27.06.14, 06:42Protesty przeciwko odwołaniu "Golgota Picnic"... w Wenezueli (fot. Flickr)

Protesty przeciwko odwołaniu "Golgota Picnic"... w Wenezueli

„W Polsce jest tłum ludzi, którzy mają potrzebę zadeklarowania, że chcą żyć w wolnym kraju i mieć wolny dostęp do kultury” - mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Ziemilski, reżyser, organizator akcji "Golgota Picnic".

W kilku miastach Polski trwają protesty przeciwko decyzji Michała Merczyńskiego, dyrektora Malta Festival w Poznaniu, który wycofał się z planu pokazania sztuki Rodrigo Garcii. Równolegle, w całej Polsce trwają też akcje sprzeciwu przeciwko pokazywaniu bluźnierstwa, jakiego dopuścił się Garcia w swoim przedstawieniu. W tej sprawie złożono także zawiadomienie do prokuratury.

Jednak zwolenników obrażania chrześcijan nie brak. W proteście wobec odwołania spektaklu Rodrigo Garcii, zorganizowano ogólnopolską akcję czytania scenariusza sztuki, oraz projekcje nagrania spektaklu. Do akcji włączyło się kilkadziesiąt miejsc z całej Polski i nie tylko. Najwięcej wydarzeń przewidzianych jest na weekend.

Protesty odbędą się w Łodzi, Poznaniu, Warszawie, Białymstoku, Bydgoszczy, Jaworznie, Krakowie, Lublinie, Katowicach, Wałbrzychu, a nawet w Sarajewie i Wenezueli.

