11.05.21, 10:48Fot. via Pixabay / Platforma Obywatelska via wikimedia CC BY-SA 2.0

Niemiecka farma szparagów - ze strażnikami! Tak rolę Polaków w UE widział Donald Tusk

Koronawirus szybko rozprzestrzenia się na ogromnej niemieckiej plantacji szparagów w Kirchdorf w Dolnej Saksonii - więcej czytaj tutaj. W zatrudniającym aż 1000 osób gospodarstwie przebywa wielu Polaków, do których dotarł portal Deutsche Welle.

W gospodarstwie w Kirchdorf pracuje około 1000 pracowników. Pochodzą oni głównie z Europy Wschodniej i Południowej. W związku z obostrzeniami zarządzono wobec nich "kwarantannę w pracy". Pracownicy mogą opuszczać swoje kwatery jedynie w celu wyjścia do pracy. Na dodatek jeden z pracowników poinformował Deutsche Welle, że farma znacznie zmniejszyła produkcję.

- W wielu miejscach akceptuje się to, że ludzie są zagrożeni, że nie mogą zachować dystansu lub są po prostu wycieńczeni z powodu zbyt dużego obciążenia pracą i w rezultacie wielokrotnie stają się ofiarami masowych zakażeń - wypowiedział się dla Deutsche Welle katolicki ksiądz Peter Kossen, znany w Niemczech z działalności na rzecz pracowników (poprzednio informował o bardzo złych warunkach pracy w niemieckim przemyśle mięsnym).

Władze powiatowe zarządziły 30 kwietnia dwutygodniową kwarantannę wśród pracowników gospodarstwa.

- Ze względu na rozproszone występowanie infekcji w firmie nie było możliwe jednoznaczne określenie osób, które miały bliski kontakt z zakażonymi - Deutsche Welle cytuje słowa Mareike Rein, rzeczniczki powiatu Diepholz.

Doszło do tego, że spotkań zakazano nawet małżeństwom zatrudnionym w innych częściach gospodarstwa.

Deutsche Welle udało się dotrzeć do sześciu zatrudnionych na farmie w Kirchdorf obywateli polskich. Jak się okazało, wspólnie z Rumunami stanowią oni najliczniejszą grupę pracowników gospodarstwa produkującego szparagi, które należy do Heinricha Thiermanna. Jest to jeden z największych niemieckich producentów szparagów, warzyw powszechnie uwielbianych przez Niemców.

Zdaniem Thiermanna sytuacja jest pod kontrolą. Stwierdził on, że "ci którzy pracują razem, mieszkają razem", zaś ochroniarze potrzebni są po to, żeby zapobiec przemieszaniu.

Dane obywateli Polski zostały zmienione, ponieważ nadal przebywają oni na farmie i czekają na wypłaty.

Pracownicy twierdzą, że gospodarstwo nie dotrzymuje zasad sanitarnych, zbyt późno zareagowało na pierwsze przypadki zakażeń oraz nie udziela informacji izolowanym pracownikom. Ci, którzy chodzą do zakładu, boją się o swoje zdrowie. Ci, którzy odmawiają pracy, dalej muszą płacić za zakwaterowanie, informuje Deutsche Welle.

Zdaniem polskich pracowników sytuacja wyglądałaby inaczej, gdyby podział na grupy robocze faktycznie działał.

- Gdy przychodzimy 50-osobową grupą do pracy, dzielą nas po dwanaście osób na jedną maszynę. Ale nie zwracają uwagi na to, kto mieszka razem. Zdarza się też, że rano jesteś w jednej grupie, a po obiedzie idziesz na inną halę i pracujesz z innymi ludźmi - mówi p. Marzena, jedna z kobiet, do których dotarło Deutsche Welle. - Przy taśmie na sortowni nie ma możliwości trzymania odstępu. Maszyna pracuje bardzo szybko i cały czas trzeba się ruszać, pomagać sąsiadce. Pracujemy ramię w ramię - kontynuuje.

