07.07.13, 10:55

Może formą dostępną dla gejów nie jest tworzenie związku tylko samo pieprzenie się? – prawdziwy coming out Janiszewskiego

- W 2004 roku, kiedy internet nie był jeszcze tak popularny jak dziś, Zbigniew Izdebski zdołał przeprowadzić jedno z pierwszych badań na temat homoseksualizmu mężczyzn. Wyszło, że geje mają, średnio, w życiu o wiele więcej partnerów niż reszta populacji. Teraz o seks jest jeszcze łatwiej, każdy ma pozakładane profile randkowe. Prawie każdy ma kilkudziesięciu partnerów w życiu – mówi Janiszewski. I dodaje, że są tacy, którzy mają ich jeszcze więcej: „niektórzy idą w tysiące”

Dlaczego tak jest? Odpowiedź Janiszewskiego jest do bólu szczera. - Seks dla geja to wręcz instytucja. Seks określa wszystko. Każde miejsce, które jest jakoś gejowskie, w mniejszym czy większym stopniu jest podpięte pod seks. Niemal każda knajpa gejowska ma jakiś darkroom, a w ostateczności duży kibel, gdzie można uprawiać seks ze świeżo spotkaną osobą. Są też sauny i inne miejsca. Mam specjalną aplikację w telefonie, loguję się, patrzę, kto jest online i po co. Każdy może określić swój status, czego chce. Że np. szuka znajomych albo związku, chce umówić się na randkę, chce sobie tylko popisać albo niczego nie szuka, choć wtedy nie wiadomo, po co tam siedzi. Albo że szuka seksu. I jak zaznaczasz jakąkolwiek opcję poza seksem, pies z kulawą nogą do ciebie nie zajrzy, a jak zaznaczysz seks, to dostajesz masę propozycji – mówi Janiszewski.

Janiszewski sam zastanawia się, skąd bierze się takie nadwartościowanie seksu. Jego zdaniem jest to element grupowej tożsamości. - To ogólna hipoteza, sam chciałbym wiedzieć, dlaczego to jest takie ważne. Czym byłoby życie bez seksu i czy gej, który nie sypia z facetami, jest jeszcze gejem – zastanawia się i dodaje, że „bycie osobą homo bez seksu wiąże się z jakaś utratą. Jakby seks to była forma gratyfikacji, skoro już jesteśmy tą wywaloną na margines grupą, to przynajmniej będziemy mieli dużo funu”.

Seks według niego jest również formą buntu, agresji przeciwko normalnemu światu. Jest on buntem przeciw „temu, że seks ma się wiązać z uczuciami”. - Wszystkim nam się to kładzie do głowy, a geje - mam wrażenie - jakoś inaczej na to reagują. W ogóle inaczej reagują na aspekt więzi uczuciowych. A może właśnie seks ma się nie wiązać z uczuciami, może ma być czystą zabawą albo sportem? Może... trochę boję się, że to zabrzmi homofobicznie... Może jesteśmy dużo gorsi w budowaniu stałych więzi i może seks jest dla nas zastępczą metodą ich budowania? - mówi Janiszewski. - Może formą najbardziej dostępną dla gejów nie jest tworzenie związku, który wszyscy dookoła wspierają, tylko samo pieprzenie się? Mam czasem wrażenie, że seks w środowisku gejowskim zastępuje podanie ręki. Nie twierdzę oczywiście, że tak jest z każdym i zawsze, ale jak spotykasz geja, to zawsze jest opcja pójścia do łóżka. Mnóstwo facetów, z którymi rozmawiałem, mówi: "To jest mój kumpel, kiedyś ze sobą sypialiśmy, jak to zwykle". W świecie hetero nie słyszę ciągle opowieści, że jak się ktoś z kimś zaczyna przyjaźnić, to idzie z nim do łóżka – podkreśla Janiszewski.

