23.12.19, 09:30(fot. wikipedia/Amoll2005/CC BY-SA 3.0)

Prof. Mieczysław Ryba: Kasta broni swoich przywilejów. Donald Tusk mnoży chaos

- W większości państw mamy do czynienia z różnymi sposobami dyscyplinowania sędziów, jeśli oni łamią pewne zasady. W większości państw mamy do czynienia z udziałem władzy wykonawczej w powoływaniu sędziów i nikt nie mówi, że to jest sprzeczne z prawem Unii Europejskiej –podkreślił prof. Mieczysław Ryba na antenie Telewizji Trwam.

Prof. Ryba odniósł się do trwającej w Polsce batalii o sądy, która jest związana z nowelizacją ustawy o ustroju sądów powszechnych i ustawą o Sądzie Najwyższym. Zdaniem Małgorzaty Gersdorf, prezes Sądu Najwyższego oraz jego rzecznika, ustawa, idąca w kierunku dyscyplinowania sędziów, którzy naruszają etykę, jest sprzeczna z prawem Unii Europejskim.

– Żadne z nich nie podaje, z którym artykułem traktatu jest sprzeczna ta propozycja ustawowa. W ogóle nie podaje, na jakiej zasadzie Unia może wyrokować o ustroju sądowym jakiegokolwiek kraju. Wszak w traktatach jest wprost napisane, że te kwestie są rozstrzygane na poziomie suwerennych państw. Co więcej, w większości państw mamy do czynienia z różnymi sposobami dyscyplinowania sędziów, jeśli oni łamią pewne zasady. W większości państw mamy do czynienia z udziałem władzy wykonawczej w powoływaniu sędziów i nikt nie mówi, że to jest sprzeczne z prawem Unii Europejskiej – podkreślił prof. Mieczysław Ryba.

– Wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie Krajowej Rady Sądownictwa był dziwny, bo z jednej strony stwierdzono, że to nie jest kompetencja Unii, z drugiej stwierdzono, że o tym, jak to ma być, ma wyrokować Sąd Najwyższy. Trybunał Sprawiedliwości UE oczywiście nie może wyrokować, który z sądów w Polsce ma rozstrzygać kwestie konstytucyjne, ponieważ nasza konstytucja mówi, że odpowiedzialny jest za to Trybunał Konstytucyjny – zaznaczył historyk.

Jego zdaniem, "chodzi o nadzwyczajne przywileje tej kasty, bo tak się zdefiniowała ta część sędziów."

- Po drugie, chodzi o to, żeby nękać rząd PiS, żeby ten rząd prawicowy nie miał łatwo – mówił 

– Dziwić może tylko, że są siły polityczne, nawet były premier, które ten chaos mnożą; które nie są w stanie dostrzec, że tu nie chodzi o ich pozycję; nie chodzi o to, że oni w przyszłości wrócą do władzy, bo ich Unia Europejska wyniesie (Emmanuel Macron czy Berlin). Chodzi o to, jakie to państwo będzie – czy ono będzie stabilne, czy ma szansę na to, żeby wejść do grona tych największych graczy; żebyśmy nie byli ogrywani, nie byli przedmiotem, ale podmiotem całej europejskiej polityki – dodał.

 

bz/radiomaryja.pl


Komentarze

Marcin.. 2019.12.23 12:43
niektorych,chociaz, stoja - naucz się pisać po Posku pisowska Kurvo, pomiocie, analfabeto !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Franio2019.12.23 11:38
Dziwne, ze niektorych tutaj nie wyskrobali chociaz za tym Stoja i za burdelem w kraju.
Zosia. 2019.12.23 10:15
Pisowski pomiot i piewca, stary kawaler, bezdzietny, Kulawy Karzeł takich lubi !!!!!!!!!! Katolicki Uniwersytet Lubelski, i wszystko jasne : Nawiedzony Obłąkaniec, Kato- Talib !!!!!!
PiotrS2019.12.23 10:27
E tam. KUL to niezła uczelnia.
Grzegorz2019.12.23 10:11
Prawo UE to deprawacja dzieci i młodzieży itp złe rzeczy. Jak najszybciej powinniśmy opuścić ten Związek Socjalistycznych Republik Niemieckich. Niemcy nawet w Kościele Katolickim mają największy bajzel.
PiotrS2019.12.23 10:26
Grzegorz, osobiście też uważam, że Unii to by nam wystarczyło Schengen. Ale... Jesteśmy za słabi, za mali i za biedni, żeby sobie poradzić bez Unii. Dlatego mimo tego, co napisałem wyżej - należy w Unii być, bo taki jest nasz interes.
mir2019.12.24 8:13
dla europu bedzie lepiej jak sie pozbedzie takiej mendy jak polska
Daria2019.12.23 10:02
Chodzi o to, że Ziobro tak czy inaczej czeka trybunał stanu.
PiotrS2019.12.23 9:41
Cóż, generalnie - głupio gada. Aż się nie chce komentować. Najbardziej podoba mi się zdanie o tym, że chodzi o to, żeby prawicowy rząd Pis nie miał łatwo... Prawicowy? No tutaj to już naprawdę przesadził. Od 1989r czyli od upadku socjalizmu (czy - jak to się potocznie określa: "komuny") nigdy nie mieliśmy bardziej socjalistycznego rządu. Nawet ten, po pierwszych wyborach, które nie były całkowicie wolne, był bardziej prawicowy.
mir2019.12.23 9:38
rybo ty sie nie powołuj na "wiekszość krajów' BO W WIEKSZOŚCI KRAJÓW mozna sie wyskrobać można zawrzeć zwiazek jednopłciowy i w wiekszośći krajów nie połyka sie w niedziele wafla