09.03.20, 11:55Fot. via Pixabay

Naukowiec agnostyk wysławia heroizm Kościoła w czasie epidemii

Epidemia koronawirusa budzi lęk, a także kontrowersje w związku z zaleceniami różnych episkopatów Kościoła katolickiego, takimi jak np. Komunia na rękę czy nawet zamykanie Kościółów. Tymczasem amerykański socjolog religii, który jest także agnostykiem, prof. Rodney Stark twierdzi, że do rozwoju Kościoła w imperium rzymskim przyczyniła się postawa chrześcijan w czasach zarazy.

Jego zdaniem około roku 40 po Chr. w całym imperium rzymskim nie było więcej niż ok. 1000 chrześcijan. Natomiast w czasach cesarza Konstantyna, czyli na początku IV wieku, chrześcijanie stanowili grupę tak liczną, że władca musiał brać ją pod uwagę w swoich kalkulacjach politycznych.

„Stark ocenia, że od połowy III wieku chrześcijaństwo rosło w wyjątkowym tempie 40 proc. w ciągu dekady. Do roku 350 po Chr. w imperium rzymskim było 33 miliony chrześcijan z całkowitej populacji 60 milionów ludzi”. Zdaniem amerykańskiego socjologa jednym z czynników tak ogromnego wzrostu była postawa chrześcijan wobec epidemii szalejących w imperium.

„Kiedy pewnego dnia 5000 ludzi zmarło w samym Rzymie i kiedy pogańscy kapłani, lekarze i władze uciekli z miasta, porzucając nawet swoich najbliższych, to chrześcijanie heroicznie troszczyli się o chorych i umierali, wiedząc, że mogą się zarazić i umrzeć z powodu choroby. Księża, diakoni i świeccy umierali dążąc do ocalenia swoich chorych pogańskich bliźnich.”.

Stark zwraca uwagę, że czynnik ten jest pomijany przez innych historyków chrześcijaństwa, a „słowa epidemia, plaga i choroba nawet nie pojawiają się w indeksie najbardziej cenionych najnowszych dzieł na temat powstania chrześcijaństwa”, choć wspominali o tym ojcowie Kościoła.

Naukowiec twierdzi, że po pierwsze chrześcijaństwo oferowało lepsze wytłumaczenie trudnych czasów i nadzieję na przyszłość, pod drugie miłość i miłosierdzie chrześcijan wyrażało się w służbie społecznej i solidarności, co także przyczyniło się do tego, że wskaźnik ocalałych z plagi wśród nich był większy i traktowano to jako cud. Po trzecie „chrześcijaństwo oferowało sieci wsparcia społecznego, które epidemia zniszczyła wśród pogan”.

„Świadectwem chrześcijan wobec pogan było to, że postrzegali oni życie jako sensowne, a nawet radosne wśród nagłej i zaskakującej śmierci”. Chrześcijanie po prostu nie uciekali przed niebezpieczeństwem, ale stawiali mu czoła, służąc swoim bliźnim.