- Jesteśmy jak niewolnicy. Naszą grupę pilnuje dwóch ochroniarzy i przewożą nas tylko z domu do pracy i z powrotem - wprost postawiła sprawę p. Agnieszka.

Mianem "horroru" sytuację określa czterdziestokilkuletnia Barbara. - Dziewczyny z pozytywnymi wynikami od południa do północy czekały na dworze, aż ktoś zabierze je do innego hotelu. Inne płakały, bo chciały wracać do domu, ale już ich nie wypuszczali. Nikt nie wiedział co się dzieje - mówi.

Według jednej z pracownic część Polek zdecydowała się zastrajkować i przez dwa dni nie wychodziła do pracy. - Szef przyjeżdżał negocjować z grupowymi, ale zwykłych pracowników traktują tu jak powietrze - mówi na ten temat p. Agnieszka.

Wykorzystując zamieszanie, kilka osób uciekło do Polski. Według nieoficjalnych informacji, do których dotarło Deutsche Welle, firma odmawia im zapłaty za przepracowane godziny.

Warunki, na jakich zatrudnieni są pracownicy są również nieprzejrzyste i nieczytelne. Umowy mówią o wynagrodzeniu "w systemie premiowym, przy zachowaniu płacy minimalnej". Ta obecnie w Niemczech wynosi 9,80 euro brutto za godzinę. - Teraz wychodzi nam na rękę 6,80 euro - mówią dwie kobiety. Do tego należy jednak odjąć pieniądze za zakwaterowanie i wyżywienie - około 10 euro dziennie.

Aby dobrze w tym systemie zarobić, należy przepracować jak najwięcej godzin. Pracy zaś w tym roku nie jest dużo ze względu na zimny kwiecień.

Pracownicy stoją zatem przed dużym dylematem - kontynuować pracę czy wrócić do Polski. - Co będzie, jeśli pójdę do pracy, a koleżanka z taśmy będzie zakażona? Przecież wtedy znów przedłużą mi kwarantannę - pyta jedna z kobiet.

Anke Mayer, rzeczniczka Thiermann GmbH, twierdzi, że wszyscy pracownicy są ubezpieczeni i w przypadku choroby nie ponoszą żadnych kosztów i nadal dostają pensję. Nie jest to jednak zapisane w umowach. P. Marzena, jedna z zarażonych kobiet pracujących na farmie, powiedziała Deutsche Welle, że pomimo obowiązkowej izolacji nadal musi płacić za zakwaterowanie.

