03.12.21, 07:17

Niemiecki sędzia po stronie Polski ws praworządności. "Więcej samokrytyki" - apeluje do Niemców

Niemiecki sędzia Jan-Robert von Renesse na łamach Frankfurter Allgemeine Zeitung ocenił, że spora część przyjętych przez Polskę rozwiązań w zakresie sądownictwa jest zbieżna z regulacjami przyjętymi w Niemczech. Zaapelował do krytyków Polski o więcej samokrytyki.

Von Renesee jest sędzią Krajowego Sądu ds. Socjalnych w Nadrenii Północnej-Westfalii. Jego zdaniem krytyka praworządności w Polsce jest uzasadniona, ale w ślad za nią powinna także pójść samokrytyka w Niemczech.

Przede wszystkim von Renesee wskazuje, że połączenie funkcji prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości "nie oznacza niczego innego niż warunki panujące w Niemczech". Jego zdaniem w przypadku "wyprzedzającego posłuszeństwa" ze strony prokuratorów możliwe jest, aby prokuratura działała zgodnie z życzeniem politycznym.

"To porównanie nie przemawia za reformą w Polsce, ale przeciwko sytuacji prawnej w Niemczech, pilnie wymagającej korekty, która wreszcie zagwarantuje prokuratorom niezawisłość, pełniącą centralną funkcję w sferze wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych" - ocenił von Renesee.

"W innym punkcie polska reforma sądownictwa jest z pewnością krokiem we właściwym kierunku. Mianowicie tam, gdzie kończy z samowolnym przydziałem spraw i wprowadza nie podlegającą manipulacji procedurę losowania" - pozytywnie ocenia polskie rozwiązania. Chodzi tutaj o przyjęty w Polsce w 2018 roku System Losowego Przydziału Spraw.

W ocenie von Reneseego polskie sądownictwo konstytucyjne zatrzymało się jednak w połowie drogi. W zupełności rozumie on zmianę wyboru członków Krajowej Rady Sądownictwa w Polsce. Wybiera ich bowiem Sejm. "Bowiem w demokracji należy przecież także w przypadku władzy sądowniczej zapewnić, że władza wywodzi się od narodu" - czytamy.

Podkreśla także, że w Niemczech słusznie odrzucane były wszelkie próby zmiany systemu na model, który nie miałby demokratycznej legitymacji od narodu. Takie próby podejmowało niemieckie środowisko sędziowskie.

"Odpowiednio do tego w Niemczech nie ma ani jednego sędziego, który nie zostałby powołany albo awansowany w drodze postępowania w zasadniczej mierze kształtowanego przez legislatywę i egzekutywę" - podkreślił von Renesee.

"W każdym razie orzecznictwo TSUE i ETPCz dowodzi, że wyrażana ze strony niemieckiej krytyka polskiego stanowiska w tym miejscu musi być też samokrytyką, jeżeli ma pozostać wiarygodna" - zaznaczył.

Wskazuje także, że różnie oceniać można z kolei Izbę Dyscyplinarną SN, która jest obecnie osią sporu o praworządność między Polską a UE. "Jako taka ma ona w rzeczywistości – prawie identycznego – odpowiednika w niemieckim prawie. Tutaj kompetentne do orzekania w sprawach dyscyplinarnych przeciwko sędziom ciała są sądy dyscyplinarne dla sędziów (Richterdienstgerichte)" - czytamy. Autor zaznaczył, że taka izba faktycznie może mieć działanie dyscyplinujące.

"Jednakże w Polsce, z pomocą nowo powołanej Krajowej Rady Sądownictwa postarano się o to, by kluczowe stanowiska w Izbie Dyscyplinarnej były zdominowane wyłącznie przez bliskich rządowi sędziów" - podkreślił von Renesee, dodając, że właśnie z tego powodu do Izby Dyscyplinarnej "przyczepił się" TSUE i ETPCz.

