14.03.19, 17:53Zdj. Jerzy Andrzejewski, CC BY SA 3.0, Wikimedia Commons

Prymas Polski: Pedofilia duchownych to wstrząs, który rani całą wspólnotę Kościoła

Prymas Polski, abp Wojciech Polak brał udział w konferencji prasowej, podczas której Episkopat opublikował dane statystyczne dotyczące przypadków wykorzystywania seksualnego dzieci i młodzieży przez niektórych duchownych. 

W ocenie abp. Polaka, jesto to "wstrząs, który rani całą wspólnotę Kościoła". 

"Musimy podjąć skuteczne środki, żeby temu przeciwdziałać. Podobnie z formacją stałą kapłanów już wyświęconych – na kursach formacyjnych dla kapłanów pojawiają się działania podejmowane, żeby prewencja miała miejsce. Dane dziś opublikowane bardzo nam pomogą"- podkreślił prymas. Jak dodał duchowny, istotą zaprezentowanych danych jest świadomość tego, co Kościołowi zostało zgłoszone, a na wzrastającą tendencję patrzy się z niepokojem. Metropolita gnieźnieński podkreśla jednocześnie, że Kościół dostrzega fakt, iż "jasne procedury i wzrost ujawnień sprzyjają oczyszczeniu”. Arcybiskup dodał, że wszyscy biskupi zdecydowali się ujawnić informacje o przypadkach pedofilii wśród duchownych. 

Prymas Polski zaznaczył również, że z czasem tych danych może być więcej. Duchowny przywołał także inicjatywę świeckich: "Zranieni w Kościele". Mowa o telefonie zaufania skierowanym do ofiar przemocy seksualnej w Kościele. 

Prymas, odnosząc się do danych wskazujących, że postępowaniem kanonicznym objęto 95% przypadków zaznaczył, że trzeba zbadać powody zaniedbania pozostałych 5%, „czy nie zamiatano pod dywan”. Arcybiskup Wojciech Polak zwrócił również uwagę na zmiany prawa państwowego oraz obowiązek zgłaszania kwestii wykorzystywania seksualnego dzieci. Hierarcha wyraził nadzieję, że liczba zgłoszeń nadużyć popełnianych przez niektórych księży do organów kościelnych i do prokuratury będzie się pokrywała. 

Metropolita gnieźnieński przywołał wypowiedź papieża Franciszka, wskazując, że "nawet gdybyśmy mieli do czynienia tylko z jedną ofiarą wykorzystywania seksualnego, byłoby to za dużo".

"Każda z tych ofiar powinna w nas duchownych, także we mnie jako przełożonego, budzić ból, wstyd, poczucie winy, że do takich sytuacji doszło. Nigdy dosyć"- podkreślił. 

