03.12.19, 19:30Zdj. Jakub Szymczuk/Prezydent.pl

Prezydent Duda z mocnym apelem do Macrona!

„Zaproponuj proszę, co możemy zrobić, aby poprawić naszą współpracę w NATO i UE. Konkretnie, proszę”-apelował dziś prezydent Andrzej Duda do francuskiego przywódcy, Emmanuela Macrona. Głowa państwa bierze udział w londyńskim szczycie NATO.

Pytany o zapowiedź Turcji, że sprzeciwi się natowskiemu planowi obrony państw bałtyckich, Duda odpowiedział, że ma nadzieję na znalezienie dobrego rozwiązania. Prezydent uczestniczył dziś w sesji „NATO Engages: Defence and Deterence for a New Era”, podczas której pytany był m.in. o wypowiedź tureckiego przywódcy Recepa Tayyipa Erdogana, który zagroził, że Turcja sprzeciwi się natowskiemu planowi obrony państw bałtyckich, jeśli sojusznicy z NATO nie uznają ugrupowań, z którymi Ankara walczy i uważa za terrorystów.

Jak zauważył Duda, NATO jest sojuszem niemal 30 krajów, z których każdy ma swoje interesy, stąd też "wielkie pole do dyskusji". Głowa państwa polskiego przekazała, że w poniedziałek rozmawiała z prezydentem Turcji. Andrzej Duda wyraził nadzieję na znalezienie "dobrego rozwiązania". W swoim wystąpieniu polski prezydent wskazał ponadto, że nasz kraj przez ponad 40 lat znajdował się za "żelazną kurtyną". Dopiero w 1989 r. nastąpił przełom, a Polska stała się "członkiem wolnego świata, demokratycznej Europy". 

Jak przypomniał Duda, przystąpienie do Sojuszu Północnoatlantyckiego oraz Unii Europejskiej było marzeniem naszego kraju. Prezydent zwrócił uwagę, że NATO to najsilniejszy sojusz wojskowy w historii, dzięki któremu Unia Europejska i cały obszar euroatlantycki to obecnie najbardziej spokojny region na świecie. 

„Chcemy NATO silnego, zjednoczonego, będącego jednością”-podkreślił Andrzej Duda. W ocenie głowy państwa polskiego, największym osiągnięciem Sojuszu w ciągu ostatnich kilku lat było ustanowienie obecności na wschodniej flance, co było bardzo istotne nie tylko dla Polski, ale i krajów bałtyckich po rosyjskiej inwazji w Gruzji i na Ukrainie. Duda wskazał, że NATO pokazało swoją żywotność właśnie szybką reakcją na działania Federacji Rosyjskiej. Prezydent przypomniał, że wciąż istnieje zagrożenie kolejną inwazją wschodniego mocarstwa. 

Polski przywódca był pytany o krytykę prezydenta Francji Emmanuela Macrona pod adresem Sojuszu Północnoatlantyckiego, o wezwania, by przestać koncentrować się na Rosji i wschodniej flance, ale zacząć zauważać także inne zagrożenia, m.in. na obszarze Sahelu, a także cyberbezpieczeństwo. Andrzej Duda ocenił, że nie ma problemu, aby połączyć obie wizje Sojuszu, gdyż  wierzy w „zasadę 360 stopni NATO”.

„To dla mnie kluczowe, że powinniśmy patrzeć szeroko; to nie tylko problem wschodniej flanki. To nie jest tylko problem naszego bezpieczeństwa, obrony granic Polski i państw bałtyckich; to także kwestia południowej Europy czy zagrożenia terrorystycznego. Rozumiem to bardzo dobrze i jestem gotowy o tym dyskutować’-tłumaczył polski prezydent, dodając, że właśnie dlatego Polska przeznacza ponad 2 proc. PKB na obronność i gotowa jest wypełnić wszystkie swoje zobowiązania sojusznicze.

Andrzej Duda podkreślił, że Sojusz Północnoatlantycki jest jednym z kluczowych elementów stabilizacji i bezpieczeństwa w Europie. Przyznał, że jest wiele napięć tak w NATO, jak i w UE.

