„W Polsce jest tłum ludzi, którzy mają potrzebę zadeklarowania, że chcą żyć w wolnym kraju i mieć wolny dostęp do kultury” - mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Ziemilski, reżyser, organizator akcji "Golgota Picnic".

W kilku miastach Polski trwają protesty przeciwko decyzji Michała Merczyńskiego, dyrektora Malta Festival w Poznaniu, który wycofał się z planu pokazania sztuki Rodrigo Garcii. Równolegle, w całej Polsce trwają też akcje sprzeciwu przeciwko pokazywaniu bluźnierstwa, jakiego dopuścił się Garcia w swoim przedstawieniu. W tej sprawie złożono także zawiadomienie do prokuratury.

Jednak zwolenników obrażania chrześcijan nie brak. W proteście wobec odwołania spektaklu Rodrigo Garcii, zorganizowano ogólnopolską akcję czytania scenariusza sztuki, oraz projekcje nagrania spektaklu. Do akcji włączyło się kilkadziesiąt miejsc z całej Polski i nie tylko. Najwięcej wydarzeń przewidzianych jest na weekend.

Protesty odbędą się w Łodzi, Poznaniu, Warszawie, Białymstoku, Bydgoszczy, Jaworznie, Krakowie, Lublinie, Katowicach, Wałbrzychu, a nawet w Sarajewie i Wenezueli.

MaR/Dziennik.pl/IAR