17.02.14, 14:34Jarosław Kaczyński, Jarosław Gowin (fot. archiwum fronda.pl)

Łukasz Warzecha dla Fronda.pl o programach PiS i Polski Razem: Gowin wyrasta na koalicjanta Kaczyńskiego?

Na początku muszę zrobić pewne zastrzeżenie – ani programu PiS, ani programu Polski Razem nie czytałem wnikliwie. To wbrew pozorom ważna uwaga, bo bardzo szybko pojawiała się tendencja, zwłaszcza w przypadku programu PiS, do wulgaryzowania jego zawartości. Wszystko zostało sprowadzone do paru haseł, walki z wiatrakami, likwidacji NFZ, etc. Przekaz dnia polityków PO jest taki, że ten plan to gruszki na wierzbie, bo nie ma jak go sfinansować. Ten program ma jednak 168 stron, zawiera bardzo dużo szczegółowych rozwiązań dotyczących każdej dziedziny, którą się zajmuje i wydaje mi się, że zasługuje na poważniejsze potraktowanie. Dlatego zastrzegłem, że znam go jedynie ze streszczeń i nie chcę się wypowiadać na jego temat w sposób kategoryczny.

Z całą pewnością można natomiast powiedzieć, że program PiS jest przede wszystkim socjalny, chociaż duża jego część (wstępna) jest poświęcona nie tylko diagnozie stanu państwa, ale także ogólnym zaleceniom na temat tego, jak państwo powinno funkcjonować. Wydaje mi się, że ten ogólny wstęp jest w duże mierze autorstwa samego Jarosława Kaczyńskiego. Główna część, dotycząca konkretnych zaleceń w poszczególnych dziedzinach ma charakter socjal-demokratyczny, mówiąc łagodniej lub socjalistyczny, ujmując rzecz ostrzej. Filozofia, która stoi za tym programem jest taka, że musimy rozruszać polskie państwo, jednak nie poprzez danie większej swobody obywatelom. To samo państwo ma stać się motorem, który da obywatelom impuls do działania.

Skrajnie odmienna jest filozofia „Polski Razem”. To filozofia liberalna, która – przyznam to otwarcie – jest mi znacznie bliższa. Tutaj daje się ludziom wolność, by sami pokazali, co potrafią z nią zrobić. Wolność oczywiście w sensie gospodarczym, a także wolność od pewnej opresji państwa.

Tym, co rzuca mi się w oczy w programie PiS, jest szczególny sposób myślenia, który w mojej ocenie jest nie tylko wadliwy, ale i niepokojący. W pewnych aspektach widać, że państwo nie daje sobie rady, a sposobem PiS na to, żeby to zmienić, jest wprowadzenie wycinkowych rozwiązań, które mają dać większą swobodę. Podkreślam – wycinkowych, czyli na przykład chcemy większych inwestycji w rozwój i innowacje, więc dajemy specjalne ulgi tym, którzy inwestują w rozwój i innowacje. To myślenie wadliwe, bo rozpoznaje prawidłowo problem, czyli za małą swobodę i zbyt wielkie obciążenia, ale proponuje złe rozwiązania, to znaczy próbuje wycinkowo likwidować lub zmniejszać tylko te obciążenia. Logicznym jest, że jeżeli dochodzimy do wniosku, że obciążeń jest zbyt wiele i one na przykład nie pozwalają przedsiębiorcom inwestować, zniechęcają ich, to powinniśmy je zmniejszyć wobec wszystkich, a nie zmniejszać je tylko tym, którzy takie działanie zadeklarują. Tu zresztą od razu pojawia się problem, jak będziemy to oceniać. Kto będzie osądzał, czy dana inwestycja jest wystarczająca, czy rzeczywiście jest innowacyjna? Tu pojawia się niebezpieczeństwo rozrostu całej gałęzi biurokracji, która będzie się zajmować ocenianiem tego, co nie jest specjalnie zdrowe. Te propozycje budzą moje największe wątpliwości.

