18.12.19, 18:45Zdj. Katarzyna Czerwińska, Senat RP, CC BY SA 3.0pl, Wikimedia Commons

Minister punktuje hipokryzję prof. Gersdorf

"Izba Dyscyplinarna została wskazana przez ustawodawcę. Ona zajmuje ważne miejsce w całym systemie i nie można podważać jej pozycji jako takiej"-podkreślił wiceminister sprawiedliwości, Michał Wójcik w środowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Polityk zauważa podwójne standardy w działaniach I prezes Sądu Najwyższego, prof. Małgorzaty Gersdorf w związku z projektem nowelizacji przepisów o ustroju sądów, złożonych przez PiS w Sejmie w zeszłym tygodniu. Michał Wójcik wskazał w tym kontekście, że  „jeden z obszarów – a może jedyny – który nie był dogłębnie reformowany w ciągu ostatnich 30 lat, to wymiar sprawiedliwości”.

Wiceminister podkreślił, że de facto żaden polityk nie dysponuje tak dużą władzą, jak ta, którą ma sędzia.

"On decyduje o losach człowieka w bardzo różnych sprawach. Rocznie (…) sędziowie kilkanaście milionów razy decydują o tym, czy ktoś ma otrzymać dożywocie, jak wyglądają kwestie podziału majątków i o wielu innych sprawach"-wyliczał gość Radia Maryja. Sekretarz stanu w resorcie sprawiedliwości dodał, że dlatego właśnie wszyscy obywatele mają prawo oczekiwać od wymiaru sprawiedliwości funkcjonowania w sposób transparentny.

Wójcik odniósł się także do opinii Sądu Najwyższego na temat nowego projektu autorstwa PiS, gdzie pojawił się szereg uwag krytycznych wobec nowelizacji. Zdaniem polityka, mamy tu do czynienia z "daleko idącym nadużyciem". 

"W takiej sytuacji nie moglibyśmy nigdy niczego zmienić w wymiarze sprawiedliwości, bo ktoś by powiedział, że każda próba zmiany przez władzę ustawodawczą jest niemożliwa, bo władza sądownicza jej nie chce. Pytanie, po co jest w takim razie konstytucja i przepis mówiący o tym, że wszystkie władze są równe? (…) Reguły i ramy, w jakich porusza się sędzia, określa ustawodawca. To jedna z władz. Przy takiej opinii nie moglibyśmy niczego zrobić"-wskazał gość Radia Maryja. Michał Wójcik podkreślił, że trwa proces legislacyjny, a ostateczny kształt projektu będzie jeszcze dyskutowany i nie można wykluczyć zmian w nowelizacji.

"Nie wykluczam, że zostaną wprowadzone jakieś zmiany – to normalne w procesie legislacyjnym. Natomiast co do zasady i celu tego projektu, on musi być zrealizowany. Sytuacja musi być jasna dla wszystkich. Jeśli ktoś z sędziów podważa status innego sędziego, (…) to znaczy, że uderza w filar całego państwa. To jest destrukcja"-ocenił. W tym kontekście wiceminister odniósł się do apelu pierwszej prezes Sądu Najwyższego. Profesor Gersdorf apelowała ostatnio, aby „zaniechać nienawiści do sędziów i sądów jako broni w walce o władzę”. Jak zauważył Wójcik, I prezes SN tym samym wezwała sędziów Izby Dyscyplinarnej, aby nie orzekali. Nie podała przy tym podstawy prawnej, gdyż, jak wskazał polityk, taka nie istnieje.

"Z jednej strony pani profesor mówi o tym, że nie można naruszać niezawisłości sędziowskiej, a z drugiej sama to robi. Nie można czegoś takiego robić. Jest Izba Dyscyplinarna, która została wskazana przez ustawodawcę. Jest określona liczba członków. Oni zajmują ważne miejsce w całym systemie i nie można podważać ich pozycji jako takiej. Sami krzycząc o naruszaniu niezawisłości, robią to. Natomiast porównanie do czasów stanu wojennego jest bardzo nie na miejscu. Dziwię się, że można było go użyć. (…) Próba reformowania wymiaru sprawiedliwości i zestawienie tego z rozpoczęciem stanu wojennego jest zupełnie nie na miejscu"-ocenił wiceminister sprawiedliwości.