MaR/Dziennik.pl/IAR

Komentarze

anonim2014.06.27 6:54
Czytanie jest dla autora ważne ponieważ...-i tu cytuje golgote picnic : '- „chciał zniszczyć ludzi którzy nie myślą jak on” - „miał zdolność quasi boską zadawania cierpienia i bólu” - „chciał doprowadzić do szaleństwa wojny pomiędzy wszystkimi ludźmi” - „był pierwszym demagogiem: podzielił posiłek między ludźmi zamiast pracować z nimi ramię w ramię, a wiemy że nigdy sam nie pracował” - „mesjasz AIDS” - „był kurwą diabła” - „skończył na krzyżu na który zasłużył, bo każdy tyran zasługuje na karę” żeby nie było złudzeń że to trzeba oglądać by wyrobic sobie zdanie..czy cokolwiek. Człowiek logicznie myślący widzi że nawet jeśli nie jest to jego religia, to jest bluźnierstwo. Atakują ekstremiści ateistyczni.. dokładnie tacy sami co dzis w Iraku, Szyici czy Sumici. Ekstremisci ateistyczni robią dokładnie to samo.. i kto wie kto bądz co,stoi za iich plecami skoro sam autor 'sztuki' stał sie kuratorem Malty Festiwal, kuratorem poniekąd własnego 'dzieła'...
anonim2014.06.27 6:56
Prof.czestochowski...mylisz się. Ciche przyzwolenie spowodowałoby ( i powodowało przez lata w europie ) na pogłębianie sie tej patologii. Nie rządowe media o tym trąbią od lat abyśmy nie mieli złudzeń że jest inaczej..jak jest za granicą po stronie zachodniej , kazdy widzi.
anonim2014.06.27 7:12
Uderz w stół a nożyce się odezwą – sataniści na całym świecie są zbulwersowani :) --------------------------------------------------------------------------- Koronka o zwycięstwo nad szatanem http://www.maryjni.pl/koronka-o-zwyciestwo-nad-szatanem,691
anonim2014.06.27 7:16
ten cały spektakl to masońska akcja ale jak widać ludzie mają Boże spojrzenie i trzeźwe myślenie
anonim2014.06.27 7:26
' dziwnym trafem większość Polaków właśnie na zachód emigruje lub chciałaby emigrować.' - dla ciebie dziwnym.. dla mnie nie.. i nie ma to nic wspólnego z tym o czym piszemy, to czysta ekonomika ! biedni szukaja godnego pieniądza wszędzie..nie tylko polacy emigrują.. emigrują tez i niemcy... 'Gdyby nie ta awantura, mielibyśmy jeden zamknięty pokaz w Poznaniu i finito, nikt by o tym pewnie, poza zainteresowanymi, nie usłyszał. ' - rozumiem że to 'gdyby' uzgodniłeś z wróżką bądz wróżem.. bo wiesz, twoim zdaniem 'gdyby' , ale innych zdaniem to gdyby wcale by tak sie nie spełniło.. wręcz odwrotnie i patrząc na hiszpanię i to co sie dzieje ze sztuka w hiszpanii mozna łatwo przyobserwowac ze Twoje 'gdyby' jest urojone w Twojej głowie i nic więcej. tak gdybac może kazdy żul spod budki. Ludzie myślący wiedzą gdzie szukac, o co pytać, jak analizować fakty, historię by później nie popełniać tych samych błedów.. Spróbuj znaleść autora który w podobny sposób 'wypowie' się na temat machometa...zapewne znasz skutki takiej działalności ale akurat ciebie nie podejżewam o jakąś głębszą refleksję nad tematem około-religijnym. Racjonalizm ateistycznego umysłu najwyraźniej masz połączony wprost z genitaliami :)
anonim2014.06.27 7:27
Drogi Profesorze z Częstochowy, w Poznaniu spektakl nie miał być zamknięty, tylko w ramach mocno reklamowanego i, niestety, znanego w pewnych kręgach Festiwalu Malta. Prawda, że, jak to się kiedyś mówiło "za biletami". Zło jednakowoż, należy nazywać po imieniu, aby powtórzone tysiąc razy nie przybrało się w maskę, do której się przyzwyczaimy.
anonim2014.06.27 7:31
Droga Aplegro, nie używajmy argumentów ad personam. Po co samemu dawać do ręki oręż naszym rozmówcom.
anonim2014.06.27 7:46
@Prof Czcigodny Profesorze, Gdyby autor spróbował wystawić, powiedzmy Mekka Picnic, gdziekolwiek, nie koniecznie w Polsce, ( jak to zdaje się Kropelka już wspominała, to pewnie podzieliłby los Salmana Rushdiego ( pomijając już humanitarną stronę tego losu ). A więc dlatego Golgota a nie Mekka. I nic tu nie ma do rzeczy fakt, że muzułmanie w Polsce to spokojna mniejszość, z całym szacunkiem.
anonim2014.06.27 7:54
' no tak, gdy brakuje argumentów, sięgamy po wyzwiska, co?' - nie.. argument był., wyżej.. ale ty go nie rozumiesz, nie chcesz zrozumieć, nie chcesz podejmowac dialogu. typowe dla ateistów 'walczących' .. bedziesz tu robił borute i pisał dookoła tak w nieskonczoność.. 'Przedstawień teatralnych, mniej lub bardziej kontrowersyjnych, w Polsce jest sporo, ale poza garstką widzów (bo teatra to nie jest medium masowe) i wykonawców, mało kto o nich słyszy. ' - te ktore były bulwersujące i bluźniercze były blokowane.. chodzi o srodowisko ludzi wierzących , ludzi wartości.. to że jest cała masa idiotycznych sztuk ktore nie odnoszą się ( na szczescie ) do koscioła katolickiego, mnie akurat nie interesuje. Niech sie sobie dzieje co tam chce, ale katolicy bronią wartościa nie jakiegoś widzimisie.. Za chwilę to samo będzie się tak samo działo jesli ktoś zrobi antysztuke odnośnie gejów-lesbijek i także ( jak już zapowiadali ) pojawią się protesty tychże lesbijek i gejów.. 'Dzięki atakom fundamentalistów, "Golgota Picnic" stał się nagle dziełem o którym mówi się wszędzie. ' nie ! Mówi sie o brzydocie i absurdzie tej 'sztuki' a nie o jej samej. To efekt protestu.. tak samo jak nagle ludzie dowiedzieli sie o mamie Madzi ktora stała sie gwiazdą tvn..