07.10.20, 17:21Fot. via: Wikipedia CC 3.0

Polska nie zrezygnowała z roszczeń wobec Niemiec! Odkryto ważny dokument

Właśnie podważono przypuszczenia co do tego, że w 1969 roku rząd PRL potwierdził na forum ONZ zrzeczenie się praw do odszkodowań wojennych od Niemiec. Arkadiusz Mularczyk oraz Józef Menes dotarli do nieznanego dokumentu ONZ. Znajduje się w nim deklaracja rządu PRL z 1969 roku, w której ten nie zrzeka się reparacji, a wręcz przeciwnie, zaprzecza stanowisku z 1953 roku.

W 1953 roku rząd PRL zrzekł się odszkodowań wojennych od Niemiec. Przypuszczano, że decyzję tę na forum ONZ potwierdzono w 1969 roku. Okazuje się jednak, że było inaczej. Poseł Arkadiusz Mularczyk razem z Józefem Menesem dotarli do dokumentu ONZ z oświadczeniem polskiego rządu, w którym zaprzeczono deklaracji z 1953 roku.

W dokumencie tym zawarto odpowiedzi kilkunastu państw na zapytanie w sprawie przygotowania studium określającego kryteria odszkodowań wojennych i zasady odpowiedzialności za dokonane w czasie wojny zbrodnie.

W swojej odpowiedzi rząd PRL domagał się, aby odpowiedzialności za zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciw ludzkości nie ograniczać jedynie do odpowiedzialności karnej sprawców. Chciał, aby w dokumencie organizacji znalazły się zasady odpowiedzialności materialnej Niemiec na szkody wojenne.

- „W końcowej części dokumentu przedstawiono zasady określania odszkodowań wojennych oraz wymieniono kategorie osób uprawnionych. Rząd PRL stwierdził również, iż odszkodowania za zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciw ludzkości nie mogą być rozpatrywane na podstawie ustawodawstwa agresora, lecz na podstawie przepisów międzynarodowych” – przekazali Mularczyk i Menes.

Poseł Arkadiusz Mularczyk podkreśla, że odkrycie dokumentu „łamie narrację środowisk, które twierdziły, że sprawa ta jest zamknięta, bo Polska zrzekła się reparacji w 1953 roku, a następnie potwierdzała swoją decyzję”.

Wcześniej przekonywano, że Polska zrzekła się reparacji, a nieznany dokument ONZ miał to potwierdzać. Teraz okazuje się, że dokument ten tego nie potwierdza.

- „Okazuje się jednak, że w dokumencie tym podkreślono konieczność wyrównania krzywd i uregulowania prawnego formuły reparacji. Raptem kilkanaście lat po 1953 roku władze komunistycznej Polskiej Republiki Ludowej nie uznawały zrzeczenia się reparacji przez rząd Bieruta jako skutecznych prawnie i podejmowały próby wywarcia presji na Niemcy poprzez ONZ, by kraj ten zmienił swą politykę dot. odszkodowań dla ofiar niemieckiej polityki z czasów II wojny światowej” – wyjaśnia Mularczyk.

