14.12.19, 18:15Zdj. Piotr Drabik, lic. CC BY SA 2.0, via Flickr

Macierewicz OSTRO: Dość postkomunistycznej KASTY w sądach!!!

"Ekspresja poglądów jest świadectwem łamania fundamentalnych zasad sędziowskich i sprawia, że dana osoba przestaje być obiektywnym sędzią. Nam chodzi o zmianę sędziów moskiewskich na sędziów polskich"-stwierdził na antenie Polskiego Radia 24 marszałek senior Sejmu RP IX kadencji, Antoni Macierewicz. 

W rozmowie z Tadeuszem Płużańskim polityk tłumaczył, o co chodzi w reformie sądownictwa autorstwa PiS. Przypomnijmy, że posłowie Prawa i Sprawiedliwości złożyli ostatnio w Sejmie projekt nowelizacji przepisów o ustroju sądów i Sądzie Najwyższym, a także o sądach administracyjnych, wojskowych i prokuraturze. Zakłada on m.in. wprowadzenie odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów za działania lub zaniechania mogące uniemożliwić albo istotnie utrudnić funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości, działania kwestionujące skuteczność powołania sędziego oraz działania o charakterze politycznym.

"Chcemy przywrócić narodowi sądownictwo uczciwe, zmierzające do demokratycznego i niepodległościowego ładu w Polsce. Projekt ustawy dot. ustrojów sądów jest groźny dla wszystkich, którzy robią z wymiaru sprawiedliwości, a zwłaszcza z sądownictwa, narzędzie swoich politycznych interesów"-tłumaczył gość Polskiego Radia 24. 

Przedstawiciele opozycji w niewybredny sposób atakowali partię rządzącą za projekt nowelizacji. "Każdy sędzia, który założy mundur PiS będzie potępiony i rozliczony"-straszył przewodniczący Platformy Obywatelskiej, Grzegorz Schetyna. Z kolei sędzia Igor Tuleya stwierdził, że jest to "stan wojenny w wymiarze sprawiedliwości". Wcześniej takie słowa wypowiedział m.in. rzecznik stowarzyszenia Iustitia, sędzia Bartłomiej Przymusiński, a także... prezydent Gdańska, Aleksandra Dulkiewicz oraz były prezydent RP, Lech Wałęsa. Czy projekt jest rzeczywiście groźny? Zdaniem Macierewicza, z całą pewnością "dla wszystkich, którzy robią z wymiaru sprawiedliwości, a zwłaszcza z sądownictwa, narzędzie swoich politycznych interesów". 

"Dzieje się to przez cały okres komunistyczny, a szczególną rangę uzyskało w systemie demokratycznym, w którym sędziowie rozstrzygają tak naprawdę o każdym konflikcie. To ostatnia instancja kształtująca rzeczywistość polityczną, społeczną i gospodarczą kraju"-stwierdził marszałek senior. Jak przypomniał polityk PiS, przy Okrągłym Stole zdecydowano, iż wymiar sprawiedliwości pozostanie w rękach aparatu komunistycznego i postkomunistycznego. W ocenie Antoniego Macierewicza, w ten właśnie sposób stworzono narzędzie utrzymywania dawnego ustroju oraz interesów.

"Dla tych, którzy chcą utrzymać taki stan rzeczy, apolityczność sędziów jest dramatem. Dziś mamy do czynienia z okrzykami za utrzymaniem kasty, niesprawiedliwości i dawnego układu oraz uniemożliwieniem zbudowania naprawdę demokratycznego państwa, gdzie wszyscy są równi wobec prawa. To im najbardziej przeszkadza"-powiedział były minister obrony narodowej. Odnosząc się do projektu ustawy, wiceprezes PiS zwrócił uwagę, że sędziowie mogą mieć swoje poglądy polityczne, ale nie mogą ich publicznie eksponować, publicznie o nie walczyć i publicznie zajmować się nimi.

"Ich decyzje muszą być wolne od nacisków politycznych. Ekspresja poglądów jest świadectwem łamania fundamentalnych zasad sędziowskich i sprawia, że dana osoba przestaje być obiektywnym sędzią"-podkreślił Macierewicz. 

Gość Polskiego Radia wskazał, że w reformie chodzi o "zmianę sędziów moskiewskich na sędziów polskich". 