„Ale te dwa sojusze – NATO i UE – to dwa największe sukcesy na świecie. To dwie najlepsze instytucje stworzone na świecie w ciągu ostatnich stu lat. Oczywiście mamy napięcia, bo w obu tych sojuszach mamy wiele krajów i wiele interesów” – oświadczył prezydent. Duda zaapelował przy tym do Macrona, aby nie mówił o „śmierci mózgu NATO”. Polski przywódca skierował do prezydenta Francji pewną konstruktywną propozycję:

„Zaproponuj proszę, co możemy zrobić, aby poprawić naszą współpracę w NATO i UE. Konkretnie, proszę”-zaapelował Andrzej Duda do francuskiego przywódcy.

yenn/PAP, Fronda.pl

Komentarze

PolakNieLeming2019.12.4 10:16
A co może Makaron ? Nic więcej niż ponad to, co każą mu powiedzieć, zrobić zwierzchnicy masońscy. Makaron to kukiełka na usługach możnych tego świata. Żaden przywódca. Po prostu francuski pajac obrażający wszystkich wokół. Widać ma duże kompleksy, które w ten sposób chce sobie powetować.
robaczek2019.12.4 9:55
ADRIAN!! wez daj spokoj. juz cichutka, juz spokojnie, bedzie dobrze wszystko. prezes pochwali, poglaszcze. wsio bedzie OK ;] no juz Adrianek, spokojnie, dwa glebokie oddechy no ju z uspokuj sie przestan szlochac i wytrzyj nos!!
Hanna2019.12.4 9:15
Ja też mam mocny apel do pana Prezydenta,: obiecał Pan podać się do dymisji jeśli nie załatwi Pan sprawy kredytów we frankach i obiecał opublikować aneks do raportu WSI. NIE ZAłATWił pan tych spraw.!!!!! Dlaczego nie podaje się Pan do dymisji,?
lucjanhenryk2019.12.4 6:17
Masońska Francjo; miałaś swoje 5 minut w 1939 r. i..... Niemcy złoiły Wam żope aż miło ... Panie Macron miał pan okazje uchodzić za wielkiego polityka. Wystarczyło tylko cicho siedzieć.
Tadeusz 2019.12.4 9:58
To chyba Polsce złoili bo po Francji to spłynęło jak po Kaczce Francja straciła 1% ludności a Polska 16%.
racjonalista2019.12.3 22:50
wyrzucie tego smiecia dude stamtad jak sie nie umie zachowac, tu jest Londyn, cywilizacja a nie jego obszczana gownem i szczynami polska. polskie katolickie gieroje won do polszy jak sie nie podoba
zmiecz2019.12.3 22:13
No to bardzo niedobrze, bo zgodnie ze starym polskim i madrym powiedzeniem: " kto z kim przystaje, takim sie staje ", dobrze sie to dla nas nie skonczy.
DewotDudaRobiZaKlaunaNaImprezachNATO2019.12.3 21:33
Macron chyba nie zaśnie... Marionetka ludzkich rozmiarów "Duda", wytykana palcami przez windziarzy i odźwiernych za klękanie na widok każdego skrzyżowania fug w kaflach, przemówiła do Macrona brzuchomówczo!
rebeliant2019.12.3 21:25
Duda... durniu jakie NATO ? jaka UE ? Wojska wroga zmieniły taktykę. Te wojska już są w UE/
PolakNieLeming2019.12.4 10:23
Ty rebeliant ? Co najwyżej obszczymurek, krzywy, zakompleksiony fajfusek. To wszystko.
Jestem z Białegostoku2019.12.3 21:14
Makaron cały czas , tak jak zresztą i historyczna francyja jest po prostu zdrajcą. Zdradził tych którzy go wybrali i poparcie spadło chyba o 60%. Zdradza Polskę i całą tą złodzieską ue z homoksowietikusem. Patrzy już nawet nie na interes francyi na na swój własny. Rozpycha się jak dorosły a jest zwykłym pacanem.
Ania2019.12.3 21:06
TEMU PANU TO JUZ PODZIEKUJEMY.Czekamy na Prezydenta patriote,uczciwego,Polaka i wierzacego katolika..
PolakNieLeming2019.12.4 10:21
Jak to mawia twój idol, Jachira : "Kup menażkę i j..nij się w czaszkę."
Karol2019.12.3 21:06
