22.07.16, 14:05

PO chce odwołania marszałka Kuchcińskiego

Platforma Obywatelska postanowiła złożyć wniosek o odwołanie marszałka sejmu Marka Kuchcińskiego. 

– Każdy poseł ma takie samo prawo, by reprezentować wyborców. To prawo jest odbierane przez marszałka Marka Kuchcińskiego – powiedział lider PO Grzegorz Schetyna. Chodzi o piątkowe głosowania nad poprawkami do ustawy o TK. Doszło podczas nich do kłótni miedzy politykami opozycji i partii rządzącej. Marszałek Sejmu zarządził wówczas, że nie będzie przyjmować wniosków formalnych i przeszedł do głosowań. – Składamy wniosek o jego odwołanie – poinformował na konferencji prasowej Schetyna.

Szef PO Grzegorz Schetyna powiedział na konferencji prasowej po piątkowych głosowaniach w Sejmie, że wniosek o odwołanie z funkcji marszałka Sejmu „to zawsze jest ostateczność”. Ale – jak mówił – po raz kolejny „widzieliśmy kneblowanie ust opozycji” i narzucanie „absurdalnych zachowań” posłom przez marszałka Kuchcińskiego.

– Nie dopuszczam do zadawania pytań i składania wniosków formalnych – mówił marszałek Marek Kuchciński podczas piątkowego głosowania nad poprawkami do ustawy o TK. Przerwał tym samym wrzawę trwającą podczas wypowiedzi polityków z mównicy sejmowej.

– Budujecie państwo środkowego palca – zwracał się do polityków PiS Krzysztof Brejza z PO. Po decyzji Kuchcińskiego posłowie przeszli do głosowania i Sejm przyjął poprawki do ustawy. – Jest wam wstyd, dlatego nie dopuszczacie nas do głosu – skomentowała po głosowaniach Kamila Gasiuk-Pihowicz z Nowoczesnej.

Lider PO Grzegorz Schetyna zwołał konferencje prasową, na której zapowiedział złożenie wniosku o odwołanie marszałka Sejmu. – Każdy poseł ma takie samo prawo, by reprezentować wyborców. To prawo jest odbierane przez marszałka Kuchcińskiego – powiedział Schetyna.

emde/tvp.info