06.04.15, 09:26

Przy Grobie Pana w Jerozolimie...

Chrześcijanie z całego świata zebrali się na Wielkanoc w Jerozolimie, by świętować Zmartwychwstanie naszego Pana Jezusa Chrystusa przy Jego Grobie. Jak podaje katholisch.de, celebracjom przewodniczył łaciński patriarcha Jeruzalem, abp Fouad Twal. Wzywał wszystkich zebranych wokół Grobu naszego Pana do nadziei i ufności w wierze, pomimo trudnej sytuacji na Bliskim Wschodzie. Patriarcha mówił, że los chrześcijan w jego regionie jest niepewny, a ze względu na prześladowania mieszkający tam wyznawcy Chrystusa stają się współczesnymi świadkami Krzyża.

„W wielkanocnym orędziu abp Twal zwrócił uwagę, że zmartwychwstanie było, jest i będzie źródłem nadziei miejscowych chrześcijan. Radość poranka wielkanocnego kształtuje bowiem tożsamość Świętego Miasta Jerozolimy. W pustym grobie Jezusa objawia się zwycięstwo Boga nad śmiercią i wszystkim tym, co zagraża człowiekowi. Grób Jezusa nie jest ciekawostką archeologiczną, lecz sercem chrześcijańskiej wiary. Hierarcha podkreślił także, że Pan, który jest Zmartwychwstaniem i Życiem, uwolnił wszystkich od niepewności, zwątpienia, nienawiści i braku nadziei. Należy wiernie podążać za Chrystusem, ponieważ tylko wówczas można Go poznać takim, jakim jest: ukrzyżowanym i chwalebnym Zbawicielem. Na zakończenie homilii patriarcha wezwał do modlitwy za prześladowanych chrześcijan na Bliskim Wschodzie, którzy nie mogą publicznie wyznawać swojej wiary i cieszyć się radością Zmartwychwstania” – referuje z kolei „Radio Watykańskie”.

„RW” podaje też, że na koniec, podczas procesji wokół kaplicy Grobu Bożego, odśpiewali na cztery strony świata Ewangelię o zmartwychwstaniu Jezusa. W ten sposób przypomniano, że Pan nakazał nam głosić Ewangelię na cały świat.

pac