19.06.20, 17:33

Prof. Bogdan Musiał: Polska jest kompleksem Putina

Prezydent Rosji Władimir Putin opublikował na łamach „The National Interest” artykuł, w którym powtarza rosyjskie tezy propagandowe na temat II wojny światowej. W swoim tekście Putin stwierdza m.in., że „Tragedia Polski spoczywa całkowicie na sumieniu ówczesnych władz polskich, które przeszkodziły w zawarciu porozumienia wojskowego pomiędzy Anglią, Francją i ZSRR”. Tekst prezydenta Rosji skomentował dla portalu wPolityce.pl historyk, prof. Bogdan Musiał.

Jak przekonuje historyk, tezy zawarte w artykule napisanym przez Putina, są wprost wyjęta z propagandy stalinowskiej:

-„Putin dokładnie powtarza propagandę stalinowską i to bynajmniej nie w sensie ogólnym. Te tezy, które Putin rozprzestrzenia, napisał osobiście Stalin. To jest udowodnionie” – podkreśla.

-„To jest kłamstwo i propaganda, ponieważ Związek Sowiecki nigdy nie był zainteresowany pomocą Polsce i od początku chciał Polskę zniszczyć. Celem Rosji bolszewickiej, później – Związku Sowieckiego było – Polska nie była celem głównym – zbolszewizowanie Niemiec. Polska stała na drodze do serca Europy a tym sercem Europy był niemiecki przemysł i niemiecka klasa robotnicza. Polska to blokowała i dlatego należało ją zniszczyć. To nie są moje słowa, ale Lenina, Trockiego, Stalina. Putin to powtarza. Oczywiście po 1945, jak Amerykanie uzyskali dostęp do niemieckich archiwów, znaleźli dokumenty, które pokazywały, w jaki sposób powstał układ Hitler-Stalin i to opublikowali. Na to właśnie zareagował Stalin” – przypomina uczony.

-„Celem propagandy historycznej Kremla jest atak na Polskę i to nie jest nic nowego. To jest kompleks Kremla. Polska jest kompleksem Kremla. Widać to u Putina” – dodaje.

Zdaniem prof. Bogdana Musiała nie jest przypadkiem, że artykuł ten ukazał się w Stanach Zjednoczonych na chwilę przed spotkaniem prezydenta Donalda Trumpa z prezydentem Andrzejem Dudą:

-„To jest odwrócenie uwagi od katastrofy w postaci blokowania budowy Nord Stream 2. Ja sam jestem zaskoczony, do jakiego stopnia USA są zdeterminowane, żeby ten projekt nie został dokończony. Jeżeli Amerykanom uda się utrącić ten projekt, będzie to oznaczało niesamowitą klęskę Putina. W Morzu Bałtyckim Rosja utopiła miliardy. Niemcy też są w szoku – ich autorytet został podważony” – zauważa.

-„Poprzez ten artykuł Putin chce odwrócić uwagę od tego problemu. Najlepszą metodą będzie to, jeżeli jako Polacy odpowiemy rzeczowo, dokumentami, wykazując, co Stalin powiedział i jak Putin kłamie. Na początku tego roku ani prezydent Andrzej Duda, ani premier Mateusz Morawiecki nie dali się sprowokować i mam nadzieję, że tym razem też tak będzie” – dodaje.