jkg/deutsche welle

Komentarze

Leon Napoleon2021.05.11 18:39
Szanowni Forumowicze, nie macie pojęcia o rzeczywistości - nie komentujcie. Pani Agnieszka, wspomniana w artykule, niech ochłonie, przestanie opowiadać bzdury i podsycać niezdrowo atmosferę. Ochrona, która im towarzyszy ma dbać o unikanie kontaktów z innymi ludźmi, żeby zapobiec zarażeniu się od innych lub innych. Nie ma powodów, żeby obrażać ludzi tylko dlatego, że starają się uniknąć problemów w firmie. Każdy kto jedzie na prace sezonowe, musi liczyć się z różnymi sytuacjami szczególnie w czasach pandemii. pozdrawiam,
Arndt Freytag und Sonnentag2021.05.12 21:34
Ja wohl, guten sage, Polacken Arbeit, Arbeit nicht Sprache. Raus. Viva la Napoleon
ARON2021.05.11 18:19
DLACZEO TEN OSOBNIK NIE SIEDZI W CELI N
Sztygar2021.05.12 21:35
Bo jej nie lubi. Tam zimno i cygar nie dajo.
Prawda2021.05.11 17:27
W Polsce za Kwarantanne == Płaca == a Nimcy nie płaca ===Najwieksza na Bawari na Szparagach jest Zaraza Wirus i nie Płacą Kasy to == Szwaby ===
robazek2021.05.11 16:43
OJ FRONDZIAKI FRONDZIAKI. ......................... poziom tak żałosny ze az nie chce mi sie tutaj juz wchodzic. ........................ PRZECIEZ TO JEST JUZ PORTAL DAL PATOLOGII KATOLICKIEJ. z baaaaaaaaaaaaaaardzo niskim ilorazem inteligencji...... ŚCIEK zwykły
Anonim2021.05.11 20:05
Ty chyba brat prezydenta? mundry inaczej
jle_ffm2021.05.11 16:30
NIe tak dawno kurskie wiadomości i Holecka z radościa poinformowała że oto Niemcy zadroszcza nam i drażni ich nasz polski sukces. Więc zapytuje się , co robi suweren na plantacjach szparagów i pracuje za te psie grosze u złych Niemców?
jle_ffm2021.05.12 21:37
Won trollu wystrugany z buraka przez POmioty SBeckie ! Won od mojego nicka!
wyszyński2021.05.11 16:27
WARA OD TUSKA, MIŁOSIERNEGO SŁUGI PANA, który uprosił u ducha świętego łaski dla naszych kapłanów. Sam szatan wyznał, że Tusk działa na niego 100 razy gorzej niż woda święcona. Króluj nam Donaldzie, królu polski
AAAtomek2021.05.11 15:43
@Monika mam apetyt na twoją pisde. Jestem rencistą, dorabiam sobie wycieraniem dupsk Polskim Panom, ale od czasu do czasu mam apetyt na pisde. Najlepiej żydowską, taką w poprzek niemytą tygodniami.
Anonim2021.05.11 15:58
Liczymy debili. Ten już policzony.
Cool2021.05.11 15:43
Obozy pracy i medyczne eksperymenty na ludziach to niemiecka specjalność ... Wiecie, że Niemcy w czasie wojny używali gilotyny!!!!!! ... To są zwierzęta nie ludzie!!!
Anonim2021.05.11 15:57
Liczymy debili. Piętnasty. 😁
...2021.05.11 15:40
Zaraz zaraz, przecież pisaliście,żę Polacy już tak dobrze zarabiają, że nie mszą jeździć do Niemca pracować, a u niego szparagi gniją. Jak to w końcu jest? Pierdo.licie na zlecenie władzy czy sami jesteście idiotami?
Prawda2021.05.11 15:38
Tak samo jest na Bawari gdzie jest 400 Rumunów a tylko 25 Polaków ---Nie płaca za Karantanne --juz od Lutego ===Pracuje troche potem kwarantanna ====ale Niemic nie płaci ====Wiem w 100 procentach ==
AAAtomek2021.05.11 15:38
Tak jest źle w katoprawicowej Polsce, że Polacy muszą emigrować za pracą do Niemiec? Zbierać szparagi???? Wstydźcie się PiSowcy, wstydź się Kuźmiuku!
AAAtomek2021.05.12 21:39
Won trollu wystrugany z buraka przez POmioty SBeckie ! Won od mojego nicka!
