12.09.20, 15:30Fot. Another Believer via Wikipedia, CC 4.0

Polska o krok bliżej od wyeliminowania Huawei z sieci 5G

Warsaw Institute

8 września polskie Ministerstwo Cyfryzacji opublikowało projekt ustawy otwierający prawną drogę do wykluczenia dostawców sprzętu telekomunikacyjnego, którzy stwarzają potencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa krajowego systemu cybernetycznego. Zmiany te należy rozpatrywać w kontekście próby faktycznego wyeliminowania bądź wyraźnego ograniczenia udziału koncernu Huawei w tworzeniu polskiej infrastruktury 5G. Działania wpisywałyby się w prowadzoną przez Polskę politykę zacieśnienia strategicznego sojuszu ze Stanami Zjednoczonymi oraz budowy demokratycznego bloku gospodarek cyfrowych.

Art. 66a. 4. projektu ustawy stwierdza, że ocena dostawcy sprzętu przez powołane w tym celu kolegium powinna zawierać analizę „zagrożeń dla realizacji zobowiązań sojuszniczych i europejskich” oraz „analizę zagrożeń bezpieczeństwa narodowego o charakterze ekonomicznym, kontrwywiadowczym i terrorystycznym”. Co istotne w skład wymienionego kolegium wchodzą premier oraz ministrowie cyfryzacji, spraw wewnętrznych, obrony narodowej, spraw zagranicznych i minister koordynator do spraw służb specjalnych. Kryteria oceny obejmują niepożądany wpływ państwa spoza Unii Europejskiej i NATO na dostawcę oraz stopień i rodzaj wzajemnych powiązań. Kolejnym wskaźnikiem ma być prawodawstwo w zakresie ochrony praw człowieka i danych osobowych, struktura własnościowa oraz zdolność ingerencji organów państwowych w działalność firmy.

Przedstawione wyżej kryteria jednoznacznie wskazują, że celem planowanych przepisów jest firma Huawei oskarżana przez władze amerykańskie o szpiegostwo na rzecz chińskiego rządu oraz realizację jego agendy politycznej. W wypadku, gdyby kolegium podjęło decyzję o uznaniu Huawei za dostawcę „wysokiego ryzyka”, operatorzy zostaną zobowiązani do zaprzestania zakupów sprzętu koncernu oraz wycofanie w okresie do 5 lat urządzeń już obecnie wykorzystywanych.

Tego typu projekt nie stanowi niespodzianki, gdyż 5 września 2019 r. doszło do podpisania U.S.-Poland Joint Declaration on 5G, która jednoznacznie pokazała gotowość władz polskich do przyjęcia postulatów amerykańskich. Z kolei w lipcu 2020 r. premier Mateusz Morawiecki na łamach brytyjskiego The Daily Telegraph opublikował artykuł, w którym nakreślił wizję europejskiego podejścia do technologii 5G, w którym przestrzegał przed „niepożądanym wpływem narodów autorytarnych”. Tym samym szef polskiego rządu wyraził poparcie dla decyzji Wielkiej Brytanii o pełnym wykluczeniu chińskiego giganta komunikacyjnego ze swojego rynku.

Cechą charakterystyczną polityki zagranicznej Polski jest priorytetowy charakter relacji ze Stanami Zjednoczonymi. Rewizjonistyczna polityka Federacji Rosyjskiej w obszarze poradzieckim połączona ze słabością Unii Europejskiej na płaszczyźnie militarnej skłaniają władze w Warszawie do dalszego zacieśniania współpracy dwustronnej z Waszyngtonem i wielostronnej współpracy z NATO. Te dwa kierunki aktywności identyfikowane są jako fundament strategii obronnej i jedyny realny gwarant zabezpieczenia żywotnych interesów państw regionu. Przykładem realizacji takiej polityki było podpisanie 15 sierpnia w Warszawie Enhanced Defense Cooperation Agreement, zwiększającego rotacyjną obecność wojsk amerykańskich w Polsce (łącznie 7 tys.). Ze względu na eskalację globalnej konfrontacji USA i Chin, władze amerykańskie dążą do przekonania kluczowych partnerów i sojuszników do rezygnacji z sprzętu i oprogramowania oferowanego przez chińskie koncerny. Akceptacja przez polskie władze stanowiska Waszyngtonu w odniesieniu do 5G stanowiła niewątpliwie element negocjacji w sprawie zwiększenia liczebności amerykańskiego kontyngentu.