yenn/KAI, Fronda.pl

Komentarze

gośka2019.03.18 19:08
wstrząs? w kosmosie żyjesz człowieku? ja takie wstrząsy miałam od najmłodszych lat!!! kiedy obleśni księża łapami mnie dotykali bez mojej zgody!!!!...to cud, że nie zdążyli mi zrobić krzywdy!
rafal2019.03.15 7:55
Polak to faryzeusz o wygladzie pedofila - obsceniczny typ nic nie zrobil gdy od 28 lat ksieza pedofile czesciej niz co miesiac gwalcili 1 dziecko - wg raportu Episkopatu ok. 380 przypadkow w ciagu 28 lat)
lolek kremowka2019.03.15 6:38
Abp Markowi Jędraszewskiemu hasło "zero tolerancji dla pedofilii w Kościele" kojarzy się z Holokaustem i zbrodniami bolszewików. Abp Stanisław Gądecki z kolei przyczyn wykorzystywania seksualnego dzieci upatruje w "programach seksualizacji". Zacieśniamy problem od szerokiego do wąskiego, zamiast mówić o całej skali problemów nadużyć wobec dzieci: turystyce seksualnej, handlu organami, zmuszaniem dzieci do tego, aby były żołnierzami. Dziecko jest bezbronne. Powinniśmy wrócić do istoty problemu, a nie marginalnego problemu jakim jest pedofilia. Kiedy nazizm hitlerowski walczył z Żydami stosował wobec nich "zero tolerancji", w wyniku czego powstał Holokaust. Kiedy w systemie bolszewickim stosowano zero tolerancji wobec wrogów ludu, doszło do kolejnej masakry w skali liczącej dziesiątki,  a może nawet setki milionów ofiar Kościół musi być nieskazitelnie stanowczy w piętnowaniu zła, ale musi także zgodnie z tym, czego uczył nas Jezus, wzywać do nawrócenia, pokuty i okazywać miłosierdzie sprawcom W S T Y D !!!!!!!!!!!!!!!!!
lolek kremowka2019.03.15 6:34
Wstyd panowie księża! Wstyd! Raport wasz to wstyd! Wstydem jest i żenadą to, co mówicie po konferencji.Oby tak dalej a za 20-30 lat w polskich KK będzie jak w Irlandii czy Francji. W mojej najbliższej rodzinie 2 osoby konwertowały do kościoła ewangelickiego.
JACEK2019.03.15 2:56
Ten czlowiek powinien zamknac usta i ukryc sie w najdalszym klasztorze, blagajac Boga o przebaczenie za swoja proznosc, ktora wyrzadzila nieslychane szkody Kosciolowi.
JaKi2019.03.14 21:04
Teraz czekamy jaką odpowiedzialność poniosą biskupi, którzy tuszowali przypadki pedofilii z udziałem księży oraz czy zamierza wypłacać zadośćuczynienia ich ofiarom. Doczekamy się czy zapadnie milczenie?
matis892019.03.14 22:06
Dla lewakoateistów w czczeniu i wielbieniu Franciszka Głowy Watykanu, bardziej od katolików i wszelkich religii nie ma to żadnego znaczenia, tym bardzie że lewactwo ukrywa wiekszą pedofilię w innych grupach społecznych i religiach, a teraz promuje propedofilską edukację. Obojętnie jak będzie lewakoateiści będą najbardziej wielbić Głowę Watykanu i nic ich od tego już nie odciągnie .
JaKi2019.03.14 22:48
Rozumiem że to wszystko to wina Tuska,lewaków i dzieci.
matis892019.03.14 23:01
A z polityków lewakoateistów to tylko niecmiecko rosyjski Thusk chce wielbić Głowę Watykanu ?? NIe udawaj glupiego lewakoateistę. To się dzieje masowo, lewackoateistytczne uwielbienie Głowy Watykanu :) W tym uwielbieniu lewakoateistów dla Głowy Watykanu nic nie ma znaczenia i nic tego już nie zmieni :) A pedofilia ?? Lewactwo już ją promuje.
Wojtek Polak2019.03.14 20:30
gdy na zdziczałym zachodzie próbuje się wprowadzić tylnymi drzwiami tak zwaną lekką pedofilie. do tego miało służyć wytyczne z WHO o negocjacji przyjemności z seksu. to lewactwo walczy tylko z tą w śród kleru. dla czego bo to wbrew lewackiej narracji o ogromnej liczbie pedofilów w kościele, jest tam znikomy promil. walcząc z kościołem pozbędą się głównego wroga wprowadzeniu ''wolności dla zboczeńców''. a dlaczego chcą zniszczyć KK bo to jest jedyna choć nie do końca wolna od grzechów czy różnych nad użyć organizacja ale jeszcze najbardziej moralna i walcząca o dobro człowieka i o jego duszę.z KK walczyli bolszewicy, hitlerowcy, komuniści i wszelkie grupy lewackie tymi samymi metodami co i lewacy dziś. w kościele dzieje się nie do końca tak jak być powinno ale robić z kapłanów najgorszych zwyrodnialców to jest ogromna przesada i nie ludzka nienawiść do samego KK.cała lewica walczy tylko z pedofilami w KK a w środowiskach im bliskich w cale im nie przeszkadza. to są zideologizowani hipokryci.