Są też postulaty wprost populistyczne, takie jak trzecia stawka podatku dochodowego. To absolutnie czysty populizm, uderzający wyłącznie w klasę średnią, która się bardziej „dorobiła”. To rozwiązanie oczywiście nie uderzy w ludzi naprawdę bogatych, ponieważ w każdym kraju są oni w stanie zapewnić sobie takie instrumenty prawne, żeby nie płacić podatków albo płacić je dużo mniejsze.

Kolejna rzecz, oskładkowanie umów cywilno-prawnych, jest kompletnie absurdalnym pomysłem, który PiS powtarza za PO, albo Platforma za PiS, wszystko jedno. Chora licytacja. Kolejną niekonsekwencją, którą dostrzegam jest plan PiS, aby skłonić przedsiębiorstwa, w tym państwowe, do inwestowania, czyli wykorzystywać pieniądze, które „leżą na ich kontach”. Zwracam uwagę, że dokładnie to samo w tej chwili chce zrobić Platforma Obywatelska z Lasami Państwowymi, czemu PiS mocno się sprzeciwia. A to jest dokładnie to samo. Przedsiębiorstwo państwowe ma duże zapasy gotówki, a PO postanowiła je z niego wyjąć. Pomijam kwestię, czy to jest zasadne, czy nie. Wskazuję na rażącą niekonsekwencję tej postawy.

Muszę na koniec podkreślić, że mocno zgadzam się z postulatami czy ocenami światopoglądowymi, które znalazły się w programie PiS (np. bardzo podoba mi się postulat rezygnacji z gimnazjów). Tym, co jednak nie podoba mi się na poziomie filozofii państwa, jest przyznawanie temu państwu zbyt dużej roli. PiS nie jest partią wolnościową, to nie jest partia zaufania do obywateli. I tu jest problem.

Pojawia się pytanie, na ile realny jest program Jarosława Gowina. Owszem, w programie PiS jest mowa o bilionie złotych, ale są wskazane źródła, skąd te pieniądze mają pochodzić. Inna sprawa to weryfikacja tych źródeł, czy rzeczywiście jest to do zrobienia, w jakim czasie, na jakich zasadach można te pieniądze pozyskać, etc.

Program Jarosława Gowina to klasyczny program liberalny, z którym w większości się zgadzam. Polka Razem opiera się na obniżaniu obciążeń i daniu ludziom swobody, oni będą wiedzieli, co z tym zrobić. To moim zdaniem słuszne założenie. Problem jest jeden – w obecnej sytuacji, tego typu program nie znajduje zbyt wielu zwolenników w Polsce.

Konkludując, cały czas mam nadzieję, że Jarosław Gowin wyrasta na potencjalnego koalicjanta PiS. Wydaje mi się, że tego typu połączenie, gdzie wygrywającą partię o charakterze zdecydowanie etatystycznym hamuje w jej działaniach partia liberalna, byłoby najszczęśliwsze dla Polski. Obie te partie, jeśli chodzi o kwestie światopoglądowe, są dosyć zgodne. Mocno rozchodzą się natomiast jeśli chodzi o kwestie społeczne, ale nie takie sojusze już widzieliśmy. Oczywiście, zupełnie oddzielną sprawą jest to, czy wynik wyborów taką koalicję umożliwi, czy ona w ogóle będzie mogła zostać zrealizowana...

Łukasz Warzecha

not. MBW

Czytaj także:

 

Nowy program PiS. Jest...ciekawy!

