegp,to jego sprawa. Nie zapominajmy o samych balwochwalczych zachowaniach czlonkow KK, ktorzy ja ubieraja w rozne sukienki i inne dziwactwa
Anonim2021.03.3 7:13
Tęcza jest symbolem zawartego pokojowego przymierza Boga z ludźmi. Nieużywanie tęczy jest grzechem. Proszę nie obrażać moich uczuć religijnych.
Anonim2021.03.3 9:48
To nie tęcza. To sześciokolorowy ręcznik. W kulturze europejskiej tęcza ma siedem barw, bo 7 oznacza w języku Biblii pełnię i doskonałość. A 6 to właśnie brak doskonałości. Stąd też symbol trzech szóstek.
Roman2021.03.3 6:56
Matka Boska Częstochowska to nie tylko symbol religiny ale również symbol zwycięst i cirpień Naodu Polskiego. Zostało naruszone poczucie godności narodowej Polaków.
Do Roman2021.03.3 7:24
Polska nie jest krajem katolickim!. Przypominam Ci, że kult Matki Boskiej jako orędowniczki został wprowadzony dogmatem w 1950 roku wraz uznaniem Jej wnidebowzięcia. Ale to ma się nijak do Biblii, to wg tradycji. A co sam Chrystus powiedział o "tradycji" przeczytaj w Ewangelii Mk 7. Od tego czasu zwłaszcza w Polsce jest większy kult Maryi niż samego Boga. Ale również "tradycja" uchyliła przykazanie boże.
Anonim2021.03.3 7:39
katolicy Pisma nie czytają.
Roman2021.03.3 7:45
Jako odpowiedź: https://pl.wikipedia.org/wiki/Obraz_Matki_Boskiej_Cz%C4%99stochowskiej
wikipedia2021.03.3 13:16
jako źródło wiedzy - gratuluję!
Grizzly2021.03.3 8:32
Matka Boska nie zawsze zwycięża. Proszę nie mącić.
Anonim2021.03.3 6:53
Z chrześcijańskich konfesji w Polsce, oprócz najliczniejszych katolików, są jeszcze ewangelicy (augsbyrscy, kalwini, baptyści, metodyści) oraz prawosławni. Katolicki kościół jako jedyny wszędzie widzi zagrożenie i atak (tak jak PiS widzi w okół wroga). Nasówa się tutaj powiedzenie, że KROWA, KTÓRA DUŻO MUCZY - MAŁO MLEKA DAJE
ladychapel2021.03.3 6:50
Wierzących katolickich. Bo jakoś dziwnie się składa, że do innych wyznań chrześcijańskich nie ma żadnych pretensji...
Drogi księże2021.03.3 6:42
Jakie warunki do dyskryminacji wierzących? Art. 53 ust.2 Konstytucji RP Wolność religii obejmuje wolność wyznawania lub przyjmowania religii według własnego wyboru. Wolność ta oparta jest o taką samą wolność ustanowioną podczas Soboru Watykańskiego II-go. Nie jest prawnie zakazane w Polsce być homoseksualistą. To dlaczego Jędraszewski nazywa takich ludzi zarazą? Kto pierwszy rozpoczął mowę nienawiści i wojnę?
Filip2021.03.3 2:51
"…bezkarnej dyskryminacji wierzących”? Panie Bortkiewicz, g. prawda. Wierzący może sobie wierzyć w co chce i ile chce, i nikt wierzącego nie będzie wyprowadzać z transu, no chyba, że …. Czy widział pan kiedyś ataki na ś. Jehowy, albo na Baptystów, czy Adwentystów? Na pewno nie, bo wierzący niekatolik respektuje prawa np. niewierzących, i nie manipuluje politykami tak aby oni pisali prawo tylko pod dyktando wierzących. Natomiast katolik robi to bez zażenowania. Tak, katolik ma prawo do niezakłócanej medytacji transcendentalnej pod warunkiem, że robi to tak jak nakazał Jezus – za zamkniętymi drzwiami.
ect2021.03.3 6:01
Jak wierzący niekatolik respektuje prawa niewierzących tak jak on, to mamy przykład tego na świadkach Jehowy, którzy nachalnie naruszają spokój nawet domowy.
Anonim2021.03.3 6:38
Ewangelizacja domokrążców nie jest prawnie zabroniona i powszechnie uznana za dopuszczalne "zakłócanie spokoju”. Z reguły ich wizyty przy drzwiach kończą się szybko, ale jeśli i to tobie przeszkadza, to masz prawo zażądać od nich, aby wciągnięto twój adres na ich listę „nie pukać”. Oni taką listę prowadzą. Przy tym należy zaznaczyć, że " tego stanowczo się domagasz”.
...2021.03.3 6:40
... a widziałeś kiedyś ataki na Żydów???