"Chcemy przywrócić narodowi sądownictwo uczciwe, zmierzające do demokratycznego i niepodległościowego ładu w Polsce. Dosyć już panoszenia się postkomunistycznej kasty. To rzecz uwłaczająca narodowi polskiemu i uniemożliwiająca wydobycie się z dawnego systemu"-ocenił. 

yenn/Polskie Radio, Fronda.pl

Komentarze

satyr2019.12.15 11:46
Psychicznie chory Macierewicz najpierw niech się wytłumaczy z wydatków za Edmunda.
gumowa kaczka2019.12.15 10:58
Były wybuchy?
anonim2019.12.15 8:55
Jak te PiSiorki kłamią. Mają ludzi za imbecylów. Chodzi im tylko o to żeby sędziowie byli uzależnieni od nich, od widzimisię imć pana Ziobry i dyktaczora.
Janek2019.12.14 20:19
Macierewicz OSTRO: Dość postkomunistycznej KASTY w sądach!!! - to aż 30 lat potrzebował p. Macierewicz, aby dojrzeć do takich wniosków? Ile jeszcze lat potrzebuje p. Macierewicz aby stwierdzić, że dość postkomunistycznej kasty w szkolnictwie wyższym? Ale i nie tylko, także instytutach, ministerstwach,... Oddaliście działacze KOR Polskę w ręce Żydów i komunistów, trzeba było wówczas krzyczeć, DOŚĆ!!!!!!!!!
Japa2019.12.15 22:21
No proszę tak łatwo znależć winnego a my szukamy i szukamy.Tylko ,,Janku " Szanowny . To nie Macierewicz rządzi A w ostatnich wyborach to nie Macierewicz wybrał komuchów i taka totalną O Brukseli i jej polskich kapusiach nie wspomnę. To NASZA tez wina .
J.P🧶2019.12.14 19:59
Patrząc na szykującą się nową kastę, mam wątpliwości czy nie zatesknimi za poprzednią kastą. Ta nowa korzysta z przerobionych zapisów z 1969roku. Będzie dobrze rodacy, ale tylko w TVP.
anonim2019.12.14 19:57
Nawiązując do poprzedniego artykułu Frondy ........Macierewicz powinien dodać " dość żydowskiej postkomunistycznej kasty w sądach " . Nie powie tego , gdyż sam należy do tego narodu polskojęzycznego . Taka jest polska rzeczywistość , taki jest ten niby polski naród . Wczoraj byłam na badaniu tomograficznym . Dwie pielęgniarki . Jedna grzeczna , druga bezczelna , arogancka i zarozumiała . Nie byłam zaskoczona , gdyż ta druga była Żydówką . Dlatego świat zawsze gardził Polakami gdy wyjeżdżali za granicę . To tylko Polacy , czyli tak naprawdę kto ? Czesi i Słowacy Polaków nie znoszą , chociaż Słowacy z nich ( turystyka ) żyją . Nie dziwię się Europie , że tak Polskę lekceważyła , nie respektowała traktatów . Komu ? Jakiemu to narodowi ? I nic się nie zmieni . Jaki naród takie państwo .
Newsroom2019.12.14 19:32
Za chwilę nadzwyczajna kasta, a wraz z nią post komusza III RP, zostaną złożone do grobu. To będzie historyczny moment, ale w Berlinie i na Kremlu szampana raczej pić nie będą !!
Japa2019.12.15 22:12
Ej marzycielu , marzycielu ( podobny do mnie ). Nie takie to proste . W czyimś interesie leży aby istnieli . Przecież przy ostatnich wyborach pomogli im sztandar z powrotem wprowadzić .To co , w grobie sił nabrali? Tow Czarzasty przy okazji publicznie w twarz nam napluł . Gorzej .Rząd , jak mówią pisowski , niewiele może zrobić Bruksela raczej za nimi , tu mają opiekunów w Sądach . I co nam zrobicie - mówią . To niemożliwe ..Ale tak se myślę ..Gdyby Erdogana poprosić o radę ......
krzy2019.12.14 19:27
ups. a jak tam kryże, piotrowicz, przyłębski i cała banda pzpr w szeregach prawo..tfu lewicy pisowskiej?
Mirek2019.12.14 19:26
"Nadzwyczajna kasta" jest wyjątkowo wredna i złodziejska . Utworzyli sobie rodzinne i kumplowskie synekury i walczą o nie zażarcie . Mam nadzieję że przetrącimy im kręgosłup . Poza tym uważam , że wszyscy ci sędziowie którzy kiedykolwiek brali udział w zadymach politycznych powinni być usunięci z zawodu a ci którzy już są na emeryturach i angażują się politycznie powinni byś potraktowani tak jak esbecy......emerytura w wysokości średniej krajowej .