rebeliant2021.05.11 15:38
@Monika mam apetyt na twoją pisde. Jestem rencistą, dorabiam sobie wycieraniem dupsk Polskim Panom, ale od czasu do czasu mam apetyt na pisde. Najlepiej żydowską, taką w poprzek niemytą tygodniami.
Anonim2021.05.11 15:56
Liczymy debili. Czternasty.
rebeliant2021.05.11 15:08
Tak kończy każdy bezbronny - tzn. rozbrojony mentalnie (odplemienniony)
kazioo z Sanoka2021.05.11 14:51
Za to wiadomości TVP trąbią,że bezrobocia w Polsce niema ha ha ha
Monika2021.05.11 14:45
Cześć panowie, mam na imie Monika :). Chętnie poznam normalnego faceta. Nie szukam sponsora, nie interesuje mnie jakie masz zarobki, samochód itp. Przede wszystkim cenię kulturę osobistą i poczucie humoru, wygląd dla mnie to sprawa drugorzędna. Zainteresowanych panów zapraszam do kontaktu najlepiej na moim profilu gdzie zobaczysz moje prywatne zdjęcia : http://panieonline.pl/monika
Rabin2021.05.12 21:40
Mówią ze masz w poprzek, to prawda? Przysięgnij na Biedronia!
Anonim2021.05.11 14:39
A gdzie dodatkowa siła robocza sprowadzona przez Merkel,a gdzie te chłopy GDZIE !!!!!!!!!!.
To2021.05.11 14:31
po czorta tam jadą? Niech się wezmą w kraju za naukę, porobią kursy to znajdą pracę ale jak się nie chce t trudno.
chłopka2021.05.11 14:31
Chyba zaś mie rozerwie ze złości . Ziobro oddo opuszczonym dzieciom to co miały za PRL i co im wziynto w czasie przemian . Za komuny było tak , że jak łojciec odchodzioł od rodziny to przodzi były alimynty a potym cało reszta ......separacja , rozwod . Co co te dzieci z porzuconych rodzin jadły ? Kit ogryzały ? Nawet żech nie wiedziała o tym że zlikwidowali to prawo alimyntacyjne . Teroz Ziobro jest zasłużony bo go prziwraco ? Kiedyś jak alimynciorz nie płacioł to szoł siedzieć . Dzieci miły pinondze od państwa a alimynciorz mioł dłog u państwa i musioł odrobić . Dzieci ani miesionca niy były bez piniyndzy . No , niy , nie strowia takij parodji . Żeby to już wszystko jak nojpryndzy trafioł szlag .
chłopka2021.05.11 14:52
Radujcie sie dziatki . Alleluja . Teroz wom przywrocom ( ale niy oddajom ) to co wom ukradli 30 lot tymu . Ukradli po to żeby dać złodziejom żeby mogli kraść w MAJESTACIE PRAWA .
chłopka2021.05.11 15:03
Co za parszywe gnidy . Żeby okraść i tak już pokrziwdzone dzieci ?
"Więc nie mówcie mi, że siedzi z tyłu!"2021.05.11 13:59
Halo? Czy to nie Fronda pisała, że obywatele tegokraju już tyle zarabiają, ze nie opłaci się im jechać do Niemiec na wykopki? Że u Niemca szparagi gniją?
poPO=kurw.., zlodzieje, mordercy2021.05.11 13:45
codziennie sie modle żeby Bog uwolnił POLSKE od złodziei, pederastów, NIEUDACZNIKÓW , parszywców, analfabetów, kurwia y , ćpunów, pedałów , PRYMITYWÓW, zdrajców, volksdeutschów z poPO tusków, nitracóww, neumanów,kłapczów, komorów i całego stada tego antyPolskiego i anychrześcijańskiego BYDŁA!!!
jle_ffm2021.05.11 13:56
I co, wtedy nastanie raj w naszym kraju?
Suweren2021.05.11 14:04
Raj z liczbą ludności jak na Białorusi i siłownikami zamiast policji.
Anonim2021.05.11 14:11
policja powinna działać jak za rządów PO-PSL -pałować, strzelać ,.a na kodziarzy im podobnych coś w rodzaju akcji widelec :)
Anonim2021.05.11 14:16
Liczymy debili. Jest trzynasty!😁
Anonim2021.05.11 14:15
Liczymy debili. Mamy dwunastego!!!😁