Gowin to polski Reagan i polska Thatcher w jednym!Komentarze

anonim2014.02.17 14:42
Jeśli redaktor programu nie czytał to co analizuje? Ble,ble,ble... .
anonim2014.02.17 17:23
LIBERALIZM I SOCJALIZM to ideologie antychrześcijańskie. Czy to nie wystarczy, by przestać brać je pod uwagę? Zagłosuję na partię, która zniesie system partyjny- partie z założenia dzielą naród wedle bełkotliwych kryteriów- wy towarzyszu będziecie władzą, a wy opozycją. Dość już tych bzdur i rajenia nam idiotów.
anonim2014.02.17 17:24
no i to zielone jabłuszko Gowina "pełne snów" - w zastępstwie "zielonej wyspy".
anonim2014.02.17 17:24
Czytałam te programy- oba to neomarksizm. Po języku poznać filozofię i filozofa.
anonim2014.02.17 19:47
A ja mam nieodparte wrażenie, że już skądś to znam, że ja to już czytałem, widziałem, słyszałem... I tak jest. Bo to praktycznie ten sam ton, te same nuty co w 2004/5 roku: liberalno-unijna PO i tradycjonalistyczno-socjalny PiS. Wasz prezydent nasz premier. Koalicja nowoczesności i narodowej dumy. Dwa rumaki ciągnące narodową nawę razem i nawzajem powściągające swe zapędy. Pisać co się stało dalej? Obawiam się, że mamy ponownie te same złudzenia. Na kogo bowiem może liczyć Gowin? Na peowskich aparatczyków, przesiąkniętych platformerską praktyką działania, i nabytą przez lata pogardą do PiS. A co w PiS? Fundamentalna nieufność do wszystkiego co płynie z obozu zdrajców, a zatem podwójna nieufność dla podwójnych zdrajców: tych co zdradzili Polskę a potem PO, idąc do Gowina. Jakie to będą zatem rządy, jaka koalicja? Co ich będzie cementowało?
anonim2014.02.17 20:37
Cóż, to jedyna szansa by rządzić. Gorzej jeżeli Gowin zdobędzie 4% i nie wejdzie do sejmu przy okazji urywając te 4% PIS.
anonim2014.02.17 21:35
BArdzo trafna analiza programu PiS. Trzeba ją i podobne przekazaćKaczyńskiemu i z nimi podyskutowaćna ten temat. Żeby zmienił zdanie. MOże się co przesunie?
anonim2014.02.17 21:42
@AirWolf Obawiam się że obaj zbyt jasno przenoszą ideologięna grunt państwa. Państwo powinno mieć jasno przyjęte podstawy światopoglądowe, a nie pierniczyćo jakiejśneutralności bo takiej nie ma w tych sprawach. Parametry skutecznośći gospodarczej, politycznej idt opierająsięna ówcześnych ustaleniach co jest celem, co jest najważniejsz,e co jet dobre, a co złe. Jaka jest hierarchia celów tymi sprawami zawiaduje światopogląd. Ateiści chcą laickiego, muzułmanie chcą muzułmańskiego, katolicy powinni chcieć katolickiego., Ja chcę katolickiego. Trzeba siętylko przyznać do tego, zę sięjest po określonej stronie, zę się będzie rządzićw oparciu o zasady katolickie, muzułmańskie, ateistyczne, czy jescze jakieśinne. Bo mówienie, że ideologia czy religia sięnie miesza, że się jest neutralnym to zawsze pitolenie, co powyżej wyjaśniłem. To oczywiście może iśćw parze z liberalizmem gospodarczym, a raczej zwyczajnym nie przeszkadzaniem obywatelom. Współczesne państwa mają z wzyczaju robić interesy na biurokracji, na nakładaniu drogich i skomplikowanych uprawnień. Złodziejstwem jest: Wymyślanie drogich prawa jazdy. Jeśli już państwo ich wymaga, to niech zapewni darmowe kursy w szkołach. Bezsensowne wymagania ,które nie pozwalają sobie sprzedawać tego, co sięsamemu zrobiło .Bo siępo porstu wobec zalewu drogich i czasochłonnych i skomplikowanych uprawnień nie