 TPT/Gazeta Wyborcza

Komentarze

anonim2013.07.7 11:32
@globos o jaka fobię ci chodzi? Przeczytaj ze zrozumieniem co to jest homofobia! Jeśli już to zrobisz, to proszę zastosuj zmiany w używanej terminologii! Znajdź inny portal, bo ten nie jest dla wagino-sceptyków!
anonim2013.07.7 11:33
Ciekawe skąd ta fobia u Redaktora.
anonim2013.07.7 11:51
Ja to nazwę po imieniu, to zwykłe ku... są.
anonim2013.07.7 11:53
Tylko że tego typu wyznanie mógłby napisać równie dobrze jakiś heteroseksualny nastolatek/nastolatka, czy inna osoba nie potrafiąca stworzyć stałego związku i mająca bogatsze życie seksualne. To pewien problem kulturowy. Zjawiska opisane w tym wywiadzie można spotkać i w przypadku hetero- i homoseksualistów. W pierwszym przypadku będziemy to nazywać pewnie zepsuciem młodzieży czy zdemoralizowaniem osób, a w drugim będziemy pisać jacy to geje są straszni. A to w obu przypadkach to samo zagadnienie tylko, że w przypadku homoseksualistów obarczone dodatkowymi czynnikami kulturowymi.
anonim2013.07.7 12:03
To po prostu zniewolenie. Tak jak narkomanów nie interesuje nic poza kolejną działką.
anonim2013.07.7 12:39
@Globos a co z terminologią? Dotarłeś do źródeł? Pozdrawiam Ciebie i całą rodzinę! Tomasz nie jest moim guru, raczej współbratem w wierze, mamy podobne poglądy!
anonim2013.07.7 12:39
@Globos a co z terminologią? Dotarłeś do źródeł? Pozdrawiam Ciebie i całą rodzinę! Tomasz nie jest moim guru, raczej współbratem w wierze, mamy podobne poglądy!
anonim2013.07.7 12:55
Pan gej tutaj snuje swoje wiejskie filozofie na temat ichniego statusu ... Przeca to jest w Biblii opisane! Dlaczego i w jakim paskudnym stanie ducha są. Stan ducha nałogowca, seksualnie chorego człowieka na psychofizycznej równi pochyłej.
anonim2013.07.7 12:59
Geje to chodzące penisy chore na priapizm.
anonim2013.07.7 15:35
Widzę oburzanko tutejszych sodomitów na pana TPT a przecież on tylko przytoczył cytaty z sodomity Janiszewskiego. Czego się wstydzicie ? przecież to wasz sodomski styl życia. pamiętajcie tylko o końcu jaki spotkał Sodomę.
anonim2013.07.7 17:40
Znam kilku gejów (3 Polaków i 1 Holendra). Temat seksu jest w ich życiu tematem przewodnim. Żartują z podtekstami erotycznymi, na portalach typu fcb zamieszczają swoje półnagie zdjęcia, skąpo ubrani. Ślinią się pod nimi w komentarzach. To są fakty i nie jestem żadnym homofobem, znam ich, pracowaliśmy razem , szanuję ich jako ludzi ale nie odpowiada mi ich styl życia więc z nimi nie trzymam. Oni czują się najlepiej wśród swoich. Na swoje kluby mówią "branżowe". Jeśli ktoś jest z "branży" to znaczy,że jest gejem. Taki slang..
anonim2013.07.7 17:46
Znam kilku gejów (3 Polaków i 1 Holendra). Temat seksu jest w ich życiu tematem przewodnim. Żartują z podtekstami erotycznymi, na portalach typu fcb zamieszczają swoje półnagie zdjęcia, skąpo ubrani. Ślinią się pod nimi w komentarzach. To są fakty i nie jestem żadnym homofobem, znam ich, pracowaliśmy razem , szanuję ich jako ludzi ale nie odpowiada mi ich styl życia więc z nimi nie trzymam. Oni czują się najlepiej wśród swoich. Na swoje kluby mówią "branżowe". Jeśli ktoś jest z "branży" to znaczy,że jest gejem. Taki slang..
anonim2013.07.7 18:54
Globos http://biblia.deon.pl/rozdzial.php?id=19 Rdz 19, 8 - Propozycja Lota jest, oczywiście, niemoralna; odzwierciedla ona prymitywną moralność ówczesną, według której prawo gościnności wyżej ceniono niż cześć kobiety (por. Rdz 12,13). Rdz 12, 9 - Opowiadanie to, podobnie jak Rdz 20,1-17 i Rdz 26,1-11, ma ukazać szczególną opiekę Bożej Opatrzności nad Abrahamem, jego roztropność oraz niezwykłą piękność Sary, potem Rebeki. Odzwierciedla zarazem stan moralny bardzo różny od naszego poczucia, ukształtowanego przez Ewangelię.
anonim2013.07.7 19:39
Pederaści sami się zniszczą to co robią jest wbrew naturze a natura nigdy nie przebacza
anonim2013.07.7 20:00
Piękna kompromitacja i przykład, jak nie należy czytać Biblii. W tamtych czasach prawo gościnności było nad godność członków rodziny . Z resztą, nie tylko w tamtych, po dziś dzień w świecie muzułmańskim przedstawia się .. dajmy na to "honor" rodu, nad członków rodziny.
anonim2013.07.7 22:18
Też mam fobię na punkcie gejów i jestem z tego dumny!
anonim2013.07.7 22:43
@Pasta Ale nie mozna popierac gejow bo pozniej beda wywierac presje na innych ludzi zeby tez zostali gejami, albo przynajmniej sprobowali 'jak to jest', prawda? Pan Jezus powiedzial 'Kochaj blizniego jak siebie samego', ale wiadomo ze to nie odnosi sie do ludzi ktorzy sa gorsi albo inni niz my, np sodomici, mordercy, hitler czy stalina. A my wrecz przeciwnie, to nie jest tak ze nie lubimy gejow, chcemy ich uczynic bardziej szczesliwymi poprzez nawrocenie ich na heteroseksualizm. Poza tym ten artykul jest tesz ostrzezeniem dla innych mlodych ludzi zeby nie zostali gejami bo nie beda szczesliwi.
anonim2013.07.7 23:55
Wybiorczo to Pan stosuje wszelkie możliwe rzeczy, dodatkowo błędnie. Miast wykręcania byś się Pan lepiej przyznał "tak popełniłem błąd w tym miejscu, przepraszam". To byłoby pokazanie klasy, a nie jazgotu.
anonim2013.07.8 9:34
@Globus Odnosisz się do Starego Testamentu Chrześcijaństwo i Nowy Testament to także nowa moralność, której podstawą staje się miłość bliźniego. Potępienie homoseksualizmu jako grzechu nadal jednak pozostaje, bo homoseksualizm nie ma nic wspólnego z miłością jest jej karykaturą co dobitnie obrazuje wywiad z panem Janiszewskim.
anonim2013.07.8 11:58
Ciekawe, że lesbijki nie mają takich problemów i żyją sobie normalnie, tworzą trwałe związki. Kobieta jest chyba jednak istota doskonalszą niż mężczyzna, który bez kobiety po prostu się stacza.