12.11.21, 15:30Fot. Kremlin.ru CC 4.0

Kuźmiuk: Rosja wspiera białoruską wojnę hybrydową z Polską i Litwą i legalizuje Nord Stream2

1. Nie ulega wątpliwości, że bez wsparcia politycznego i logistycznego Rosji, Łukaszenka nie rozpocząłby wojny hybrydowej z Litwą i Polską z wykorzystaniem imigrantów sprowadzanych z Bliskiego Wschodu.

Skala tego procederu, wymagała ogromnych sił i środków, a także dobrych kontaktów z krajami, z których te loty do Mińska się odbywają, a Rosja je na Bliskim Wschodzie ma, szczególnie po tym jak jej zaangażowanie w wojnę domową w Syrii, umożliwiło utrzymanie władzy Baszada al-Asada w Syrii.

Rosja nie tylko udostępniła te kontakty Białorusi ale to sprowadzanie imigrantów organizuje, udostępniając między innymi samoloty wprawdzie nie pod szyldem Areofłotu ale innych linii lotniczych.

2. Rosja zresztą od lat wywołuje różnego rodzaju konflikty na całym świecie, zarówno zbrojnie jak i przy pomocy instrumentów wojny hybrydowej, najczęściej używając do tego „swoich wasali”, a następnie gdy osiągną odpowiednio „wysoką temperaturę”, zgłasza się do mediowania w nich, proponuje również pomysły na ich rozwiązanie.

Tak jest także w przypadku wojny hybrydowej na granicy białorusko-polskiej, już teraz pojawiły się ze strony Rosji propozycje mediacji z Unią Europejską, co więcej nawet pomysły na jej zażeganie.

Rosja tonem wyższości mówi, że to kraje NATO i Unii Europejskiej próbowały przez wiele lat „narzucić demokrację” państwom Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej, czego konsekwencją są bezprecedensowe fale uchodźców z tamtego regionu.

3. Kilka dni temu minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow zaproponował UE rozwiązanie takie jak dla Turcji, tyle tylko, że jest ono oparte o ewidentny fałsz, dotyczący porównania sytuacji uchodźców w tym kraju w 2015 roku i imigrantów ekonomicznych na Białorusi w roku 2021.

W Turcji znaleźli się klasyczni uchodźcy uciekający do sąsiedniego kraju w związku z wojną w Syrii i jej konsekwencjami, na Białorusi znajdują się imigranci, którzy dostali się tam droga lotniczą, kupując za duże pieniądze wycieczki do tego kraju i przebywając w nim na podstawie udzielonych im wiz.

A więc sytuacje są nieporównywalne, a propozycja Ławrowa, jest próbą załatwienia dla Białorusi znacznego zastrzyku finansowego z UE i tym samym zmniejszenia pomocy finansowej Rosji dla reżimu Łukaszenki.

4. Jednocześnie trudna sytuacja energetyczna UE szczególnie na rynku gazu została spotęgowana świadomą prowadzoną od wielu miesięcy polityką Rosji przy pomocy Gazpromu, na którą przyzwalali Niemcy, a w konsekwencji także Komisja Europejska.

Rosjanie z Niemcami forsowali szybkie zakończenie budowy Nord Stream2 mimo amerykańskich sankcji w nadziei, że uda się go uwolnić od wymogów wynikających z tzw. III pakietu energetycznego.

Latem budowa gazociągu się zakończyła ale wtedy na skutek intensywnych działań polskiego PGNIG, okazało się, że jego niemiecki odcinek musi być tym pakietem objęty, a to oznacza, że dostarczanie nim gazu do Europy Zachodniej będzie możliwe dopiero za kilkanaście miesięcy, a może jeszcze później, na co Rosja nie może sobie pozwolić.

Dlatego w miesiącach letnich Gazprom zmniejszył dostawy gazu istniejącymi rurociągami do Europy Zachodniej (a odpowiada za co najmniej 1/3 tego zaopatrzenia) i zaczął dostarczać gaz ze swoich dużych magazynów, które ma w Niemczech, Holandii i Czechach, czym znacząco obniżył zapasy w nich zgromadzone.