łapiesz? 'Owszem, o to pewnie artyście chodziło, a protestujący po prostu zrobili mu przysługę, świadomie lub nie. W innych okolicznościach spytałbym pewnie, ile im za to zapłacił.' - mylisz się. Autor jest znany w srodowisku artystycznym ! Nie musi dbać o swoje nazwisko bo przeciez nie przypadkiem został KURATOREM Malty w poznaniu..Jest szychą i doskonale wie jakie reakcje będą na sztukę bo takie same i gorsze były już wczesniej. Dokładnie wiedział że to jest samograj...tyle że wygra,jeśli protesty będą słabe, przegra jeśli protesty będą konsekwentne ! 'Stara prawda mówi - tym, co najbardziej boli każdego twórcę, jest bycie zignorowanym i przemilczanym. Gdyby na "Golgotę..." nikt nie zwrócił uwagi, wtedy pewnie miałby powód do zmartwień.' - nadal gdybasz..lubisz to..Powtarzam.. ten człowiek już dawno jest przekonany o swojej sławie i dobrze wie że ignorowanie jego osoby jest niemozliwe. zasiadł na stołku KURATORA a nikt ignorowanego 'artysty' tam nie stawia na piedestale.. 'Mahometa? No to bez jaj, kto w Polsce zna życie Mahometa i czytał Koran?' - a czy polacy mieli by protestować.??. przyjechali by nawet z konca swiata ekstremisci, wyznawcy i podcieli by gardełko autorowi w 1 dzień. nie udawaj że nie zdajesz sobie z tego sprawy.
anonim2014.06.27 8:11
hehe.. nadajesz jak nakrecony.. Powiedz więc prosze, skoro dalej ciągniesz ta manipulację,.. co to jest to 'tego i owego' .. a do tego twierdzisz ze europa cywilizowała chrzescijaństwo.. hehe..Ty zdaje się ze w samej Moskwie byłes szkolony , co ?..jakieś ksiązki czytasz czasami? ..aha.. i mówisz o momencie ucywilizowania muzułman.. znaczy zapewne masz na mysli ze europa ich ucywilizuje,..pewnei unia europejska ( no bo czym jest ta europa? o której piszesz że tak cywilizuje, np cystersów zapewne tez cywilizowała..hehe) Tłumaczę.. takich 'artystóœ' na pęczki wystawiają...ale dopóki szanuje ludzi i ich przekonania, niech sobie wystawia co chce. Larum podnosza ludzie WARTOSCI a nie jacyś tam europejczycy czy katolicy a Ty uparcie twierdzisz ze oni tylko reklame mu robią... Znamy wiele przypadków 'spektakularnych ' ale chwilowych karier kiedy to albo autor głazem papieża przygniecie , albo nago na krzyzu konającego Jezusa będzie dotykał.. Amnezja ?a moze Hipokryzja ? ..nie moja napewno ...
anonim2014.06.27 10:18
Na taką "sztukę" jest jeden dobry sposób wypróbowany we Francji. Tam też były podobne prowokacje. Jedna z przybudówek frontu narodowego zrobiła niemal kopię takiego "dzieła" tylko, że nie o chrześcijanach, ale o żydach. O islamie nie zrobili, bo pewnie bali się zamieszek:P I co się okazało? Ci co darli szaty nt. "kneblowania sztuki" i "cenzurze" (głównie lewacy) chcieli zakazać "dzieła" uderzającego w żydów. Uzasadniali to, że "sztuka" jest "antysemicka" więc powinna być zakazana. Zatem przyznali, że pierwotna sztukabyła chrystianofobią. Poza tym wyszło, że wbrew deklaracjom lewicy nie wszystkie religie są równe (przynajmniej dla lewicy), a także że sztukę można cenzurować. Ta reakcja poskutkowała, choć nie wiem na jak długo. W Polsce można zrobić podobnie np. Jom Kippur piknik. I obserwować hipokryzję lewactwa. Nie wieżę, że wtedy GW, Hartman i reszta będą bronić wolności sztuki. Ewentualnie jakby protestowali można przytoczyć ich własne słowa:) No chyba, że są religie równe i równiejsze według lewicy.
anonim2014.06.27 10:22
W obronie Wiary, Tradycji i Wolności, Polska jest krajem UNIKATOWYM! Niech to do profesorskiej główki wreszcie dotrze...
anonim2014.06.27 10:29
Prof. CzęstochowskiPoeta - to typowy troll szkoda komentować jego wypowiedzi o czytaniu już nie wspomnę.
anonim2014.06.27 10:45
Cieszę się, że nie ma zgody na radykalizm w Polsce. @Poeta - dokładnie tak.
anonim2014.06.27 11:34
W Wenezueli... Przypominają się koszmarne czasy komuny kiedy sowieckie kołchoźnice protestowały przeciwko książce Pasternaka 'Doktor Żywago'. Książki oczywiście nie czytały ale na na polecenie partyjnego aktywu wyrażały 'sprzeciw i oburzenie'. Nic nowego. A przy okazji, czyżby w Wenezueli też mieli lokalną WybGazetę z jej 'organizatorską rolą prasy' ?
anonim2014.06.27 11:36
Zakapturzony łeb, krzyż na piersi powiesił a teraz domaga się aby ktoś mu na ten krzyż pluł. Profesor kurna. Pomysł Paleo... z ripostą tak po ludzku dobry bo pokazałby hipokryzję np. tych z wyborczej, ale z drugiej strony czy my mamy postępować jak szydercy, dewianci? Na Filipinach modlitwa różańcowa zatrzymała czołgi i to jest nasza broń. Protesty i sprzeciw Tak, ale modlitwa 2x Tak.
anonim2014.06.27 14:06
Akcja „GOLGOTA PICNIC ” koordynowana jest przez Instytut Teatralny w Warszawie, którego dyrektorem w styczniu b. roku została Dorota Buchwald powołana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. O zakresie i finansowaniu działalności Instytutu można sobie tu przeczytać http://www.instytut-teatralny.4bip.pl/index.php?idg=4&id=81&x=10
anonim2014.06.27 14:12
Popatrzcie sobie na ta "sztukę" https://www.youtube.com/watch?v=DXRTrDorfJA
anonim2014.06.27 14:18
Ohyda. https://www.youtube.com/watch?v=RFvYVUENFSk I okazuje się iż za tym „stoi” Ministerstwo Kultury…