31.08.19, 16:30

Prof. Zbigniew Lewicki tłumaczy konsekwencje decyzji Trumpa

Tomasz Wandas, Fronda.pl: Prezydent Stanów Zjednoczonych przełożył wizytę w Polsce z powodu huraganu "Dorian" zmierzającego na wybrzeże Florydy. Zamiast Trumpa do Polski przyleci wiceprezydent Mike Pence. Pech czy wyłącznie pretekst, by do Polski nie przylecieć? Tylko jeśli to pretekst, to co oznacza?

Prof. Zbigniew Lewicki, amerykanista: Bardzo trudno powiedzieć, być może był to pretekst, a być może przyczyna. Fakt jest taki, że ten kataklizm rzeczywiście nadciąga, jednak nie będziemy w stanie ustalić, co jest rzeczywistą przyczyną przełożenia wizyty w Polsce przez Donalda Trumpa. Musimy przyjąć jego wyjaśnienie i dalej tego nie rozważać, gdyż byłoby to po prostu niegrzeczne. Proszę sobie wyobrazić, co jeśli to do Polski zbliżałby się podobny huragan bądź powódź, czy wtedy polski przywódca wyjechałby za granicę? Z pewnością nie, gdyż zostałby za to bardzo skrytykowany. 

Czy fakt, że zamiast prezydenta Trumpa przyleciał do Polski wiceprezydent Make Pence wpłynie negatywnie na relacje polsko-amerykańskie?

Absolutnie nie, choć trzeba zdawać sobie sprawę, że podczas tej wizyty nie uda się sfinalizować wszystkich działań, które podjęliśmy z USA. Wiceprezydent nie ma uprawnień do podejmowania decyzji, może tylko reprezentować prezydenta, ale bardzo wiele państw na świecie chciałoby, żeby na ważną dla nich rocznicę przybywał wiceprezydent Stanów Zjednoczonych. Nie jest to żaden despekt, Mike Pence to najwyższy po prezydencie przedstawiciel Stanów Zjednoczonych, który mógł odwiedzić Polskę - i tyle. 

Wielu komentatorów uważa, że dobre relacje z USA prowadzą wyłącznie przez Niemcy, czy rzeczywiście tak jest? 

Dlaczego miałoby tak być? Przecież mamy niezależne stosunki ze Stanami Zjednoczonymi…Szczerze mówiąc nie spotkałem się z taką opinią, a gdybym się spotkał, to bym ją wyśmiał. Twierdzenie, które pan przytoczył uważam za dalece niestosowne. 

Jak wyglądają obecnie nasze relacje ze Stanami Zjednoczonymi? Zdania są podzielone, a byli ambasadorowie w otwartym liście do prezydenta USA dają do zrozumienia, że są nawet fatalne…

List byłych ambasadorów jest bardzo źle napisany. Przede wszystkim zaś  relacje polsko-amerykańskie nie są fatalne. Dodać można, że nie były też lepsze w momencie, kiedy jeden czy drugi były ambasador był przedstawicielem Polski . Pisanie tego listu było niepotrzebne, znam wielu z jego autorów, prywatnie bardzo ich cenię i wydaje mi się, że dali się ponieść pewnym nastrojom. Oczywiście nikt w Waszyngtonie nie przywiąże uwagi do tego listu, nikt go też nie przeczyta. 

Jeśli dobrze rozumiem, zdaniem Pana Profesora, fakt, że Trump zdecydował się przełożyć wizytę w Polsce nie będzie miał negatywnych konsekwencji w naszych relacjach?

Nie widzę powodu dla którego miałyby być gorsze - gdyby odwołał wizytę, nie podał przyczyny etc., wtedy moglibyśmy się na tym zastanawiać. Natomiast w obecnej sytuacji, (i nie ma tu większego znaczenia czy huragan jest rzeczywistym powodem czy wyłącznie pretekstem) można przypuszczać, że chce on pojawić się w Polsce jak główny gość, a nie jako jeden z czterdziestu. 

Dlaczego zatem pojawiają się komentarze twierdzące, że przewiduje on zmianę władzy w Polsce, stąd zdecydował się o przełożeniu wizyty w naszym kraju?