Podobnych rozwiązań w odniesieniu do 5G należy spodziewać się w innych państwach Europy Środkowo-Wschodniej (Estonia, Litwa, Łotwa, Rumunia), dla których Stany Zjednoczone pozostają kluczowym partnerem w sferze bezpieczeństwa. W wymiarze europejskim sytuacja koncernu Huawei nie prezentuje się dużo lepiej, gdy władze Wielkiej Brytanii 4 lipca zdecydowały o pełnym zakazie korzystania ze sprzętu dostarczanego przez chińską firmę. Z kolei rząd francuski wprowadził system licencyjny, która ma doprowadzić do faktycznego wyeliminowania sprzętu Huawei do 2028 r. Decydujący wpływ na podejście innych państw będzie mieć stanowisko Niemiec, które wciąż nie podjęły ostatecznej decyzji z uwagi na podziały, które wywołała ta kwestia w obrębie rządzącej koalicji CDU/CSU/SPD.

Artykuł pierwotnie ukazał się na stronie think tanku Warsaw Institute.

[CZYTAJ TEN ARTYKUŁ]

Komentarze

Srul Morgenschrott2020.09.13 14:55
To jest nasz kraj i Chiny nie będą konkurowały z naszymi służbami.
Olaboga2020.09.12 18:05
Ciekawi mnie ile ofiar pochłonęły chińskie badania szkodliwości 5G? Tam "dobrowolnych" testerów są miliony i zawsze wychodzi że po urwaniu ostatniej nogi mucha ogłuchła!
katolicka deratyzacja Polski2020.09.12 17:08
Czy popieramy komunistyczne zniewolenIe swiata,tak jak tego chce Komuna i Konfederacja Idiotow,czy tez popieramy Kraj Wolnosci,USA.
Aga Dziedzic💘🏳️‍🌈2020.09.12 16:50
Z wiadomości tzw. göwno wartych, ale prawdziwych. . . . Znana agencja amerykańska Gallup przeprowadziła ciekawy sondaż popularności polityków w Polsce. Rozdała setki zdjęć-portretów polityków właścicielom ptaków domowych; kanarków, papug, szpaków, itp. Sondaż polegał na tym, że właściciel wyścielał klatkę swego ptaszka portretem polityka i raz na tydzień zmieniał na inny portrtet. Po ponad 2 m-cach portrety te wysłał do agencji Gallup. Oczywiście, agencja Gallup wraz portretami wysłała specjalny pojemnik w którym to "zużyte" już portrety były zmagazynowane, higieniczne i tak przesłane do agencji. Rezultaty były zaskakujace; który z polityków byl najbardziej osrany. Specjaliści z agencji Gallup nie mogli jednoznacznie stwierdzić czy kompletnie osrany Biedroń, Bosak, Trzaskowski, Tusk to oznaka popularności czy coś odwrotnego.
Qualcomm2020.09.12 16:47
https://www.cellularmaps.com/5g-coverage/
Albert2020.09.12 16:42
Tak, bardzo mądre posunięcie. Najbardziej zaawansowana technologia na rynku, sprawdzona już w praktyce (uruchomione sieci 5G działają lepiej, niż oczekiwano), oprogramowanie o otwartym kodzie. Z drugiej strony głównie obietnice, kiepskie rozwiązania, niska wydajność, zamknięty kod źródłowy. Oczywiście pisiorskie głąby wybierają tę drugą opcję, bo to hamerykańskie...
katolicka deratyzacja Polski2020.09.12 17:09
Konfederacja Idiotow to Rosja,Chiny i Niemcy i Rozbiory Polski.
Standard 5G został opracowany przez Huawei2020.09.12 16:36