kak/PAP, tvp.info.pl

Komentarze

Kramer2020.10.8 15:13
Szwaby to świnie. Tak było jest i będzie dopóty dopóki nie dostaną porządnie w ten swój ryzy ryj!!
Artur2020.10.8 15:07
Nic nie łączy współczesnej Polski z komunistycznym PRL. Po latach żmudnej i solidnej pracy, został zburzony ostatni bastion komunizmu jakim był SN i TK. Jednak tak jak dziecko nosi w sobie czasem wady genetyczne po rodzicach spowodowane ich nałogami tak i Polska nowi w sobie wiele owoców zdeprawowanej mentalności komunistów. Czy nie jest brzemieniem tamtej przeszłości konieczność płacenia emerytur komunistycznym działaczom partyjnym i innym donosicielom? Czy nie jest konsekwencją socjalistycznego służalstwa współczesna struktura gospodarki i kształt infrastruktury albo mentalność takich ludzi jak Czaskoski czy Balcerowicz? Jest, ale mimo to idziemy do przodu, coraz szybciej i pewniej bo na czele naszego narodu jest ktoś komu możemy całkowicie zaufać i z kogo możemy być dumni. Idziemy za Maryją, Królową Polski, naszą ukochaną Królową Narodu Polskiego.
Anonim2020.10.8 17:37
Danie TK i SN pod władzę polityków jest jak najbardziej odrodzeniem komuny, ale trzeba nie mieć papki zamiast mózgu, żeby to dostrzec.
Torchwood2020.10.8 14:31
Nawet zakładając, że ten dokument rzeczywiście jednoznacznie zaprzecza stanowisku z 1953 roku, to nie jest tak, że kraj może sobie po 16 latach zmienić zdanie. To nie ślub kościelny, gdzie nawet po kilkunastu latach małżeństwa (z kilkorgiem dzieci) można dostać stwierdzenie, że ślubu nie było - jak u Kurskiego.
prawy2020.10.8 14:21
marek21 i tobie POdobni ty dzięki przodkom walczącym za twoją wolność bredzisz jak kazdy lewak wszystko na opak,nalezy nam sie to odszkodowanie i to z odsetkami za to co kolaborańci z niemcami zrobili POLAKOM I POLSCE tak jak teraz kolaburujacy z wrogami osłabiajac POLSKĘ,RZAD,, durni nic nie rozumiejący niech zamilkną i wezma sie do pracy a nie za srebrników parę gotowi dać z siebie zrobic błazna do potęgi n-tej i ogolic intymne miejsca ciała albo ich POkazywać w paradzie uwłaszczajacej POstawy CZŁOWIEKA
Marek212020.10.8 14:24
No to drogi bohaterze odzyskaj te reparacje. I tak skończy się na tym że sobie pogadasz i poczujesz się potomkiem husarzy.
astm.2020.10.8 14:15
Szwaby niech płacą odszkodowania nie tylko Polsce ale i państwom Afryki, gdzie mordowali ludzi i zmuszali do niewolniczej pracy. Podobnie Austria powinna powinna być obciążona bo podobnie postępowała ja Niemcy. Ponadto oba kraje i sowieci powinny zwrócić dzieła sztuki, które zdobią muzea i potomków złodziei i morderców. myślę ,że Polacy wiedzą dlaczego te kraje są tak bogate, dobrobyt zbudowany na kradzieży i morderstwach.
Anonim2020.10.8 15:52
A ruscy już nie ? Dlaczego nie domagamy się tego od Rosji? Albo od Szwecji za "potop"
Brawo Polska! Zazdrośćcie nam szwaby!2020.10.8 11:52
U nich dzisiaj - 4 058. U nas dzisiaj - 4 280.
drugie tyle mają2020.10.8 14:19
w skupiskach arabstwa, a ci nic nie zgłaszają tylko zarażają
jula2020.10.8 10:13
Reperacje wojenne za II Wojnę Światową należą się Polsce, tak samo jak zwrot całości zagrabionego mienia przez agresorów.
Marek212020.10.8 10:44
Adam Smith mówił: "Źródłem bogactwa narodów jest praca!" Praca a nie łatwy pieniądz który łatwo się wydaje niszcząc własną gospodarkę. W końcu po co pracować skoro dają za darmo? Eksport do Niemiec towarów, które muszą być tam konkurencyjne daje nam więcej niż wydumane reparacje. Zmusza do pracy, kreatywności, postępu organizacyjnego i technologicznego. Reparacje oznaczały by leżenie z wyciągniętą łapą by Dobry Pan w warszawie znów dał za darmo. Los Rzymu w którym niegdyś rozdawano za darmo, los Hiszpanii w XVII wieku która łatwo wydała łatwe skarby z Ameryki powinien być dla nas wystarczającą nauczką i przestrogą. Praca jest źródłem bogactwa narodów!
