30.05.17, 08:50

Polska walczy o Baltic Pipe i uniezależnienie od Rosji

Dziś w Sopocie odbędzie się spotkanie ministrów spraw zagranicznych Grupy Wyszehradzkiej, państw bałtyckich i nordyckich. W sumie w wydarzeniu, którego współgospodarzami będą szefowie dyplomacji Polski i Norwegii, wezmą udział przedstawiciele 12 państw, tzw. formatu V4 i NB8.

"Uczestnicy spotkania będą dyskutować nad intensyfikacją współpracy w obszarach bezpieczeństwa, polityki wschodniej i przyszłości Unii Europejskiej w kontekście Brexitu i jego wpływu na przyszły instytucjonalny kształt Wspólnoty" - powiedział IAR Jakub Wawrzyniak, dyrektor biura rzecznika prasowego MSZ. Tematami rozmów ministrów będą także regionalne projekty energetyczne i infrastrukturalne. Spotkanie w rozszerzonym formacie poprzedzi narada koordynacyjna ministrów z Grupy Wyszehradzkiej.

Gospodarzami szczytu będą szefowie dyplomacji Polski i Norwegii. Witold Waszczykowski i Borge Brende odbędą również rozmowy dwustronne, poświęcone między innymi współpracy energetycznej. W lutym w Warszawie ministrowie potwierdzili zainteresowanie obu państw realizacją gazociągu Baltic Pipe, mającego połączyć systemy gazowe Polski i Danii, co umożliwi przesył błękitnego paliwa z szelfu norweskiego.

Ponadto Witold Waszczykowski ma w planie spotkanie bilateralne z szefem fińskiego MSZ Timo Soinim.

Rozmowy w Sopocie będą piątym tego typu spotkaniem w formacie Wyszehradzkiej Czwórki oraz państw nordyckich i bałtyckich. Inicjatywę zapoczątkowały w Gdańsku w 2013 roku Polska i Szwecja.

daug/IAR