24.05.19, 20:15fot: Youtube

Kto wygra wybory do Parlamentu Europejskiego? Prof. Kazimierz Kik dla Frondy

Tomasz Wandas, Fronda.pl: Niedawno w sieci pojawiło się nagranie z marszu "Polska w Europie" z wypowiedzią Rafała Grupińskiego o związkach partnerskich. „Będziemy na pewno w tej sprawie działać progresywnie. Ale po dwudziestym którymś października. My musimy każdy głos odebrać... Stąd też dzisiaj nie eksponujemy tego za bardzo. Może to Rafał [Rafał Trzaskowski, prezydent stolicy - red.] robić w Warszawie, ale my już tego nie możemy mówić w Pleszewie czy Świebodzinie. Tam nas ludzie przepędzą. To jest problem” - tłumaczył poseł PO. O czym to świadczy? 

Prof. Kazimierz Kik, politolog: Jeśli chodzi o naszą klasę polityczną (dotyczy to wszystkich ugrupowań choć oczywiście w różnym stopniu) można wyróżnić tu: cynizm, bezideowość i główny cel – władza. Wszystko podporządkowane jest władzy, także taktyka. Jak widać cele programowe, różne, także i progresywne, to tylko element taktyki, której celem jest wyłącznie władza, nie wartości, nie zachowanie programu. Program się ukrywa lub dawkuje – jest to cynizm klasy politycznej. 

Prof. Ryszard Legutko tak komentuje sprawę: „Znaczące jest to, że powiedział wprost to, o czym wszyscy wiemy -  że nie jest to partia i nie są to politycy, dla których słowo jest święte. Prowadzą politykę lizusostwa wobec elit europejskich, co często stoi w sprzeczności z interesami i poglądami większości polskiego społeczeństwa”. Na ile ten komentarz prof. członka PiS jest prawdziwy? Na ile profesor Legutko jest upoważniony do tego typu komentarza?

Komentować może każdy, natomiast ja poprawiłbym pana Legutkę, nie są to lizusy elit, to są elity, a elity praktycznie rzecz biorąc cechuje to, że są to ludzie wykształceni i mają bardzo bogate słownictwo, ale bardzo mało zasad, takich trwałych, których by przestrzegali. Cechą dzisiejszych, bezideowych elit jest daleko posunięta „elastyczność” w mówieniu ale i działaniu. 

Z drugiej strony PiS jest atakowany przez Gazetę Wyborczą, sprawą „gruntów Morawieckiego”. Zdaniem Wyborczej doszło do ogromnego przekrętu, gdyż 15 lat temu Mateusz Morawiecki kupił grunt który dziś jest wart 10x tyle – na ile jest to sensacyjne na ile to kapiszon i czy może to zaszkodzić PiSowi w niedzielnych wyborach?

Może to zaszkodzić, ponieważ rzeczywiście Morawiecki, bardzo dobry polityk, bardzo wysoko oceniany, jest jednak typowym przedstawicielem polskiej elity. Polskie elity są grupą nastawioną do życia materialnie, a nie ideowo. Nie wiem jak jest dzisiaj, ale niestety był taki fragment w życiorysie pana Morawieckiego (odkryty przez media), który świadczy o tym, że jest on bardziej przedstawicielem elit niż założeń programowych czy ideologii, której podporządkowuje się dzisiaj Prawo i Sprawiedliwość. 

Wielu polityków PiS przerwało kampanię ze względu na złe warunki klimatyczne, na powodzie, które występują w południowej części kraju – czy to dobra decyzja? np. byłej premier Beaty Szydło? Czy nie osłabi jej to wyniku wyborczego? 

Myślę, że to bardzo dobra decyzja. Dla rządu zawsze najważniejsze powinny być interesy społeczne, a nie interesy partyjne. Tutaj bardzo mądrze postąpiono, i pan premier i wicepremier zrobili dobrze, że postawili wyżej sprawy interesów zagrożonych powodzią Polaków, niż interesy swojej partii. 

Czy Pana zdaniem wypada by przy okazji podtopień, polski premier wzywał Polaków do modlitwy?

Polska jest wewnętrznie zróżnicowana, religijnie i ideowo. W moim przekonaniu premier nie powinien się do tego posuwać, ponieważ jest on premierem wszystkich Polaków – wierzących oraz nie wierzących. Tego typu działanie mogło naruszyć komfort psychiczny tych Polaków, którzy do wierzących się nie zaliczają. 

Jak ocenia Pan wczorajszą debatę europejską? Kto wyszedł najlepiej? Kto najsłabiej?

Oglądałem tą debatę z uwagą i muszę przyznać, że byłem przed nią tak samo mądry jak i po niej. Nic, co zostało tam powiedziane nie było nowością. Debata odzwierciedliła wszystkie słabości kampanii, o wiele więcej poświęcono w niej uwagi wzajemnej krytyce niż formułowaniu wyrazistych założeń, powtarzano jak mantrę znane już tezy – także ta debata niczego nie wzniosła. 

