21.10.19, 17:10Fot. PiS/fot. EPP

Matka Kurka: Wielki strateg Kaczyński kontra kadrowy Schetyna

Całymi latami śmiano się z Jarosława Kaczyńskiego i jego zdolności politycznych. Ironiczna metka „wielki strateg” funkcjonowała pełną parą w czasach porażek PiS. Przypomnę, że były to czasy, w których odliczano kolejne porażki, aby podkreślić jak bardzo Kaczyński na polityce się nie zna i jakim genialnym politykiem jest Tusk. W całym tym szyderstwie żaden kpiarz nie brał pod uwagę warunków i możliwości, jakimi dysponował PiS. Krótko mówiąc 100% największych mediów i to w każdej formie od portali internetowych, przez gazety i radio, aż po telewizje dzień i noc „jechały” po PiS-ie. Pomimo tak niekorzystnych warunków PiS i Jarosław Kaczyński przetrwali największe kryzysy, w tym tragedię smoleńską i od czterech lat to Kaczyńskiemu przypisuje się wszechwładzę - pisze Matka Kurka na łamach "Kontrowersje.net.Lider PiS potrafił uporządkować partyjne szeregi, zbudować odpowiednie struktury i przede wszystkim przedstawił wielki projekt społeczny, czym przekonał wyborców. Ktoś powie, że to żadna łaska, ale obowiązek polityka i teoretycznie trzeba się z tym zgodzić, jednak w praktyce doszliśmy do tego miejsca, w którym może zacząć pisać o Schetynie i jego „strategii”. W 2015 roku Schetyna przejął partię po Tusku, Kopacz nie ma sensu liczyć i nie był to dobry okres dla PO. Dwie wyborcze porażki i wcześniejsze bolesne upadki, zwłaszcza po „taśmach Sowy” i Amber Gold, ciągnęły Platformę na dno. Wszystko prawda, tyle że kryzys PO z całą pewnością nie był większy niż kryzysy PiS, no i PO cały czas ma za sobą media. Wiadomo, co Schetyna odziedziczył, pytanie co po sobie zostawi jest w tym sensie uzasadnione, że będzie mu bardzo trudno zachować stanowisko szefa PO.

Na pewno udało się Schetynie to, co umie i lubi najbardziej – zniszczył najbliższą polityczną konkurencję, którą była Nowoczesna. Udało mu się też wprowadzić sporo swoich ludzi do sejmu i wyprowadzić wrogów do Brukseli, ale to już w zasadzie cały pozytywny dorobek. Po stronie porażek znajdziemy znacznie więcej. Schetyna jako lider partii i całej opozycji, o co toczył nieustanne boje, przegrał trzy kolejne wybory, w tym wybory europejskie, w powszechnej opinii najłatwiejsze do wygrania dla opozycji. Notowania społeczne Schetyny leżą na dnie, własny elektorat chce jego dymisji. Media wprawdzie jeszcze nie ścinają głowy przewodniczącemu PO, ale wydaje się, że ten moment musi nadejść, bo poziom frustracji po stronie zwolenników największej opozycyjnej partii sięga zenitu.

W wyniku strategicznych błędów Schetyna odbudował lewicę w Polsce, najpierw koalicją w wyborach europejskich i odkurzeniem lewicowych „dużych nazwisk”, potem rozbiciem koalicji w wyborach parlamentarnych. Również PSL wygrał potyczkę ze Schetyną i wzmocnił swoją pozycję do tego poziomu, że Kosiniak-Kamysz może sobie pozwolić na publiczne stawianie Schetyny do pionu. Wewnątrz partii też znajdziemy niezły bałagan i błąd za błędem. Niezły pomysł, aby Kidawę-Błońską zrobić twarzą nieuniknionej porażki wyborczej, finalnie okazał się katastrofą. Kidawa-Błońska uzyskała najlepszy wynik wyborczy w Polsce, Schetyna sromotnie przegrał w swoim rodzinnym Wrocławiu i to z posłanką PiS-u. Takich „kwiatków” wizerunkowych nie da się niczym przykryć, ludzie to widzą i tracą wszelką nadzieję. Skoro ten „wielki strateg”, a tak naprawdę bezwzględny kadrowy, dał się ograć Kidawie-Błońskiej uchodzącej za wcielenie łagodności, to jak ma sobie poradzić z takim „demonem”, jak Kaczyński?

Jeśli chodzi o budowanie programu politycznego, czy społecznego to nic nie napiszę, nie ma o czym pisać, coś takiego jak „piątka Schetyny” było nie do zapamiętania dla samego Schetyny. Wydaje się, że opisanych okolicznościach politycznych los Schetyny jest praktycznie przesądzony, nawet jeśli uda mu się wypchnąć Kidawę-Błońską na front kampanii prezydenckiej, to i tak wyborcy POKO będą oczekiwali „nowego impulsu”, czyli głowy lidera, który kojarzy się wyłącznie z porażkami i to upokarzającymi. Czteroletni „dorobek” Schetyny doskonale pokazuje, czym się różni rasowy polityk Kaczyński, prawdziwy strateg i charyzmatyczny lider, od zwykłego kadrowego PO. Kaczyński nie miał nic i zbudował potęgę, Schetyna miał wszystko i zbudował groteskę.

