18.07.19, 10:31(fot. flickr/Willem/zijlstra/cc20)

Niemiecki sędzia apeluje do TSUE o zbadanie niezależnośi sądów i sędziów w Niemczech

Jeden z sędziów Sądu Administracyjnego w Wiesbaden, stolicy landu Hesja wystosował do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej pytanie dotczące niezależności sędziów i sądów w Niemczech

Główną kwestią o, którą pyta niemiecki sędzia jest zagadnienie na temat tego - „Czy jestem niezależnym sędzią i czy pracuję w niezależnym sądzie?”  

Zdaniem sędziego, niemiecki ład konstytucyjny zapewnia jedynie funkcjonalną niezależność sędziowską, ale nie instytucjonalną niezależność sądów.

- Trudno mówić o niezależności, gdy sędziowie są mianowani przez ministrów sprawiedliwości poszczególnych landów, a ci ministrowie decydują również o sędziowskich awansach. Praca sędziów oceniana jest przez ministerstwa, a sami sędziowie podlegają regulacjom prawnym dotyczącym urzędników - pisze Zbigniew Kopczyńskiego w artykule pt. „Wątpliwa niezależność sędziów” w "Kurierze Wnet"

- Uznanie, że mianowanie sędziów przez ministrów czy ogólnie polityków podważa niezależność sądów, zdemontowałoby systemy prawne większości państw Unii i zakwestionowałoby niezależność ich sądów, łącznie z niezależnością samego Trybunału, którego sędziowie pochodzą tylko i wyłącznie z politycznego nadania - czytamy

Zdaniem autora artykułu,  "taki wyrok jest mało prawdopodobny."

bz/wnet.fm

Komentarze

Czes\\\\\\\\305\\\\\\\\202aw2019.07.21 17:51
I co na to mędrcy z KE i ich agentura w Polsce?...
ymil2019.07.19 12:38
U nas mówią "niezawisłość". Sędzia niezależny to jakaś bajka, bo przecież, jak mówi konstytucja, "podlega ustawie". A ustawę się produkuje w ten sposób, że paru gościów naciska przycisk, chociaż projektu, nad którym głosują, nigdy nie czytali. To tym producentom, kimkolwiek są, podlega pan/pani sędzia. Nie wspominając już o tym, że prawo w dzisiejszym znaczeniu jest zwyczajnym, pogańskim bożkiem. Nie jestem jego wyznawcą. A Wy?
polak2019.07.18 17:19
niemcy są ponad prawem u nich jak politycy wybierają sędziów to jest ok---bo to rasa panów
ymil2019.07.19 12:40
Powinna powstać partia "Turecka Alternatywa dla Niemiec".
Karol2019.07.18 13:26
JR, Palindrom, dzieki za wpis - nic dodac, nic ujac !
Palindrom2019.07.18 12:12
Że też nikt jeszcze nie wpadł na pomysł OCZYWISTY! — jak ma się sprawa kodeksów i podobnych przepisów prawa do niezależności sędziowskiej? Ba, mamy jeszcze takiego słonia w menażerii jak wyroki TSUE — Jak się ma niezależność sędziowska do niezapisanych w ŻADNYCH KODEKSACH opinii i wyroków TSUE!?
Wiesław Kaloryfer2019.07.18 17:03
Nijak się ma. Dlatego nikt nie wpadł na to. Przynajmniej nikt kto rozumie istotę niezawisłości sędziowskiej i niezależności sądów.
JR2019.07.18 11:30
Okazuje się, że w Unii dominuje takie oto znane powiedzonko: co wolno wojewodzie, to nie tobie smrodzie. Otóż ile było walki o niezawisłość sądów i sędziów w Polsce? Jakie samowolki urządzał sobie wrogi Polsce, a sprzyjający totalnej opozycji, niejaki Timmermans? W Niemczech jego zdaniem było w porządku!!! Ile razy tępemu i złośliwemu jednocześnie w/w, politycy polscy zwracali uwagę? Bez skutku. I co się okazuje teraz? To dotyczy też Francji. Policja waliła pałami demonstrantów! Co by było gdyby takie przypadki miały miejsce w Polsce? Wobec aresztowanego zastosowano kajdanki i jaką urządzili aferę totalni? Zapomnieli ilu ludzi zeszło z tego świata kiedy oni byli władzy? Czy wyjaśniono choć jedną przyczynę??!! Obłudnicy!!!
Urszula2019.07.19 11:19
Tu chodzi o niezależność sądów i sędziów, a nie o kajdanki na rękach aresztowanych, założonych przez policję. Czujesz różnicę? Z Niemiec padło pytanie czy dany sędzia jest niezawisły bez podania zarzutów, w Polsce padły konkretne zarzuty i przykłady o łamaniu niezawisłości sędziów. Czujesz różnicę?