jjf/ChurchMilitant.com

Komentarze

Aria2020.03.11 12:57
Kościół najlepszy jest w wywoływaniu zarazy, jak choćby czarna śmierć wywołana tzw. kocią krucjatą papieża. Najlepszy dowód jak szkodliwy jest katolicyzm to historia, juz od zarania zawsze katolicyzm to tylko smierć, zarazy i destrukcja. Jak Cesarstwo Rzymskie przyjęło chrześcijaństwo jako jedyną religię państwową w 392 roku to już 3 lata później przestało istnieć, a 81 lat później i skarłowaciałe truchło padło, gdy granica Germanii przesunęła się aż do samego Wiecznego Miasta. Nawet najbardziej rozwinięta cywilizacja ginie w 3 lata, jeśli się zarazi kato-wirusem. Przy katolicyzmie koronawirus to igraszka.
wujek dobra rada2020.03.10 9:58
Heroizm pajacom sie marzy. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby ci co do niego nawoluja, sami poszli do lozek chorych na koronawirusa i bez zadnych zabezpieczen sluzyli swoim umierajacym braciom i siostrom :)
JERZY K.2020.03.10 20:36
wujek ! to nie dobra rada! ....vel ..Lech K.! Ja ci dam dobrą radę! Swoje głupie rady, ukierunkowane zawsze na d...... , to sam możesz tam sobie wsadzić! Nam twoje rady to: "zwisają i powiewają ...." ! Umiemy myśleć i ciebie o rady nie pytamy!
Mateczka Władzia2020.03.10 4:36
Znany naukowiec z Podmiejskiej Szkoły Wyższej w Wszawie Górnej,niejaki mgr Jan Agnostyk wysławił katolików za heroiczną postawę w czasie epidemii. Szczególnie zasłużyło się polskie duchowieństwo na czele i biskupami.Alleluja
JAGODA2020.03.10 2:49
BOŻE MÓJ KOCHANY, JEZU MIŁOSIERNY! Skoro moderator "Frondy" nie kasuje tych wulgarnych wpisów "ateisty....du.....g...",to bardzo Cię przepraszamy za nie. Prosimy, pisząc, tak jak o.Dolindo modlił się: "....JEZU TY SIĘ TYM ZAJMIJ........." AMEN. Wierzę, Jezu i Ufamy Tobie, że sprawisz tak, że Portal ten stanie się na powrót wspaniałym, Katolickim Portalem! Boże, ty przecież wiesz, że ":Fronda" nazywa się "Portalem poświęconym"! Pytamy się sami siebie, komu on jest poświęcony? Czy, napewno Bogu? Mam co tego teraz wątpliwości! Dziękuję, CI BOŻE, bo Wierzę i Ufam TWOJEMU MIŁOSIERDZIU, że nas nie zostawisz.
Czesc2020.03.9 19:43
Cześć kotku, szukasz seksu, przelotnej znajomości lub związku? Nie czekaj tylko dołącz do nas na http://www.xlove.com.pl Tysiące samotnych kobiet czeka aż wreszcie ktoś zrobi krok w ich kierunku! Specjalny lokalizator pomoże Ci znaleźć Twoją kobietę w zasięgu co do 10km Nie daj im czekać tylko dołącz już dziś!
vanitas vanitatum et omnia vanitas2020.03.9 15:18
a w ktorym dokladnie miejscu "wyslawia"?
PrawyCzłowiek2020.03.9 14:39
Co za brednie! Jak podczas dżumy papież się od wszystkich odciął. Koronawirus to kara za zabobon. Gdyby rozwijać naukę, a nie durne religie to dziś dawno byśmy sobie z nim poradzili, a tak to każdy od Galileusza, Kopernika, Semmelweis'a, Flemninga i innych muszą walczyć z durnym zabobonem. Tak jak JPII i jego sekta kłamała że prezerwatywy nie chronią przed HIV i zakazywała ich stosowania. Jawny holokaust religii na ludziach!
"Leszek" Keller-Krawczyk ty Żydzie i prowokatorze2020.03.9 14:07
A wiesz kto finansuje "wordpress"? Taki jak ty obrzezany Roman Abramovich, jak ty Putina obciągacz. Nie znasz internetowej - NIE OTWIERAJ!!! Wiesz o tym że są FAKE NEWS ... Ale to nie wszystko, są również FAKE BELIEVE VIDEOS! Robione na zamówienie Kremla. Zanim otworzysz VIDEO pomyśl, czy nie ma w nich MALWARE - VIRUSÓW! A już z pewnością to jest BULLSHIT VIDEO - BULLSHIT NEWS!
JS2020.03.9 13:32
To nie jest zwykły wirus ! Zabija też młodych ! Rezultatem jego działania jest śródmiąższowe zapalenie płuc na które nie ma lekarstwa. Mają to wszyscy do których przyczepił się ten agresywny wirus. W necie pisze, że w Chinach umierają już na to milionami a władze chińskie zamówiły bardzo duże ilości mobilnych spalarni zwłok o wydajności kilku ton dziennie. Co może pomóc jak już ktoś zachoruje ? Dwutlenek chloru jako silny utleniacz ! Można go samemu zrobić w domu bo jest to środek nietrwały. Askorbinian sodu dożylnie ! Można wypróbować chlorochinę ale ma paskudne skutki uboczne (jak każdy lek chemioterapeutyczny) https://dzieckonmp.wordpress.com Jako ostateczną pomoc - mamy ciągle do wypełnienia prośbę Pana Jezusa uczynienia Go Królem Polski jak tego pragnie. Tu i tylko tu jest dla nas RATUNEK ! Tak powiedział Anioł Rozalii Celakównie. Nie patrzmy na zadufanych w swojej wiedzy arcy-kapłanów i uczonych w pismach, bo oni tego nie rozumieją a co gorsza działają przeciwko, myśląc że oddają w ten sposób chwałę Bogu. Ich nadmierna wiedza niestety oślepiła ich i ogłuszyła na głos z Nieba. Króluj nam Chryste jako Królu Polski Pozdrawiam
Polak Ateista Dumny Gej2020.03.9 13:03
Właśnie wydalam ostatnie szare komórki. ░░░░░░░░░░░█▀▀░░█░░░░░░ ░░░░░░▄▀▀▀▀░░░░░█▄▄░░░░ ░░░░░░█░█░░░░░░░░░░▐░░░ ░░░░░░▐▐░░░░░░░░░▄░▐░░░ ░░░░░░█░░░░░░░░▄▀▀░▐░░░ ░░░░▄▀░░░░░░░░▐░▄▄▀░░░░ ░░▄▀░░░▐░░░░░█▄▀░▐░░░░░ ░░█░░░▐░░░░░░░░▄░█░░░░░ ░░░█▄░░▀▄░░░░▄▀▐░█░░░░░ ░░░█▐▀▀▀░▀▀▀▀░░▐░█░░░░░ ░░▐█▐▄░░░░░░░░░▐░█▄▄░░░ ░░░▀▀▄░░░░░░░░▄▐▄▄▄▀░░░ I przygotowuje odbytnice. Satysfacja gwarantowana.
Klapaucjusz2020.03.9 12:18
Gdy stanie się coś dobrego, to cały Kościół pierś napręża ale za wszystkie zło winieni są indywidualni księża, których potem Kościół chętnie chowa po kątach.
XYZ2020.03.9 12:07
Taki heroizm że teraz zamykają kościoły.
Terezjusz2020.03.9 12:11
Może lepiej najpierw przeczytać tekst, nim się go skomentuje?
Polak Ateista Dumny Gej2020.03.9 12:12
no właśnie gdzie bóg, maryjka i jezusik, którzy mieli ich chronić? chyba mają tych swoich katoli w czterech literach :D
aspiring educationalist2020.03.9 12:01
W ten sposób tylko ośmieszasz katolicyzm.
Polak Ateista Dumny Gej2020.03.9 12:00
Trzymamy kciuki, żeby jak najwięcej ludzi nie wróciło do katolickich burdeli po zakończeniu epidemii. Im więcej ludzi odejdzie z katosekty tym lepiej dla ludzkości.
antypoko2020.03.9 22:50
Zwracam się nie do psychopaty PADG ale do recenzenta Frondy: _ Czyim agentem jesteś bydlaku, że przepuszczasz takie szatańskie teksty??
Eugenia2020.03.10 2:44
Bede sie za Ciebie modlila!
maks2020.03.20 18:23
trzymaj sobie mocno