bsw/Kontrowersje.org

Komentarze

ir_onia2019.10.21 19:36
Się porobiło:)))
Tasman2019.10.21 19:12
Niby zwycięski Chrobry wzmacniasz państwo nasze, Ty, który od nowa polską godność wskrzeszasz, Jak orzeł ponad skałą wzlatujesz i zawsze, To Ty masz rację, Ty na pomoc spieszysz. Tyle dróg przejść musiałeś, wodzu nasz zwycięski, Tyle klęsk przejść musiałeś by podnieść się z klęski, Tyle lat musiałeś czekać by teraz już w chwale, Rządzić Polską, by zmieniać nasz kraj stale. W kierunku mocarstwa od morza do morza, By wszystkie narody od Bałkanów po Bałtyk A nawet ptaki co krążą w przestworzach, Wielbiły Polskę i wielbiły jej wodza. O Jarosławie Wielki, władco dusz Polaków, Który nasz naród wyprowadzisz z klęski, Który zdobędziesz imperium Lechitów, I znów odrodzisz Warszawę i Kraków. Niech będzie pamięć Twego brata Lecha Na zawsze w kraju świętego Wojciecha Łączyć a nie dzielić naród nasz wybrany. Pytanko: kto to napisał? ;))))
Irena2019.10.21 19:07
Są ludzie, którzy uczą się na błędach. PiS uczy się na własnych błędach i na błędach "totalsów". PO-KO i spółka mają to do siebie, że się nie uczą. Są lepsi od PiS jedynie pod względem opluwania Polski i jej władz w kraju i za granicą - ale jest to raczej POwód do wstydu.
Zosia2019.10.21 18:49
Pytanie do czerwonych komunistów, lewactwa i tęczowej zarazy: Kiedy zaczniecie chwalić PIS ?!
realista2019.10.21 22:03
Nie wszystkich k wizja ODMÓŻDZYŁA
Nowak2019.10.21 18:48
Witam zwolenników PO i Zlew-u, czerwonej komunistycznej zarazy, lewackiej gangreny i tęczowych zboczków oraz miłośników Tuska, Urbana, Jachiry, Jandy, Stuhra, Pszoniaka ..., w których programie jest m. In. przywrócenie wysokich emerytur mordercom księdza Jerzego Popiełuszki i innych księży, w tym Suchowolca, Niedzielaka, Zycha, Palimąki, wielu opozycjonistów, w tym Przemyka, Barchańskiego, Sokolewicza, oraz ludzi niewygodnych PRL-owi i tych, którzy wiedzieli za dużo, w tym Kuklińskiego, Leppera, Petelickiego, Papały, Ziętary, Wróbla, Falzmanna, Kowalczyka, Grobelnego, Musia. Niech was szlag trafi !!! Jeszcze raz przypominamy, że granice dla was są otwarte !!!
Ja2019.10.21 18:43
Porównanie Geniusza z osłem.
nikt2019.10.21 18:02
Lidera PiS w ogóle nie można porównywać do lidera PO . Kaczyński to sprytny , cwany inteligenty lis . Schetyna to taki ..........chłopek roztropek . Poczciwszy od Kaczyńskiego , ale pod względem poltykierstwa nie sięga mu do pięt . Obserwuję J. Kaczyńskiego od lat i jako politykowi w Polsce nie dorówna mu nikt . Ludzi ma nieszczególnych i jak go zabraknie to PiS stanie się jednym wielkim roz PiS dzielstwem . Każdy człon należy odczytywać oddzielnie . Można też razem . Na jedno wychodzi .
anonim2019.10.21 17:41
Kaczyński wygrał ale z nim Polska wygrała, zwykli ludzie. Gdyby nie medialna propaganda PiS miałby 70 %, dużo ludzi jest tak ogłupionych, wie że nienawidzi PiS ale nie wie dlaczego i nie chce wiedzieć, głosuje na mafie która ich okradała byle by tylko pis przegrał. Powinno się im pozabierać te wszystkie +, pogonić do roboty do 67 lat, bo czerpią zyski ze zmiany a są przeciw
Dam2019.10.21 17:57
Masz na myśli propagandę w TVP? Bo przebija ona każdą inną, jaka była dotychczas w Polsce (nawet tą z PRL wg ludzi, którzy go dobrze pamiętają)
anonim2019.10.21 17:22
Do wszystkiego trzeba mieć talent, a w polityce często umieć przekraczać samego siebie.
ciekawy2019.10.21 22:01
Kiedy tacy jak kokoszka zaproponują dla pokurcza koronę ? Po d by go gotowi całować Jakie to obrzydliwe
BimkyGuy2019.10.21 17:17
Strateg? Czemu tak skromnie? Cesarz! Imperator!! Papież Kaczyński!!!
kawa2019.10.21 17:25
Co byś nie napisał, to i tak nie zmienisz faktu, że Schetyna przy Kaczyńskim to mokry pimpuś
gumowa kaczka2019.10.21 17:31
kaczor władca ciemnoty
gumowa kaczka2019.10.21 17:14
Ta wielki strateg -jak fajnie, że majątki małżonek są nadal niejawne -super prezydent -brawo