Cool2020.10.8 11:00
Masz racje, praca jest źródłem bogactwa ... nawet praca niewolnicza ... to tylko kwestia kto z tej pracy czerpie zyski ... A tak wogóle to z doświadczenia wiem, że najwięcej o konieczności ciężkiej pracy, mówią ci co pasożytują na pracy innych.
Marek212020.10.8 11:02
To kto czerpie zyski z polskiej pracy: Żydzi, masoni, reptilianie, ufoludki?
Cool2020.10.8 16:01
Chcesz się dowiedzieć?! ... to sprawdź kogo nie wolno ci krytykować!
jula2020.10.8 12:29
Przyczyny upadku rzemiosła w Hiszpanii po odkryciu Ameryki, mniej więcej na tym twój wykład polega. W prawie jest pojęcie odszkodowania i zadośćuczynienia ofierze zbrodni. Nie stosuj manipulacji na poziomie : nauką i pracą narody się bogacą. To bolszewickie hasło. Dużo można pracować jak zbombardują lub wywiozą fabrykę, najciężej przy odgruzowaniu. Powiedz ofierze złodzieja: nie martw się, odpracujesz. Z perspektywy czyjego interesu piszesz? OVER
Marek212020.10.8 12:32
Oczywiście z pozycji interesu żydokomunomasonopedałocyklistów. To oczywista oczywistość.
jula2020.10.8 14:30
Konstantynopolitaneczka. Można ping pong tylko po co?
Z2020.10.8 13:45
A czy słuszne odszkodowanie, wykluczy to, że Polacy swoją ciężką pracą dościgną (lub kiedyś prześcigną) zachodnią Europę ekonomicznie? Wszystko zależy jak ewentualne odszkodowanie będzie rozdysponowane, czy pójdzie na sensowne inwestycje. Czy Polska jest gorsza od Niemiec, które zostały "podźwignięte" po wojnie przez plan Marshalla? Myślisz, że jakby tego planu nie było, to by Niemcy szybciej wyszli z kryzysu? Niemcom się należały pieniądze, chociaż cały ten bajzel wywołały, a Polsce nie? Polska, przez wojnę, została wyniszczona w każdym zakresie, a po wojnie, co było jej bezpośrednim skutkiem wpędzona w gospodarkę centralnie sterowaną na 50 lat. Przecież jest coś takiego jak sprawiedliwość? Moim zdaniem reparacje wojenne od Niemiec dla Polski nie powinny być poddawane dyskusji, co najwyżej ich wysokość. Oczywiście też, nie powinniśmy się oglądać na Niemcy, ale robić swoje.
Marek212020.10.8 13:52
Niemcy dostali pomoc z planu Marshalla nie w nagrodę za wojnę ale by już nigdy więcej jej nie wywołali. I ta polityka okazała się słuszna, słuszniejsza niż francuskie "Szwaby za wszystko zapłacą" z 1918 roku. I jak mamy nie oglądać się na Niemców? Nie handlować z nimi do czasu gdy zapłacą? No to strasznie na tym zyskamy, a Niemcy się zapłaczą kiedy nie będzie komu sprzedawać używanych samochodów. Polscy patriotyczni młodzieńcy z duma porzucą Audi i BMW na rzecz Renault i Peugeotów.....
Z2020.10.8 15:55
Aha, czyli wyjątkowo do Niemiec "wszystko sobie sami własnymi rękami wypracujcie" się nie odnosi/ło. Niemcy dostały pomoc w postaci planu Marshalla, żeby wojny "NIGDY" (hahaha) nie wywołały, pewnie tak samo jak inne kraje europejskie, które z tego planu skorzystały ;) Inna sprawa, że chyba największy przeciwnik Niemiec, nie powie teraz, że mamy się od nich odcinać gospodarczo. Może za mało precyzyjnie dla ciebie napisałem, ale chyba z kontekstu można było zrozumieć, że chodzi mi o nieliczenie na Niemcy w sprawie reparacji. Powinniśmy się ich domagać, działać aby je od Niemiec wymusić (dyplomacja, sądy, publikacje prasowe na świecie, itd.) , ale nie oglądać się na to, i rzeczywiście tak jak piszesz, swój dobrobyt wypracowywać własnymi rękami. Reparacje wojenne od Niemiec dla Polski to sprawiedliwość, a nie darmowa kasa. Czy je mądrze wykorzystamy to już inna sprawa.
ryszard2020.10.8 9:18