opłaca. NO i koniecznośćkupowania drogich planów. Państwo jeśli jużich wymaga, to niech zapewni pulę projektów, które mogą zgłosićsami obywatele wraz z opisem swoich pczekiwań, i które zostaną opracowane przez państwowych architektów. Żeby sobie można było po katolicku wybudowaćdom, jak ktoś jest katolikiem( mówię o sakralnej strukturze przestrzeni, ołtarzyku, piecu, itd.) Żeby się opłacało w polu robić i to sprzedawać. W końcu po to płacimy podatki. No i na wypadek wojny i trochę na utrzymanie administracji, NIech będzie ona jak najmniejsza
anonim2014.02.17 21:45
@AirWolf Obawiam się że obaj zbyt słabo przenoszą ideologię na grunt państwa. A ateiści przenoszą i nazywająto neutralnością. Tylko chrześćijanie nielogicznie rezygnują z kształtowania polityki wg swego światopoglądu. Państwo powinno mieć jasno przyjęte podstawy światopoglądowe, a nie pierniczyćo jakiejśneutralności bo takiej nie ma w tych sprawach. Parametry skutecznośći gospodarczej, politycznej idt opierająsięna ówcześnych ustaleniach co jest celem, co jest najważniejsz,e co jet dobre, a co złe. Jaka jest hierarchia celów tymi sprawami zawiaduje światopogląd. Ateiści chcą laickiego, muzułmanie chcą muzułmańskiego, katolicy powinni chcieć katolickiego., Ja chcę katolickiego. Trzeba siętylko przyznać do tego, zę sięjest po określonej stronie, zę się będzie rządzićw oparciu o zasady katolickie, muzułmańskie, ateistyczne, czy jescze jakieśinne. Bo mówienie, że ideologia czy religia sięnie miesza, że się jest neutralnym to zawsze pitolenie, co powyżej wyjaśniłem. To oczywiście może iśćw parze z liberalizmem gospodarczym, a raczej zwyczajnym nie przeszkadzaniem obywatelom. Współczesne państwa mają z wzyczaju robić interesy na biurokracji, na nakładaniu drogich i skomplikowanych uprawnień. Złodziejstwem jest: Wymyślanie drogich prawa jazdy. Jeśli już państwo ich wymaga, to niech zapewni darmowe kursy w szkołach. Bezsensowne wymagania ,które nie pozwalają sobie sprzedawać tego, co sięsamemu zrobiło .Bo siępo porstu wobec zalewu drogich i czasochłonnych i skomplikowanych uprawnień nie opłaca. NO i koniecznośćkupowania drogich planów. Państwo jeśli jużich wymaga, to niech zapewni pulę projektów, które mogą zgłosićsami obywatele wraz z opisem swoich pczekiwań, i które zostaną opracowane przez państwowych architektów. Żeby sobie można było po katolicku wybudowaćdom, jak ktoś jest katolikiem( mówię o sakralnej strukturze przestrzeni, ołtarzyku, piecu, itd.) Żeby się opłacało w polu robić i to sprzedawać. W końcu po to płacimy podatki. No i na wypadek wojny i trochę na utrzymanie administracji, NIech będzie ona jak najmniejsza
anonim2014.02.17 22:51
@AirWolf 1. Szukanie kompromisu między światopoglądami i nieutrudnianie życia ludziom z różnymi poglądami to założenie światopoglądowe. Jeśli je promujesz to promujęsz konkretny światopogąd. Jeśli jednocześnie mówisz, że jest to neutralnośćświatopoglądowa to popadasz w sprzeczność. 2. Przecieżnapisałem: jeśli już wymaga prawa jazdy itd. Jeśli już! Jeśli już! Powtórzyłem bośchyba nie zauważół. Jeśli jużwymaga, to niech zapewni taką możliwość za darmo. Nie robi łąski, bo to nie jest dawanie czegoś, tylko właśnie nie przeszkadzanie. Gdybyśczytał uważnie, zto byś zauważył, zęjestem przeciw dawaniu piniędzy. Niech nie przeszkadzają. niech nie kazująpłaćićza robienie prawojazdy, niech nie wymagają drogich uprawnień, przez które nie opłaca sięzałożyćfirmy,. budować domu... ZAhibernowany w PRL na pewno nie jestem, tym bardziej, żę jetem wolnorynkowcem i urodziłem się po 89 roku. .3.Napisałem jeśli już. Jak państwo czegoś wymaga, to niech zapewni. Po to są podatki. MOżna wynająćjednorazowo, zrobićprzetarg. Da się? To wtedy jhest mniejszy wydatek.