Doskonały trick Macrona względem Donalda Trumpa. Zastosował względem niego manewr psychologiczny na poziomie relacji z przedszkolakiem, zresztą chyba na tym samym poziomie intelektualnym Trump się zatrzymał. Znane było podejście Trumpa do NATO, wielokrotnie rozważającego i grożącego wystąpieniem USA z Sojuszu. A Macron w skrócie zrealizował schemat dobrze znany ze starej kreskówki. EM: NATO dobre. DT: NATO złe. EM: NATO dobre. DT: NATO złe. EM: NATO złe. DT: NATO dobre. Prezydent Duda nie powinien się wtrącać w rozgrywki dużych ryb tej sceny, ponieważ na chwilę obecną jesteśmy w tej wymianie płotką, muszę niestety stwierdzić, że Prezydent nie rozczytał najwidoczniej intencji Macrona i dał się wciągnąć w stronę przynęty rzuconej Trumpowi, co źle o nim świadczy.
Polak2019.12.3 20:34
Adrian coś tam palnął, nikt poza TVPis nie zwrócił na to uwagi. Taka smutna rzeczywistość dzięki pisowskiej dojnej zmianie.
B522019.12.3 21:24
smutne to jest to że ty osobie mówisz Polak
mordechaj2019.12.3 20:33
A. Dudzie się wydaje, że nikt w NATO nie wie, że przez prawie 5 lat swojej prezydentury spełniał rolę długopisu do podpisywania ustaw PiS. O tym wie KAŻDY w NATO, że A. Duda spełnia w polityce rolę marionetki bez realnego wpływu na podejmowanie decyzji.
Foster2019.12.3 20:09
Macron nieładnie się zachował odmawiając spotkania z Prezydentem Dudą. Francuzi po odstąpieniu rządu PIS od zakupu Caracali nie wierzą Polakom.
kalinka2019.12.3 20:19
przecież jak PIS spalił sobie jedyny wartościowy okręt podwodny ORP Orzeł to Crazy Anthony publicznie mówił, że kupimy 3 okręty od Francji i wyszło jak z Caracalami czy zrobiliśmy ich na rozkaz judeseja w (ch)bambuko więc nie ma co się dziwić , że mają Polskę tam gdzie słońce nie dochodzi
PolakNieLeming2019.12.4 10:20
I dobrze się stało ! Po co nam nieloty karakale ? Dość mamy jeszcze złomu po PRLu, a Makaron to pętak, mały Hitlerek ujadający z pod spódnicy mamusi.
Zosia2019.12.3 20:08
My, Polacy, mamy najlepszego i najgodniejszego Prezydenta wszechczasów – to Andrzej Duda ! Tyle co ten człowiek tylko przez kilka lat zrobił dla Polski – to ogromne osiągnięcia. Nie będę wymieniał poszczególnych jego zasług, bo lista jest bardzo długa, ale w dziedzinach takich jak bezpieczeństwo Polski i pokoju na świecie, służbę Polakom, reprezentowanie państwa polskiego, propagowanie przedsiębiorczości i biznesu, obronności kraju oraz rozwoju Polski i Europy nasz Prezydent brał czynny, intensywny i systematyczny udział ! To jest Prezydent wszystkich Polaków – jedynie z wyjątkiem tych, którzy tego nie chcą lub sobie tego nie życzą. To są w większości ludzie pochodzący ze wschodu (Rosja) lub zachodu (Niemcy). Oni pochodzą od innej małpy. Andrzej Duda jest naszym kandydatem na Prezydenta III RP na drugą kadencję. Niech Bóg ma go w swojej opiece !!!
Sutener z Krakowa Marian B.2019.12.3 21:49
Szpital w Tworkach, przyjmie Cię bez oczekiwania w kolejce, jako beznadziejny przypadek.!!!!!
oficer LWP2019.12.3 21:52
wazelina wylała mi się z monitora
Tadeusz 2019.12.4 9:52
Jeszcze ktoś wyśle Twój post na skrzynkę PISu i będziesz miała prze...ne Zosiu. Najlepszym Prezydentem był Kaczyński a ty pomniejszasz jego zasługi.
Topek2019.12.3 20:07
W zasadzie jedno i to samo stado PO-je-bów skacze po portalu Frondy i bluzga wyzwiskami i nienawiścią ! Najgłupszymi z nich są Björn karlsson i Piotr Nowak, ale za to najaktywniejszym debilem jest osobnik, który wabi się „Mirek T”, totalny rynsztok – bydlę ! Do urzytkowników portalu: Nie ma żadnego sensu komentowanie ich wpisów, bo tam brak argumentów, a tylko histeryczna nienawiść i debilizm. Ich należy po prostu ignorować !!!
kalinka2019.12.3 20:29
skup się cymbale na ortografii
kapral z obstawy2019.12.4 1:59
O jeszcze jedna Wasilewska Wanda.
