29.12.19, 14:45Screenshot Youtube

Papież Franciszek: Rodzina to cenny skarb! Trzeba ją wspierać i chronić

Rodzice i dzieci mogą sobie nawzajem pomagać w odkrywaniu i realizacji Bożego planu w życiu. Papież mówił o tym w rozważaniu na „Anioł Pański” ukazując współczesnym rodzinom przykład Świętej Rodziny z Nazaretu, której święto dziś obchodzimy. Franciszek podkreślił, że rodzina to cenny skarb, który zawsze trzeba wspierać i chronić.

Papież wskazał, że posłuszeństwo Ewangelii jest fundamentem świętości rodziny. Podkreślił, że świętość jest darem Boga, ale jednocześnie dobrowolną i odpowiedzialną aprobatą dla Jego planu. Zauważył, że tak właśnie było w przypadku Rodziny z Nazaretu, która była całkowicie dyspozycyjna wobec woli Boga. Franciszek wspomniał o posłuszeństwie Maryi, która choć miała swoje plany nie wahała się nazwać „służebnicą Bożą”, gdy odkryła, że Bóg powołuje ją do określonej misji.

Jezus będzie wychwalał jej wielkość nie tyle za rolę matki, ile za posłuszeństwo Bogu: «Błogosławieni ci, którzy słuchają słowa Bożego i zachowują je!». A kiedy nie do końca rozumie wydarzenia, które jej dotyczą, Maryja medytuje w milczeniu, rozważa i uwielbia Bożą inicjatywę. Tę całkowitą dyspozycyjność uświęca Jej obecność u stóp krzyża – mówił Franciszek. – Jeśli chodzi o Józefa, Ewangelia nie cytuje żadnego jego słowa: on nie mówi, ale działa będąc posłusznym. To człowiek milczenia, człowiek posłuszeństwa. Pod kierownictwem Boga, którego reprezentuje Anioł, Józef usuwa swoją rodzinę z zasięgu zagrożenia Heroda i ją ratuje. Święta Rodzina solidaryzuje się zatem ze wszystkimi rodzinami świata zmuszonymi by uchodzić, solidaryzuje się ze wszystkimi, którzy są zmuszeni do porzucenia swojej ziemi z powodu represji, przemocy, wojny.“

Franciszek przypomniał, że także Jezus całym swym życiem wypełniał wolę Ojca. Wskazał, że Rodzina z Nazaretu, Maryja, Józef i Jezus, stanowi chóralną odpowiedź na wolę Ojca: trzej członkowie tej rodziny pomagają sobie nawzajem w odkrywaniu Bożego planu.

Oni modlili się, pracowali, komunikowali. Pytam się, jak jest w twojej rodzinie: «czy w twojej rodzinie potrafisz jeszcze komunikować?». Czy może jesteś jednym z tych młodzieńców, którzy przy stole siedzą każdy z własnym telefonem i każdy czatuje? Przy stole panuje wówczas taka cisza, jakbyśmy byli na Mszy, ale oni ze sobą nie komunikują. Musimy odnowić komunikację w rodzinie. Ojcowie, rodzice z dziećmi, z dziadkami. Rodzeństwo między sobą. To jest zadanie do podjęcia dzisiaj – mówił Franciszek improwizując. - Święta Rodzina może być wzorem dla naszych rodzin, aby rodzice i dzieci wzajemnie się wspierali w posłuszeństwie Ewangelii, będącej fundamentem świętości rodziny.“

Macierzyńskiej opiece Maryi, „Królowej rodzin”, Franciszek zawierzył wszystkie rodziny świata, szczególnie te, które doświadczają cierpienia i trudności. Pozdrawiając przybyłe na plac św. Piotra rodziny, i te śledzące „Anioł Pański” w mediach, Papież podkreślił, że rodzina to cenny skarb, który zawsze trzeba wspierać i chronić.