anonim2014.02.17 23:07
''Skrajnie odmienna jest filozofia „Polski Razem”. To filozofia liberalna, która – przyznam to otwarcie – jest mi znacznie bliższa' Ale dalsza Polsce Panie kolego Warzecha.W naszym kraju ,a nawet szerzej, w naszej cywilizacji, filozofia liberana jest traktowana na równi z komunizmem.Jako jej starsza siostra. Punkt dla Pana,ze nie klepie Pan absurdalnych tez o prawicowości Gowina bądż jego urojonym konserwatyzmie.Pies kotem nigdy nie będzie ''Tutaj daje się ludziom wolność, by sami pokazali, co potrafią z nią zrobić.'' Wlosy Panu wszystkie same powypadają,gdy zobaczy Pan na wlasne oczy co ludzie sami ze swoją wlasną wolnością moga zrobić.Bo jak dotąd zna pan takie obrazy tylko z telewizji ,Niestety inni też to zobaczą,datego przed panem trzeba udzi chronic.Smutne ale konieczne ''Program Jarosława Gowina to klasyczny program liberalny, z którym w większości się zgadzam. '' Oczywiście,że są to postulaty niemalże bezmózgowo powtarzane za Januszem Korwin Mikke.Gowin ślepo powtarza za Wiplerem,tak mi się wydaje, nie bardzo rozumiejąc co mówi.Pytanie dlaczego obaj panowie liberalowie zakladają nową liberalna partię rozbijając jeszcze bardziej tą miernotę ,którą przez tyle lat budowal Korwin.Przy calej mojej politycznej niechęci do antypatycznego Korwina,obaj panowie nie zaslugujecie by czyścić mu buty. ''Polka Razem opiera się na obniżaniu obciążeń i daniu ludziom swobody, oni będą wiedzieli, co z tym zrobić. To moim zdaniem słuszne założenie'' Zalożenie jest falszywe.Na wskroś falszywe,ale waściwe liberalowi czyli mówiąc wprost-socjaliście ''Problem jest jeden – w obecnej sytuacji, tego typu program nie znajduje zbyt wielu zwolenników w Polsce'' Falsz.Takie programy nie znajdują zwolenników nigdzie na świecie,aż dziw ,że branża finansowa wymknela się uwadze ,przechodząc w niemal niekontrolowane ,prywatne ręce ''Wydaje mi się, że tego typu połączenie, gdzie wygrywającą partię o charakterze zdecydowanie etatystycznym hamuje w jej działaniach partia liberalna, byłoby najszczęśliwsze dla Polski. '' Niestety ,ale to liberaizm zrujnowal kraj dawnymi czasy. Prosze Skargę poczytać.Pan proponuje zgubę Polski tak jak niegdyś pański ido margrabia Wielopolski
anonim2014.02.17 23:47
Myślę że przeciwnicy PIS-u są niewymownie wściekli. Bo taki podobno nieudolny ten PIS a przedstawił konkretny program.Może komuś nie odpowiada w całośći .Ale dużo mu nie da się przyciąć.Ma zaplecze fachowców w każdej dziedzinie.Wygłosił z pamięci chyba godzinny referat.Nie z karteczki.Przygotował się dobrze .Zaskoczył tych cwaniaczków z rządu i kolesi kolesiów.PIS chce państwa obywatelskiego bo takie miało być w założeniu Solidarności z 89r. Tak postanowiła wiekszość wtedy społeczeństwa.Że była zdrada przy okrągłym stole to nie znaczy że można nadal ludzi oszukiwać..Kaczyńscy cały czas z tym walczą.Tak tez miejmy nadzieję że plan się powiedzie i skończy się okradanie ludzi.A Kaczyński nie musi prosić Gowina o wsparcie.Ruch Narodowy dogada się z nim szybciej.A na pewno będzie silniejszy niż dziś.
