Jak dowiadujemy się z mediów, do Sejmu wpłynął właśnie pierwszy złożony wspólnie przez PiS, Kukiz'15 oraz Polskie Sprawy projekt zmian w Kodeksie karnym. Jest to tzw. ustawa antykorupcyjna, która byłą już w przeszłości zapowiadana. Jako przedstawiciel wnioskodawców podpisany jest Jarosław Sachajko z Kukiz’15.

Propozycja zmian "zakłada m.in. wprowadzenie pełnej jawności i przejrzystości zarówno w zakresie źródeł finansowania partii politycznych, jak i poszczególnych wydatków partii czy wprowadzenie zakazu pracy parlamentarzystów w spółkach Skarbu Państwa. Inna zmiana to rozszerzenie listy przestępstw, wobec sprawców których sądy będą mogły orzekać pozbawienie praw publicznych" – czytamy na portalu 300polityka.pl.

– Problem korupcji towarzyszy polskiemu życiu publicznemu, a także innym dziedzinom życia społecznego, od lat. Jej wysoki poziom ma szereg istotnych, negatywnych konsekwencji dla praktycznie wszystkich dziedzin życia społecznego i gospodarczego. Mimo wielu działań podjętych przez organy państwowe, służących całkowitemu wyeliminowaniu działań korupcyjnych, istnieje dalsza potrzeba wprowadzania rozwiązań prawnych w tym zakresie. Obywatele muszą mieć pewność, że państwo podejmuje działania prewencyjne, bezkompromisowo traktując jednocześnie tych, którzy dopuścili się nadużyć – napisano w uzasadnieniu projektu ustawy.

– Dlatego też pożądana i społecznie potrzebna wydaje się zmiana obowiązujących przepisów prawa polegająca nie tylko na zaostrzeniu konsekwencji karnych popełnienia przestępstw korupcyjnych, ale także na wyeliminowaniu potencjalnych obszarów konfliktów interesów dotyczących osób publicznych. Najlepszym środkiem przeciwdziałania korupcji jest jawność życia publicznego oraz nieustanne podnoszenie standardów stawianych osobom pełniącym funkcje publiczne. W obecnym stanie prawnym wydatki wielu instytucji gospodarujących publicznymi pieniędzmi są mało transparentne. Wejście w życie projektowanych zmian przyczyni się do zwiększenia zaufania społecznego do instytucji publicznych, podmiotów wykorzystujących publiczne pieniądze i osób sprawujących funkcje publiczne. Ponadto proponowane działania służą eliminowaniu zachowań korupcyjnych w innych dziedzinach dotyczących życia społecznego i gospodarczego – czytamy dalej.

 

mp/300polityka.pl/dorzeczy.pl