Beata Zajączkowska – Watykan

vaticannews.va/pl

Komentarze

małżonkowie (inni niż "ci święci")2019.12.30 16:28
"Papież Franciszek: Rodzina to cenny skarb! Trzeba ją wspierać i chronić" A rodzina składająca się z: małżeństwa tylko cywilnego (bo oboje po rozwodzie) i ich dziecka to wg polskich purpuratów wcale nie skarb, lecz wyrzutki społeczne, czyż nie?!!!
Druh Ryszard 2019.12.30 12:53
Jestem ciekaw, jak papież Franciszek godzi to nauczanie, ze swą adhortacją Amoris Laetitia i innymi temu podobnymi wypowiedziami ? Czyżby relatywizm moralny i etyka "sytuacyjna", była dla papieża Franciszka motorem postępowania ? Najlepiej byłoby gdyby papież Franciszek przestał mówić i nauczać, bo po prostu brakuje mu wiedzy a Duch Święty go omija i nie oświeca.
ada2019.12.30 3:36
"Papież Franciszek: Rodzina to cenny skarb! Trzeba ją wspierać i chronic" - przez lansowanie ideologii gender i deprawtorow ?
Polak Ateista Dumny Gej2019.12.29 18:12
Jestem ciekaw na czyn polega kościelna "wsparcie i ochrona" rodzin jednopłciowych?
ed2019.12.29 23:20
co to są k... rodziny jednopłciowe to tak jak rower jednokołowy i jednopedałowy
stara znajoma2019.12.29 16:25
„ ..moja rodzina, mimo że praktycznie czystej niemieckiej krwi,” - „Jako potomek niemieckich Żydów…” Tego jeszcze nie było; "praktycznie czystej krwi niemieckiej żyd". Kto tak o sobie napisał? 𝐋𝐞𝐜𝐡 𝐊𝐞𝐥𝐥𝐞𝐫, 𝐊𝐫𝐚𝐰𝐜𝐳𝐲𝐤 dodał sobie żeby nie być bardzo żydowski. A kim on jest? Jest oczywiście żydem który z tego powodu ma wielki kompleks niższości stąd jego idiotyczno-mitomańskie pseudonimy, że przypomnę; "PolishPatriot" (jego ulubionym jest użycie "polaczki"), "Poliamorysta" (nie miał "doopy" od dekad), "Sarmata" ( a to dobre, sarmata obrzezany), był "wikingiem" (niektórzy byli "obrzezani" po bitwie z Saxonami) jest 'stalker", i tak dalej. Z. Freud o takich pisał. 𝐋𝐞𝐜𝐡 𝐊𝐞𝐥𝐥𝐞𝐫-𝐊𝐫𝐚𝐰𝐜𝐳𝐲𝐤 wyniósł z domu tzw. kompleks mamuśki która podglądał i się onanizował, potem robił to z siostrą - podglądał i "trzepał". Ostatecznie zakosztował dowdoopnego stosunku i smaku spermy. Oto kim jest 𝐋𝐞𝐜𝐡 𝐊𝐞𝐥𝐥𝐞𝐫-𝐊𝐫𝐚𝐰𝐜𝐳𝐲𝐤. Mieszka w norze postalinowskiej na Starych Bielanach, jeździ używana Hondą z ubiegłego millenium która kupił od jugola pod Berlinem. 𝐊𝐞𝐥𝐥𝐞𝐫 po "40-letnim" pobycie w "australii" jest tak biegły w "angielskim" jak inny mitoman, Albert.
Urszula2019.12.29 18:27
Co on ci takiego złego zrobił, że go tak nienawidzisz? Pewnie spać nie możesz bo ciągle o nim myślisz. Wątroba ci wysiądzie od tego podłego uczucia.
Katolicka Kretynizacja Polski2019.12.29 15:44
Franciszek zawierzył wszystkie rodziny świata, szczególnie te, które doświadczają cierpienia i trudności. Macierzyńskiej opiece Maryi, „Królowej rodzin” zapewne Franciszkowi chodziło o rodziny nieheteronormatywne które są prześladowane przez kościół i tzw.katolików podpuszczanych przez różnorakich Jędraszewskich, Rydzyków itp. chorych siewców nienawiści!
anonim2019.12.29 15:47
Nie ma czegoś takiego, jak rodziny nieheteronormatywne. Tacy mogą być najwyżej pojedynczy członkowie rodzin, albo pary. Parze do rodziny jeszcze daleko.
Katolicka Kretynizacja Polski2019.12.29 15:58
wiara katolicka nie jest wyznacznikiem kto rodziną jest a kto nie!
anonim2019.12.29 16:18
Pisałem coś o wierze katolickiej?
Katolicka Kretynizacja Polski2019.12.29 16:21
oPiSałeś model rodziny lansowany przez KK
anonim2019.12.29 16:34
Nie model, tylko definicję i nie przez KK, tylko przez Konstytucję.
Wojtek Polak2019.12.29 23:23
a co to za jakieś lewackie poplątanie z pomieszanie Franciszek jest głową KK. co mówi Bóg o homoseksualizmie ''Bóg mówi w Biblii o homoseksualiźmie, że jest to obrzydliwość (Kpł 18,22; 20,13), bezwstyd i zboczenie (Rz 1,27), bezeceństwo i zło (Sdz 19,23), grzech przeciwny naturze (Mdr 14,26; Rz 1,26), a ci którzy się takich czynów dopuszczają plugawią się (Kpł 18,24) i będą wyłączeni spośród swego ludu (Kpł 18,29), a będą ukarani śmiercią (Kpł 20,13) i nie posiądą Królestwa Bożego (1 Kor 6,9)…