20.06.21, 17:00Fot. screenshot - YouTube (CBS News, Guardian News)

Prof. Helen Thompson: NS2 to cena za oderwanie Niemiec od Chin

Wykładająca ekonomię polityczną na Uniwersytecie w Cambridge prof. Helen Thompson odpowiada na pytanie o to, dlaczego „Biden został zmuszony do zaakceptowania relacji energetycznych Rosji i Niemiec?”. Przekonuje, że w ten sposób administracja Joe Bidena chciała zmusić Niemcy do konfrontacji z Chinami. Zaznacza jednak, że Stany Zjednoczone nie mają szansy zrealizować tego celu.

Administracja Joe Bidena, wbrew wcześniejszym zapewnieniom, dała zielone światło budowie niemiecko-rosyjskiego gazociągu Nord Stream 2, rezygnując z sankcji wobec zachodnich firm zaangażowanych w inwestycję.

W ocenie prof. Helen Thompson decyzja Stanów Zjednoczonych podyktowana jest trwającą amerykańsko-chińską rywalizacją.

- „Teraz administracja Bidena uznała, że konfrontacja z Berlinem to luksus, na który nie może sobie pozwolić, mimo że zaledwie kilka tygodni przed decyzją o uchyleniu sankcji wojska rosyjskie zgromadziły się na granicy z Ukrainą. Dla Bidena jest to świat, w którym prawie każda decyzja musi być ukierunkowana na strategiczną rywalizację z Chinami, a miejsce relacji niemiecko-rosyjskich w sercu Europy nie wydaje się obecnie wyjątkiem”

- pisze uczona z Cambridge.

Prof. Thompson stwierdza, że „próbując oderwać Niemcy od Pekinu, Biden potraktował obawy Europy Wschodniej związane z Nord Stream 2 jako szkody uboczne”.

Jej zdaniem jednak Niemcy nie pójdą na kompromis i nie odejdą od Chin w zamian za Nord Stream 2. Autorka przekonuje, że Angela Merkel „nigdy nie widziała powodu, by dokonywać geopolitycznych kompromisów wokół niemieckich interesów handlowych”. Przekonuje też, że przeforsowana przez Niemcy umowa UE z Chinami była „powitalnym prezentem Merkel dla Bidena”.

