07.09.15, 05:41

Porażka referendum

Dziennikarka "Do Rzeczy" podkreśliła, że jeśli frekwencja wyniosłaby ok. 30 proc., to wiarygodność byłego prezydenta Bronisława Komorowskiego zostałaby uratowana. – Jednak jeśli będzie to wynik oscylujący w granicach 10 proc., uderzy on również w pomysłodawcę referendum – powiedziała.

Zdaniem Jana Pospieszalskiego obywatele wiedzą, że dzisiejsza elekcja to "wrzutka". – Frekwencja pokaże, jak obywatele traktują referendum, które miało pomóc Komorowskiemu wygrać wybory prezydenckie – ocenił.

– Już w momencie ogłaszania, nad referendum zawisło niezręczne zażenowanie. Były prezydent kalkulował, że pozyska w ten sposób elektorat Kukiza. To był jeden z najpoważniejszych jego błędów – dodał Pospieszalski.

Z kolei Dr Tomasz Żukowski zwrócił uwagę na brak danych cząstkowych. Jego zdaniem, polityka informacyjna PKW jest "katastrofalna". – Byłbym bardzo zdziwiony, gdyby PKW nie znała frekwencji przynajmniej z godz. 21:00 – powiedział.

Zdaniem socjologa, Polacy ocenili dziś tylko jedno konkretne referendum. – Myślę, że nie oznacza to jednak kompletnego schyłku tej instytucji – dodał. 

Lokale wyborcze zamknięto o godz. 22:00. Członkowie Państwowej Komisji Wyborczej poinformowali na krótkiej konferencji prasowej, że wyniki referendum zostaną podane najpewniej w poniedziałek ok. godz. 18:00.

– Referendum zabije Pawła Kukiza – ocenił w specjalnym wydaniu wieczornego programu Telewizji Republika prof. Kazimierz Kik. Politolog podkreślał, że „Polacy dostali nauczkę od demokracji”.
 

– Nadużywanie instrumentu referendum doprowadzi do kompromitacji tego ważnego dla demokracji święta – ocenił prof. Kik. – Polacy tym razem dostali nauczkę od demokracji – dodał.

– Prezydent Komorowskiemu zarządzenie referendum nie pomogło wygrać wyborów. To referendum od początku było sierotą komunikacyjną – ocenił Andrzej Pomarański. Specjalista ds. komunikacji podkreślał, że po wyborach prezydenckich praktycznie nikt się nie interesował tematem referendum. – PO także nie interesowało się samym referendum, ale jego kontekstem politycznym – ocenił.

Wedle Pomarańskiego porażka referendum to stracona szansa. – To może zaszkodzić wizerunkowi referendum jako instytucji demokratycznej – podkreślał.

– Jestem jedną z tych osób, które głosowały, ale tylko po to, żeby pokazać, że dla niektórych było to ważne – mówił z kolei Łukasz Warzecha. Publicysta tygodnika W Sieci podkreślał, że to referendum było dla Kukiza progiem, od którego zależał i zależy jego wynik wyborczy. – Tymczasem Kukiz roztrwonił kapitał polityczny – dodał.

– Referendum zabije Pawła Kukiza – wtrącił prof. Kik. 

mm/telewizjarepublika.pl

Komentarze

anonim2015.09.7 5:57
"tego ważnego dla demokracji święta" ...Cóż za absurdalnie egzaltowany język.
anonim2015.09.7 6:11
Tyle wynosi realne poparcie dla platformy...
anonim2015.09.7 6:32
11 http://www.nowakonfederacja.pl/iii-rp-jako-system-pasozytniczy/ Przeczytaj uważnie a Prawda Cię wyzwoli...
anonim2015.09.7 6:58
Czyli demon(?) 11tysięcy popiera wywalanie pieniędzy na referendum.
anonim2015.09.7 6:59
11 No widzisz Pan...Po prostu z tym tekstem nie da się merytorycznie polemizować, tym bardziej z bibliografią. Czyli tchórz. Tak mi mów. Wobec czego pozwolę sobie wygasić aktywność w Twoim kierunku...
anonim2015.09.7 7:04
Niska frekwencja w referendum to głównie porażka społeczeństwa, które pokazuje, że nie jest zainteresowane decydowaniem o sprawach kraju.
anonim2015.09.7 7:33
11 Po przeczytaniu artykułu, który uważasz za "propagandowe bzdury jakichś psycholi", rozumiem dlaczego nie chcesz się do niego odnieść. Takie lemingi, jak ty po prostu nic z tego nie rozumieją - jest tam nagromadzonych zbyt wiele faktów, które leming mógłby przetrawić, a pojęcia ekonomiczne, którymi posługuje się autor oraz fachowy język, są dla tępych lemingów nie do strawienia ....... właśnie dlatego są oni (a więc i ty) lemingami, którzy łykają wszystkie brednie, kłamstwa, ideologiczne kretynizmy lewaków i masonów za "najprawdziwszą prawdę" :)
anonim2015.09.7 9:39
11 Twoja sprawa. Skoro lenisz się myśleć, to nie ma dla ciebie ratunku - biegnij w przepaść.
anonim2015.09.8 6:53
zlikwidować próg referendalny i każde referendum będzie wiążące