22.06.20, 12:07Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO, Andrzej Duda, prezydent RP/flickr.com

NATO, Covid-19 i wojska amerykańskie w Polsce. Główne tematy rozmów prezydenta Dudy z sekretarzem generalnym NATO Stoltenbergiem

W ubiegłym tygodniu zostały potwierdzone informacje o wycofaniu części wojsk USA z Niemiec i przeniesieniu części z nich do Polski. Ministrowie obrony państw Sojuszu poruszali te tematy na wideokonferencji w środę.

Jednym z głównych tematów spotkania prezydentów USA i Polski ma być sprawa współpracy militarnej obu krajów. Możliwe jest ogłoszenie podczas tej wizyty, że część sił amerykańskich stacjonujących w RFN trafi do Polski.

Odbyta właśnie rozmowa telefoniczna prezydenta RP Andrzeja Dudy z sekretarzem generalnym NATO wpisuje się w przygotowania do wizyty głowy państwa w Białym Domu i spotkania z prezydentem USA Donaldem Trumpem.

Jak podkreśla sekretarz generalny NATO, była to dobra rozmowa na temat reakcji NATO na Covid-19 oraz przygotowań do ewentualnej drugiej fali pandemii. Dyskusja dotyczyła obrony sojuszniczej oraz znaczenia więzi transatlantyckiej w czasach nieprzewidywalnych.

 