anonim2014.02.18 12:21
Chcecie lizać Tuskolandi d....To nie ma sprawy! Kaczyńskiego programowi nic nie można zarzucić.Piszą socjalny? Odpowiedz: Przejściowo żeby polska rodzina mogła stanąć na nogi.Obowiązkiem w demokracji jest wspierać ludność. Uboga nie ze swojej winy! Obecni rządzący rozkradli majatek po komunie, bo byli przy korycie ale nie znaczy że mieli prawo! PIS chce wyrównania szans , tylko kiep tego nie pojmuje. A tu mniemam sami biznesmeni bogaci piszą źle o tym programie bo przecietny Kowalski ma szansę na normalne życie. A żydokomuna niech pisze głupoty na wyborczej Kośćiół jest częścią życia polskiej rodziny i tego nikt nie zmieni.Bo po co?
anonim2014.02.18 12:48
@AirWOlf. "1. To coś takiego jak ględzenie, że ateizm też jest wiarą, tylko w to że Boga nie ma. Bez sensu." DLaczego bez sensu? 2. Dlaczego bez sensu? NIe odpowiadasz na moje argumenty, Nie umiesz rozmawiać. Przecież nie argumentowałem ze spełniania przepisów tylko z innych przesłanek Odnieś się do nich. Wyjaśniłem ,że za darmo nie jest za darmo, bo uprzednio wymusili żeby obywatel dużo piniędzy wydawał na prawo jazdy. 3. Tyśnapisał o jednym projekcie. Jeśli dyskutujesz ze swoimi myślami, to po co mi o tym piszesz? Ja Twoimi myślami nie jestem.
anonim2014.02.18 12:51
@genesis POkolenie SOlidarności często przecenia wolność. Nie mówie tu o wolności gospodarczej, ale właśnie o wolnośći światopoglądowej. Wyjaśniłem, żę ta wolnośćma granice i jednym te granice siępodobają ,inni będąsięczuli dyskryminowani, bo inaczej wyznaczajągranice wolnośći. Wiesz, istnieje taki mechanizm jak wpływ poprzez mechanizmu kulturowe. NIe tylko przemoc fizyczna ogranicza wolność. Istnieje moc symboliczna, którą niektórzy, jak np. Bourdieu mieszająz przemocą. Ustalenie tego, co jest mocąa co przemocąteżjest elementem światopoglądu. Dla mnie przemoc jest wtedy, gdy ktośpierniczy, zęjest neutralny w sprawach w których neutrany byćnie możę. To wyjaśniłem w pierwszym komentarzu do @AirWolfa. Przeczytaj, bo nie wiem jak Twój kom skierowany do mnie odnosi siędo moich słów.
anonim2014.02.18 14:08
@AirWolf Podaj choćby jeden argument na tą swoją prawdę ekonomiczna? Jeden przykład służący poprawie tego bajzeru który jest.Bo że jest to nie ulega wątpliwości! No nie wymagam od ciebie tyle kreatywności żebyś przyklasnął opozycji. Ale mi nie kituj że PIS jest przeciw Polsce.Że chce źle dla kraju! Demagogi politycznych nie chcę słuchać.Nie po to zrezygnowałam z telewizora w domu. A gdybyś się bardziej wysilił to znalazł byś w necie, osoby które maja odpowiednie wykształcenie i współtworzyli program .
anonim2014.02.18 14:33
@AirWolf 3. Dyskutuj dalej z własnymi myślami. Tylko nie przypisuj ich mnie. 2. Państwo wymaga, państwo płaći. PRoste.Jeśli wymaga, to niech nie wymaga, zę by obyuwatel za to płacił. uczciwe. Inaczej nie powinno być prawa jazdy. Ale to tylko przykład. 1. Ateizm jest wiarą. Wiarą w to, że Boga nie ma.
anonim2014.02.18 14:37
