25.08.19, 15:50(fot. screen)

Papież wzywa do modlitwy za płonącą Amazonię

Ojciec Święty wyraził zaniepokojenie ogromnymi pożarami, jakie wybuchły w Amazonii. Wezwał do modlitwy o to, by przy zaangażowaniu wszystkich mogły one zostać jak najszybciej ugaszone. Na zakończenie spotkania z wiernymi na „Anioł Pański” Franciszek przypomniał, że puszcza amazońska stanowi życiodajne płuco naszej planety. W istocie odpowiada za wytwarzanie 20 proc. tlenu dla świata.
 

Rozmiar tragedii jest ogromny. Szacuje się, że w Brazylii lasy Amazonii płoną w najszybszym tempie od czasu, gdy centrum badań kosmicznych tego kraju rozpoczęło monitorowanie w 2013 roku. W wyniku pożarów co minutę znika obszar puszczy równy wielkości boiska piłkarskiego. Skalę zadymienia widać aż z kosmosu. Rozległość pożarów w lasach Amazonii wzrosła o 80 proc., w porównaniu z rokiem ubiegłym.

W obliczu dokonującej się tragedii i wielu innych przestępczych akcji niszczących Amazonię brazylijski episkopat opublikował oficjalną notę pt. „Podnieść głos dla Amazonii!”. Biskupi przypominają, że nadszedł najwyższy czas, aby wszyscy uświadomili sobie odpowiedzialność za ochronę naturalnego środowiska, zgodnie z nauczaniem Papieża Franciszka, który w encyklice „Laudato sì” wzywa do zastosowania integralnych parametrów ekologii w trosce o nasz wspólny dom, jakim jest Ziemia. Także prezydent Brazylii podjął odpowiednie kroki w walce z przestępczymi praktykami niszczenia „płuc świata”.

Najwyższy czas, aby rządy krajów amazońskich, a w szczególności Brazylii, podjęły poważne środki, aby całemu temu regionowi zapewnić równowagę ekologiczną – przypominają biskupi Brazylii. „Podnieść głos!”, jak profetyczne słowa Franciszka proszącego wszystkich zajmujących odpowiedzialne stanowiska w życiu ekonomicznym, politycznym i społecznym. „Bądźmy strażnikami stworzenia!” – podkreślają biskupi w nocie skierowanej do całego narodu. Koniecznym jest abyśmy promowali i zachowali życie w Amazonii i w innych regionach Brazylii. W dialogu i świadomym zrozumieniu niech się „podniesie głos!” – apelują biskupi.

Prezydent państwa Jair Bolsonaro podpisał upoważnienie, zgodne z ustawą zapewniającą prawo i porządek (GLO), aby zaangażować siły zbrojne do zwalczania kryminalnych przyczyn pożarów Amazonii. Według brazylijskiego prawa każdy gubernator winien skierować do rządu apel o udzielenie wsparcia sił zbrojnych. Jak zapewnił prezydent, jeżeli zajdzie potrzeba, to do ochrony i zabezpieczenia Amazonii zostaną przerzucone siły wojskowe z innych regionów kraju.
 

Komentarze

Beata Anna Maria2019.08.25 23:07
Do modlitwy trzeba dołączyć działanie i zatrzymać to co chce zniszczyć synod amazoński który jest przyczyną pożaru tego co jak mówią jest nie palne.
andrzejhahn32019.08.25 17:30
modlitwa i........spadnie deszcz ale beka i.............CZY katolicyzm nie jest zabawnie idiotyczny
matis892019.08.25 16:19
Cały lewak Bergoglio, udawana troska o drzewa, o bycie eko jest dla niego ważniejsze niż dusze ludzi których zwodzi ten oszust udający papieża, co ukradł tron Benedyktowi XVI. A może tak płonie dla przestrogi przed amazońskimi herezjami Bergoglio które są z piekielnych ogni.
J.P2019.08.25 18:30
Widziałes kiedyś dusze które przetrwały bez plonów i powietrza? Nie będzie lasów, nie będzie dusz.
matis892019.08.25 19:42
Dusza jest nieśmiertelna, idzie na wieczność albo do nieba albo do piekła gdy walczyła z Bogiem dla szatana i jego prawa przeciwko Bogu. W obu przypadkach na wieczność.
Luzifer scheissejude 2019.08.25 16:13
Kim jest ten: 𝐝𝐳𝐢𝐞𝐥𝐧𝐢𝐜𝐨𝐰𝐲, Urszula, JPIII, kalinka, nikt, Daria_Danilczyk, Agnieszka Dz. itp. Język jednoznacznie wskazuje, że to jeden i ten sam osobnik. No i znalazłem. Nazwisko jego jest Lech Keller-Krawczyk i jak sam przyznaje, cyt.: "Nazywam się Lech Keller-Krawczyk (spolszczone żydowskie -Sznajder) mam lat 70 plus jestem Żydem i homoseksualistą." - i dalej, cyt.: "Można mnie znaleźć m.in. pod "nickami": 𝐝𝐳𝐢𝐞𝐥𝐧𝐢𝐜𝐨𝐰𝐲, 𝐦𝐨𝐫𝐝𝐞𝐜𝐡𝐚𝐣, 𝐉𝐏𝐈𝐈𝐈, 𝐤𝐚𝐥𝐢𝐧𝐤𝐚, 𝐧𝐢𝐤𝐭, 𝐃𝐚𝐫𝐢𝐚_𝐃𝐚𝐧𝐢𝐥𝐜𝐳𝐲𝐤 (mam słabość do bolszewików), itp." - Wszystko jest jak byk jest w archiwach Frondy. Sumując; 𝐝𝐳𝐢𝐞𝐥𝐧𝐢𝐜𝐨𝐰𝐲, JPIII, Agnieszka Dz. - to Lech Keller-Krawczyk, sowiecki Żyd, homoseksualista a jako taki pedofil.
xx2019.08.25 16:35
Jakim trzeba być nieszczęśliwym, samotnym, zgorzkniałym, bezzębnym życiowym przegrywem żeby przez cały dzień jarać się wklejaniem takiego gówna pod każdym tematem? :) Dziadzia ty życiowy nieudaczniku. Jara cię to prawda? :) Jesteś żenujące :) :) :)
Luzifer scheissejude 2019.08.25 17:24
powtarzasz się jak zwykle leningradczyku
Reduta Dobrego Imienia Kota Alika2019.08.25 16:10
A nie przyszło do głowy temu watykańskiemu debilowi że to Bóg tak chce żeby Amazonia płonęła!
Polak2019.08.25 16:03
Mamrotanie tych kościelnych regułek ma taką moc sprawczą jak noszenie zajęczej łapki przynoszącej szczęście!
edi2019.08.25 16:00
CIEKAWA OPINIA CEJROWSKIEGO !- Lasy amazońskie są NIE-palne. Aby sobie wypalić małe pole trzeba się BARDZO napracować. Najpierw trzeba zwalić wszystkie duże drzewa, potem wykarczować resztę i palić kawałkami. Amazońskie ogniska gasną same z siebie, trzeba je stale wachlować, rozdmuchiwać. Amazońskie drewno, nawet suche, palić się nie chce. Dlatego Indianie na rozpałkę lubią stosować nasze plastikowe butelki. Stare butelki i zapalniczka zastępują dzisiaj dawniejsze koraliki przywożone na wymianę. Powód? Rozpalanie ognia. - czyżby ten pożar nie był prawdziwy ??
J.P2019.08.25 18:28
Tak, tak to chemitrians.