proboszcz2021.05.11 14:18
i co pomoglo ? jak widzisz modlitwy nie dzialaja a moze twoja modlitwa byla nieszczera musi byc z serca synu
fcuk piss2021.05.11 14:20
i co pomoglo ? sam widzisz ze twoje klepadelko o kant dudy
Józef2021.05.11 15:37
Czyli żeby w Polsce nie było PiS - u i kleru.
...2021.05.11 15:41
Fajnego masz boga kretynie.
Mariusz2021.05.11 13:45
Osiągnięcia kartofelka.:) "1.Sąd Okręgowy w Warszawie orzekł, że Jarosław Kaczyński wprowadził w błąd społeczeństwo, podając nieprawdę o przeznaczeniu dla ITI przez władze Warszawy 460 mln zł na przebudowę stadionu Legii" 2 Jarosław Kaczyński wyrokiem sądu ma przeprosić Ludwika Dorna za insynuacje jakoby nie płacił alimentów na dzieci z poprzednich małżeństw. 3. Sąd Apelacyjny w Warszawie zdecydował, że prezes PiS Jarosław Kaczyński ma przeprosić za nazwanie SLD organizacją przestępczą'. Sąd postanowił, że Kaczyński ma też wpłacić 10 tys. zł. na Polski Czerwony Krzyż 4. Sąd Najwyższy uznał że Jarosław Kaczyński ma przeprosić Agorę za insynuacje w sprawie finansowania Agory przez komunistycznych oligarchów. 5. Warszawski Sąd Okręgowy orzekł, że Jarosław Kaczyński musi na własny koszt opublikować sprostowanie podanej przez siebie w audycji "Rozmowy niedokończone" na antenie Radiu Maryja informacji, jakoby Declan Ganley, lider i założyciel partii Libertas, popierał Traktat Lizboński i twierdził, że jest on dobry. Sprostowanie ma zostać opublikowane w TV Trwam i Radiu Maryja. 6. "Prezes PiS Jarosław Kaczyński wyrokiem I instancji ma przeprosić byłego ministra spraw wewnętrznych Janusza Kaczmarka i wpłacić 10 tys. zł na cel dobroczynny za to, że nazwał go "agentem-śpiochem" 7. Zgodnie z wyrokiem sądu Prezes PiS Jarosław Kaczyński przeprosił Agorę SA za porównanie wydawanej przez nią "Gazety Wyborczej" do "Trybuny Ludu z 1953 r.". 8. Zgodnie z wyrokiem sądu Prezes PiS Jarosław Kaczyński musi przeprosić PSL za stwierdzenie, że posłowie tej partii "opowiedzieli się za legalizacją miękkich narkotyków". 9. We wrześniu 2002 roku Sąd Rejonowy skazał Kaczyńskiego na 3 tysiące złotych grzywny, uznając, że w 2001 roku umyślnie zniesławił Aleksandra Gudzowatego słowami, jego firma Bartimpex w większym stopniu reprezentuje interesy Rosji niż Polski. Według sądu Kaczyński popełnił przestępstwo umyślne."
Józef2021.05.11 13:33
Dlaczego nie jest winny Kaczyński czy Morawiecki, przecież teraz oni rządzą a skoro jest tak dobrze co co oni robią w Niemczech?
Mateusz Tusk czy Donald Morawiecki?2021.05.11 13:30
Jak jest dziś różnica między nimi, gdy chodzi o sanitarny zamordyzm? Inny kolor opasek dla niezaszczepionych chcą wprowadzać?
Marian2021.05.11 13:20
Wyzysk robotników zdarza się wszędzie. Niemcy to wyjątkowe skr***syny, których dodatkowo obciąża historia. Niestety tak długo jak będą mogli sobie pozwolić to będą pokazywać swoją wyższość wobec jakichś untermenschow. Oni mają to we krwi.
Suweren2021.05.11 13:20
Spytasz mnie publiko moja, a cóż to za paranoja? To katechizm jest prześliczny sporej partii politycznej. A dlaczego Panie święty ten mój wierszyk nie ma puenty W miejsce puenty mgła i pustka – wina Tuska.
matis892021.05.11 13:04