Senator, w trybie przepisów ustawy o dostępie do informacji publicznej, 10 sierpnia zapytał o kilka podstawowych rzeczy związanych z "budową" promu: Na jakim etapie znajduje się budowa ww. promu? Jakie prace związane z budową promu wykonano w roku 2017, 2018, 2019 i do 31 lipca 2020 r.? Jakie koszty związane z budową promu (w tym dokumentacji i pozwoleń) poniesiono w roku 2017, 2018, 2019 i do 31 lipca 2020 r.? Po blisko miesiącu minister, odpowiedział m.in.: „biorąc pod uwagę dzisiejszą niestabilną sytuację na rynku przewozów, nie ulega wątpliwości, że koniecznym będzie przeprowadzenie ponownych analiz w tym zakresie”. W sprawie poniesionych kosztów zasłonił się "tajemnicą przedsiębiorstwa armatora". https://szczecin.wyborcza.pl/szczecin/7,34939,26293108,cham-sie-uprze-i-mu-daj-nie-mamy-obiecanego-promu-i-co-nam.html
JanP2020.09.12 16:06
I z czego tu się cieszyć? Technologicznie Huawei bije na głowę rozwiązania amerykańskie.
możesz o czymś takim jedynie2020.09.12 16:22
pomarzyć
Smakowała wczorajsza pejsachówka?2020.09.12 16:37
j.w.
Anonim2020.09.12 16:05
chińska technika G5 nie pasuje do żydo-amerykańskich chipów?
Darek2020.09.12 15:59
Te decyzja kosztuje nas miliardy Euro, który płacimy za selfika Du*y z Trumpem. Nie licząc kosztów opóźnienia technologicznego i zdrowotnych, bo obecna technologia 4G o ile bezpieczna dla korzystajacego z telefonu to dla mieszkańców ostatnich kondygnacji bloku na którym zainstalowano wysokomocowe maszty 4G jest szkodliwa, nowocześniejsza technologia 5G i tę szkodliwość eliminuje, bo nadajnik 5G ma moc 100 razy mniejszą, a promieniowanie jest skierowane. Obecnie Huawei jest jedynym producentem potrafiącym spełnić normy bezpieczeństwa i wysoką wydajność. o więcej Huawei jako jedyny daje nam możliwość pełnego wglądu w kody źródłowe oprogramowania i sami możemy sobie to skompilować i instalować - amerykańskie maszty nie dość że opóźnione technologicznie, niebezpieczne dla zdrowia to jeszcze z oprogramowaniem pod kontrolą obcego państwa, bez szans na wgląd w źródła, co zagraża polskiej racji stanu i bezpieczeństwu narodowemu. Działania polskiego rządu to zdrada stanu i wszyscy powinni wisieć.
Qualcomm2020.09.12 16:31
"Huawei jest jedynym producentem potrafiącym spełnić normy bezpieczeństwa i wysoką wydajność." - Nawet i na tym, widzę parchu, że się znasz! Od teologii do technologii. A te "amerykańskie maszty, opóźnienie..." pomiędzy żydowską kabałe włóż a najlepiej w swoją düpe - sporo tam miejsca. O USA nie masz parchu najmniejszego pojęcia.
Albert2020.09.12 16:49
Qualcomm jest opóźniony w stosunku do Huawei o jakieś 2-3 lata, jak nie więcej. Nawet w dziedzinie, w której Huawei do tej pory nie miał żadnego doświadczenia, czyli w procesorach. Kirin jest zauważalnie lepszy od Snapdragonów. Potęga amerykańskiej myśli technicznej już od dawna jest tylko mitem. W zasadzie to zawsze nim była, bo w praktycznie każdej dziedzinie zawsze pionierem była Europa lub Japonia, a ostatnio Chiny. Ci durni Amerykanie nawet samochodów do dziś porządnie zrobić nie potrafią sami. Dopiero Dodge, Jeep i Chryslercoś zaczęły temat ogarniać od paru lat. Ale dopiero wtedy, jak Fiat wziął te marki za mordę i zaczął rządzić.