Jakie są Pana prognozy dotyczące wyborów, które będę miały miejsce za dwa dni? Kto wygra, kto może okazać się „czarnym koniem”? A kto może zdecydowanie przegrać?

Nie będzie zdecydowanego wygranego ani przegranego. Trzy czynniki wskazują dzisiaj na możliwość sukcesu Koalicji Europejskiej. Po pierwsze: udało się stworzyć bardzo szeroką koalicję ugrupowań, a jeżeli chodzi o demokrację, to jej fundamentem jest zdolność do zawierania kompromisu i zdolność do poszerzania spektrum oddziaływania społecznego. Udało się to koalicji, nie udało się Prawu i Sprawiedliwości, które dopuściło do tego, że u jego boku wyrosła siła polityczna, która być może stanie się przyczyną jego nieznacznego niepowodzenia wyborczego. Po drugie, te wybory są wyborami niskiej frekwencji, są to wybory głównie miejskie, a w polskich warunkach, tam gdzie będzie dominował elektorat miejski, tam będzie dominował elektorat mainstreamu neoliberalnego. Ostatnim trzecim czynnikiem są sondaże, wskazują one na niewielki sukces Prawa i Sprawiedliwości, a to tego trzeba podejść ostrożnie, gdyż z reguły sondaże dają lekką przewagę siłom rządzącym. Gdy do gry wchodzą wyborcy, czyli prawdziwy układ sil, wówczas ukazuje się naga prawda. Wszystkie te trzy czynniki bardziej sprzyjają Koalicji Europejskiej. 

Dziękuje za rozmowę. 