Von Renesee ostrzegł jednak przed rozwiązaniami, które mogą być wprowadzone w przypadku likwidacji Izby Dyscyplinarnej. Wymienił w tym miejscu skrócenie kadencji sędziów, zakaz kwestionowania przez sędziów decyzji TK, możliwość uchylania prawomocnych wyroków na wniosek prokuratora generalnego prawo ministra sprawiedliwości do odwoływania sędziów według uznania. "Przemawiają za tym, że właściwym zamiarem polskiej reformy sądownictwa jest faktycznie polityczne dyscyplinowanie sędziów" - ocenił.

jkg/deutsche welle

Komentarze

katolik2021.12.3 11:57
przerwa w dostawie prądu w zelektryfikowanym świecie może być dotkliwa. Dlatego Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przygotowało poradnik, jak się na to przygotować. WSZYSTKO CO PISAŁEM O PSEUDOPANDEMII NA POCZATKU SIE< JUZ DZIEJE-- Realizują plan AGENDA 2030--masono- nazisci steruja komputerowo mutacjami wirusa, dokonują depopulacji, zniewolenia, zamordyzmu !!
gadanie2021.12.3 10:58
Ilu prawników tyle opinii, wszyscy wiedzą, że gdyby Niemcy wprowadzili dokładnie takie przepisy jak my, to pies z kulawą nogą by się nie odezwał. Umówmy się, albo obowiązuje jeden uzgodniony przez wszystkich "prawidłowy" model albo każdy kraj ustala własny i innym nic do tego.
Newsroom2021.12.3 10:10
Niemcy i Rosja kończą się się jako państwa imperialne. Ich wpływy gospodarcze jak i militarne kurczą się, oraz wpływ na nasz region Europy Środkowo Wschodniej słabnie - bo coraz mniej cokolwiek w naszym regionie mogą zrobić; a te żałosne marsze żegnające Angelę Merkel,przypominające czasy Adolfa, czy awantura na naszej granicy z Białorusią to łabędzi śpiew imperialnej Rosji i Niemiec w naszym regionie ! Jednak jest jeszcze iskierka nadziei że coś się zmieni, bo w niemieckich elitach pojawiają się od czasu do czasu, głosy rozsądku - gorzej jest z Rosją Putina !
OKO2021.12.3 10:04
Niemcy prowadzą polityke z 1939 roku wobec Polski ==
katolik2021.12.3 9:48
Jak nazista niedzielski chce zmusić profesorów którzy mają świadomosć , że pseudopandemia jest kłamstwem i chemia genetyczna jest celową depopulacją, że nie ma szczepionki na wirusy i nigdy nie będzie, ze nie bedzie odporności stada bydła na wirusy, że każdy ma prawo decydować o sobie jak chce umrzec, tym bardziej, jeśli nie bedzie wystepował przeciwko V przykazaniu, pomijajac nazistowsko- masońskie słowa Abp Gądeckiego !!
Piotr2021.12.3 9:48
Zasada "pieniądze za praworządność" - Polska przegrywa pierwsze starcie w TSUE. "Utrata części unijnych funduszy staje się coraz bliższa". Rzecznik generalny unijnego Trybunału Sprawiedliwości uznał, że skargi Polski i Węgier na mechanizm warunkowości łączący wypłatę środków z budżetu UE z praworządnością należy oddalić jako bezzasadne. Jeśli podobną jak rzecznik decyzję podejmie cały skład sędziowski TSUE — co zdarza się bardzo często — Polskę czekać może utrata unijnych funduszy, gdzie stawką jest 770 mld zł. — Polski rząd pierwszy poszedł "na wojnę" tak z Unią, jak z praworządnością. Teraz zbiera tego żniwo — mówi Onetowi mec. Sylwia Gregorczyk-Abram z Inicjatywy Wolne Sądy i Komitetu Obrony Sprawiedliwości.
katolik2021.12.3 9:39