Gdy na jesieni zapotrzebowanie na gaz wzrosło, i pojawiły się informacje o pustych magazynach, gwałtownie zaczęły rosnąć jego ceny, Gazprom ogłosił, że jest gotów dostarczać gaz nowym gazociągiem ale konieczna jest jego szybka certyfikacja, ze względu na nadzwyczajną sytuację na tym rynku.

Rosja wykorzystując wojnę hybrydową na granicy białorusko-polskiej, a także trudną sytuację na rynku gazu w Europie Zachodniej do której sama doprowadziła, próbuje wymusić na UE zgodę na certyfikację Nord Stream2 z wyłączeniem go z reguł unijnego III pakietu energetycznego.

Zbigniew Kuźmiuk

Komentarze

Filip2021.11.12 21:43
Być może uchodźcy na granicy z Białorusią i ćwiczenia wojskowe rosyjsko-białoruskie mają odwrócić uwagę od koncentracji wojskowej armii rosyjskiej. Armia rosyjska koncentruje się przy granicy z Ukrainą i agresji nie należy wykluczyć. Specjaliści ze sztabu generalnego zapewne już dawno opracowali plan uderzenia. Będzie likwidacja ośrodków dowodzenia armii ukraińskiej i desant w okolicach Kijowa. Doborowe oddziały ukraińskie zostaną zlikwidowane. Pierwszego dnia Kijów zostanie zajęty, a więc wszystkie ministerstwa również. CIA ogłosiła, że agresja rosyjska jest całkiem realna. Być może Władimir Putin się waha i nie wie jakie wydać rozkazy. Ukraina ma ambicje wstąpić do NATO I UE, co dla Rosji jest nie do przyjęcia. Rosja nie obawia się sankcji międzynarodowych. Być może jednak Władimir Putin chce zmusić Wołodymyra Zełenskiego do podjęcia negocjacji, które dla Ukrainy oznaczałyby kapitulację. Ukraina miałaby zrzec się Krymu i rejonu Donbasu na rzecz Rosji.
Anonim2021.11.12 18:15
I co im zrobicie? Tupniecie nóżką? Z PiS nikt na świecie się nie liczy.
Anonim2021.11.12 17:24
Jak tak patrzę na ten fotos ....to oni mają się ku sobie, nie należy się wstydzić , lenin też lubił rower
matis892021.11.12 17:23
W tytule jest błąd, powinno być: Ruska UE wspiera białoruską (ruską) wojnę hybrydową z Polską i Litwą i legalizuje Nord Stream2 oraz reprezentuje interesy Putina.
matis892021.11.12 17:21
Pan Jezus w Orędziach Ostrzeżenie przestrzegał przed TRUJĄCYMI SZCZEPIENIAMI i je przepowiedział 17.06.2012r. tak samo jak przepowiedział obalenie Benedykta XVI i ustanowienie Fałszywego Proroka ........... ,,Moja droga umiłowana córko, plany masońskich grup przejęcia światowych walut są coraz bliższe ukończenia. Ich nikczemne plany obejmują również nowe globalne szczepienia, które spowodują choroby na całym świecie, wywołujące cierpienia na skalę nie widzianą nigdy wcześniej. Unikajcie takiego nagle ogłoszonego globalnego szczepienia ponieważ będzie was ono ZABIJAĆ.......''
matis89 i jego nazwisko JEST:2021.11.12 17:18
Aleksander Jabłonowski - Wojciech Olszański. AGENT KREMLA . . . https://www.fronda.pl/a/wielbiciel-putina-i-lukaszenki-spalil-na-rynku-w-kaliszu-ksiazece-statuty-z-xiii-w,169474.html
­2021.11.12 17:12
Hej, hej, troliku, nie masz ty wyników, skończysz już niedługo z pupą na nocniku.
Grizzly2021.11.12 16:54
A co na to polska sekta katolicka odłam kościoła katolickiego?
Grizzly2021.11.12 16:50
