25.05.21, 18:55Fot. screenshot - YouTube (Bloomberg Quicktake, Janusz Jaskółka)

Na czym polega porozumienie z Czechami? Wyjaśnia wiceminister Soboń

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że Czechy zgodziły się wycofać wniosek do TSUE ws. Kopalni Turów. Wkrótce potem jednak premier Czech Andrej Babisz oznajmij, że nie zgodził się na wycofanie wniosku. Jest więc porozumienie z Czechami czy go nie ma? Sprawę wyjaśnił w rozmowie z portalem wPolityce.pl wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń.

W nocy z poniedziałku na wtorek premier Mateusz Morawiecki przekazał za pośrednictwem mediów społecznościowych, że Polska jest bliska porozumienia z Czechami ws. Kopalni Turów. W ub. piątek TSUE nakazał Polsce natychmiast wstrzymać wydobycie w kopalni w związku ze skargą Czech dot. rzekomego wysychania wód na jej terytorium. Premier przekazał, że w wyniku porozumienia Czechy zgodziły się wycofać skargę na Polskę.

Premier Czech Andrej Babiš oświadczył jednak później na konferencji w Brukseli, że nie ma porozumienia co do wycofania skargi.

O tym, jak sytuacja wygląda faktycznie, opowiedział portalowi wPolityce.pl wiceszef resortu aktywów państwowych Artur Soboń.

- „Wbrew pozorom, obaj premierzy mają rację, tylko trochę inaczej postawili tutaj akcenty. Oczywiście nikt nie wycofa skargi do TSUE, dopóki nie podpiszemy umowy i nie zagwarantujemy, że będziemy realizować zapisane w niej rzeczy. Wniosek do TSUE będzie wycofany, bo to jest warunek wykonania umowy i został on zapisany, natomiast nie będzie wycofany teraz, bo to jest obecnie argument strony czeskiej w negocjacjach”

- wyjaśnił wiceminister.

W zamian za wycofanie skargi Polska zgodziła się na współfinansowanie wieloletnich projektów minimalizujących ryzyka związane z wydobyciem węgla. Górny limit tych projektów to 40-45 mln euro.

- „Teraz strona polska czeka na projekt umowy od strony czeskiej. Horyzontu czasowego tutaj nie ma, natomiast Czesi mówili, że chcieliby przekazać nam ten projekt w ciągu tygodnia. Do realizacji umowy potrzebne jest wycofanie skargi”

- przekazał wiceminister Soboń.