Trudno odnosić się do tego typu twierdzeń - przecież to w ogóle nie jest logiczne. Nic takiego nie wydarzyło się „od wczoraj do dzisiaj”. Owszem, mamy kryzys we władzy sądowniczej, ale trwa on nie od wczoraj, nie sądzę zatem, by nagle z tego powodu Trump odwołał wizytę. Rozumiem, że niektórzy komentatorzy mogą chcieć tak to interpretować, jednak jest to naiwne rozumienie polityki międzynarodowej. Stany Zjednoczone prowadzą politykę wielkiego mocarstwa, a nie układają swoich decyzji politycznych w zależności odtego, co wydarzy się w znaczenie mniejszym kraju z dnia na dzień. 

Na czym obecnie stoimy w relacjach z USA? Czego możemy się spodziewać podczas wizyty wiceprezydenta USA w Polsce?

Myślę, że nie możemy spodziewać się zbyt wiele po wizycie wiceprezydenta USA w Polsce, gdyż jest on postacią bardziej „ceremonialną” niż decyzyjną. Zapewne odbędzie on rozmowy, obieca, że przekaże konkluzje tych rozumów prezydentowi etc. Jednak z pewnością nie podejmie żadnych istotnych zobowiązań w imieniu Stanów Zjednoczonych, bo po prostu nie może tego robić. 

Skoro prezydent Trump przełożył wizytę w Polsce, to pojawia się pytanie, na kiedy? Kiedy Pana zdaniem może być dla niego dogodny czas na to, by się u nas pojawić?

Prezydent Stanów Zjednoczonych nie ma zbyt wiele czasu. Przełożona wizyta miała obejmować Polskę i Danię, później okazało się, że Donald Trump pojawi się tylko w Polsce. Fakt, że prezydent USA w ogóle planuje wizytę tylko w jednym europejskim państwie jest niesłychanie rzadki. Jeśli okaże się, że pojawi się powód, do jego przylotu do Europy, to mam nadzieję, że wtedy wkomponuje w swój rozkład wizytę w Polsce.  

Jednym słowiem, fakt, że miał być u nas po raz drugi w trakcie trwania jednej kadencji, oraz, że miał pojawić się tylko w Polsce, miał być dla Polaków ogromnym wyróżnieniem…

Z całą pewnością, dlatego można żałować, że do tego nie doszło. 

Dziękuję za rozmowę. 