Czy Polacy zestrzelili dwóch spadochroniarzy i chcą sprowokować wojnę podobnie jak to zrobili w 39?
matis892021.11.12 16:47
Mohamet w Orędziach Ostrzeżenie przestrzegał przed TRUJĄCYMI SZCZEPIENIAMI i je przepowiedział 17.06.2012r. tak samo jak przepowiedział obalenie Kaczyńskiego i ustanowienie Fałszywego Proroka ........... ,,Moja droga umiłowana córko, plany masońskich grup przejęcia światowych walut są coraz bliższe ukończenia. Ich nikczemne plany obejmują również nowe globalne szczepienia, które spowodują choroby na całym świecie, wywołujące cierpienia na skalę nie widzianą nigdy wcześniej. Unikajcie takiego nagle ogłoszonego globalnego szczepienia ponieważ będzie was ono ZABIJAĆ.......''
matis892021.11.12 17:20
DO LEWACKIEGO PODSZYWA i LEWACKICH TROLOWNI POPIS: Pan Jezus w Orędziach Ostrzeżenie przestrzegał przed TRUJĄCYMI SZCZEPIENIAMI i je przepowiedział 17.06.2012r. tak samo jak przepowiedział obalenie Benedykta XVI i ustanowienie Fałszywego Proroka ........... ,,Moja droga umiłowana córko, plany masońskich grup przejęcia światowych walut są coraz bliższe ukończenia. Ich nikczemne plany obejmują również nowe globalne szczepienia, które spowodują choroby na całym świecie, wywołujące cierpienia na skalę nie widzianą nigdy wcześniej. Unikajcie takiego nagle ogłoszonego globalnego szczepienia ponieważ będzie was ono ZABIJAĆ.......''
Anonim2021.11.12 16:45
no dobra ,a gdzie amerykanie i stary pierdziel bidet ? Regan na wczoraj bydło ruskie doprowadziłby do porządku
Anonim2021.11.12 16:41
Dwie stare stetryczałe pierdoły, to co pozytywnego o nich można powidziec
sisi z WSI2021.11.12 16:25
towarzysz Kuźmiuk wraz ze swoim ZSL/PIS oddał bez wojny hybrydowej i bez jednego wystrzału naszych rolników to lepiej niech nie poucza innych
­2021.11.12 16:48
WSI Radom. Tam Kuźmiuk zaczynał.
­2021.11.12 16:14
Hej, hej, Polaku, malowane dziecię, wnet skończysz w plecaku albo Odyn zje cię.
Ale NIE w mydelniczce2021.11.12 16:27
jak TY!
­2021.11.12 16:47
Bacz, trolu, bym w następstwie nie obraził twojej mamy.
Ale NIE popiołek2021.11.12 17:20
jak TY!
­2021.11.12 18:05
Rozepnij rozporek i pokaż te swoje 35 mm.
Maciej Piwowar2021.11.12 16:11
Bucha,cha,ha.Rosja UCZY ROZUMU.
­2021.11.12 16:00
Onet ujawnia: Latem białoruscy komandosi sprawdzali trasy przerzutu migrantów w Polsce. Nie zostali wykryci przez naszą Straż Graniczną i przez nikogo nieniepokojeni wrócili na terytorium Białorusi.
Anonim2021.11.12 15:59
https://prawy.pl/116754-imigranci-beda-strzelac-na-granicy-alarmujace-doniesienia/
khgvgvc2021.11.12 15:55
Dwóch rosyjskich spadochroniarzy zginęło na poligonie w obwodzie grodzieńskim Hoża (k. Grodna, przy granicy Polski i Litwy). Do zdarzenia doszło podczas lądowania rosyjskich sił powietrznodesantowych. 12 listopada po południu podczas lądowania z samolotu na granicy białorusko-polskiej zginęli żołnierze Rosyjskich Sił Powietrznych. Według Bypol News, w trakcie lądowania żołnierze zaplątali się w liny spadochronowe, w wyniku czego nie mogli bezpiecznie wylądować. Zginęli na miejscu – oficer i żołnierz poborowy – donosi białoruska inicjatywa „BYPOL”.