08.08.20, 12:55Fot. Gage Skidmore via Flickr, CC 2.0

Pompeo odwiedzi Europę, ale nie Niemcy

Sekretarz Stanu Mike Pompeo odwiedzi Europę Środkowo-Wschodnią. Polityk odwiedzi m.in. Polskę, Austrię i Czechy. W swojej podróży po Europie amerykański polityk ominie Niemcy. Dwa tygodnie temu USA wycofały znaczną część swoich wojsk z Niemiec. Rozmowy w Polsce dotyczyć mają między innymi bezpieczeństwa energetycznego. 

Na konferencji prasowej poświęconej swojej podróży Mike Pompeo zaznaczył, że odwiedzi państwa, które są ,,wielkimi przyjaciółmi Ameryki”. Podróż potrwa cztery dni i polityk odwiedzi Polskę, Czechy,  Austrię i Słowację . Szef niemieckiego MSZ Heiko Mass  w odpowiedzi na to udaje się  do Moskwy. Wielu ekspertów podkreśla, że to symboliczny gest. Niemiecki polityk spotka się z Sergiejem Ławrowem, a później w St. Petersburgu będzie uczestniczył w wydarzeniach poświęconych ofiarom oblężonego w czasie II wojny światowej Leningradu

W ubiegłym roku Pompeo był w Niemczech dwa razy. Wiele mówi się, że obecnie panują między Niemcami i USA złe stosunki dyplomatyczne. Spór między państwami dotyczy między innymi Nord Stream 2 oraz redukcji amerykańskich wojsk, które stacjonują w Niemczech.

15 sierpnia Pompeo odwiedzi Warszawę. Spotka się z premierem Mateuszem Morawieckim, ministrem spraw zagranicznych Jackiem Czaputowiczem i prezydentem Andrzejem Dudą. Rozmowy będą dotyczyć m.in. kwestii energetyki oraz Inicjatywy Trójmorza. Omówione zostaną także aspekty bezpieczeństwa sieci 5G oraz umowy poszerzającej współprace w zakresie obrony.  Według rzecznika Departamentu Stanu wizyta ma też być poświęcona upamiętnieniu rocznicy Bitwy Warszawskiej.

Rr, dw.com

Komentarze

Vulcan2020.08.9 10:36
Bum,bum, bum, Bębny w ciemnościach...facet z tarabanem wojennym właśnie przybywa do wasali, hajda na persów
Europa = Germania !2020.08.8 15:43
polska zdrajcą Europy zamiast słuchać Niemiec i wykonywać rozkazy Berlina dla dobra Europy to kolaboruje z usa które toczy na razie tylko wojne handlową z Niemcami ! wiec polska powinna dostać maksymalne kary embargo w Europie i odebrane mieć wszelkie prawa głosu na Starym Kontynencie .
Oi2020.08.8 17:24
szwabskie świnie bombardować co 25 lat prewencyjnie bez podania przyczyny kiedyś ktoś mądry powiedział
Stanpio2020.08.9 7:00
To powiedział po wojnie Churchil