Komentarze

anonim2019.05.25 20:48
NIE BĄDŹ PiSda, GŁOSUJ NA WIOSNĘ Wiosna zrefunduje pampersy dla pederastów? Bo jeżeli nie... to będzie smród?????
12345672019.05.25 14:04
UWAGA!!! Mocny materiał. Polecamy :-) https://youtu.be/KgKlPVhJHv0
Rafał2019.05.25 8:30
Wszystkim powodzianom sklejam za darmo szyby taśmą klejącą w ramach solidarności z poszkodowanymi
Tak się pytam2019.05.25 7:40
Dlaczego Fronda nie wyłączyła komentarzy, pod artykułami o wyborach - w końcu obowiązuje cisza wyborcza? Prowokacji Frondy ciąg dalszy?
Czesław2019.05.25 7:08
"Tego typu działanie mogło naruszyć komfort psychiczny tych Polaków, którzy do wierzących się nie zaliczają" mówi Pan Profesor ale brak tego działania "może naruszać komfort psychiczny tych Polaków którzy są wierzącymi". To właśnie współczesne "faryzejstwo" marksizmu kulturowego, muzułmanów, Żydów, ateistów i innych wrażliwośc jest bardzo ważna ale chrześcijan a szczególnie katolików to w ogóle nie bierze się pod uwagę a raczej w modzie jest dyzkryminowanie i nasmiewanie się z religii. Niestety KK dał się zepchnąć do kruchty. Konieczna ofensywa kontrreformacyjna
kazia2019.05.25 6:49
Autorytety ma ma Fronda, jaże głowa boli. Profesor Kik, pani Doda, doktor Targalski....
PZPR2019.05.25 0:26
BĄDŹ PiSda, GŁOSUJ NA PiS
Polak Ateista Dumny Gej2019.05.24 23:38
NIE BĄDŹ PiSda, GŁOSUJ NA WIOSNĘ Najnowszy sondaż tuż przed wyborami ---> 🔥 https://natemat.pl/273723,kto-wygra-wybory-do-parlamentu-europejskiego-sondaz-wyborczy 🔥 PiSda bez szans na wygraną! 6% przewaga KE + 7% WIOSNA = KONIEC nierządu PiSdziielców. Nawet Konfederacja Patoli PiSdzielcom nie pomoże :)
anonim2019.05.25 0:27
Serce jest krajane tym wpisem!
stah2019.05.25 1:07
to etatowy wypirdek po hemoroidach ! olej suke
anonim2019.05.24 23:20
i tak nic tam polska nie zrobi bo niemcy i francja mają większość
Olej2019.05.24 22:49
Żydowski majstersztyk ! Długookresowe działanie aby wysadzić PiS z fotela ! Trzeba przyznać zagranie godne mistrza. Moskwa via TelAviv Wyrolowali PiS a teraz chcą wyrolować Polskę. PiS dał się wciągnąć w rozgrywkę z Izraelem pod groźbą szantażu ochłodzenia relacji polsko amerykańskich. Tymczasem zamiar był diaboliczny i prosty z atakiem propagandowym przeciw Polsce, z ustawą 447 włącznie. Przyniósł spodziewane rezultaty tj. odebranie PiS-owi głosów przez Konfederację i inne ugrupowania. W ostatecznym rozrachunku PiS ma utracić władzę, a przynajmniej większość parlamentarną w celu uniemożliwienia skutecznego rządzenia państwem. Polskę ma pogrążyć kryzys parlamentarny, kryzys gabinetowy a wtedy wkroczą ,,nasi przyjaciele’’ zza oceanu i będzie dziel i rządź, smaruj i bierz ile się da. Zobaczymy wtedy skuteczność Konfederacji
anonim2019.05.24 22:37
Raz komuchy i folksdojcze ułapili zajca osmatrili podumali obcieli mu jajca tralalala tralalala laaala A ten zajec już bez jajec chciał zrobić karierę więc zapisał sie do Wiosny żeby być premierem. tralalala lalala lala W dawnych czasach żyła Ewa co strzelby nie miała Dwa miesiące w dinozaura kamieniem rzucała tralala lalala laaa la Pojechła w nowszych czasach Ewa do Berlina na dywanie było ślisko kierunek zgubiła tralallala tralala lalala Był raz wielki król Europy co siedział w Bruxelles na swym tronie nie w koronie! w poniemieckim hełmie! Talalla lalaa tralalaa laaala W Pikelhaubie, uśmiechnięty przybył król Europy lud POddany na kolanach wylizał mu stopy tralalala tralala lala la Siedzi sobie król jewropy na tronie w Brukseli i Europą całą rządzi na sznurku Angeli tralalala tralalala laaala Rządzi unią król europy nuda mu doskwiera czasem rudy złapie fuchę za kamerdynera tralalala tralalala laaala Od Brexitu boli głowa i rozsadza pałę jak już dłużej nie wyrabia to charatnie w gałę tralalala tralalala laaala Ciągle przez tego Kaczora król Europy w złości mógłby częściej się uśmiechać gdyby nie szczękościsk tralalala tralalala laaala Stoi dumnie król z cysorzem pycha go rozpiera może służyć za lokaja żą klauna drunkera tralalala tralalala laaala Już niebawem biały osioł przyjdzie razem z królem nie będziemy mieć problemu kto jest rudym ciu.... tralalala tralalala laaala
Na kogo głosować ?2019.05.24 22:34
Konfederacja czy PIS ? PiS powiedział że zmiana ustawy o IPN będzie będzie zrobieniem z Polski ścierki a kiedy Izrael tupnął, sam PIS ustawę zmienił.
Maria Blaszczyk2019.05.24 22:46
To jeszcze drobiazg. Najgorsze jest to, że PiS przegłosowuje ustawę (durną i szkodliwą) suflowaną z Kremla i nikomu to nie przeszkadza.
Marian2019.05.25 7:34
Jaka ustawe?
X2019.05.24 22:02
Najlepszy ekspert pisiorow,stary komuch Kik.Zenada!
sara miriam2019.05.24 21:50
Próba wpłynięcia na wyniki wyborów? Dwie siatki „patriotycznych” trolli wspierały Konfederację https://oko.press/proba-wplyniecia-na-wyniki-wyborow-dwie-siatki-patriotycznych-trolli-wspieraly-konfederacje/
Bizon2019.05.24 20:43
PiS-owska Fronda ma kolejny autorytet moralny po byłym prominentnym polityku PO Jacku Saryuszu-Wolskim, który ani myślał odchodzić z Platformy Obywatelskiej po kolejnych aferach z udziałem ich rządów. Teraz autorytetem stał się Kazimierz Kik, w dobie rządów PO fanatyk tego ugrupowania, który podczas pobytu w studio TVP w dniu pogrzebu Tadeusza Mazowieckiego krytykował Jarosława Kaczyńskiego za zajęcie miejsca w tylnych rzędach kościoła.
diki2019.05.24 20:43
koalicja ? gorsza od protestanckich Szwedów trzeba tej koalicji lewakom zbokom LGBT, obrażających wszystkich i wszystko dać 10 razy większy "łomot" niż Szwedom pod Częstochową
Tytus2019.05.24 20:28
Czarnym koniem tych wyborów będzie Cimoszewicz - zdewastował leśniczówkę w Białowieży, potrącił kobietę na pasach i podlizał się Żydom atakującym Polskę, aż strach pomyśleć co by zrobił gdyby kampania trwała jeszcze kilka dni.
man woman albo gender2019.05.24 20:27
Sensacją będzie wynik Konfederacji, który w niedzielny wieczór przyćmi i "przykryje medialnie" drugie miejsce PiS. Wspomnicie moje słowo.
man woman albo gender2019.05.24 20:24
Sensacją będzie wynik Konfederacji, który w sobotni wieczór przyćmi i "przykryje medialnie" drugie miejsce PiS. Wspomnicie moje słowo.
Bizon2019.05.24 20:44
Oczywiście, że tak będzie. Medialny kartel o tym wie, stąd wściekłe ataki TVN i Frondy przeciwko Konfederacji w ostatnich godzinach.
Genowefa Bluszcz2019.05.24 22:45
PiS- 25 KE- 15 Kukiz- 12 ------- 52
KONSTYTUCIA to ja = Bolek OTUA to nie ja2019.05.24 23:47
Glosujcie na PiS. Innego wyboru nie ma. Reszta to Targowica.