matis892019.03.14 19:59
Właściwe czemu KK się z tego aż tak tłumaczy skoro w porównaniu to innych grup tam jest tego więcej. Ale dobrze, KK dał przykład, czas na inne grupy, inne religie. Może najpierw powinni zrobić to sodomici, tam pedofilii jest najwięcej, w KK też największy odsetek to homo pedofilia. A więc nie dość że sodomici pedofile, to jeszcze oszuści sodomscy oszuści wobec wiernych i jeszcze sodomskie oszukiwanie wiernych lewakoaeistom się jakoś podoba. Do tego wyszło teraz u nas szydło z worka, propedofilska edukacja dzieci promowana przez lewactwo. U nas to dopiero wyszło a na zachodzie propedofilskość jest znacznie dalej.
Marek2019.03.14 21:39
A to dlatego się tłumaczy imbecylku, że kościół jest instytucja zaufania publicznego który wykorzystywał te zaufanie do tuszowania pedofilii.... Ale gowno z tego tłumaczenia wynika - czekam na karę i zadość uczynienie.
matis892019.03.14 21:53
O pedofili w KK mówią głownie lewakoateiści przemilczając jednostronnie inne grupy społeczne i religie, nawet gdzie pedofili jest więcej. Poza tym dla lewakoateistów jest bardzo niewygodne, do przemilczenia, że w KK pedofilia jest głownie homo. Tak gadasz głupoty.
ZERR02019.03.14 19:49
Gdy przeliczymy przypadki i porównamy z ogółem społeczeństwa, wychodzi że wśród kleru jest wyraźnie mniejszy procent zboczeńców, niz wśród całego narodu. Gdy przeliczymy informacje, wyjdzie że Media informuja o 1,2 promila pedofilii, a starannie przemilczają 99,88% przypadków. Jak widzicie, drodzy słuchacze, Ktoś robi z was idiotów i każe wierzyć w antykatolickie kłamstwa. Kto taki? Otóż - obrońcy Praw Pedofilów. 30 lat temu ostro atakowali Politykę, no ale wtedy Kościół zapobiegł uznaniu pedofilii za orientację. Więc wykombinowali jak pozbyc się głównego przeciwnika. Najprościej - opluć własnymi grzeszkami. Teraz, gdy Kościół dla głupich narodów staje się mało wiarygodny, sprawa Praw pedofilów wraca. Nie wiecie bo i skąd, w mediach nie powiedzą, że pedofilia zasadniczo jest już orientacją. Zupełnie jak homoseksualizm. Poczytajcie w DSM5. Dwa lata nie miną a media i seriale pełne będa łzawych opowieści o przesladowanej miłości męsko-chłopięcej, miłości którą podli katolicy chcą zniszczyć, a przecież "miłość nie wyklucza".
ela pawłowska2019.03.14 20:01
Człowieku, dane są oficjalne. A ile jest przypadków zatuszowanych za pieniadze z tacy. A ile nie jest zgłoszonych.
matis892019.03.14 20:11
Znasz zatuszowane to powinnaś je podać, tak to można wszędzie gadać.
ZERR02019.03.14 20:18
Opieram się na danych oficjalnych. Ogólnie wiele przypadków nie jest zgłaszanych, zarówno z księżmi jak z nauczycielami czy z kimkolwiek. "Wedle policyjnych statystyk rocznie w Polsce ma miejsce 10 tys. przypadków pedofilii i przemocy seksualnej wobec dzieci – poinformowano podczas konferencji prasowej w Warszawie." 10.000 rocznie, z czego na "księży" przypada 12 rocznie. 1,2 promila. Podobnie wychodz z rónych wyliczeń, w różnych państwach. W żadnym przypadku księża nie byli 'gorsi' od przeciętnych mężczyzn. Najczęściej byli lepsi. Liczby nie kłamią. No, ale Elżbieta Pawłowska wie lepiej.
Wojtek Polak2019.03.14 23:31
przypadki zatuszowane za pieniądze z tacy czy te niezgłaszane nie mam o nich żadnej wiedzy. jeśli posiadasz jakąś wiedzę i nie zgłosiłaś tego do odpowiednich organów. to dla mnie jesteś gorsza od pedofilów, a jeśli nie masz żadnej wiedzy to zamilcz.
StatystykaTuszowaniaSkaliPodłościKleroZboków2019.03.14 19:19
Długo się bronili, bestie, żeby wykrztusić przyznanie się chociaż do promila ohydnych win. Wiadomo ze specyfiki pedofilskich przestępstw, że cierpienia większości ofiar nigdy nie są ujawnione. Tym bardziej te, zawinione przez członków praktycznie bezkarnej, wpływowej, bogatej i doskonale zorganizowanej kasty kleruchów. Precz ze świeckich szkół, podli degeneraci na państwowych etatach!
ciekawy2019.03.14 19:10
Kiedy nadzwyczajna kasta się oczyści ? Albo geje z prokuratur lub opiekunowie z ośrodków wychowawczych