06.08.16, 20:35Fot. Wikipedia

Rafał Majka trzeci na Igrzyskach! Mamy pierwszy medal!

Mamy pierwszy wielki sukces na igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro! Rafał Majka zdobył brązowy w wyścigu ze startu wspólnego w kolarstwie!

Polski kolarz doskonale przejechał bardzo trudną pagórkowatą trasę w Brazylii. Na mecie uległ tylko Gregowi Van Avermaetowi i Duńczykowi Jakob Fuglsang.

Kluczowe dla losów rywalizacji było ostatnich 25 kilometrów, kiedy to najpierw uformowała się grupa kilku kolarzy, którzy oderwali się od reszty stawki. Niedługo potem z tej grupy odłączyli się Vincenzo Nibali, Sergio Henao i nasz Rafał Majka, którzy przez kilka kilometrów we trójkę walczyli na wzniesieniach w Rio.

W końcu w wyniku upadku, w którym uczestniczyli Nibali i Henao, rywale Polaka stracili szansę na wygraną, a Majka samotnie popędził do mety. Goniła go jednak grupa pościgowa, z której oderwali się Belg Greg Van Avermaet, i Jakob Fuglsang.

Na półtora kilometra przed metą dogonili Majkę. Ostatecznie wyczerpany Polak nie był w stanie nawiązać z rywalami walki na finiszu i zakończył wyścig na trzecim miejscu. 

Medal Majki to jeden z największych sukcesów w historii polskiego kolarstwa.

Dotychczas największymi sukcesami Majki było trzecie miejsce w Vuelta a Espana oraz trzy wygrane etapy w Tour de France i dwa zwycięstwa w klasyfikacji górskiej tego wyścigu, w tym jedno w tegorocznej edycji. 

Gratulujemy i cieszymy się z pierwszego medalu dla Polski na tegorocznych igrzyskach olimpijskich!

emde/Fronda.pl