Przed rokiem tematy z języka polskiego na egzaminie maturalnym dotyczyły „Lalki” Bolesława Prusa oraz „Ziemi obiecanej” Władysława Reymonta. W tym roku maturzyści także nie wykluczali zagadnień z „Lalki”, ale najczęściej przewidywania ich kierowały się do lektur z okresu romantyzmu, m.in. "Pana Tadeusza" i "Dziadów".

Portal Onet podaje, że w środę rano przed rozpoczęciem egzaminu maturalnego z języka polskiego najczęściej wyszukiwane zapytania dotyczyły wspomnianych wcześniej lektur, a więc "Dziadów" i "Pana Tadeusza".

- W ostatnich godzinach niezwykłym zainteresowaniem cieszyło sie poszukiwanie informacji o motywie dworku szlacheckiego, motywie przemiany oraz odpowiedzi na pytanie: czym jest świerzop, "czy cierpienie umożliwia osiągnięcie konkretnego celu", "czy cierpienie uszlachetnia" – czytamy.

Jak wynika jednak z nieoficjalnych doniesień, jakie pojawiają się w mediach społecznościowych, w tegorocznym arkuszu maturalnym z języka polskiego maturzyści mają się zmierzyć z wypracowaniami na temat motywu tradycji w "Panu Tadeuszu" oraz motywu przyjaźni w "Nocach i Dniach".

 

mp/radiozet.pl/onet.pl