Filip2021.03.3 6:45
ataki na Żydów? A za co? Oni nie zmuszają nasze kobiety do rodzenia bezmózgowców.
Laki2021.03.3 2:50
Katolik to brzmi jak zboczeniec.
Anonim2021.03.3 1:07
Subsydiowani platformersi zdają się zapominać, że jeżeli czegoś nie reguluje obyczaj, bądź prawo, to reguluje to pięść. Sprawa żartownisiów i nauczyciela we Francji powinna ich czegoś nauczyć. A potem pojawia się problem antysemityzmu, skąd my to znamy?!
wierzący2021.03.3 0:08
a to nie wolno nam tych obrażających plakatów po prostu zdjąć? Za to coś grozi? Grzywna, wezwanie przez policję?
Anonim2021.03.2 22:33
Matka Boska Częstochowska to wielowiekowy symbol narodowy i głęboka wiara, że ona ciągle żyje i opiekuje się nami. Choć fizycznie widziany jest tylko jakiś obraz. Wszystkie narody mają jakieś symbole narodowe, których wyśmiewanie jest potępiane i karane. Nasz symbol narodowy, szanowany setki lat, dodatkowo jest wzmacniany wiarą, że ONA jest żywa i nas wspiera. Mimo że widzimy tylko jakiś namalowany obraz. Wiara ta wynika z uznania faktów, że była na Ziemi matką kogoś tak wyjątkowego jak Jezus Mesjasz. W przypadku przestępstwa obrazy uczuć religijnych, istotną działania jest negatywna motywacja sprawcy, by urazić cudze uczucia i godność osoby o identyfikującej się z tymi uczuciami. Na podobieństwo ktoś może wyśmiewać np. bliską osobę kogoś i z radością ranić go w ten sposób Zasada prawa: sędzia powinien procesować bezstronnie i kompetentnie. Teoretycznie rozpatrując takie sprawy o obrazę uczuć religijnych, jaki sędzia powinien być przydzielony? Sędzia ateista raczej nie bo ateiści co najmniej nie lubią religii, a szczególnie katolicyzmu. Czy sędzia ze środowiska rodzinnego komunistycznego i lewicowego? Raczej nie bo jego psychika i zdolności poznawacze nasiąkły wrogością do katolicyzmu w procesie dorastania. Oba te typy osobowości sędziów nie znają się na religii katolickiej, bo nigdy jej duchowo głębiej nie przeżyli. Dlatego należy ich uznać za niekompetentnych ws. orzekania takich przypadków. Oni znają religię tylko pobieżnie, z nastawieniem co najmniej ignorującym, a być może i pogardliwym. Dla nich szatańska tęcza lgbt nic nie mówi. Bo nie wiedzą lub nie czują, że my katolicy, wzorem moralności starotestamentalnych Żydów czujemy obrzydzenie do obrzydzenie do idei i praktyk ludzi lgbt. Tak jak to jeszcze większe obrzydzenie czuje Jezus i jego Matka. Co jest wielokrotnie udokumentowane różnymi objawieniami świętych na przestrzeni wieków. Stąd należy wyłączyć takich sędziów z orzekania w takich sprawach jako wysoce nieobiektywnych i mało identyfikujących się z historią i kulturą Polski.
co ty pleciesz, Pacie?2021.03.2 22:42
:/
ks. Oko2021.03.2 22:32
Z obrazą uczuć religijnych jest jak z obrazą majestatu.
Polak2021.03.2 21:00
Pawełku, to że nie wolno wam pluć na Polaków to nie jest dyskryminacja. Pojedź sobie do Arabii Saudyjskiej i zacznij publicznie opowiadać te swoje okultystyczne bajeczki, to się przekonasz o czym opowiadasz.
xxxxx xxx2021.03.2 20:28
Pyszny bol doopy katolskiego faszysty, ktory rozpacza, ze nie moze bezkarnie gnoic i hejtowac wszystkich myslacych i nie wierzacych w religijne brednie. XXXXX XXX
AAAtomek2021.03.2 21:32
X KLER
Anonim2021.03.2 20:23
Sądy w Polsce są niezawisłe. Od wszystkiego. Łącznie z przyzwoitością i zdrowym rozsądkiem.
ZERRO2021.03.2 20:05
Nawet Matka Boska Tęczochowska przeciwstawiła się księżom pedofilom.
Anonim2021.03.2 20:22
O, tak. Zerro
Foster2021.03.2 20:04
Problem podstawowy w tym jak zmusić te nieznośne kobiety do przestrzegania prawa kościelnego - czemu one są takie ordynarne, Po co im prawo wyboru ?
Po 11 ...2021.03.2 20:56
Kobiety to niepełnoprawna forma człowieka. Bóg je stworzył jako podległe narzędzie do prokreacji i służenia mężczyźnie, który jest obrazem Boga, obrazem władcy i Pana. Nie bez powodu kobiety nie są Papieżami, Biskupami i bardzo rzadko proboszczami. Amen.