mp/pap

Komentarze

Katolik2020.06.23 11:12
Dlaczego na zdjęciu jest z Obamą?
Moshe Cvel2020.06.23 8:06
Z pewnością przeniesienie wojsk USA stacjonujących do tej pory w Niemczech ,które olewają zobowiązania członkowskie NATO , oszukują klientów koncernu VV sprzedając za ponad 40 mld USD zatruwające środowisko samochody i zwrócili tej kasy klientom poza USA!!!. Obecność wojsk USA w Polsce przybliży Polsce tarczę atomową i bezpieczeństwo dl naszego spokojnego rozwoju . Rosja i Putin w styczniu 2020 w Jerusalem pokazali swoje prawdziwe rewizjonistyczne oblicze, Zielona kacapska zaraza do Polski nie przyjdzie gdy będziemy mieć atomową tarczę i wojska USA.
Czesław2020.06.23 7:11
"To są sprawy wciąż objęte tajemnicą, ale jak się weźmie prasę zachodnioeuropejską to już na początku lat 90. można tam było przeczytać, że Polska staje się "koniem trojańskim USA w Europie." Tak komentował prof. Dudek propozycje amerykańskie by zwiększyć ilość amerykańskiego wojska w Polsce w ramach NATO. Jak czytałem w tamtym czasie (wojna w Iraku) że Niemcy nazywają nas "osłmi dardanelskim USA", to bardzo mnie to ucieszyło. Denerwowało ich że nie poszliśmy posłusznie na niemieckiej smyczy, tylko podjęliśmy decyzję wbrew stanowisku Niemiec. Pan prof Dudek bardzo rozpacza że jesteśmy uzależnieni od St.Zj. ale nie ubolewa że jeszcze gorzej jesteśmy uzależnieni od Brukseli, praktycznie od Berlina. Berlin, przy pomocy zdrajców z EPL i opozycji totalnej na czele z Tuskiem, nie pozwala nam drzewa wyciąć, rowu przekopać bo zaraz odzywają się komisarze z UE, rzeczywiście gorsi jak komisarze za wczesnego PRL. Ja widzę że PiS z tego klinczu niemiecko-rosyjskiego chce się trochę usamodzielnić a to jest możliwe tylko przy wsparciu St.Zj. Teraz to jest tak: sołtys, wójt, burmistrz, prezydent miasta samodzielny i niezawisły ale rządowi to nic nie wolno i mamy czasy jak przed rozbiorami Nie wiem skąd się bierze taka nienawiść do USA, rozumiem że Niemcy i Rosja ale Polacy. Gdyby nie prezydent Willson i Jego stanowisko że Polska ma być z dostępem do morza, to być moze Polska by po I-ej w.ś. nie uzyskała niepodległości, potem była olbrzymia pomoc żywnościowa dla Polski wynisczonej przez I-ą w.ś. Podobnie była UNRA po II-ej w.ś. Oczywiście była Jałta, czy mogło być inaczej nie wiem. Ale gdyby nie St.Zj. na czele z Reaganem to nie było by roku 1980 i nie było by roku 1989 oraz wyjścia Armii Czerwonej z Polski. I za to część Polaków tak nienawidzi USA. Koniecznie chcą być tą warstwą kompradorską na usługach Niemiec i Rosji, bo gdyby nie St.Zj to było by już podobnie jak w 1939 r, oczywiście w bardziej nowoczesnej formie. Pan prof jak i wielu innych opluwa PiS że jest na pasku amerykańsko-żydowskim ale jak PiS zaproponwał nowelizację ustawy o IPN to jedynie Kukizowcy wsparli ta uchwałę a pozostali. A pozostali co tak opluwają ze PiS na pasku żydowskim, rzucili się jak wsciekłe psy na ekipę rzadzącą wspierając Żydów zamiast wspierac stronę polską
Kuk2020.06.22 14:36
Co jak co ale nigdy nie wolno dopuścić by kiedykolwiek jeszcze Polska stała się polem bitwy dla obcych tyranów, Ale mam wrażenie że polityka pis działa dokładnie w odwrotnym kierunku, Jak myślicie, ktory żołnierz będzie się troszczył o bezpieczeństwo polskich cywilów, polski czy amerykański?
kacapy za Ural2020.06.22 18:35
Kacap ?
katowicka kretynizacja polski2020.06.22 13:09
To najlepsza na świecie współpraca i największa przyjaźń pomiędzy Andrzejem Dudą i Donaldem Trumpem !!! A. Duda jedzie 24.06.2020 do białego domu załatwiać dalsze sprawy dla Polski: - relokacji części rzołnierzy armii USA z Niemiec do Polski, - budowy elektrowni atomowej w opwrciu o najlepszą i najbezpieczniejszą technologię amerykańską, - stałym umacnianiu wschodniej flanki w dziedzinie bezpieczeństwa, tarczy antyrakietowej i samolotów F16. Drugą korzyścią tej wizyty, może mniej widoczną niż powyższe cele, to dwie pieczenie zrobione na jednym ogniu. Chodzi o 10 MLN potencjalnych wyborców – Polaków żyjących w USA, którzy 28.06.2020 będą głosowali na Andrzeja Dudę a w listopadzie tego roku na Donalda Trumpa !!! Panie Prezydencie Rzeczypospolitej! Niech Bóg Pana prowadzi a Królowa Polski ma w swojej opiece. Jest Pan godnym człowiekiem, wspaniałym zwierzchnikiem sił zbrojnych, którego naród nie powstydzi się na arenie międzynarodowej. CHWAŁA PREZYDENTOWI ANDRZEJOWI DUDZIE!
AAAtomek2020.06.22 13:55
Za "rzołnierzy" daję ci minusa. Reszta twoich wypocin to stek bzdur.
Niejestemrobotem2020.06.22 15:28
Kiedy propaganda wejdzie za mocno :D
Piotr Nowa2020.06.22 13:07
Polacy, nie oddajmy Polski w obce ręce ! 1. Dwóch narodów w Europie Polacy nigdy nie zaakceptują. Są to Niemcy i Rosja ! Ci dwaj agresorzy wymordowali nam zbyt wielu ludzi dlatego gniew siedzi w nas zbyt głęboko, 2. Sojusze z innymi państwami Europy jak Anglia, Francja czy wogóle trójkątem wajmarskim to fikcja. Oni dość że nigdy nie pomogli Polsce, to jeszcze nas zdradzili, a w końcu polscy żołnierze brali udział w ich oswabadzaniu spod hitleryzmu, 3. Tylko sojusz z USA gwarantuje nam bezpieczeństwo Państwa i narodu polskiego ! Jeśli ktoś po aneksji Czeczenii, Krymu, Donbasu i Ługańska tego nie rozumie to jest cepem, a ci którzy kwestionują tę prawdę to głupcy i lewackie zdrajcy Polski.
AAAtomek2020.06.22 13:56
I dlatego głosuję na Trzaskowskiego! A nie na Dudę + PiS + Putina + Watykan!
Kuk2020.06.22 14:30