Przypominam, szatanistyczny PIS prócz aborcyjnych szczepionek Antychrysta oficjalnie wspiera i reklamuje państwo bezgotówkowe Antychrysta do Znamienia Bestii. Wspieranie lewackiego PISu to już wybieranie Antychrysta przeciwko Chrystusowi.
Dziennikarz TVN2021.05.11 12:43
No co? To my, kłamcy z TVN mamy tam jechać?
Anonim2021.05.11 12:46
Liczymy debili. Jest i jedenasty!😁
Wicio nie mogę zasnąć2021.05.11 12:43
liczę barany - pierwszy Wania Antonim
Anonim2021.05.11 12:45
Liczymy debili. Mamy dziesiątego, wygrał pan talon na balon i półtora śledzia! 😁
Wania Antonim stary, rozgoryczony KODzie Smrodzie2021.05.11 13:45
na Foksal u węglarzy - to był cały śledź i lorneta
Tusk - farma szparagów i ludzi liczących "debili"2021.05.11 12:42
Morawiecki- farma ekowiatraków ekoenergii
Anonim2021.05.11 12:43
Liczymy debili. Dziewięty! Kto będzie dziesiąty???😁
fcuk piss2021.05.11 12:39
no dobra gdzie sa w tym artykule slowa tuska o jego przerazajacej wizji ?
Aldona2021.05.11 12:13
Tusk do Polski nie wróci bo jest bezpieczny pod skrzydłami Merkel ale do czasu. Jako kapo w obozie zbierania szparagów będzie w sam raz poza tym przy jego emeryturze to będzie życie !
Anonim2021.05.11 12:42
Liczymy debili. Jest ósmy! 😁
fadsf2021.05.11 12:10
Zmuszaja płace w Polsce, mimo iz systematycznie rosna nadal sa mizerne.A teraz wyobrazny sobie(lemingi i popaprancy nie maja wyobrazni lub maja w bardzo ograniczonym stopniu) ze od czasów rzadu tfuska płace są systematycznie corocznie podnoszone.Gamon rzadził krajem 8 lat.Ile było podwyzek płacy minimalnej???Jedna, dwie? i kilka złotych bo...pracodawcy z Lewiatana i innych obsranych organizacji płakali ze to sa tak duze koszty ze oni zbankrutują.Obstawiam ze na dzien dzisiejszy minimalna wynosiła by 4 tys.złotych jak nie 4.5 tys.i relatywnie więcej dla lepiej zarabiajacych.Tak, tak ..wina fagasa tfuska.
Anonim2021.05.11 12:41
Liczymy debili. Jest siódmy!😁
Czym się różni Morawiecki od Tuska?2021.05.11 12:02
Przecież powiedział wprost że będziemy małpować wszystko, co u siebie zrobią Niemcy. Mam więc nadzieję, że przymusowych szczepień Niemcy nie wprowadzą.
Lobbo2021.05.11 11:55
To oczywista oczywistość, że wina jest Tuska. Tylko ile drań bierze na godzinę za pilnowanie tych Polaków ?
Trurl2021.05.11 11:54
Niby katolicki portal a tytuł jest tak antychrześcijański, że aż oczy bolą. Z tego wynika, że to ruski, trolowy portal
jle_ffm2021.05.11 11:53
Co za brednie, nikt przecież nie zmusza Polaków do pracy u Niemca. Ale oczywiście. Frondel jak zwykle lączy to ze złym Tuskiem. Lepiej hipokryci pokażcie jak to polaczki wykorzystuja innych polaczków płacąc im psie pinieniądza na smieciówkach!
obserwator2021.05.11 12:46
Kto polikwidowal polskie firmy - samochodowe, cukrownie, firmy odziezowe, wlokiennicze, stocznie etc etc. drobnych polskich kupcow wyrzucili na bruk . Ilu ludzi nie mialo zadnych srodkow do zycia wtedy, a wiekszosc zarabiala 1000 zl co starczalo na oplacanie albo doch rachunkow, albo na jedzenie, na reszte trzeba bylo sie zadluzac, piekne zycie mieli Polacy wtedy Polacy w czasie tej terapii 'szokowej' , tak u nasbyl szok, wielu tego szoku nie wytrzymalo - zawaly serca, samobojstwa, a dla zagranicznych wielkich firm to byly WIELKIE MILIONY. To zgotowali Tusk i Balcerowicz, dlatego wciaz place sa niskie, choc sporo poprawil rzad PISU (odbudowuja gospodarke, są dodatki dla rodzin na dzieci , jest wieksza placa minimalna etc). Nie byloby żadnych trzynastek, nie byloby zadnych swiadczen na dzieci gdyby rzadzili ci namiestnicy obcych panstw - Tusk Balcerowicz Rostowski, Gronkiewicz Waltz etc.
