13.04.18, 09:30Fot. Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Poland via Flickr, CC BY-ND 2.0

PiS może przegrać? Dziwny sondaż

W najnowszym sondażu partyjnym Kantar Public dla „Faktu” Prawo i Sprawiedliwość przegrywa z liczoną razem PO i Nowoczesną. Jak bardzo złe są to wiadomości dla PiS?

Według badania Kantar Public PiS może liczyć na 29 proc. poparcia, podczas gdy koalicja PO i Nowoczesnej – na 32 proc głosów. Po raz pierwszy od dawna w sondażu widać więc możliwą przegraną PiS, warunkiem jest jednak zdecydowanie się opozycji na wspólną listę.

Poza PiS, PO i Nowoczesną w Sejmie znalazłby się również Kukiz’15 z 10 proc. poparcia i SLD – 7 proc. 13 proc wciąż nie wie, na kogo chce oddać głos.

Choć sondaż na pierwszy rzut oka wydaje się niepokojący, musimy pamiętać o kilku sprawach. Po pierwsze – w ostatnim czasie mieliśmy wiele dowodów świadczących o tym, że opozycji daleko do bycia "zjednoczoną". Szczególnie widoczne było to w sprawie poparcia dla kandydatury Kazimierza Ujazdowskiego na fotel prezydenta Warszawy.

Czy jest więc obecnie sens na liczenie PO i Nowoczesnej razem? Niekoniecznie. PiS też zgodnie z oczekiwaniami społeczeństwa zajął się kwestią premii dla ministrów. Pozostaje więc czekać spokojnie na wyniki kolejnych sondaży.

dam/"Fakt",Fronda.pl