@temida To nie jest tak, że POlacy sąbiedni i trzeba im dać. Polacy sąbiedni, bo im państwo nie pozwala sobie samym radzić. DAwanie to jest tak jak leczenie bólu, a nie przyczyn bólu. Trzeba wycofać niepotrzebne i drogie szkolenia, papierki, bez których nie można nic zrobić, nie można se sprzedawać w.łasnych pierogów, nie można naprawiaćsamochodów, nie można se domu wybudować. Tzn można, ale uprawniajądo tego, tak drogie i głupie papierki, że bilans jest ujemny i się nie opłaca. Gdyby to znieśćto by ser Polak poradził.Czasem państwo możę pomóc. Ale PiS nie proponuje pomocy doraźnej, ale systemową, na dłuższąmetę, i nie pokazuje,. jakoby chciał znosićniepotrzebnąbiurokrację i utrudnienia drogie, które powyżej opisałem. PiS skupia sięna dawaniu i populistyce. BLizej mi do PiSu niżdo PO zdecydowanie, ale dlatego PiSowi proponuuję, zęby zmienili podejsćie
anonim2014.02.18 15:08
@chcący Zauważyłam co piszesz.Ale nic pochopnie bo wróg nie śpi.Ja mam swoje powody żeby zaufać PIS-owi.Wystarczy mi program.Wygrajmy te wybory.Dla takich ofert jak twoja tez będzie miejsce spoko.
anonim2014.02.18 16:22
@AirWolf A tak nieśmiało ? A może te powody nie dla twojego ucha?
anonim2014.02.18 18:30
Air Wolf l''Chyba przez totalnych ignorantów. Idź się może doucz, albo przebadaj - to mogą być pierwsze objawy schizofrenii, jak ci się wszystko z komunizmem kojarzy.'' To jasne ,że jesteś ignorantem kompletnym,pomimo że próbujesz się robic na mędrca wszechczasów.To cecha każdego nawiedzonego korwinisty.Was powinno trzymać się z daleka od ludzi.Nie masz zielonego pojęcia nawet co przeczytaeś w cytowanym ustepie ''Bo ludzie są totalnymi idiotami'' Czytając liberalne brednie moznaby bylo się z tym zgodzić ''Ciekawe, że katolicy wierzą, że Bóg stworzył człowieka na swój obraz i dał mu wolną wolę, a jednocześnie sami mają ogromne zakusy do jej ograniczania, rzekomo w imię czyjegoś dobra.'' Sam Pan Bóg ma takie zakusy.Mówi do nas np nie zabijaj i nie kradnij,a nie np jesteś wony,rób co chcesz . ''Gowin i spółka bardziej szukają środka.'' Więc bez problemu znajdziesz jakies slowa Gowina,w których zapewnia ,że trzeba zniszczyć socjalizm i znieść kodeks pracy.To są oderwane od rzeczywistości glupoty korwinowskie,powtarzane po nim przez kolejnych wyznawców teorii mistrza Janusza ''Liberał = socjalista'' Oczywiście,że liberaizm jest odmianą socjalizmu.Bardzo latwo to udowodnić.Wg waszych korwinowskich teorii komunizm nie mógl być socjalizmem,bo nawet związków zawodowych nie przewidywal ,vatu nie bylo itp,Milość Korwina do Mao Tse tunga ,A Hitlera i W Jaruzelskiego nie biorą się z powietrza ''Ciekawe, coraz bardziej podejrzewam cię o schizofrenię.'' Twoje podejrzenia są durnowate.Nie masz żadnej wiedzy w poruszanym temacie.To tyle,zadna schizofrenia ]]Owszem, znajdują. '' .Nie wiesz co mówisz.Jesteśmy na szarym końcu w Europie we wszystkich tzw statystykach ''socjalistycznych''Za nami tyko Bulgaria ,Rumunia i Rosja.Wszystkie najbogatsze państwa swiata mają o wiele bardziej rozbudowany socjal.I Niemcy i Skandynawia i tygrysy Azji i nawet UK niedawny przywódca liberaizmu. ''Za to PRLowski zamordyzm zmienił kraj w mlekiem i miodem płynący.'' Komunizm powstal w reakcji na liberaizm,na jego nadużycia.Nawet u Marksa o tym przeczytasz,Nie musisz czytac pism koscielnych
anonim2014.02.18 18:55