kak/wPolityce.pl

Komentarze

historyk2021.06.8 8:21
od kilku wieków czesi zawsze komuś służyli...
katolicka deratyzacja Polski2021.06.6 14:48
Przeciez Czesi wydobywaja ten sam wegiel po swojej stronie,a ponadto Niemcy po swojej. I ten wegiel niemiecki tez nalezy do tego samego wlasciciela czeskiego,. Czechom chodzi o to,zeby wyeliminowac drozszy wegiel z rynku,bo oni nie maja zamiaru w to inwestowac,do czego zmuszaja glupich Polakow.
Kłamstwo wpisane w DNA2021.05.26 12:50
- "Boże, jaki wstyd. Kłamstwo ten człowiek ma wpisane w DNA. Czesi ustąpią, ale nie można ich traktować jak durni. Trzeba rozmawiać, a nie kłamać i wymuszać. To, co w Polsce jest normą rządzących, w cywilizowanym świecie jest nie do zaakceptowania. Wstyd" - skrytykował Morawieckiego na Facebooku senator Wadim Tyszkiewicz.
robaczke2021.05.26 10:18
PROSBA ZEBY TO TEZ MARIUSZKOWI WYTLUMACZYC...... bo chyba wczoraj nie zalapal ;]
robaczek2021.05.26 9:57
KABARET NIEUDACZNIKOW Z PIS ;]
kefas2021.05.26 8:38
Cztery lata mieli pisowieckie dyplomatołki by sprawę załatwić, a nie załatwili licząc, że się rozejdzie po kościach. Czesi są wyjątkowo pragmatycznym narodem.
JanP2021.05.26 8:08
Czesi cofną skargę na Polskę, jak zobaczą kasę na swoich kontach oświadczyli przedstawiciele władz czeskich.
Anonim2021.05.26 6:51
Kopalnia w Turowie - być może się uda! Ale co dalej? .... https://krzysztofjaw.neon24.pl/post/162010,kopalnia-w-turowie-byc-moze-sie-uda-ale-co-dalej
Anonim2021.05.26 6:44
UE to chlew?
xyz1232021.05.26 8:02
nie, to pisowska Polska to balagan i machanie szabelka, Czesi byli w lutym w Polsce i chcieli rozmawiac ale pisiorki im drzwiami przed twarza trzasneli, wiec teraz masz tego skutki.
katolicka deratyzacja Polski2021.06.6 14:49
Komuna i Konfederacja ZAWSZE razem przeciwko Polsce.
Po11... Pathetic jew, old fuck!2021.05.26 2:51
"Prof. dr" Jan Hertrich-Woleński PATO-HEJTER już w swojej "karierze" wystąpił w następujących odsłonach: "Polak z RPA" jako vandermerwe a obecnie Marian W.O - - - - "Niemiec" jako ThomaszNiemiec a obecnie tylko Thomas (Z zadziwiającą dobrą polszczyzną! Gorzej z "niemieckim") - - - - - jest też "Polakiem z USA" w GW jako cmok_wawelski, był "kotem Mordechajem" z Anglii a jużci, "literatą" jako Teodor Parnicki, ale najbardziej prawdziwą postać blogowa i szczerość prezentuje się jako "radzilowJedwabne - lelek3333". HEJT z najwyższej półki! To tylko kilka przykładów! - - - - - - - - - - - - "prof. dr" Jan Hertrich-Woleński PATO-HEJTER - - - - Pathetic old fuck!
miki2021.05.25 23:57
na kanwie sporu ..wyszedł nie oczekiwany efekt ..otóż wyborcy zobaczyli intelektualne dno opozycji ...kompletne dno Trzaskowskiego który tylko o włos przegrał... kompletne dno Chołowni ... co to pretenduje .. bo nie tylko chodzi oto że zabrakło w sieci 7% energii ..tylko oto że poziom tego wyroku oznacza że "zabezpieczyć" to można tego sędziego (co wydał decyzje o zabezpieczenie) przed jego własną głupotą ... bo przerwanie wydobycia nic by nie dało co do napiętnowanego ewentualnego problemu (niski poziom wód gruntowych u Czechów) ..bo aby to miał sens to by trzeba było wyłączyć pompy i by kopalnie zalało wraz ze sprzętem ... mogli się matoły podpytać górników technicznie o co chodzi ... jak również nie poczytalna na umyśle i rozumie "nagrzana" panie sędzia z UE a się nie dopytali .."zabezpieczenie sądowe" natychmiastowe jest na dziś technicznie nie wykonalne .. (zalanie kopalni) więc przypadkiem wyszło co innego.. za co można być wdzięcznym Prezydentowi Czech ..a mianowicie za to że Polscy wyborcy zobaczyli na własne oczy i uszy kompletną niepoczytalność opozycji że u nas opozycja to zawodowi idioci jak widać
Po 11 ...2021.05.25 23:36
Sprawa się przedłużyła, bo Morawiecki zamiast z Czechami zaczął się dogadywać z Czeczenami. Czeczeni godnie opłaceni zgodzili się na kontynuowanie wydobycia w Turowie. No i dopiero potem premier się połapał, że miał się z Czechami dogadywać, stąd to opóźnienie. Dodam, że trzeba zrobić porządek z tymi nazwami państw. Jak premier ma odróżniać Słowację od Słowenii??? Irak od Iranu? albo Litwę od Łotwy? On nie jest jakimś bogiem.
HansCastorp2021.05.25 23:08
Coś za łacno dodaje się komentarze u Waćpanów. liczne PIESKI szczekają - a karawana idzie dalej!
Krzysztof2021.05.25 23:07
Nie można się było dogadać wcześniej (sprawa ciągnie się od 2016roku) zamiast robić z Polski pośmiewisko na całą Europę? Oj Pinokio,nieładnie.
POLSKĄ DEBILE albo ZDRAJCY2021.05.25 22:58
Polska w podpisanym porozumienie PRZYZNAŁA SIĘ NA PIŚMIE, ŻE ŁAMAŁA PRAWO UE, co potwierdza Babiś : „Polska przyznała, że wydobycie szkodzi mieszkańcom Republiki Czeskiej” i będziemy za to płacić, na razie stanęło na 45 mln euro a nie wiadomo na jakiej kwocie się skończy! Oto kolejny "sukces" Morawieckiego i jego ekipy.