kak/wPolityce.pl

Komentarze

droma2020.06.20 7:26
na kremlu odbywaja sie satanistyczne obrzedy i to wscieklosc slugusa szatana udziela sie putinowi ze jego plany dzieki nam polakom biora w leb ,Bog naszych ojcow i teraz jest z nami ...
@Maciejm Łagodny.2020.06.19 19:50
da da towariszcz OBOJETNY
Maciejm Łagodny.2020.06.19 19:47
Szanowny Profesorze FAKTY: cicha współpraca z Niemcami, Było Zajęcie Zaolzia, BRAK ZGODY na przemarsz wojsk ZSRR ,by udzielono pomocy Czechom,oraz Kompleks Polski ,OBAWA ZSRR. Beck odroczył swa decyzją to co się stało w 1945 ,czyli przejecie WŁADZY przez Polską Lewice.Tak WYGLĄDAJĄ FAKTY.A Ich INTERPELACJA ,to zależy od danego Kraju.Czyli WYBIELANIE SWYCH WIN,kosztem Innego Kraju.Moim Zdaniem Polska przedwojenna ZAUFAŁA tzw.Zachodowi ,a koszty ponosimy do dziś.Rządzący Polscy ZAPOMINAJĄ,Polska to SŁOWIANIE ,i powinniśmy WSPÓŁPRACOWAĆ z Słowianami.
Reytan2020.06.20 18:27
Jestes bezmozgim trepem antypolskim ,a Putin jest lesbijka.
Szybka Randka sex2020.06.19 19:18
Nowa strona ero,tyczna na której znajdziesz sasiadke. Ponad milion ofert z całego świata! www.lexlale.eu Szybka i bezpieczna rejestracja, Zupełna anonimowość, Setki osób z całego świata.
edi2020.06.19 19:02
ROSJA - TO MENTALNOŚĆ NAJEŹDŹCY GRABIEŻCY, ZNIEWALANIE i MORDOWANIE to dla nich NORMA ( 6 mln. ludzi zagłodzonych na śmierć, LUDOBÓJSTWO W KATYNIU, MORDY I GWAŁTY W REWOLUCJI BOLSZEWICKIEJ,i II WŚ. Co do własnych obywateli - przecież mają POTĘŻNY KRAJ A ŻYWNOŚĆ IMPORTUJĄ PATAFIANY NIE POTRAFIĄ ZAPEWNIĆ NORMALNOŚCI W SWOIM KRAJU A ZAWSZE WPIER...JĄ SIĘ DO SĄSIADÓW BYLE KRAŚĆ !! - to szatańska mentalność !!
Sobek2020.06.19 19:01
Putin jest wściekły za słowa Lecha Kaczyńskiego na Westerplatte, usłyszał prawdę to była zemsta w Smoleńsku ,jego zachowanie wtedy było widoczne .
mtom1232020.06.19 17:52
Kompleks Rosji to mamy my i ciągle mieszamy w ocenę tego kraju emocje. Rosja to bezideowy, agresywny twór państwowy, kierujący się wyłącznie interesem własnym sprawujących władzę, kultywujący mongolskie tradycje polityczne. Polityka rosyjska nie bierze pod uwagę interesu społeczeństwa własnego ani żadnego innego. W sposób maksymalny wykorzystuje każdego kto jest za słaby by się obronić.
anonim2020.06.19 18:10
Problemem zdaje się nie jest to co Putin twierdzi, bo kłamstwo jest naturą komunisty. Problemem jest to, ilu na Zachodzie będzie wierzyć w jego brednie.
Reytan2020.06.20 18:24
Jestes prowokatorem I stosujesz pietrowe klamstwa.
Szkoda czasu na tępego czekistę!2020.06.19 17:46
A gdzie się podziała Konfederacja? Pewnie się z nim zgadzą! A gdzie się podziała "Lewica": kłaczasty, różne bierdonie i i bergi? Pewnie się z nim zgadzają! Jedynie można by było przypominieć jakie kosmiczne WPIE*DOL dostali w 1920-21r. O tym ten tępy czekista nie wspomina, skąd się pod Warszawa znaleźli.
tomasz2020.06.19 18:11
Rosja to państwo azjatyckie. Składa się z kradzionych terytoriów. 1 kompleks to porażka i pojmanie cara Wasyla Szujskiego i zdobycie Moskwy. Jako jedyne państwo zdobyło stolicę Rosji . Potem nikt tego nie dokonał ani Bonaparte ani Hitler. Poza tym jest krajem oligarchów ten nawyk wywodzi się z czasów carskich. Car i jego bogata świta reszta to śmiecie. Ta krótka charakterystyka świadczy że jest sztuczny twór którego upadek jest bliski. mam nadzieję że ten komentarz przeczytają inni.
Reytan2020.06.20 18:22
Nigdy nie zdiobylismy Moskwy,bo tez nigdy nie probowalismy,bo po co ? Przeciez nas tam zaprosili,i to tez tylko na krotko,wiec po co klamac ?
katolicka kretynizacja polski2020.06.19 17:42
Donald Tusk jest kompleksem kaczyńskiego...
Antoni2020.06.19 18:13
co kretyński kacapie twój szef, azjatycki watażka ma pełne pory przed kaczorem