yenn/Radio Maryja, Fronda.pl

Komentarze

greg2019.12.19 6:17
Pierwszym mężem Małgorzaty Gersdorf był Tomasz Giaro, para doczekała się syna Macieja[24]. Od 2000 roku jest zamężna z Bohdanem Zdziennickim, prawnikiem i sędzią Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku[25 Tomasz Giaro (ur. 1951 we Wrocławiu[1]) – polski prawnik, specjalista w zakresie prawa rzymskiego, teorii, filozofii i historii prawa oraz prawa porównawczego, profesor nauk prawnych, od 2016 dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Bohdan Marian Zdziennicki (ur. 8 stycznia 1944 w Augustowie) – polski prawnik, doktor nauk prawnych, sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, prezes TK w latach 2008–2010. Syn - Maciej Giaro adiunkt w jednostce Instytut Prawa Cywilnego TO SĄ CAŁE KLANY
Leon Zawodowiec2019.12.19 9:52
I dlatego te klany zostaja wystrzelone w Kosmos dlatego tak wyją im głosniej tym lepiej dla zwykłych Polaków
Kramer2019.12.18 23:58
Ale jazgot antypisowskiego ścierwa, ale jazgot:):) Jakie to przyjemne dla uszu:):) 30% to esbeckie psy, 30% sędziowskie a reszta powiązana z nimi czyli sami złodzieje i uwłaszczone bachory komunizmu:):)
ridado2019.12.18 22:39
Jak to pieknie byc emigrantem I mieszkac daleko od tego panstwa gdzie rzadza zwykli durnie oh jak pieknie
Japa2019.12.18 23:24
A gdzież to ,,ridado " żyje . Jak to ten ,Raj " się nazywa . No jak ? Gdzie jest ten Raj gdzie jeszcze łagodniej traktują idiotów ? Gdzie? Gdzie jest ten Raj , ktorym bardzie niz POLSKĄ ,, opiekowała" by się Bruksela Gdzie jest ten RAJ , w którym było by mniej kapusiów brukselskich niz w POLSCE. No gdzie ? Liczę na pomoc. Idę się pakować.
Kramer2019.12.18 23:55
Nie wiesz?? To Syria człowieku!
Japa2019.12.19 9:55
E nie ... idę się rozpakować .,Ridado " chciał mnie wrobić . A ja frajer nie pomyślałem ,że to PO wiec tęskniący za korytem .
Japa2019.12.18 22:15
Patrzę na te ,,wojny ,, Sądopisowskie " i coraz mniej kapuję o co ta wojna się toczy No bo tak . Sam widziałem i słyszałem ja Pani Sędzinia ogłosiła , przynależność do uprzywilejowanej KASTY . Dziś oskarżają o to , że Pisowcy nazywają ich jakąś szpetną kastą Dalej . Godzą się z tym ,że w sądach trzeba cos poprawić , naprawić . Nazywają to czasem koniecznością reformowania Stawiają jednak warunek : MA BYĆ JAK BYŁO .. To co ? Zmienić czy nie zmienić ? A mnie się zaś widzi ,że ktoś nie wierzy ,że wśród tych mało obytych w polityce Polaków , nie znajdziesz mądrego . Sami idioci i nic nie kapują , wszystko łykną . Chorobcia ...Ja nie kapuję . Ale wszyscy? .
diki2019.12.18 21:51
Te apele pani prezes to jakaś kpina... może zaapelujmy aby Pani prezes podała się do dymisji... ?
Pfft2019.12.18 21:34
PiSowski minister w Radiu Maryja broni PiSowskiej "reformy". Cóż za obiektywna opinia w obiektywnym medium...
Japa2019.12.18 23:10
Pewno masz rację ,,Pfft' Jak on śmial inne zdanie mieć . Jak on śmiał. Reforma ma być taka aby gwarantowała aby było jak było.Koniec kropka nad i.
anonim2019.12.18 21:14
Wyjaśniać nawet 24 godziny na dobę o co w tym projekcie chodzi.
Janek2019.12.18 20:55
Polska nie może wyzbyć się komunistycznych nawyków, jak w powiedzeniu, czym skorupka nasiąknie, na starość trąci, Pokojowa manifestacja w Warszawie. Policja użyła gazu. kresy.pl/wydarzenia/demonstracja-narodowcow-przed-sejmem-policja-uzyla-gazu/
AA2019.12.18 20:30
Polska nie potrzebuje do szczęścia osobników w rodzaju Gersdorf i Iwulskiego rodem z wojskowej komunistycznej bezpieki, to jest dopiero esencja komuny i postkomuny a nie PIS gdzie jest to ilość śladowa. Istotą jest to, że dawna kasta broni patologii, sędziów którzy sprzeniewierzyli się sprawiedliwości krzywdząc ludzi. Chcą być sędziami we własnej sprawie i nie mogą się pogodzić, że PiS wprowadza standardy zachodnie. Oczywiście lewica w UE broni postkomuny bo brzydzi się PiSem.
Obywatel2019.12.18 20:03
RODACY WYCHODŹCIE NA ULICĘ I PROTESTUJCIE PRZECIWKO TEJ WŁADZY
Anna2019.12.18 20:10
Puknij się w głowę człowieku, reformy sądów chce 78% obywateli. Głosowaliśmy na PIS, który obiecał, że zreformuje tą wyjątkowa kastę i nie odpuścimy komuchom.