Beno2021.03.2 20:00
To po co sprofanowały wizerunek Matki Bożej? Co tym chciały wyrazić? A jak sędziowie nie widzą winy, to będą dalej obrażać. Co za sądy? Co za prawo i sprawiedliwość? - przecież w sprawach sprawiedliwości, choć PiS już kilka lat rządzi, nic się nie zmieniło.
Po 11 ...2021.03.2 20:11
Jak to nic? Wszystkie afery PO rozliczone. Tusk dostał karuzelę i kibluje. Kindybał ci w szamot.
katolik2021.03.2 20:12
nic się nie zmieni, bo przecież PIS pokazał że jest po stronie zła, szatana, wchodząc w układ z morderca billem i sorosem Nowy Porządek= śmierc wielu . PIS cały czas udawał, ale padnie z łapy swego szatana
katolik2021.03.2 19:51
Zgadzam się, uczuć nie obraziły, bo co znaczą uczucia innych osób, są one jakby czymś oderwanym, natomiast liczy się realność co do tej sytuacji- a ona jest taka , ze została obrazona Matka Boska. Jednak sąd nie odniesie tego do Matki Boskiej, jako do osoby pokrzywdzonej, więc nie ma winnych. W islamie spadłyby głowy tych którzy to uczynili, ale w Polsce można, bo inaczej to dyskryminacja człowieka by była. Dlatego szataństwo opłacane przez masonów się szerzy, jak opłacona pseudopandemia i śmiercionosne szczepionki
Anonim i banda jego klonów2021.03.2 19:48
Moje credo: Mój antypolonizm jest wrodzony i nieusuwalny. Szlag mnie trafia gdy słyszę Polska, a zwłaszcza Kościół. Bo Polska od początku swych dziejów była, nadal jest i zawsze będzie chrześcijańska. A tego nienawidzi mój pan – szatan. Moją metodą jest kłamstwo, krętactwo, bezczelność. Przykład tej metody: każdy ksiądz = pedofil, każdy żołnierz wyklęty = bandyta, każdy Polak = antysemita, każdy głosujący na PIS = faszysta itd. Pojęcie wstydu, honoru i prawdy jest mi z natury obce. W końcu jestem wiernym pachołkiem mego pana. Mam też broń specjalną - zarzut antysemityzmu. Stosuję ją bez wahania w przypadku każdej krytyki.
A na to Keller-Krawczyk? JA CHCE ! JA CHCE !2021.03.2 19:30
"Japonia mówi kategoryczne „NIE” chińskim testom analnym na Covid-19"
jle_ffm2021.03.2 19:28
A ja myślę, że uczucia religijne wierzących to najbardziej obrażają pycha, chciwość i zakłamanie oraz bezkarność niektórych księży czy hierarchów KK w naszym kraju.
Po 11 ...2021.03.2 19:36
Dobra definicja. Tylko chyba KK nie zgodzi się na wpisanie takiej definicji do Kodeksu Karnego. Tak mi się wydaje, ale może zaraz jakiś biskup napisze, że się nadaje. Czekam i mam nadzieję w Panu.
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2021.03.2 19:16
klechy ruchające dzieci i biskupi ich chroniący jakoś nie obrażają uczuć wierzących ale pare rysunków już tak! k*rwa co za obłuda!!!
Po 11 ...2021.03.2 19:32
Tak to jest piękne. Za przerobiony obrazek można na 2 lata kiblować, a za KRYCIE pedofilów przez 25 lat ... ZERO odpowiedzialności. Katolickie pojęcie sprawiedliwości. Totalny upadek moralny. Zgnilizna etyczna.
Chór jednoosobowy kurwy żydowskiej:2021.03.2 19:06
AAAtomek, Po11... Cadyk spod Trocin, Cadyk bez Prostaty, doomsday, wd-59, Darek, Max, Michał jakiś, Klapa na sedes, ladysucksmydog'sdick, Izydor, chłopka, Grizzly, ateusz, belfer, Filip,...
Grizzly2021.03.3 8:23
Odp... się od mojego nicka!
"prof. dr Hertrich-Woleński" kurwa żydowska2021.03.2 19:05
Chce zmonopolizować forum! Ma swój syf "tanaka shitshow" i kółko graniaste hejterów - szuka guza u katoli.
Po 11 ...2021.03.2 19:01
To jest piękny przykład katolickiego upadku intelektualnego: "Duchowny przyznaje, że pojęcie obrazy uczuć religijnych jest subiektywne i płynne, wobec czego powinno zostać doprecyzowane Kodeksie Karnym". i ...... i.... i..... i nic. Skretyniały duchowny nie proponuje jakiegokolwiek doprecyzowania. Nic, zero, null. Totalna kompromitacja. Więc pytam was wszystkich o propozycję doprecyzowania pojęcia "uczucia religijne". Czekam i już się śmieje. A jak będzie cisza, to tym bardziej będę się śmiał z waszej głupoty.