To jest SUPER WAŻNY dokument, nie tylko jako formalny dowód słuszności naszych roszczeń odszkodowawczych. Jest bowiem twardym dowodem, że czasy PRL-u dzielą się na dwa okresy: do 1968 roku kiedy Polska była krajem absolutnie niesamodzielnym rządzonym w całości przez obcą agenturę, i po roku 1968 kiedy to udało się odzyskać częściową samodzielność (formalne na forum ONZ nowe władze zanegowały wręcz legalność ekipy poprzedniej). Swoją drogą ciekawe jest kto zlikwidował te dokumenty w archiwach polskich, prawdopodobnie już po 1989r.???
verizanus2020.10.8 8:26
Co to znaczy odkryto dokument??? No przecież to jest SKANDAL. Tylu urzędników i dokumenty są odkrywane??? Bo lata mi myśleli, że może jest inaczej?? W tak ważnej sprawie. To ile jeszcze WAŻNYCH dokumentów jest nieodkrytych/??? ;)
Marek212020.10.8 8:50
Spokojnie. Jakby się spytali kogoś kto naprawdę jest specjalistą od historii powojennej Polski toby im powiedział o tym dokumencie. Ale ci co wiedzą to wrogowie dla nieuków. A jak nieuk coś odkryje to jest pewny że cały świat dowiaduje się o tym po raz pierwszy bo mierzy innych swoją miarą.
Marek212020.10.8 8:07
To jest dokument komunistyczny! Wyprodukowany przez zdrajców Narodu! Bolszewicki! Zroszony krwią z Katynia i Żołnierzy Wyklętych! Fronda chwali komunistów, morderców, ateistów, żydów i masonów i uznaje ich za polskich patriotów! Jak to wizja kasy zmienia szybko zasady moralne różnych świętoszków......
verizanus2020.10.8 8:40
To prawda. Współpracowali z sowieckim okupantem krwawo niszcząc patriotów. Ale masońskie rządy uznają ich za legalsów. Ale prawdą jest że moskiewscy kolaboranci powinni być rozliczeni. A granica zachodnia obejmować jeszcze CO NAJMNIEJ Łużyce, że o Połabiu już nie wspomnę. Na to nam masoni itp nie pozwolą ;)
Marek212020.10.8 9:06
Wspaniale. PiS już nigdy nie wygrałby wtedy wyborów gdyby przybyły kolejne tereny na zachodzie....
katolik2020.10.8 10:26
Dlaczego nie? Zyskałby całe masy nowych wyborców.
Marek212020.10.8 10:40
Jasne. Mieszkańcy z tych terenów od razu by zagłosowali na tych, dla których byliby tylko kundlami z Ziem Odzyskanych...
opty2020.10.8 5:41
Słowianie osiedleni byli na terenie Berlina. Oddajcie Berlin. Zaprowadzimy POżądek.
Europa = Germania !2020.10.8 4:41
WPIERW ODDAJCIOE POMORZE MAZURY SLASK WIELKOPOLSKĘ WYNIEŚCIE SIE DO AFRYKI TO POROZMAWIAMY , WASZ PRZEMYSL W PORÓWNANIU DO NASZEGO JEST NICZYM SŁABA GŁUPIA MRÓWKA DO SLONIA WIEC JAK WY CHCECIE ZAGOSPODAROWAĆ TE ZIEMIĘ I OSIEDLIC JE SWYI,, BY CO KOLWIEK TAM PRAWIDŁOWO FUNKCJONOWAŁO ? WCZESNIEJ CZY PÓZNIEJ WROCI TO DO MACIERZY.
Anonim2020.10.8 6:29
No cóż, niedługo, niedługo. Słowianie z Budziszyna i z Rugii wracajcie do macierzy!
Reparacje reparacje,2020.10.8 20:09
reparacje - szwabskie trole zamknac swoje parszywe mordy
Jan Radziszewski2020.10.8 2:07
Kłamstwa żydowskie i Niemieckie wkrótce /tj. nie dłużej niż 3 lata / się skończą bezpowrotnie + Bo + + NIEMIEC Podobnie jak żydów NIET I NIE BUDIET Z oczyszczenia świata w potopie ognia i siarki /Łk 17.26-30) ocaleją tylko Prawdziwi żydzi - którzy nawrócą się i uwierzą w Ewangelię + Pan : 568 Zniknie wielowyznaniowość, a ludzie innej wiary staną się katolikami. Resztka Żydów, jaka - pozostanie przyjmie chrzest i staną się Kościołem. niedziela, 5 listopada 2017+++ 5 XI 2017 Trzeba Ci pisać o różnych sprawach i ludach i narodach Teraz porozmawiamy o przyszłości. O przyszłości narodów. Jak jest powiedziane – Niemcy czeka zagłada (jeśli nie odkupią swych win). Niemal całe Niemcy będą zalane przez morze, a na miejscu prasłowiańskiego Berlina będzie rosła puszcza.
Zazdrośćcie nam szwaby!2020.10.7 23:42
Dziś udało się nam przegonić Niemców. W Polsce zanotowano 3003 nowych infekcji koronawirusem, a w Niemczech nowych przypadków było tylko 2828. Mamy 175 chorych więcej.
Jan Radziszewski2020.10.8 2:12
zapomniałeś o jednym że żydy dane fałszują tzn Chazary kłamią w żywe oczy
Natalja Siwiec2020.10.8 8:29
Jesteśmy od nich lepsi, pomimo, że mają 2x więcej obywateli.
