12.03.19, 08:28Zdj. Pixabay, domena publiczna, CC0

Naukowcy: Jesteś zapominalski? Możesz być GENIUSZEM!!!

Kiedy dostrzegamy u siebie problemy z pamięcią, natychmiast zaczynamy się martwić. Okazuje się jednak, że niekoniecznie mamy się czym przejmować. Zapominanie może być... oznaką inteligencji!

Tak przynajmniej twierdzą naukowcy z Uniwersytetu Toronto w Kanadzie. 

Jeśli zdarza ci się zapominać o sprawach takich jak droga do restauracji czy lista zakupów, to prawdopodobnie dlatego, że masz ważniejsze rzeczy na głowie. Jeżeli jednak o wszystkim doskonale pamiętasz, może to oznaczać problemy z podejmowaniem decyzji- w Twoim procesie myślowym bierze bowiem udział zbyt wiele konkurencyjnych danych. 

Mózg działa jak "sitko", przepuszcza bowiem informacje nieistotne lub takie, których już nie potrzebujemy, a to ułatwia nam myślenie i podejmowanie decyzji. 

Ma to związek ze wzrostem liczby nowych neuronów w hipokampie- części mózgu odpowiedzialnej za pamięć.

yenn/iflscience.com, Fronda.pl

Komentarze

Stachu2019.03.12 15:49
To nie są żadni naukowcy, to frondopodobny blog trola podpisującego się "I fucking love science". As the site Skepchick covered last year, “Andrew has gone from a modern pop sci champion to contributing to the very media misinformation that scientists work hard to combat.” The site is consistently criticized for willful misrepresentation of the science that it claims to “fucking love. (...) To repeat, the head of one of the most popular science information pages on the world’s largest social network said explicitly, “I’m not trying to teach people about science.” So if all this time, you’ve been treating IFLScience as a credible news source, it might be time to think again. They don’t care about teaching you facts; they just want to pique your interest." http://nymag.com/intelligencer/2016/03/dont-trust-that-facebook-page-you-love.html
ponadprzeciętny-oczywiście2019.03.12 9:19
Jakoś mnie nie dziwi, że redaktorzy tego portalu doszukują się afirmacji własnych zdolności intelektualnych w fakcie, że nie pamiętają gdzie położyli kluczyki do samochodu. Próżno szukać manifestacji tych rzekomych zdolności w czymkolwiek innym. Mam dla nich kolejne pocieszające nowinki ze świata amerykańskich naukowców: 100% ponadprzeciętnie inteligentnych ludzi ziewa od czasu do czasu. Jesteś czasem senny? MOŻESZ BYĆ GENIUSZEM! Zdecydowana większość noblistów regularnie bierze prysznic. Przywiązujesz wagę do higieny osobistej? MOŻESZ BYĆ GENIUSZEM!
ZERR02019.03.12 9:48
ty na pewno nim nie jesteś, co udowodniłeś tym głupim wpisem