Komentarze

miotła2019.09.2 6:19
Za bardzo włazimy im w tyłki, a im chodzi tylko o kasę.
Klapaucjusz2019.09.1 13:10
Każdy z dostępem do internetu może sprawdzić dzisiejszy "plan zajęć" (a przynajmniej jego nietajną część) prezydenta USA. Trump spędza weekend w Camp David (Maryland) i za jakieś dwie godziny będzie w Białym Domu. Trump poświęci całe 90 minut monitorowaniu huraganu Dorian (obecnie na północ od wysp Bahama). Po południu "executive time", czyli typowo Fox News i Twitter przed telewizorem w Białym Domu. Może znajdzie się czas na golf, jak w sobotę.
JONASIK2019.09.1 9:47
Trump przygotowuje się na kataklizm ... grając w golfa. Podobno nuci sobie: Everybody sing this song, Duda, Duda Well everybody sing this song all the Duda day Everybody sing this song, Duda, Duda Well everybody sing this song all the Duda day
wujek dobra rada2019.09.1 6:28
Takich huraganow w USA kazdego roku jest kilka i USA sa panstwem duzo wiekszym niz Polska, wiec trudno porownywac je z naszym krajem i zestawiac domniemane zachowanie prezydentow USA i naszego. Gdyby Trumpowi naprawde zalezalo na zrobieniu waznego deala, przyjechalby na pewno, by go sfinalizowac. A moze czytal list otwarty bylych polskich ambasadorow wzywajacych go do odwolania wizyty w Polsce, jako znaku dezaprobaty dla niszczenia przez PiS praworzadnosci w naszym kraju?
anonim2019.09.1 5:56
Głupiemu to zdolność pisania i czytania nie POmoże.....
zbych20282019.09.1 4:37
Po prostu, jedno wektorowa polityka, utożsamiająca polski interes polityczny kompletnie z interesem amerykańskim pod pretekstem super zagrożenia ze strony Rosji (która w rzeczywistości jest zbyt słaba, żeby się uwikłać w konflikt ze średniej wielkości państwem w Europie) i brak wyciągnięcia wniosków z efektów podobnej polityki prowadzonej w czasie poprzednich rządów PiS, zakończonej wielką klęską w postaci resetu Obamy i katastrofy smoleńskiej, musi się tak kończyć. To tak jakby Polska w 100 procentach była uzależniona od rosyjskich dostaw gazu i w tej sytuacji oczekiwała niezależności i dobrych cen na ten surowiec. Zapewniam, że gdyby na uroczystości udało się zaprosić przywódcę Chin to natychmiast wizyta prezydenta Trumpa w Polsce nabrała by cech priorytetu. Tak jak po Chińskim 16+1 natychmiast przypomnieli sobie o Międzymorzu (chociaż osobiście uważam to za bajerowanie, żeby zneutralizować chińską inicjatywę).
trucker2019.09.1 2:28
Plujmy sobie nawzajem w kasze takie to polskie takie to nasze.Prawda stara jak swiat. Wstyd dla WP wstyd dla polactwa.
ja2019.08.31 22:07
W Berlinie pierdnęli a w Polsce trzęsienie ziemi, tak wielkie , że huragan zbliżył się z tego pierda do USA. Trump się przeraził, tym bardziej ,że 23 byłych sowiecko -żydowskich ambasadorów PRLu wciąż trzymających władzę w Polsce wystosowało groźny list do Trumpa. No i Trumpek odwołał przyjazd, przeraził się niesamowicie...Nie odważył się tupnąć nogą na Niemcy wsparte Sowietami i Zydami chzarskimi. USA nie ma na nich obecnie instrumentów ani narzędzi, a oni budują nową oś Berlin -Moskwa - Pekin. Będzie III wojna światowa. Niemcy ją wywołają... tak jak dwie poprzednie, to tylko kwestia czasu. A PO i Dulkiewicz w Gdańsku urządza tańce niemieckie na grobie Polski...(rocznicy 1939 r).
Alojzy Cedzidło2019.08.31 21:53
Mam bardzo poważy żal do Prezydenta Trump,a . Dlaczego przed podjęciem decyzji o przełożeniu wizyty w Polsce nie uzgodnił tej sprawy np. z ,,dzielnicowym", ,,P. Nowakiem".itp. Chociaż z tych ,,komentarzy " można też wyciągnąć wniosek ,że mógł się z nimi kontaktować . Nie sposób jednak w takie podejrzenia uwierzyć . Sędziowie kichają po Polsce . Byli ambasadorzy kablują na nas jak niegdyś ,,elita szlachecka " do carycy ... A PROCENTY PIS -OWI ROSN\Ą W OCZACH. Prześladuje mnie ciągle myśl , że to PO gra specjalnie na przegraną . Bo to dla nich najwygodniejsze . Programu Gabinet Cieni nie ma. Za kichanie po Rządzie nie karzą . To co może być dla nich lepsze .