mała refleksja2020.10.7 22:39
Mój śp. Dzidek w Polskim Banku (nie Banku Polski, to nie tylko semantyczna różnica) miał kilka tysięcy złotych, przypomnę, że dobry rower kosztował około 100 zł. We wrześniu 39. gdy wkroczyła armia niemiecka wkroczyła do Polski stracił wszystko, miał kilka nowoczesnych (jak na tamten czas)maszyn rolniczych które niemieckie s...syny zwinęli. Dziadka brat, mój śp. dziadek stryjeczny został zwinięty na "saxy" do niemiec, z których nigdy nie wrócił. Po wojnie, przyjechały inne s...syny tym razem za Buga ze swoimi sługusami, zydkami ale także polskimi chamami którzy zdarzają się w każdym społeczeństwie, a ktorych można porównać z dzisiejszą opozycją POKO-PZPR, i wtedy dziadek, jako że miał ponad 5 haterów pola, musiał oddawać deputat na czerwonuchów, m.in. na odbudowę Warszawy, którą dziś władze W-wy po kawałku sprzedają mafiom kamieniczników i deweloperów. Nie będę tu wspominał o tym, jak cierpiała moja mama i jej rodzeństwo, które nie miały nawet butów po wojnie, bo towarzysze radzieccy, wraz z niemieckimi kamratami, zgadali się w sierpniu 39 i napadli nas we wrześniu doprowadzając do bankructwa i ruiny całe pokolenia
PIŁSUDSKI mawiał2020.10.7 23:47
Wojna każdego zuboży, oprócz cwaniaczków, co potrafią robić interesy w każdym ustroju i w każdych warunkach.
Taka prawda2020.10.8 4:43
A pozyczki szwaby dostały od żydowskich banków ...! są współwinni tej zbrodni
Cool2020.10.8 8:26
To historia wielu polskich rodzin ... należy również zaznaczyć, że na poziomie psychologicznym i socjologicznym za niemieckie zbrodnie płacimy do dzisiaj! ... o wstrzymaniu na pół wieku rozwoju ekonomicznego czy o zniszczonych lub zagrabionych dziełaćh sztuki i zabytkach kultury nawet nie wspominam! ... .. Według wyliczeń niemieckiego historyka Haintza Rotha zajmujacego się reparacjami dla Polski i Grecji, Niemcy powinni wypłącić Polsce 7,5 biliona euro ...
Konrad Józef Turzyński2020.10.7 21:58
Polsce od Niemiec należy się przynajmniej bilion dolarów amerykańskich, zaś od Rosji kilkakrotnie razy więcej niż od Niemiec. Szacunki (cudze, nie moje) wiodące ku takim wnioskom zawarłem w tekście "Odwrót od altruizmu", zob.: <https://www.opcjanaprawo.pl/index.php/aktualny-numer/archiwum/2009/item/601-odwr%C3%B3t-od-altruizmu>.
Anonim2020.10.7 21:26
Bardzo dobrze. Zapędy IV Rzeszy pod nazwą UE trzeba nieco ukrócić.
Izydor2020.10.7 20:40
Oddajemy ziemie zachodnie?
hist2020.10.7 21:14
A to dlaczego i komu mamy oddawać historyczne piastowskie ziemie Polski ?
miz2020.10.8 0:35
sam jesteś historycznie piastowski
Anonim2020.10.7 21:18
Oddaj swoje narządy.
Anonim2020.10.7 21:25
bo rozum już oddałeś folksdojczu
Jan Radziszewski2020.10.8 2:09
Niemcy wkrótce szlak trafi - tj nie będą żadnym Państwem
Słowianie Połabscy2020.10.8 19:19
jako Ludy Słowian zamieszkujące te tereny, musimy się upomnieć u hitlerowców o Berlin
PiS to gangrena2020.10.7 20:22
Ale to jak? Bo dotąd rząd PiS podkreślał że nic nie łączy obecnej Polski z PRL. Nic. Jest odcinanie. Więc jak to w końcu jest? Kiedy dostaje się spadek to albo przyjmuje sie w całości albo się z niego rezygnuje.
Anonim2020.10.7 21:20
No widzisz PiS jednak bierze odpowiedzialność za takich, jak ty.
Kargul2020.10.7 17:49
Wezmita sie ciule do roboty a nie liczyc na jakies geszenki 🔨
Też Kargul2020.10.7 18:04
Łone nie liczą na geszenki. Łone liczą, że na geszenki, będą liczyć frajery - i bedą ich wybierać - bo tylko dzięki nim coś dostaną. Może to i głupie - ale każe skuteczne.
Głos Rozsądku2020.10.7 20:25
Zapłacą, zapłacą, pomimo tego, że wasze niemieckie matki i sowieccy ojcowie chcieliby zagłodzenia Polaków.
Anonim2020.10.7 21:24
Na WUML-u takiej logiki uczyli?
Anonim2020.10.7 18:05
spadaj faszysto
matis892020.10.7 17:41
Zapłacą nam 100 biliardów eurosów ;-)