Topek2019.12.14 19:25
Panie Antoni Macierewicz, niech pan jak najszybciej wraca do pracy. Bez pana nie da się wyplenić komunizmu z Polski. Tylko pan może to zrobić dobrze i w czasie 4 lat. Oni (komuniści) mogą podróżować po całej Europie tylko z dowodem osobistym, do USA bez wiz, do Rosji bez niczego - a siedzą i smrodzą komunizmen w Polsce. Ich trzeba jakoś ruszyć, zachęcać do szansy tak jak robiła to Anna Komorowska, albo wręcz deportować ! Jest również możliwa inna metoda. Należy wprowadzić w Polsce prawo posiadania broni, a sprawa się sama rozwiąże ! Jak Boga kocham, że już w piewszym dniu postrzelałbym sobie ......
gumowa kaczka2019.12.15 10:59
leczycie się razem z panem Antonim ?
KKK2019.12.14 19:22
Do wiadomości moderatora portalu Fronda i policji. W dniu 14.12.2019 komentator portalu Fronda, niejaki „Tomaszy?” zamieścił rasistowski wpis nawołując do zabijania ! My czytelnicy portalu prosimy o ukaranie tego rasisty, jego blokadę na portalu lub zawiadomienie prokuratury o popełnieniu przestępstwa. Przypominamy, że rasizm jest w Polsce przestępstwem karalnym !! Oto jego rasistowski wpis pod artykułem: Macierewicz OSTRO: Dość postkomunistycznej KASTY w sądach!!! yenn/Polskie Radio, Fronda.pl Tomaszy? 14.12.19 19:30 Boi się odpowiedzialności za zniszczenie armii to mu się kulka w pusty łeb nalezy https://www.fronda.pl/a/macierewicz-ostro-dosc-postkomunistycznej-kasty-w-sadach,137675.html
Kalasanty 12019.12.14 19:15
Dość tego człowieka w przestrzeni publicznej
Reytan2019.12.14 19:09
Jak pracuje mafia przebrana w czarne togi ?! Pierwszych sędziów w sądach mona zobaczyć około południa, powitania, kawka, a potem różnie to bywa. Sprawy, które prowadzą przeciągają tak długo jak się da, by potem powiedzieć, że to reforma sądownictwa prowadzona przez PIS wydłużyła a nie skróciła czas postępowań ! Ich zasada w orzekaniu jest taka: najpierw nasi (sędzia ukradł 50 zł starszej pani – niewinny bo był roztargniony, sędzia złodziej części zamiennych do wiertarek niewinny, bo kosz tych części jest nieadekwatny w wysokości odsunięcia go od zawodu, wielu więźniom przyznano odszkodowania), potem z naszej formacji politycznej (Gawłowski, Neuman, Kwiatkowski, Najsztub, Durczok – wszyscy niewinni), a na końcu przeciwnicy polityczni (Śpiewak, Kamiński, Morawiecki, Ziemkiewicz). Czas tych sędziów PRL-u się skończył – WON !!!
Bizon2019.12.14 19:09
12.12.2019 Projekt ustawy o ustroju sądów powszechnych – w sejmie !!! Dziękujemy wam sędziowie rodem z PRL-u, sędziowie „nadzwaczajnej kasty” i zaufani sędzieowie PO-je-bów, że daliście nam PIS-owcom paliwo, możliwość i pewność do przeprowadzenia i zakończenia gruntownej reformy sądownictwa. Dlaczego wam dziękujemy ? Bo zdemaskowaliście sami siebie ! Bo swoimi czynami pokazaliście Polakom, że wy nie jesteście reformowalni, że wy nie chcecie służyć narodowi lecz być ponad narodem, że kwestionujecie prawo polskie i unijne interpretując go na swoją modłę, bo wy sędziowie namawiacie do łamania prawa – o zgrozo, bo sprzeciwiacie się prerogatywom Prezydenta, bo nie zgadzacie się na legalnie wybraną KRS, TK, a także Izbę Dyscyplinarną przy SN. Miarka się przebrała po tym jak trzech fioletowych ludzików z NSP oznajmiło wszem, że KRS to żaden KRS lecz NEO-KRS w mundurach PIS, a Izba Dyscyplinarna w SN – to żaden sąd ! Natomiast prezes SN oświadczyła, że sędziowie tych sądów powinni wstrzymać się od orzekania, i że jedni sędziowie mogą oceniać innych sędziów ! Innymi słowy, rozpoczęliście destabilizację państwa, anarchię i ogłosiliście ROKOSZ , na który Polska pozwolić nie może !!! Dlatego poniesiecie daleko idące konsekwencje ze zmianami ustaw o sądach, zmianami sądów powszechnych i SN, będziecie musieli składać oświadczenia o przynależności do stowarzyszeń i partii politycznych i pokazać wasze komentarze w internecie. Nie będziecie mieli prawa oceniać innych sędziów, oraz to co dla was najważniejsze, wprowadzimy wam kary pieniężne i procedurę złożenia sędziego z urzędu ! Gdybyście nie byli tacy durni i siedzieli cicho, gdybyście nie chwalili się nadzwyczajną kastą , gdybyście nie gardzili urzędem Prezydenta i jego prerogatywami, a także Sejmem, to przypuszczam, że jeszcze latami trwałoby to wasze bagno ! Jednakże, szczególnie w ostatnich tygodniach, sukcesywnie podcinaliście gałąź na której siedzieliście. Gałąź runęła w dół razem z wami i teraz będziecie rżeć jak końska du-pa do bata, bo wasz czas, sędziowie PRL-u już minął - WON !!!
Felek2019.12.15 16:01
Wez kilka oddechow i ochlon. Jakie masz dowody na PRLowska przeszlosc sedziow i tworzenie "kasty nadzwyczajnej"? Jak narazie to PiS chce upolitycznic sady, w tym Trybunal Konstytucyjny obsadzajac tam obecnie najwiekszego komunistycznego przedstawiciela prokuratury i sadownictwa Piotrowicza. Mowisz o lamaniu prawa unijnego i poslkiego? W Polsce panuje trojpodzial wladzy, w krajach demokratycznych sadownictow jest niezaleznym organem od wladzy a wszelkie proby wplywania i lamania tej struktury to wlasnie postkomunistyczne metody. Unia Eropejska upomina o to Polske ale PiS ma to gdzies bo oni chca kontrolowac wszystkie instytucje w panstwie. Sady sa im potrzebne do slusznych wyrokow aby ich kolesie ktorzy robia machlojki byli wiecznie chronieni. A takim plackom jak ty wmowilli ze jest jakas magiczna kasta sedziow ktora walczy z Narodem. No i mamy to co mamy...
KKK2019.12.14 19:08
Prosimy wszystkich czytelników i komentatorów Frondy o ignorowanie sku-rwiela, który wabi się Piotr Nowak. Ten przygłup z anty PIS-owskiego psychiatryka kasuje pienądze od PO i będzie robił hejt tak długo jak będą mu płacić ! Ten psychicznie chory osobnik to typowy upierdliwy rasista i antysemita, a także radykalny islamista. Prosimy nie czytać i nie komentować jego wypocin. Prosimy go ignorawać i przechodzić do swoich komentarzy !!! Napisaliśmy już petycję do moderatora Portalu o blokadę czy ewentualne ukaranie tego szczocha. Do wiadomości moderatora portalu Fronda i policji. Dane niezwykle złośliwego i agresywnego szkodnika portalu: Nazwisko Piotr Nowak, IP=89.64.41.189, Adres: 31-354 Kraków ul. Starego Dębu 16. W celi szybszej identyfikacji prosimy tego szkodnika na zamieszczenie jego fotografii w miejscu awataru, podania wieku i orientacji seksualnej. To niezwykle złośliwy i agresywny szkodnik portalu. Prosimy nie komentować !
2019.12.14 19:11
:)
mordechaj2019.12.14 18:50
DOŚĆ Macierewicza z jego kłamstwami. Gdzie jest wrak ? Gdzie jest raport w sprawie katastrofy pod Smoleńskiem ? Ilu ludzi przeżyło w Smoleńsku ? Ile bomb wybuchło ? Gdzie są śmigłowce dla Armii ?
kalinka2019.12.14 19:07
w międzyczasie kupował 3 okręty podwodne od Francji bo za czasów gdy był ministrem obrony podczas remontu spalono okręt podwodny ORP Orzeł
Reytan2019.12.14 19:14
Zaraz ci odpowiem gdzie jest wrak debilu ! Otóż, trwają pertraktacje wymiany Bolka, Tuska, Sketyny i kilku innych PO-przyg-łupów za wrak ! Dobre nie ?!
satyr2019.12.15 11:48
Masz szczęście,ze w tym kraju jest obowiązek ukończenia szkoły podstawowej, bo gdyby nie było takiego obowiązku to taki debil jak ty miałby problemy ze skończeniem przedszkola.