MarksistowskaIdeologiaLgbtToZaraza!!!!2019.08.31 20:35
Kiedy dymisja tych dwóch stołecznych szambonurów?
Pfft2019.08.31 22:22
Jak znajdziecie wobec nich jakiekolwiek prawdziwe zarzuty, poza tymi bieda-strawmanami, z którymi ciągle bohatersko walczycie.
MarksistowskaIdeologiaLgbtToZaraza!!!!2019.08.31 20:33
Wicemajster gej Rabiej nie przewidział , że masowe stosowanie lewatywy przez warszawską społeczność lgbt w godzinach szczytu spowoduje rozsadzenie obydwu kolektorów.
M.2019.08.31 20:06
Powtarzam pytanie, frondoszczurki - co robil JK "Balbina" dnia 13.12.81 przed poludniem?
Mirek2019.08.31 20:01
A głupki ....jak to głupki ....
Juhas spod samiuśkich Tater 2019.08.31 19:46
Zapraszam na stronę CNN tam maja mapy i czas ladowania Dorian. W czwartek Dorian będzie w New England albo nad Atlantykiem. Loty na Wsch. Wybrzeże Florydy sa wstrzymane.
MarksistowskaIdeologiaLgbtToZaraza!!!!2019.08.31 19:42
No dobra , a co tam słychać u naszych dwóch stołecznych szambonurów ?
M.2019.08.31 19:54
ByleJaki mówi, ze gdyby wygral wybory (chyba jakby sami alkoholicy i szumowiny glosowaly), kazdy kolektor sciekowy mialby zabronione sie zepsuc. A Wisla moglaby plynac w obu kierunkach, tak jak to widzi ten dewota Brudziñski pseudonim "zwolnimy pracownika ochrony lotniska w Szczecinie, bo poddal rewizji biskupa"
AAAtomek2019.08.31 19:37
Podobno Trump jutro ma partyjkę golfa? A to ważniejsze niż pisowskie obchody.
Asmo2019.08.31 19:21
„Prezydent Stanów Zjednoczonych nie ma zbyt wiele czasu” – właśnie gra w golfa w Wirginii, bo jak się przewiduje, Dorian nie uderzy we Florydę. Może gdzieś indziej, we czwartek, gdy mocno osłabnie – podaje agencja AP.
M.2019.08.31 18:33
Dzielnicowy, apropo zoliborskiego gówna - bylem ostatnio w Berlinie i spacerujac po wystawie historycznej o zimnej wojnie, oczywiscie natknalem sie na wiele watkow polskich. I OOOOO NIESPODZIANKA- nie bylo nawet wzmianki o tym proruskim zdrajcy i bratobójcy J. Kaczyñskim. Frondowskie szczurki , co robil JK 13.12.81 przed poludniem? :D
Polak2019.08.31 18:43
Śmieciu czerwony, pokurczu z bąblem w nosie, chamie ze słomą w butach kup sobie menażkę i p..dolnij się w czaszkę.
M.2019.08.31 18:48
O jeju, a jakies konkretne odniesienie sie do mojego postu? P.S. Z racji mojej daty urodzenia, nie moge byc "czerwonym" :) I nie, Rodzice tez nie nalezeli do PZPR, poprzedniczki PiS.
Polak2019.08.31 18:47
Jestem wyborcom PO, ale chamstwa, kłamstwa nie nawidzę, zarówno po jednej jak i drugiej stronie. Przynosisz wstyd naszemu obozowi, wiec lepiej zamilcz ! Tacy durnie jak ty dyskredytują tylko opozycję, a na pewno jej nie pomagają. :/
M.2019.08.31 18:50
"Jestem wyborcom PO" - "wyborcOM"????? Nieeee, jestes PiSiorem hahahahahahaha.
M.2019.08.31 18:51
"nie nawidzę" hahahahahaha. Panu pisiorowi juz podziekujemy xD
M.2019.08.31 18:30
JAk juz zauwazono, Dorian uderzy za okolo 3-4 dni we Floryde :D Trump zdazylby wrócic. Na marginesie, wiecie, ze teraz, wg mediów z USA, pan Trump gra sobie w golfa gdzies w w stanie Wirginia? Nawet Trump ma w dudzie caly ten PiSdzielec i nie bedzie ryzykowal bratania sie z nimi przed wyborami, po których ta ukryta opcja rosyjska moze stracic wladze
Reytan2019.08.31 17:49
Demonstracyjne ponizanie Polski ,i to po raz kolejny,dziwnie przypomina grozbe przewodniczacego Swiatowego Kongresy Zydowskiego. Trump jest wybitnym politykiem syjonistycznym,zatem wrogiem Polski,i to nie byle jakim.
dzielnicowyAleNieCzerwonaSzmata2019.08.31 18:39
Troll Srejtan, a nie Rejtan.
baśka2019.09.1 13:19
A gdyby to prezydent Polski wyjechał sobie przed kataklizmem? Gadałbyś znowu co inne
Reytan2019.09.1 15:47
