17.07.18, 18:37Zdj. Michał Jozefaciuk,CC BY SA 3.0, Flickr

Polacy oceniają Marszałka Sejmu. Czy Kuchciński powinien odejść?

W najnowszym sondażu na zlecenie "Super Expressu" Instytut Badań Pollster zapytał Polaków o ich ocenę Marszałka Sejmu, Marka Kuchcińskiego. 

Zarówno opozycja, jak i część mediów próbują przedstawić tego polityka jako bezwzględnego "tyrana" zamieniającego Sejm w twierdzę. Politycy Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej już dwukrotnie domagali się odwołania Kuchcińskiego z funkcji Marszałka Sejmu. A jak oceniają go Polacy?

Zdaniem 47 respondentów, Kuchciński powinien zostać odwołany z tej funkcji. Co ciekawe, aż 38 procent badanych wskazało opcję "Nie wiem/nie mam zdania", natomiast ankietowanych, których zdaniem Marek Kuchciński powinien nadal być Marszałkiem Sejmu- czyli de facto drugą osobą po prezydencie- było zaledwie 15 procent. 

Politolog Bartłomiej Biskup wskazuje w rozmowie z "Super Expressem", że polityk Prawa i Sprawiedliwości nie jest osobą otwartą, natomiast Sejm, który powinien być miejscem ścierania się poglądów, pod jego rządami zmienił się "w zamkniętą twierdzę". Zdaniem eksperta, obecny Marszałek Sejmu nie potrafi rozmawiać z mediami. 

Z kolei inny rozmówca SE, poseł PiS, Tadeusz Cymański broni partyjnego kolegi, zwracając uwagę na trudną misję, którą do spełnienia ma Marek Kuchciński. 

"Tak ostrej, bezpardonowej walki politycznej, tyle agresji, nie było w Sejmie nigdy odkąd w nim zasiadam"-ocenił polityk.

Sondaż przeprowadzono w dniach 11-12 lipca na próbie 1094 dorosłych Polaków.

yenn/SE.pl, Fronda.pl