W ubiegłym roku poprzedni prezydent USA Donald Trump wypowiedział traktat o otwartych przestworzach. Pozwalał on na loty nad danym krajem nieuzbrojonych samolotów zwiadowczych. Administracja USA pod wodzą obecnego prezydenta Joe Bidena zdecydowała się nie odnawiać tego porozumienia, na co zareagowała także Rosja.

Władimir Putin podpisał właśnie ustawę, na mocy której Rosja wycofuje się z traktatu o otwartych przestworzach i niniejszym nad tym krajem nie będą już dłużej dozwolone loty nieuzbrojonych samolotów zwiadowczych. Prezydnet Rosji uzasadnia swoją decyzję wcześniejszą decyzją prezydenta USA Joe Bidena.

- Traktat dopuszcza nieuzbrojone loty zwiadowcze nad krajami członkowskimi, w celu "ułatwienia kontroli wypełniania istniejących lub przyszłych porozumień dotyczących kontroli zbrojeń" – czytamy na portalu o2.pl.

Rosja wyrażała nadzieję, że prezydenci Biden i Putin w trakcie najbliższego szczytu w Genewie traktat ten omówią ponownie, jednak amerykańska administracja poinformowała Moskwę jeszcze w maju, „że Stany Zjednoczone nie podpiszą ponownie paktu po tym, jak administracja Trumpa wypowiedziała go w zeszłym roku” - czytamy.

Stany Zjednoczone oskarżyły Rosję o złamanie tego traktatu – choć Rosja temu zaprzecza - i podtrzymały decyzję prezydenta Trumpa o nieprzystępowaniu do niego podpisaną w ubiegłym roku.

Na bazie braku porozumienia pomiędzy administracjami obu krajów, Rosja ogłosiła w styczniu własne plany wyjścia z traktatu, w wyniku czego w ubiegłym miesiącu Moskwa przedstawiła w parlamencie formalizującą te zmiany ustawę.

 

mp/o2.pl