Hehe, Kurdowie też się tak zaklinali, a płatne trolle kładły im do głowy takie treści... aż nagle zonk i aut
katowicka kretynitacja polski2020.06.22 13:06
Prezydent Andrzej Duda jedzie do biaöego domu by spotkać się z Donaldem Trumpem i rozmawiać z nim na ważne tematy dla Polaków. Powtarzam, dla Polaków – nie dla obcych w naszym kraju i nie dla lewactwa, tęczowych zajobów i innych źle życzących Polsce, którzy kwestionują obecność wojsk USA w Polsce ! Dla lewactwa nic nie jest załatwiane w tym kraju, możecie korzystać z dobrodziejstw polityki PIS-u, ale wy nie macie tu nic do powiedzenia, wy nie wygracie już żadnych wyborów i nie powinniście zajmować się Polską !!! Postulowałem u naszego Premiera M. Morawieckiego, żeby kupić dla was jedną z niezamieszkałych wysp greckich i tam was przesiedlić. Rozmowy z Grecją są już prowadzone ! Polacy ! Skoro ta cała lewacka mafia żyjąca w Polsce walczy przeciwko nam Polakom, to my musimy wybrać A. Dudę w I-szej turze i wreszczcie zacząć tych wrogów naszej Ojczyzny usuwać z życia politycznego i społecznego !
AAAtomek2020.06.22 13:53
Chcesz wysłać polowe mieszkańców Polski na wyspy greckie??????
JanP2020.06.22 12:59
Zydelek niech weźmie, bo znów będzie klęczał a to takie niefotogeniczne.
Cool2020.06.22 12:54
Pierwszy punkt spotkania, to ... Just 447! ... reszta zeszła na drugi plan!
modlitwa szturmowa2020.06.22 12:36
a ja na niego głosowałem a tu taki upssssss
AAAtomek2020.06.22 12:24
Do PiS. Czy Duda i PiS zapłaci za stacjonowanie wojsk USA w Polsce?
Elektor2020.06.22 12:40
Ależ skąd! To my będziemy płacić przecież:) I czarnoskórych małych smrodów będzie przybywać. Ot....owoce nawiązywania stosunków międzynarodowych i seksualnych...
katolicka kretynizacja polski2020.06.22 12:24
PADalec za jedną fotkę z Trampkiem kupi znowu jakiś amerykański złom militarny za podwójną cenę. Także miejsce stojące przy biurku jest świeżo odnowione i czeka na "naszego" pRezydenta...
Wojtek2020.06.22 12:28
Lewaku zamilcz wreszcie.
anonim2020.06.22 12:59
Pamiętam jak całe PeŁowskie lewactwo mlaskało z samozachwytem jak Juncker raczył poklepać Tusku po pleckach. A w ogóle już nie mogło się nacmokać jak Die Muter Merkel wygrała 27:1. Uj wtedy to byliśmy niesłychanie poważani jak twierdziły Tefaueny...
AAAtomek2020.06.22 12:23
"Odbyta właśnie rozmowa telefoniczna prezydenta RP Andrzeja Dudy..." Na zdjęciu Duda i Stoltenberg. Manipulacje faszystowskich mediów, żeby pokazać kandydata w lepszym świetle.
anonim2020.06.22 12:30
A co jest nie tak? Bo całość brzmi: "Odbyta właśnie rozmowa telefoniczna prezydenta RP Andrzeja Dudy z sekretarzem generalnym NATO wpisuje się w przygotowania do wizyty głowy państwa w Białym Domu i spotkania z prezydentem USA Donaldem Trumpem. "
AAAtomek2020.06.22 12:34
Uścisnęli sobie dłonie przez telefon! Przekaz podprogowy.
anonim2020.06.22 12:23
He, he, he... tygodnik "Do Rzeczy", dzisiejszy nr, str. 9, cykl: "dwaj panowie g". "...Nie wiemy czy oglądacie Tefaueny24. A jeśli oglądacie, to nie wiemy, czy zwróciliście uwagę na to co my. Otóż ostrze krytyki tej stacji wymierzone w dobrą zmianę bardzo się ostatnio stępiło. Co bardzo nas zaintrygowało i postanowiliśmy zasięgnąć złych języków. Tym razem przy Wiertniczej. I jakież było nasze zdumienie, kiedy okazało się, że nie tylko my zwróciliśmy uwagę na tajemniczą przemianę. Oto, co usłyszeliśmy. Otóż kowboje - a tego określenia używa się wobec amerykańskich właścicieli stacji - mieli wyrazić oczekiwanie, że stacja będzie informować obiektywnie i zachowywać równe odległości do obu stron sporu politycznego w Polsce. Nieszczęśni pracownicy Tefauenów czują się więc jak scjentolodzy, którym kazano nagle reklamować papieża. Gorzej nawet. Podobno padła też delikatna sugestia, że szczególnie najbliższa wizyta prezydenta Andrzeja Sebastiana w Białym Domu nie powinna być relacjonowana ze szkodą dla amerykańskich interesów. Nie możemy się doczekać." No i co ze słynnym już na całą galaktykę "obiektywizmem" Tefauenów? Interesy, interesy, interesy... he, he, he... A jeść się chce... i to dobrze... Ps. Wygląda na to, że z "obiektywizmu" to został już tylko der Onet.
Polak2020.06.22 12:16
Ot, taka niewolnicza mentalność pisowskiej mafii, bez obcych wojsk w Polsce nie potrafią funkcjonować. Tyle że kiedyś dostawaliśmy pieniądze za stacjonowanie tych wojsk, a teraz pisowska mafia zamierza za to płacić z naszych pieniędzy.
anonim2020.06.22 12:27
Bo Rosjanie to miłujący pokój niewinne baranki... Niedawno rzucił ktoś argumentem, że jak będziemy przyjaźni wobec Rosji to oni nas nie tkną. Nooo... tylko za komuny byliśmy bardzo przyjaźni wobec Rosji... ba chodziliśmy przed nią na kolanach jak Jaruzelski przed Breżniewem a taki Moczar mówił był, że "ojczyzną komunisty jest Związek Radziecki". Tylko, że ta "przyjaźń" obejmowała zrównanie Polski z ziemią w ataku atomowym jak jaka wojna wybuchnie z Zachodem. Plany czegoś takiego płk Kukliński przekazał na Zachód. W Rosji do łask wraca imię Feliksa Dzierżyńskiego. Stawiane są pomniki a i jednostkom wojskowym ponownie nadaje się to imię.
JanP2020.06.22 12:56
Jasne, tylko zapomniałeś napisać, nieuku, że to zachód miał nas zrównać z gruntem a ten śmieć kukliński tylko im pomógł.
Cool2020.06.22 12:58
To prawda! Dostawaliście pieniądze ... i jak widać wciąż dostajecie.
gosc2020.06.22 13:08
Ty cwaniak tylko tyle p0trafisz?. Precz z Polski jak ci tu źle