Co tu wyjaśniać?2021.05.25 22:55
Wasz premier nawet kłamać nie umie. ZYG ZYG ZYG MARCHEWECZKA!
Anonim2021.05.25 22:53
Jak to z Czechami? Przecie Fronda pisał że to wina TSUE.
Foster2021.05.25 20:33
Można ręce załamać. Tak beznadziejnego rządu jeszcze nie mieliśmy.
Co ty nie powiesz??? hahaha...!2021.05.25 22:29
Załamać się??? Zapomniałes już co robiły Rządy POPSL tj.... Tuska i jemu PO-dobnych? To tylko kilka lat! .....Zapomniałeś jak rozkradali Majątek Polski!?...Zapomniałeś ich ogromne Afery na prawie 900 MLD zł, i zabranie nam naszych pieniędzy z OFE.... itd....itd...!
Ziomal2021.05.25 22:38
Afery na 900 mld złotych??? Jesteś takim samym kłamcą jak Morawiecki. Powiedział że Czechy wycofają skargę, a za chwilę premier Czech mówi że to kłamstwo!!! bezwzględu na to jakimi pokrętnymi wyjaśnieniami próbuje to zachachmęcić redaktor tego kłamliwego artykułu. Czy wszyscy katolicy to tacy kłamcy???
"Ziomalu"...Otóż nie!2021.05.26 1:42
Czyżby cię zabolało?... Ja nie kłamię...! Musiałabym mieć twój charakter! ... Więc poczytaj sobie o tych ich aferach!..." Polecam: " 2500 Afer i Przekrętów POPSL "! Tam pisze, ...każda afera w tabeli wyszczególniona i każda ma kwotę i osoby które się jej dopuściły!
robaczek2021.05.26 9:59
NO PIS JEST KRYSTLICZNY ;] ........................ biedne geriatrusie................. tak was zmanipulowali i naszczuli na swoich przeciwnikow ze wy juz wszystkie fakty ignorujecie pisiureczki............................... ale historia was ocenia jako kolejny socjaldebilizm dla nierobów................ rzady ploretariatu......... to juz mielismy w PRL.............. i znowu mamy............... te same metody manipulowania ludzminawet stosuja............. w sumie ich wyborcy pamietaja te czasy ;] ............... widocznie lubia byc tak jechani ............. za pińć stuf! ;]
Po11... Pathetic jew, old fuck!2021.05.25 20:25
"Prof. dr" Jan Hertrich-Woleński PATO-HEJTER już w swojej "karierze" wystąpił w następujących odsłonach: "Polak z RPA" jako vandermerwe a obecnie Marian W.O - - - - "Niemiec" jako ThomaszNiemiec a obecnie tylko Thomas (Z zadziwiającą dobrą polszczyzną! Gorzej z "niemieckim") - - - - - jest też "Polakiem z USA" w GW jako cmok_wawelski, był "kotem Mordechajem" z Anglii a jużci, "literatą" jako Teodor Parnicki, ale najbardziej prawdziwą postać blogowa i szczerość prezentuje się jako "radzilowJedwabne - lelek3333". HEJT z najwyższej półki! To tylko kilka przykładów! - - - - - - - - - - - - "prof. dr" Jan Hertrich-Woleński PATO-HEJTER - - - - Pathetic old fuck!
"van der Merwe" jeśli już2021.05.25 22:54
ciemniaku!
Krakus2021.05.25 19:59
Rządy PiS są takie, że jesteśmy skłóceni z wszystkimi. Z Rosją i USA też, bo rudego mądrzy Amerykanie usunęli. Nie ma sąsiada, ze którym nie mielibysmy zadry (jedynie z Bałtykiem nie :D :D :D) Za niedługu będziemy zwaśnieni nawet z San Escobarem :)
Gówno wiesz co Amerykanie zrobili!2021.05.25 20:26
Siedzisz w tej swojej norze i plujesz jadem, żydzie!
edi2021.05.25 19:50
Ciekawe, co jeszcze podpisywal duda, morawiecki, gowin w UE, ze z dnia na dzien jedna osoba potrafi sparalizowac w Polsce prace tysiecy ludziom oraz wstrzymac produkcje energii elektrycznej.?
Anonim2021.05.25 19:52
Po wymienionych spodziewam się wszystkiego najgorszego. Straszni ludzie.
Anonim2021.05.25 19:52
Śmiertelne zagrożenie dla Polaków.
Anonim2021.05.25 19:41
Będzie drogo dla Polaków:) Rada dla młodych - uciekajcie z Polski! Tu zawsze rządzili ludzie owładnięci ideą życia na koszt podatników, tu się kocha posady, koryta, paśniki. Uciekajcie! Już kilka milionów jest w Anglii, Niemczech, Holandii, kontynuujcie to. W Polsce nieprędko cos się zmieni, dalej rządzi komuna, złodzieje, bandyci. Uciekajcie!
sztygar2021.05.25 19:41
Kopać węgiel brunatny, produkować prąd, zabezpieczać interes POLSKI taki jest nasz cel. Resztę olać ciepłym moczem.
Anonim2021.05.25 19:54
No nie da się tak łatwo:) Polska nie jest suwerenna. Jest prowincją super państwa UE, musi się słuchac centrali i wykonywac wyroki sądów UE.
ŻwirekMuchomorekOrazKrecikSąUchachani2021.05.25 19:35
Soboń, rzecznik, rzecznik Sobonia, rzecznik rzecznika, Soboniowa... Wszyscy musza tłumaczyć Matełe "Pinokia" Morawickera. Wystruganego z zaschłych pieluchomajtek przez Dziada Kaczyzbawa z Żoliborskiej Nory.
Anonim2021.05.25 19:29
to jest podwojny test na prawdomownosc bo w tle jest tez sprawa praworzadnosci
No tak2021.05.25 19:06
bezmózgowcom trzeba tłumaczyć, ludzie inteligentni wyciągają wnioski sami na podstawie informacji z różnych źródeł. Czego można się spodziewać od kłamcy?