kak/newstatesman.com, PCh24.pl

Komentarze

Jazzz2021.06.20 23:18
No to Biden został ograny przez duet Putin Merkel.
Zatroskany2021.06.20 23:04
Pewnie ci światowi przywódcy wielkich krajów, skoczą sobie niebawem do gardeł. i tylko biedni zwykli ludzie znowu ucierpią.
Z deszczu pod rynnę2021.06.20 21:24
NS2 to oderwanie Niemiec od Chin i przyspawanie ich do Rosji ...
Sex randka2021.06.20 19:15
Szukam miłego i kulturalnego faceta na sex spotkania lub stały zwiazek. Mam na imię Martyna lat 24, wzrost 169cm, http://erosx.pl wiecej moich fotek i kontakt i wyszukaj mnie po niku: Martynka napisz do mnie i spotkajmy sie!
mateuszjegliński2021.06.20 18:22
Stare błędy demokratów, czyli amerykańskiego lewactwa, już raz dobrali sobie sojuszników podczas II W Św, a później przez 50 lat mieli kłopoty z sojusznikiem. Ale lewactwo tak ma, jako dzieci diabła nigdy nie uczą się na swoich błędach.
Gówno wiesz o USA!2021.06.20 19:25
Gówno wiesz o USA!
Prawda2021.06.20 18:11
Tusk musi najpierw do Ciupy a najlepiej pod --Sad Polowy za Zniszczenie Polskiego Przemysłu Stoczni ==potem ---- uciekł z Polski co ---roku PO--Tuska sprzedawało za 100 miliardów ---- majatek Polski czyli --Narodu Polski ===PIS nie sprzedał ani za 1 euro majatku Polski ==Dzieci Nakarmione ---Emeryci --Dzisiaj żyją Lepiej jak pracowali za Czerwonej Zarazy ====
PRAWDA2021.06.20 18:06
Niemcy i tak -- juz buty czyszczą --Arabom ---Berlin był Ruski a teraz ARASKI czyli --- Isamski ---
Ix Ypsilon2021.06.20 17:59
Ta trójka na obrazku, wygląda jak grupka pawianów.
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2021.06.20 17:56
Przecież proponowano Polsce żeby rurę NS2 wzięła i przepuściła przez swój kraj, mielibyśmy za to 2 MILIARDY ROCZNIE czystej, żywej gotówki!!! Ale zgraja PiSdowatych debilów która dorwała się do koryta na to się nie zgodziła, najważniejsze dla nich było szczekać i wymachiwać szabelką, a teraz płacz i zgrzytanie zębów, że PONAD ICH GŁOWAMI tworzą się układy i są zawierane umowy! a mogli rurą rozgrywać i szwabów i kacapów! banda yebanych PiSich nieudaczników...
klops2021.06.20 18:32
Putin chciał przepuścić rurę przez Polskę żeby mógł szantażować Polskę wyłączeniem gazu? - hmm
Włodek2021.06.20 17:54
Raczej to kredyt bez pokrycia. NS2 zostanie dokończony a Niemcy i tak będą robiły interesy z Chinami bo to im się będzie opłacało. Natomiast Śpiący Joe zostanie z ręką w nocniku bo nikt nie zamierza dotrzymywać tego "porozumienia" . Putin na jego tle wykazał, że prezydent USA to marionetka którą może dowolnie sterować a porozumienie w sprawie NS2 gwarantuje mu dopływ gotówki na zbrojenia.
matis892021.06.20 17:32
Spełnia się proroctwo o inwazji Chin i Rosji na UE. Stanie się to wtedy gdy UE się podniesie, aby podporządkować sobie swoje od dawna cierpiące, niewinne narody. Właśnie dyktaturę UE zapowiada już oficjalnie Niedzielski i lewacki PIS. Niemcy i Francja robią wszystko by Chiny i Rosja podbiły UE i tak się stanie bo Bóg to przepowiedział w 2012 roku.----------------------- Orędzia Ostrzeżenie 19 lutego 2012 : ,,Dwóch sojuszników, Rosja i Chiny, połączy siły. Stanie się tak, kiedy bestia z dziesięcioma rogami się podniesie, aby podporządkować sobie swoje od dawna cierpiące, niewinne narody. Moja córko, bestią z dziesięcioma rogami jest Unia Europejska — zwana w Apokalipsie św. Jana Babilonem. Babilon upadnie i zostanie zdominowany przez wielkiego czerwonego smoka, Chiny, i jego sojusznika niedźwiedzia, Rosję. Kiedy to nastąpi, zapanuje komunizm, i biada temu, kto zostanie przyuważony na tym, że praktykuje swoją religię w ich obecności. Wszystkie religie zostaną zakazane, ale chrześcijanie będą cierpieć największe prześladowania. Rzymscy katolicy nie będą w ogóle tolerowani i będą musieli odprawiać Msze w tajemnicy... Wasz Ukochany Zbawiciel Odkupiciel ludzkości Jezus Chrystus''
AAAtomek2021.06.20 17:31
Podsumowując, polityka reżimowej polskiej prawicy spycha nas, krok po kroku, w objęcia Rosji, Moskwy i Putina? ps. Tusku wróć i nie pozwól na oderwanie Polski od Zachodu i UE!!!!
Ix Ypsilon2021.06.20 17:43
AAAATomek, wybuchnij.
AAAtomek2021.06.20 17:53
Buch! Wystarczy? ps. Polityka PiS to porażka.
klops2021.06.20 18:30
Putin mówił o Donku: nasz człowiek w Warszawie, oddał śledztwo Putinowi, podpisali najgorszą umowę na gaz z Rosji, blokowali budowę gazoportu, likwidowali wojsko -- ale to Kaczyński jest prorosyjski? - nic dziwnego, bo dla lewactwa prawda nie istnieje.