Po 11 ....2021.03.2 19:08
Nic? Cisza? Ks. prof. Bortkiewiczu, tak łatwo dałeś się sponiewierać, pokonać, intelektualnie upodlić? Chłopie, czym są zatem te "uczucia religijne"??? Proszę o definicję nadającą się do Kodeksu Karnego. Czekam.
Po 11 ...2021.03.2 19:12
Są chwile, w których trzeba sobie zapracować na "prof." Udowodnić przed Bogiem i ludźmi , że się jest intelektualistą. Albo milcząc zostaje się ... miękką teologiczną cipką. Żenada.
Po 11 ...2021.03.2 19:26
Ciągle czekam na "karną" definicję "obrazy", definicję "uczuć" i w szczególności "uczuć religijnych". Zaznaczam, że powyższe definicje muszą przejść test kompatybilności ze WSZYSTKIMI religiami (kilka tysięcy), które jak wiadomo są sprzeczne doktrynalnie i wzajemnie obraźliwe. Czekam.... teologiczna cipko.
Po 11 ...2021.03.2 19:40
Kiedyś staniesz przed Panem i Bóg cię zapyta: "Bortkiewicz, dlaczego milczałeś?" Na Boga, ratuj duszę człowieku!
Po 11 ...2021.03.2 22:19
Rejterada Bortkiewicza i całego pseudo katolickiego środowiska jest symptomatyczna. Jak wy jesteście w stanie spojrzeć w lustro? No jak?
leszczyna2021.03.2 22:32
Źle się czujesz? Szukasz towarzystwa? Robisz autoprezentację swoich możliwości oratorskich w formie kaskady swoich postów?
Po 11 ...2021.03.3 8:47
Dokładnie tak. Super, że przeczytałeś/aś i dopisałeś/aś się na końcu. Wprawdzie czekałem na Bortkiewicza, ale i leszczyna cieszy :)
Po 11 ...2021.03.2 18:53
Czy wy nie rozumiecie, że ośmieszacie waszego Boga i sami siebie? Co zrobicie jak ja powieszę przed kościołem taki transparent: "Choooj w dupę Bogu", a małymi literkami: "Nie dotyczy Boga Chrześcijan, Muzułmanów i KLPS". No, co zrobicie? Jesteście śmieszni.
Marcelina2021.03.2 20:05
jesteś biednym, tchórzliwym człowiekiem, prawdopodobnie... nie podajesz imienia, chowasz się za jakimś numerem, wypisujesz takie brednie, jak byś dysponował resztkami szarych komórek; sprawia Ci przyjemność obrażanie innych ludzi, szczególnie katolików. czy zadałeś sobie trud odpowiedzenia na pytanie: co chcę osiągnąć?? manie prześladowcze się leczy, inne przypadłości też... a najlepszym rozwiązaniem jest poznać Jezusa, Boga Jedynego, Zbawiciela każdego człowieka, który w Niego wierzy. On leczy wszystkie choroby, nawet nienawiść. z wyrazami szacunku
Po 11 ...2021.03.2 21:02
Mam jeden cel. Jedną misję od Boga. Ewangelizację. Głoszenie Prawdy, Dobra, Miłości, Sprawiedliwości, Tolerancji i Piękna. Bóg jest w moim sercu. Jestem jego narzędziem. Marcelino, nie jesteś jeszcze zgubiona. Bóg Cię wzywa do stanięcia w Prawdzie. Trzymam za Ciebie kciuki. Bóg z Tobą.
Po 11 ...2021.03.2 21:05
A jeszcze to imię. Miałem kilka kont na fronda.pl, z mailem, z nazwiskiem, ale wszystkie zostały wykasowane, przez ten "tolerancyjny" portal. Wszystkie. Razem z wpisami. Bóg to widzi. Zło to droga do piekła. Amen.
Po 11 ...2021.03.2 21:07
A ponieważ jesteś głupia i nie rozumiesz mojego nicka, więc wklejam linka: https://pl.wikinews.org/wiki/%22Jedenaste_przykazanie:_nie_b%C4%85d%C5%BA_oboj%C4%99tny%22
AAAtomek2021.03.2 18:51
Myślałem, że prymas Bortkiewicz otrzyma LOLcontent tego tygodnia - za artykuł, ale po dłuższym namyśle otrzyma tylko drugie miejsce. ps. Czy prymas Bortkiewicz pytał się Matki Boskiej czy ją to obraża? Jeśli tak, niech przekaże nam jej słowa.