26.12.20, 13:51Fot. screenshot - YouTube ( WilnotekaLT)

Polka ministrem na Litwie. ,,To sukces Polaków’’

W nowym litewskim rządzie utworzonym przez centroprawicową koalicję ministrem sprawiedliwości została Polka, Ewelina Dobrowolska. Jak opowiada, zostając radną, nie sądziła, że będzie kandydować do Sejmu. Obejmując urząd ministra podkreśla, że to ogromne wyzwanie i sukces, który osiągnęła również dzięki swojej narodowości.

32. letnia Polka swoją karierę polityczną na Litwie rozpoczęła kilka lat temu, wstępując do Partii Wolności. Najpierw udało się jej zdobyć mandat miejskiej radnej, później weszła do Sejmu. Po październikowych wyborach Partia Wolności weszła w skład koalicji rządzącej, a Dobrowolska została powołana na ministra sprawiedliwości.

- „Startując do Sejmu, podkreślałam, że jestem Polką i że demokracja oraz praworządność są wartościami Litwy. Więc ten skok w karierze zawdzięczam swej narodowości i tym osiągnięciom z zakresu obrony praw człowieka, jakie zdobyłam jeszcze przed wkroczeniem w świat polityki” – podkreśla prawniczka.

Mówiąc o swoich cechach Dobrowolska przekonuje, że potrafi słuchać i dyskutować. Nauczyła się tego w polskim Gimnazjum Jana Pawła II w Wilnie.

- „Należałam do Klubu Debat. Zdobyte umiejętności – wysłuchanie i usłyszenie różnych opinii – teraz są bardzo przydatne przy podejmowaniu decyzji, gdy należy uwzględnić interesy wielu stron” – opowiada.

Jej sukces polityczny jest sukcesem żyjących na Litwie Polaków. Zaznacza, że Polacy na Litwie mają różne poglądy polityczne, czego dowodem jest zdobycie przez nią mandatu poselskiego z ramienia Partii Wolności, a nie polskiej partii.

Najważniejszym zadaniem litewskiego rządu na przyszły rok będzie walka z pandemią. Minister sprawiedliwości podkreśla jednak, że „na pierwszym miejscu pozostaną również kwestie związane z prawem człowieka”.

kak/PAP

Komentarze

Polexit2021.01.23 12:18
Wielokrotnie bywam na Litwie. Doświadczenie nauczyło mnie, że na Litwie trzeba uważać też na litewskich Polaków. Nie wszyscy oni odnoszą się pozytywnie lub chociażby obojętnie do polskich Polaków! Dwukrotnie już litewscy Polacy zachowali się wobec mnie bardzo arogancko i tylko prawdziwi Litwini, a właściwie Litwinki stanęły w mojej obronie!!!
kasikas2021.01.22 10:20
nie ważne czy Polka czy Ukrainka,,czy Litwinka ,byleby dobrym z wartościami człowiekiem była....
Skrzypek na dachu2021.01.21 21:13
Litwince nudno miedzy Litwinami ..............................wieszcz Adam Mickiewicz . Eskimosom tez nudno miedzy Eskimosami . Ani na wyglad ani na slowo nie mozna wierzyc bezboznym globalistom tylko czas pokaze jaka nauka z tej szkoly wyniosla .
ceramik2021.01.21 9:47
Gratuluję pani Ewelinie i nam Polakom. Brawo. Tak róbmy.
Andrzej2021.01.15 23:19
może napiszcie kołtuny pisowskie że ta pani ma poglądy zbliżone do Diduszko Zyglewskieji została ministrem nie dlatego ze jest Polka tylko dlatego że ma poparcie pedalskiego lobby.
Noel2020.12.27 14:46
Gratuluje naszej Polce, ze objęła tak wysokie stanowisko. Brawo !! Oby tak dalej, bądź sławna Polsko !
ladychapel2020.12.27 9:06
Wiecznie skłóconej i wiecznie podzielonej Polsce, Litwa dała króla i księcia. Polska zagarnęła Litwie Wileńszczyznę uważając ją za swoją, bo... bo osiedlali się na niej licznie Polacy w czasach unii polsko-litewskiej. A przecież unia - było to porozumienie dwóch państw z poszanowaniem i zachowaniem własnej państwowości. To w Wilnie Giedymin założył stolicę Litwy. Litwa nigdy Wileńszczyzny Polsce nie oddała. To po pierwsze. Po drugie - zarówno Litwini jak i sami Polacy na Litwie poznali się na partii Tomaszewskiego, na kopiowaniu przez niego programu PiSu i nie wybrali już tej partii do swego sejmu - za co BRAWO.
matis892020.12.26 19:05
Trzeba być być w mainstreamie, a nie na outskirts.
Anonim2020.12.26 17:56
Nie przyjął bym do pracy tak wytatuowanej kobiety, a co dopiero na ministra . Oby Polacy w na Litwie i w Polce się kiedyś nie wstydzili tej minister ,bo Ona ponoć ma zapatrywania liberalne , a z tego w jej wydaniu to może być jeszcze ciekawie .
frater Bravis2020.12.26 15:58
Z tym, że „32. letnia” pisze się inaczej.
Przecz z Wyborczą!2020.12.26 14:20
Każdy sukces Polski implikuje żydowskie zgrzytanie zębami ze złości. Na to już nie ma rady. Tak było i będzie. Trzeba do tego podchodzić spokojnie i z humorem.
katolik2020.12.26 14:10
rządzący zdrajcy Narodu Polskiego w imię zaplanowanego nowego porządku świata i Polski, dobrowolnie i świadomie podjęli współpracę z szatanem na szkodę Narodu, tym samym - SAMI na całe swoje życie, na siebie, swoje rodziny, wszelkie działania i wszelkie zamiary działań, ustanowili karę przekleństwa i zaciągnęli klątwę.
POKO2020.12.26 14:00
jak wysłano Nowaka na Ukrainę to nie pisaliście o sukcesie