Japa2019.12.15 21:57
Słuchaj ( albo czytaj ) uczony ,,satyrze " Tacy ,,przedszkolacy " co to ich nazwałeś ,,debilani " są o niebo mądrzejsi od tej Wasz kasty uczonych. Znają życie i na psią kupę nie dadzą się nabrać . Ale jest u nich , tych , jak ich nazwałeś ,,debili " coś co u Was całkowicie zanikło . HONOR POLAKA , SZACUNEK DO OJCZYZNY.
Alojzy Cedzidło2019.12.14 18:43
No to się zacznie .. Temat zostanie daleko w tyle ,albo i będzie ,,siedział' spokojnie w tytule., a nasi uczeni komentatorzy zabiorą się za Macierewicza i za Smoleńsk Już pierwszy jest . .,, guess who kagan " Co tam Sądy . Dowody na Smoleńsk ważniejsze . A co to będzie jak Farma ruszy.
2019.12.14 18:48
Ty Piotrowski mógłbyś z Macierewiczem pod rękę chodzić. Tak że nie udawaj mądrzejszego niż jesteś... :)
Alojzy Cedzidło2019.12.14 21:31
A ja na złośc panu Nowakowi Piotrowi odpowiem KULTURALNIE ,.Uprzejmie proszę Szanownego pana ,,Nowaka Piotra (?) o przygotowanie się do pisania komentarzy . A to, zapoznania się z tematem . . przemyślenie swojego tekstu itp. Bo inaczej wychodzi się na IDIOTĘ .Uzasadniam : Do 22:10 , na 32 ,,komentarze " tylko 2 ( słownie DWA ) związane są z tematem . Reszta, jak przewidziałem o godz 19:43 bez związku . Łącznie z Pana łaskawym wpisem ..No i na koniec . Pisze Pan łaskawie :,, Tak że nie udawaj mądrzejszego niż jesteś ..." Co się tłumaczy , jak mówił jeden taki od JKM , - ,, nie staraj się idioto mnie Nowakowi w mądrości dorównać. I na koniec uprzejmie informuję ,że moja opinia o Waszej Farmie jest taka :_ schodzicie pracownicy na psy " No ale jak płacą ... Ja nawet za dobrą kasę ,,flanelcią ' bym nie został .A Wy na nawet na grobach za kasę tańczycie .
2019.12.14 18:35
Frendzle, wy naprawdę nie widzicie tego, że ten typ jest cynicznym oszustem, który cokolwiek nie robi, to leje wam ciepłym moczem na ryje? I jeszcze się z was, naiwniaki śmieje. Serio?
!442019.12.14 18:40
moze to lubia
kalinka2019.12.14 19:05
on razem z Fronda leje nam na 'ryj"
Urszula2019.12.14 19:24
Nareszcie zrozumiał !!! O to chodzi !!! Tyle miesięcy nauki, i wreszcie pojęli !!! Brawo !
PolakNieLem2019.12.14 19:39
Spadaj ,ruska onuco !
Tomaszy?2019.12.14 18:30
Boi się odpowiedzialności za zniszczenie armii to mu się kulka w pusty łeb nalezy
!442019.12.14 18:39
nie pisz tak bo jeszcze bedziec mial odwiedziny psow przed 6 rano
B522019.12.14 19:09
a jak budowała armię czerwona szarańcza
Michauowa2019.12.14 18:22
Dziadek ma alzheimera, znów wszędzie widzi komuchów...
Japa2019.12.14 18:45
,,Michałowa " nie widzi . Musiała by spojrzeć w lustro.
B522019.12.14 19:00
ja ci to wytłumaczę ty jesteś ostatni czekista to ojciec komucha komuch to ojciec czerwonej szarańczy
guess who kagan2019.12.14 18:19
Może najpierw "przedstawcie" te dowody na zamach w Smoleńsku?
JONASIK2019.12.14 18:49
Zamach w Smoleńsku został już wielokrotnie udowodniony przez Podkomisję Smoleńską. Podkomisja nie tylko bezspornie udowodniła fakt zamachu, ale ponadto udowodniła kilkanaście pewnych, różnych wersji jego przeprowadzenia. Dodatkowo komisja pokazała, że zaciekłość piszących cyrylicą zamachowców była tak ogromna, że strzałami dobijali nawet najmniejsze kawałki poćwiartowanych ciał. A rosyjski samolot tak bardzo popsuli, że totalnie zgłupiał i zaczął mówić po angielsku (‘Terrain ahead’ i ‘pull up’, ‘pull up’) Wniosek - dowodów na zamach jest kilkukrotnie więcej niż potrzeba. Ciołku.
satyr2019.12.15 11:46
Gdzie te dowody?
B522019.12.14 19:03
a po grzyba grzejecie lawę dla rezerwowych