Anonim2021.05.11 19:20
Tylko, że inflacja zżarła te wszystkie pisowskie podwyżki i możesz za nie kupić o wiele mniej niż za rządu Tuska. Fakt - Balcerowicz puścił nas z torbami, ale co ma Tusk do tego.
ladychapel2021.05.11 11:42
Czy jakiekolwiek gospodarstwo w Polsce oferuje podobne stawki za godzine pracy????
Anonim2021.05.11 11:45
Orlen w zarządzie. 😁😁😁
jle_ffm2021.05.11 11:58
Albo w innych firmach Obajtkowych (takie stawki oczywiscie tylko dla swoich).
Anonim2021.05.11 11:30
teraz niamcy szykują dla tuska i tej jego przybudówce PEŁO z butka na czeledobrze płatna prace przy szparagach dostaną parę troutów zakażonych i będzie po nich!!!!!
Anonim2021.05.11 11:37
Nic z tego bełkotu nie zrozumiałem.
Anonim2021.05.11 11:38
Liczymy debili. Jest trzeci 😁.
Roman2021.05.11 11:44
Policz jeszcze siebie.
Anonim2021.05.11 11:51
Jest i szósty, właśnie wygrałem 10 szekli, że taki komentarz się pojawi.
Anonim2021.05.11 11:25
6,80 czyli 31 zł na godzinę. Ładny pieniądz! W Polsce przy prostej pracy nieosiągalna stawka! Niemcy od wielu dziesięcioleci dają na chleb Polakom. Dzięki Niemcom wiele wiele polskich rodzin ma szansę na lepsze życie, ma nadzieję na przyszłość. Dziękujemy!
Anonim to Gall2021.05.11 11:37
jezdem wykarmiony na Kartofeln mit Mortadele - POpijam sokiem z buraka i oczka mam kaprawe
Anonim2021.05.11 11:39
Liczymy debili. Jest czwarty 😁.
Monika2021.05.11 11:19
Cześć panowie, mam na imie Monika :). Chętnie poznam normalnego faceta. Nie szukam sponsora, nie interesuje mnie jakie masz zarobki, samochód itp. Przede wszystkim cenię kulturę osobistą i poczucie humoru, wygląd dla mnie to sprawa drugorzędna. Zainteresowanych panów zapraszam do kontaktu najlepiej na moim profilu gdzie zobaczysz moje prywatne zdjęcia : http://panieonline.pl/monika
Kogoś tu pokopało z tym tutułem?2021.05.11 11:16
Tusk to dno, ale ostatnie miesiące sprawiły że Kaczyński zaczyna pukać w to dno od dołu. Przecież namaszczony przez niego doradca Tuska przy pomocy "rady medycznej" chce to samo wprowadzić w Polsce.
Anonim2021.05.11 11:15
Propaganda i politgramota robiona siekierą, przez kretynów i dla kretynów. Zaraz zobaczysz, ilu sie pojawi - bedzie beka z matołków. 😁
Anonim2021.05.11 11:15
I niech ktoś jeszcze powie że to pracownicy TVN albo wyborczej są dziennikarskimi prostytutkami xD
struganie wielkiego Wałka Bąka2021.05.11 11:14
na największego szwabskiego Wała
Anonim2021.05.11 11:24
Liczymy debili. Jest drugi.😁
Anonim2021.05.11 11:13
To jakiś fejk, żaden dumny potomek polskiej husarii nie wyjechałby z tej krainy mlekiem i miodem płynącej pracować dla jakiegoś biednego obdartego Niemca, zazdroszczącego polsce dobrobytu.
Anonim2021.05.11 11:11
Wielkie zdjęcie Tuska i jego nazwisko w nagłówku - jest. Jakikolwiek związek Tuska z tą sprawą albo chociaż wspomnienie o nim w treści - nie ma. Poziom "dziennikarstwa" frondy jest jakimś nieśmiesznym żartem.
Albert2021.05.11 11:10
czyli ryży to też kapo?
Anonim2021.05.11 11:23
Liczymy debili . Jeden - jest. 😁