papaj2020.09.12 16:54
Co ty gościu bredzisz, jaki fiat w usa? gdzie fiat, a gdzie jeep? co ma jakis nedzny fiat do jeepa i dodga? sloneczko przygrzało za mocno?
Albert2020.09.12 17:10
Fiat jest wyłącznym właścicielem Dodge'a, Jeepa, Chryslera, RAM-a i Mopara. Od 2014 roku. Znawco...
Nonsens!2020.09.12 17:38
Fiat ma tylko 29.19% udziału, a FCA jest "publicly owned company", tzn. że i ty możesz kupić shares - udziały. A jak ich kupisz minimum 10% shares - udziałów i ty możesz siedzieć w "corporate board". No może nie ty , nie z twoją emeryturką.
Albert2020.09.12 18:18
Jak zwykle nie masz zielonego pojęcia, o czym mówisz. 29.1% udziału to ma rodzina Agnellich w FCA. FCA nie ma żadnych udziałów w Chryslerze, Jeepie, czy Dodge'u, bo to jest jego pełna własność. Akcje to sobie możesz kupić tylko wtedy, kiedy ci na to Exor pozwoli, czyli po prostu rodzina Agnellich. A jeśli Agnelli będą mieć takie widzimisię, to sobie mogą te amerykańskie marki po prostu z dnia na dzień zlikwidować i nikt nie będzie w stanie im się sprzeciwić. Doucz się trochę przygłupie, a potem zabieraj głos. Nie na odwrót.
Cena FCA wczoraj na Dow Jones $11.752020.09.12 19:14
Każdy z $$ czy nawet z PLN może dokonać zakupu, ale to tego musisz kogoś pomiędzy; brokerage firm. A żeby mieć kogoś pomiędzy musisz mieć konto u takich. Ja polecam Fidelity, maja niskie brokerage fees; niecałe $5 per trade. Nie wygłupiaj się ludziku “wiedza wikipedyczna”. Powtarzam ludziku, FCA is publicly owned company. I’m więcej masz shares-udziałów masz więcej masz do powiedzenia. Obecnie Fiat posiada ich wystarczajaco dużo by mieć decydujacy głos, w tym wybór swojego CEO. A teraz kończ kaszankę bo ci stygnie.
Albert2020.09.12 22:03
Napisałem ci wyraźnie katoprawacki ćwierćmózgu, że jak nie masz pojęcia o temacie, to się nie odzywaj. Publicly owned company to spółka państwowa. Taką kiedyś był General Motors, ale już nie jest. Chrysler, ani FCA koło takiego rodzaju przedsiębiorstwa nigdy nawet nie stały. Jak chcesz o czymkolwiek ze mną podyskutować, to najpierw się czegoś na ten temat dowiedz, żeby się nie ośmieszać publicznie, tak jak to robisz teraz.
spróbuj sprzedać zamiast Jeepa Fiata gdziekolwiek2020.09.12 19:21
Fiata reputacja, np. w USA jest denna. Na rynku jest jedynie Fiat jakiś tam numer i jest porównywalny do maszyny do mycia naczyń.
Albert2020.09.13 10:16
To tym bardziej źle świadczy o poziomie amerykańskich marek, skoro taki badziew jak Fiat bardzo skutecznie rozruszał amerykańskie potęgi, czyli Jeepa, Dodge'a i Chryslera.
Ale za to USA wymyśliło Edible Diapers!2020.09.12 16:55
Bon appétit!
ladychapel2020.09.12 15:40
Lewandowski Robert robi u Niemca za niemiecki szmalec i reklamuje Hłałej
Wycieraj düpy Polskim Panom, wycieraj!2020.09.12 15:52
Patrz z czego żyjesz śmieciu bladoruski!