NIEZGODNE Z KONSTYTUCJA NAZISTO____ NAZISTA NIEDZIELSKI Dopytywany, czy taki obowiązek wyszczepienia miałby dotyczyć medyków i nauczycieli, Niedzielski potwierdził. Nauczyciele też — powiedział. Ocenił, że obowiązkowe szczepienia powinny dotyczyć także służb mundurowych „ze względu na pełnione obowiązki”. PRZECIEŻ pseudodoktory, nauczyciele- matoły, mundurowi posłuszni rezimowi bez swojego zdania jako więzniowie prowadzeni przez nazistów do polskich obozów śmierci juz zostali zaprowadzeni !!!
ala2021.12.3 9:36
Rząd na którego czele stoi Mateusz Morawiecki, to najlepszy rząd po 89! Profesjonalizm, pragmatyzm, dbanie o narodowe interesy. Szacunek zdobywa się w twardej walce, a nie wtedy, gdy klepią cię po ramieniu, bo to oznacza, że cię właśnie wydymali. Za Tuska zachód piał z zachwytu, nie mógł się Polski nachwalić a zwłaszcza Niemcy, Holendrzy i Francuzi, ale , jak okazało nie było to za darmo. Z Polski do tych właśnie krajów były wyprowadzane nielegalnie olbrzymie kwoty idące w dziesiątki miliardów euro. I nie przeszkadzał im wtedy wymiar sprawiedliwości. Z chwilą objęcia władzy przez PiS i blokady wypływu kasy, natychmiast Berlin poprzez swoje owczarki niemieckie z Brukseli wszczął procedurę sprawdzania demokracji w Polsce a następnie praworządności. Wiemy o co chodzi. Tusk przy władzy to odblokowanie okradania Polski przez Zachód!
katolik2021.12.3 9:34
W rozmowie z TVN24 wójt Wielopola Skrzyńskiego Marek Tęczar przyznał, że nie zdawał sobie nawet sprawy o istnieniu tego konkursu i że "nawet do głowy mu nie przyszło", że jego gmina może otrzymać nagrodę w konkursie szczepionkowym. - To jest oczywiście wspaniała sprawa. Milion złotych to nie są byle jakie pieniądze, to dla naszej gminy bardzo duże pieniądze. Myślę, że jakoś je pozytywnie spożytkujemy - podkreślił Tęczar. TYLKO DEBILE ZA KASĘ MOGA OPOWIADAĆ SIE ZA WYSCEPENIEM< MIEJ HONOR POLAKA < KATOLIKA I ODDAJ TE------ SPŁYWAJACĄ KRWIA KASE------- !!!
katolik2021.12.3 9:32
W rozmowie z TVN24 wójt Wielopola Skrzyńskiego Marek Tęczar przyznał, że nie zdawał sobie nawet sprawy o istnieniu tego konkursu i że "nawet do głowy mu nie przyszło", że jego gmina może otrzymać nagrodę w konkursie szczepionkowym. - To jest oczywiście wspaniała sprawa. Milion złotych to nie są byle jakie pieniądze, to dla naszej gminy bardzo duże pieniądze. Myślę, że jakoś je pozytywnie spożytkujemy - podkreślił Tęczar. TYLKO DEBILE POPIERAJACY MASONO_ NAZISTÓW MOGA TAK MYSLEC I MÓWIĆ !! ZA KASE SA MORDOWANI POLACY !!!
ak2021.12.3 9:16
Widzicie pisiory ! Powiedział co myśli, niekoniecznie "po linii" i jakoś go tam nie zawieszają w wykonywaniu zawodu !!! U nas to by zaraz wzięła się za niego ta pseudo izba dyscyplinarna.
robaczek2021.12.3 9:34
HAHAHA ........ BRAWO!! ................ w samo sedno ;] ........................... chcieli pojechac po opozycji .... wyszlo jak zawsze ...;] ;] ;] ................................. PISLIFE ;]
Po 11 ...2021.12.3 7:43
Łukaszenka też zamyka opozycjonistów zgodnie z prawem, ale każdy wolny człowiek widzi, że to dyktator. Dokładnie tak samo jest z PiS, z tym, że PiS łamie prawo.
Anonim2021.12.3 8:11
Dla lewaka dyktator, który sfałszował wybory działa zgodnie z prawem, ale PiS, który został wybrany w demokratycznych wyborach łamie prawo, konstytucje, traktaty i prawo do przekraczania prędkości przez Tuska.
Po 11 ...2021.12.3 8:55
Sfałszował? Aleksander Łukaszenko w czasie konferencji prasowej w rocznicę wyborów prezydenckich na Białorusi z 9 sierpnia 2020 roku oświadczył, że wygrał wybory uczciwie. PiS też twierdzi, że nie łamie prawa :)