Genesis ''Pomerdało Ci się po całości..Gdzie liberalizm zniszczyŁ i jakie państwo - USA, Wielka Brytania? To tyranie zawsze do tego doprowadzały'' Naisalem wyraznie,ze Polskę zniszczyl,dorowadzil ją do ruiny .Napisalem też wyraznie ,że u Skargi przeczytasz w jego Kazaniach Sejmowych jak przestrzegal przed upadkiem.,Nie rozumiesz co czytasz A Skarga jest współwinny utraty szansy I Rzeczypospolitej stworzenia słowiańskiego, quasidemokratycznego supermocarstwa razem z Moskwą i Ukraińcami, bo sobie wymysłił nawracać prawosławnych na wierność papieżowi, czym skłócił podzielone religijnie społeczeństwo do cna! Piotr Skarga to pierwszy zdrajca Polski! Gorszy od Targowicy!'' Nie koleś to ty wyciągasz swoje brudne ,zlodziejskie lapska po to co nie bylo nigdy twoje i nigdy nie będzie.Wara wam od mojego kraju.Zabierajcie sobie swoj liberaizm gdzie chcecie ale od Polski wam wara lobuzy. Precz ''USA, Wielka Brytania?'' Trudno znależć w dziejach świata bardziej imperialny kraj niż WB.O ile wiem to caly kontynent sobie przywlaszczyli. Nawet Mongolom taka sztuka się nie udala utraty szansy I Rzeczypospolitej stworzenia słowiańskiego, quasidemokratycznego supermocarstwa razem z Moskwą i Ukraińcami,'' Ty jesteś psychiczny.Z Moskwą ty chcesz tworzyć supermocarstwo?A możesz to robić z daleka od Polski? Ukraińców jeszcze wtedy nie bylo
anonim2014.02.20 1:20
Air Wof Wy zlodzieje zawsze potraficie sie wykręcić .Wasza bandycka ideologia to smierc i zniewolenie i nic więcej Odkąd takich chorych kretynów przestano wieszać odtąd mój kraj jest w tarapatach.Zrozumiales porabany,antykatolicki kretynie? ''Korwin jest dla mnie czubkie' Widać od razu ,że jesteście jak bracia.Korwin to inteligentny facet,za swoją pracę otrzymuje odpowiednie apanaże.Tylko czubek widzi w tym co mu nieznane czubka ''Socjal jest dopuszczalny tylko do pewnego, jak najmniejszego stopnia'' Rozwijaj sobie swoje urojone ,kretyńskie teoryjki gdzie indziej.Tu nie ma miejsca na twoje dopuszczenia.Zabieraj zabawki i spierzaj jak najdalej stąd mącicielu za 2 zeta
anonim2014.02.20 1:24
''Otóż jestem Polakiem'' Otóż jesteś kompletnym ignorantem,który nie ma zielonego pojęcia o niczym.Nie podszywaj się tu pod moich rodaków.Zrozumiano?
anonim2014.02.20 14:03
Ciężko powiedzieć kto będzie kolicjantem kogo. Raczej lewicowo - liberalni będą rządzić. W sumie PiS to jak dla mnie partia lewicowo - konserwatywna partia, lewicowa w gospodarce, a konserwatywna w dużym zakresie w obszarze tradycji, rodziny. Gowinowi to najbliżej do KNP JKMa, choć JKM to radykalny wolnościowiec, antysystemowy. W mojej ocenie dużo bedzie zależeć od wyborów do PE. Jeśli PiS wygra i to z dużą przewagą oraz do PE wejdzie Polska Razem i KNP JKMa to nowy rząd może mieć poparcie właśnie tych partii.
anonim2014.02.21 0:16
Wolf Ty jesteś chory na glowe .W naszym kraju nie ma żadnego socjalu,dlatego rodacy wyjeżdżaja do krajów w których państwo nie zostawia samego sobie zadnego obywatela ..Socjalu nie ma w Kongo ,w Sudanie i w Somalii,gdzie wynoś się i nigdy tu nie wracaj
anonim2014.02.22 20:15
Wof ''będę tu siedział choćby na złość tobie i tobie podobnym'' To jest jedyna rzecz ,która cię laczy z Polską.Chora nienawiść do Polski, Polaków i wiary ,której twój malutki ,zepsuty do cna rozumek nie pojmuje.Ten kraj nigdy twój nie byl ,nie jest i nigdy nie będzie chory z nienawiści do ludzi , czlowieczku.Zjeżdżaj ze swoją antyludzką ideologią do Somalii,nie masz żadnego prawa mieszać w umyslach moim rodakom obląkany draniu.