KKK2019.12.3 20:04
Prosimy wszystkich czytelników i komentatorów Frondy o ignorowanie sku-rwiela, który przeistoczył się z "dzielnicowego" na „Björn Karlsson”. Ten przygłup kasuje pienądze od PO i będzie robił hejt tak długo jak będą mu płacić ! Ten osobnik to typowy upierdliwy rasista, psychicznie chory. Prosimy nie czytać i nie komentować jego wypocin. Prosimy go ignorawać i przechodzić do swoich komentarzy !!! Napisaliśmy już petycję do moderatora Portalu o indentyfikację jego IP numeru, odnalezienie danych personalnych i blokadę czy ewentualne ukaranie tego szczocha. Do wiadomości moderatora portalu Fronda i policji. W dniu 25.11.2019 komentator portalu Fronda Björn Karlsson zamieścił rasistowski wpis ! My czytelnicy portalu prosimy o ukaranie tego rasisty, jego blokadę na portalu lub zawiadomienie prokuratury o popełnieniu przestępstwa. Przypominamy, że rasizm jest w Polsce przestępstwem karalnym !! Oto jego rasistowski wpis Björn Karlsson 25.11.19 11:11 Viki Gabor typowo polskie imię i nazwisko! i ta słowiańska uroda... Do tego tańczył chłopak w różowej kamizelce i czarny imigrant jeszcze. A nie, ten czarny to był syn matki tej z Częstochowy, to swój przecie a nie jakiś imigrant co to przenosi choroby i pasożyty. A Ciemny Lud kupił wszystko i pan Kurski jaki dumny ze swojego odkrycia ,prawdziwy sukces PiSu a najbardziej żoliborskiego prezesiny... https://www.fronda.pl/a/matka-kurka-wiocha-nie-zadna-swiatowosc-multikulturowy-chlam-nie-zadna-polskosc,136609.html Do moderatora portalu Frondy: Popatrz sobie człowieku na wpisy, a szczególnie wpis niejakiego Björn Karlsson : Toż to czysty R A S I Z M !!!!!!!!! Czy ty chłopie, mówię do moderatora portalu Franda popierasz rasizm ?!! Jeszcze raz - czekam krótki czas, a potem zawiadamiam prokuraturę ! Tak nie może być dalej !!! W Polsce rasizm i antasemityzm jest traktowany jako przestępstwo i ścigany przez sądy i prokuraturę !!!
kalinka2019.12.3 20:14
idź do kościoła , daj Rydzykowi kilka tys. i proś
uhm2019.12.3 20:17
idź od razu do psychiatry, zaoszczędzisz dużo czasu.
Krzysz2019.12.4 11:07
Gdyby mieli karać za rasizm to z tego portalu ubyłoby 80% użytkowników, zastanów się.
anonim2019.12.3 20:00
Może w końcu zaczniemy rozmawiać jak równy z równym, bo inaczej nasza bytność w tym gremium mija się z celem.
oficer LWP2019.12.3 20:00
czyżby udało się kupić od Szwecji dwa 30-letnie okręty podwodne i dlatego ten prezydent wszystkich judesejczyków i PIS pręży muskuły?
B522019.12.3 21:30
ty byś wolał żeby kupili Aurorę
oficer LWP2019.12.3 21:50
dla ciebie Aurora jest okrętem podwodnym? skończyłeś pisowską szkółkę bycia biernym, miernym ale wiernym ?
racjonalista2019.12.3 22:51
ty bys wolał mieć knage klecy w tylku
Katolicka Kretynizacja Polski2019.12.3 19:47
Zgadzam się, że powinna być ostra reakcja Polski! ale to co zrobił Maliniak to było jakieś PiSzczenie myszki...
B522019.12.3 21:14
ta trzeba gościa z klasą redbul albo 0,7 albo bolek
kazirodek z wroclawia2019.12.3 19:45
to co icek makaroniarz jest psem
oficer LWP2019.12.3 19:36
psy szczekają , karawana idzie dalej
Otto2019.12.3 19:43
Będziesz jutro u mnie w tych samych majteczkach co e sobotę?
oficer LWP2019.12.3 19:49
będę , tylko fujarę umyj bo śmierdzi bardziej od ruskich onuc
kapral z obstawy2019.12.4 1:57
Ale mu oddawałeś się z natchnieniem. tfu Otto mi mówił żeś cwel.
oficer LWP2019.12.4 9:35
o twoim oddawaniu kakaowego oczka pod celą też opowiadał
B522019.12.3 20:57
towarzyszu ale wy zakręcacie ogarnijcie się towarzyszu kompas nie gryzie