16.01.18, 15:55Zdj. Inyucho, CC BY SA 2.0, Wikimedia Commons

Parlament Europejski wycofa się z procedury ws. praworządności w Polsce?

Portal Onet.pl, powołując się na źródła w Polskiej Agencji Prasowej, poinformował, że szefowie frakcji politycznych w Parlamencie Europejskiem zdecydowali, iż Europarlament wycofa się ze swojej procedury w sprawie art. 7 unijnego traktatu wobec Polski. 

Należy jednocześnie podkreślić, że jeżeli informacja zostanie potwierdzona, nie zmienia to faktu, iż w mocy pozostaje decyzja Komisji Europejskiej o uruchomieniu wobec naszego kraju art. 7 Traktatu UE w grudniu ubiegłego roku. 

Ta informacja już wcześniej pojawiała się w mediach, jednak, według serwisu Onet, powołującego się na źródła w PAP oraz w PE, dopiero teraz szefowie frakcji zdecydowali, że PE wycofa się ze swojej procedury w spr. art. 7 unijnego traktatu wobec Polski. Jednocześnie sprawą wciąż będzie zajmować się Komisja Europejska. 

"Dla jasności. Europarlament rezygnuje z przygotowań do wszczęcia postępowania z art. 7. tylko dlatego, że ono już zostało wszczęte przez Komisję Europejską w grudniu. Zresztą, rozpoczęcie przygotowań PE(jesienią) było formą nacisku na Komisję, by zrobiła to, co zrobiła w grudniu" – poinformował na Twitterze dziennikarz Tomasz Bielecki.

Korespondentka TVP, Dominika Ćosić informuje, że decyzja o rezygnacji prawdopodobnie zostanie oficjalnie ogłoszona w czwartek na spotkaniu szefów grup politycznych PE z przewodniczącym Europarlamentu, Antonio Tajanim. Wówczas Paralment Europejski miałby poinformować również, że w lutym dojdzie do kolejnej debaty w sprawie Polski. Wówczas ma zostać przyjęta nowa rezolucja ws. sytuacji w naszym kraju. Prawdopodobnie będzie skupiona na wsparciu działań KE. 

yenn/Onet, TVP, Fronda.pl