Jak rozmawiac z kretynami ? Zreszta PIS-owcy w roli meteorologow sprawiaja wrazenie upiorne. Zaden prezydent,takze Trup NIGDY nie odsunal wizyty ze wzgledu ma huragan. Jest to specjalnie tak wymyslone,zeby byl widac zla negatywna intencje,zeby bylo ponizenie. Huragan mial byc kilka dni pozniej,zreszta okazalo sie ,ze nie siegnie w ogole ladu,tylko sie przesunie wzdluz morza. Tak bylo rowniez w przypadku pretekstu Obamy ,ktory nie chcial przyleciec na pogrzeb Lecha Kaczynskiego. W wypadku Trupa chodzilo o naciski LGBT I zydowskie,co jest tym bardziej glupie,bo ani jedni ani drudzy nas niego nie glosuja. Jest jednak faktem ,ze Polska ma znaczenie strategiczna dla USA,co potwierdzil Bartosiak,jednak unilkaja powiedzenia tego glosno. Co innego jednak powiedzenie glosno ,a co innego dywersja,a tu widac,ze ten Trup dokonuje nie tylko zdrady najwierniejszego sojusznika dla kaprysow zydowskich,a wrecz zdrady Ameryki. Jest to bardzo prymitywny I glupi handlarz,i niestety wrog Polski. Zreszta dobicie Polski przez kolejne glupawe ponizenie wyjasnilo sprawe,bo taka byla tego intencja. Ogloszenie neutralnosci wobec odszkodowan wojennych podkreslilo,ze Ameryka jest neutralna wobec nazizmu I zbrodni wojennych,bo jest tylko zajeta kaprysami zydow I ich klamstwami historycznymi,nawet wbrew wlasnym interesom. Jesli anglosaska zdrada Polski z 1939 juz sie teraz powtarza,.chociaz nie mamy jeszcze wojny,co to bedzie,gdy ona nadciagnie ? Niewesole refleksje,nie ukrywam,ale takie,z ktorych dzxybko naslezy wycisagnac wnioski,bo nas Amerykasnasch nie mozemy po prostu polegac. Mnie sie wydaje,ze powinnismy powiekszyc szybko wolumin handlu z Chinami na wzor Niemiec I Francji. Potrzeba nam wiecej kapitalu I zyskow,zeby moc przyspieszyc i zwiekszyc wydatki na zbrojenia.
Reytan2019.09.1 15:52
Szybciej I wiecej,bo juz jest prawie za pozno. Nadchodzi znowu NOC.
Bebik2019.09.2 6:18
Wypowiedź bardzo trafna. Amerykanie siedzą u nas za darmo, a jak przyjdzie co do czego, to pierwsi stąd zwieją. Poza tym wiz nie chcą znieść. Cały świat jeździ do USA bez wizowo, tylko najwierniejszy sojusznik nie. Żałosne.
TVP2019.08.31 17:46
Trump pokazał Polakom gdzie należy mieć PiS i Kaczyńskiego
Maxx772019.08.31 17:41
Popieram PiS ale uważam że przedstawiciele tej partii i rządu oraz PAD, powinni bardzo głęboko zrewidować swoje uwielbienie dla D. Trumpa i USA... jeżeli Trump tak się zachował że zrezygnował z wizyty w takim momencie to znaczy że nie warto tak na nim polegać... a szczególnie że sam może przegrać wybory w USA i co wtedy...
2019.08.31 16:56
Chciałbym tylko dyskretnie zaznaczyć że prawdopodobnie Dorian uderzy dopiero w czwartek... No wyrobił by się Dumb... Statkiem nie płynie ;)
Agnes2019.08.31 19:14
Ba,z najnowszych komunikatow wynika ,ze moze calkowicie ominac Floryde.Myslicie,ze Trump o tym nie wiedzial?
Maciek Arczy\305\204ski2019.08.31 16:56
Panie Lewicki! to że PiSciołki to matołki to już wiadomo od dawna! ale tłumaczenie i tworzenie teorii nt. przyjazdu Trumpa, to już przesada! On PiS i organizowane przez nich "święto" ma głęboko w dudzie tak jak maliniaka i jego żydowską żonkę|! a żoliborski pokurcz to dla niego nic nieznaczące gwno o którym nawet nie ma pojęcie że istnieje! przylatuje tylko jak ma jakiś interes!
dzielnicowyAleNieCzerwonaSzmata2019.08.31 18:36
dzielnicowy - lewacka ściera ,jak widać na posterunku. Albo jesteś trollem, przydzielonym do naszego, prawicowego forum, albo emerytem - SBekiem, onanizującym się bluzgami skierowanymi do prawicy. Kim, a właściwie czym jesteś, mówi nam ta mucha na twoim pustym łbie.
ff2019.08.31 21:42
kacap dzielnicowy sowiecka onuca ...a kogo mają interesować wypociny takiego gwna jak ty pokurczu
hrabia Potocki2019.09.1 1:18
Przestan pisac glupoty UBecki psie twoje antyPISowskie wypociny sa zalosne , przeniessie na strone Gazety Gownianej , tam jest twoje miejsce zalosny padalcu .i
Jaaanek2019.09.1 4:34
Nie nazywajcie go dzielnicowym to jest zwyly ORMOWIEC co za brak swiatelka przy rowerze piecioletnim dzieciom wykrecal wentylki Po jego wypowiedziach widac ze on posiada sztuczna inteligencje na poziomie torebki foljowej nadana oczywiscie przez dygnitarzy w czasach PRL ku chwale ojczyzny(ZSRR)
Mercedes Bęc2019.09.1 18:39
Mucha znowu usiadła na g..nie