Antek z Czerniakowa.2019.12.18 20:17
Jak już obciągnęłaś Wikaremu to zamknij ryj, bo ci sperma wypłynie i nie będzie aktywnego połyku, pisowska suko!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Japa2019.12.18 22:38
Ej Antuś , Antuś ..Toś poproś kogoś z PO , lub z SLD czyli od swoich , niech ci wytłumaczę co znaczy słowo KULTURA . Wytłumaczą , bo im wstyd przynosisz.
2019.12.18 20:21
Reformy. Tak. Ale nie zrobienia z sędziów pisich czopków, podległych wrednemu, nienawistnemu karłowi. To jest różnica.
Japa2019.12.18 23:04
A skąd ta pewność panie Piotrusiu , skąd ?PiS nie dysponuje i takimi salami ja PO ,To gdzie by takie jak PO , rekolekcje sędziom robili , No gdzie.. A tak poza sprawą . Widzę ,że objawy wścieklizny u Pana coraz bardziej widoczne.
Topek2019.12.18 19:48
Adolf Hitler i Józef Stalin też na początku tylko punktowali sedziów a później sędzia znaczył tylko tyle co dziś u nas Andrzej Duda
Foster2019.12.18 19:28
Proszę PIS - ujawnijcie listy poparcia do KRS, bo ta lista jest kluczem do tego aby ocenić czy sędziowie zasiadający w KRS są wybrani zgodnie z prawem. Wyrok NSA w tej sprawie powinien być wykonany, chociażby dlatego, że nie przysługuje od niego środek odwoławczy. Jak zamiast listy w dalszym ciągu będziecie pokazywali "śmieszną listę" bez nazwisk, to znaczy, że być może doszło do oszustwa, w co trudno mi uwierzyć, bo to by oznaczało, że jest gorzej jak wielu sądzi.
Antek z Czerniakowa.2019.12.18 19:28
Wójcik to typowy partyjny matoł, używany do siania propagandy!!!
Winsent2019.12.18 20:52
Antek z Czerniakowa - typowy matoł ze stolicy?
Japa2019.12.18 22:33
Masz Antuś rację . Tylko dlaczego te matoły wybory wygrały . A wasza ,,elyta ", nawet popierana przez ulicę i zagranicę, tak szpetnie przegrała.
JS2019.12.18 19:23
Chcą drzazgę wyciągnąć komuś z oka a gałęzi, konarów w swoich oczach nie widzą ? NIE NADAJĄ się zatem na sędziów ! Stracili uczciwość, sprawiedliwość sprzedali, prawo mają gdzieś. To są sędziowie ??? Anty-sędziowie ! Odesłać na emeryturę jak najszybciej co i tak będzie bardzo łagodnym potraktowaniem. Prawo i Sprawiedliwość dla WSZYSTKICH ! Pozdrawiam, bo nikomu źle nie życzę
Luna2019.12.18 21:07
Nastaw tyłek prezes idzie
JS2019.12.18 21:09
Nikomu nic nie wystawiam. Pozdr.
Japa2019.12.18 22:26
Pochwalam kulturę riposty Chociaż można domyślać ,że ,,Luna " należy do zwolenników wielofunkcyjności odbytu . Najwięcej było ich na ,,Wiosnę " ,, Teraz zima , wiosny nima "
JS2019.12.19 7:32
Odpowiadam na posty spokojnie, rzeczowo. Pozdr.
Iza2019.12.18 19:17
To nie ustawodawca, to PiS - jedna partia, która robi co chce i niszczy państwo.
K.A.2019.12.18 21:26
Racja. To nie ustawodawca chce zmiany. To Polacy chcą zmiany.
Japa2019.12.18 22:19
No ..Wreszcie ktoś odkrył Amerykę na Księżycu Totalni od dawna tak mówią..
Dzek2019.12.18 19:09
I rzekł Pan,, Głupcami są którzy wierzą w rządową propagandę,,
To ja2019.12.18 19:50
Nikt nie wierzy wierzą tylko pieniądz plus
jonek2019.12.18 19:03
Dlaczego Przyłębską usunięto z wykazu sędziów mianowanych za komuny? To jest dopiero hipokryzja
MaxFiend2019.12.18 19:00
Niech jeszcze raz przeczyta orzeczenie TSUE, bo niczego nie zrozumiał :-D
Maggy2019.12.19 8:08
moze raczej Ty to przeczytaj lacznie z uazasadnieniem ! chodzi o pojedyncze przypadki wskazywania i powolywania sedziow . TSUE nie daje absolutnie uprawnienia aby kwestionowac generalnie zarowno KRS ,TK czy mianowanie sedziow przez Prezydenta ( co jest uregulowane w KONSTYTUCJI) !!! Nie ma takiego panstwa na swiecie,aby pojedynczy sedziowie kwestionowali sobie i wedlug wlasnej opinii legalnosc powolywania konstytucjyjnych organow , ustaw czy sedziow.!!! Hucpa polityczna sedziow dyskwalifikuje ich jako niezaleznych. Narazie potwierdzaja tylko i to bolesnie dla wielu obywateli i uczestnikow procesow,ze sedziowie ( i to na we wszystkich instancjach) chca byc niezawisli ale od stanowionego prawa i konstytucji, bo swiadomie je naruszaja! Stop tej sedziokracji!