29.05.19, 17:19Zdj. Igor Dvurekov, CC BY SA 3.0, Wikimedia Commons

Rosja oficjalnie przyznaje: Nasze lotnictwo 'kuleje'!

Rosyjskie lotnictwo ma poważne problemy - oświadczył prokurator generalny Rosji. Jurij Czajka mówił o tym w trakcie spotkania z deputowanymi Dumy Państwowej, niższej izby rosyjskiego parlamentu. Według prokuratora generalnego, systemy bezpieczeństwa w sektorze lotnictwa cywilnego nie odpowiadają najwyższym standardom.

Kontrole w spółkach i organizacjach lotniczych w Rosji są prowadzone po tym, jak na początku maja na moskiewskim lotnisku Szeremietiewo spłonął samolot pasażerski Suchoj Superjet 100. W katastrofie zginęło 41 osób.

W ocenie szefa rosyjskiej Prokuratury Generalnej, systemy bezpieczeństwa funkcjonujące w Rosji nie odpowiadają międzynarodowym normom. Jurij Czajka przypomniał, że w Rosji szwankuje również system szkolenia kadry lotniczej. Od 2017 roku, na podstawie wyników prokuratorskich śledztw i kontroli, odsunięto od wykonywania lotów 550 pilotów, a 160 osobom odebrano licencje.

Już wcześniej rosyjscy prokuratorzy wspólnie z funkcjonariuszami Federalnej Służby Bezpieczeństwa ujawnili kilkaset błędów i przypadków naruszenia prawa przez pracowników Rosyjskiej Agencji Transportu Lotniczego - Rosawiacji. Agencja informacyjna RBK podała, że w co najmniej 400 maszynach dokonano zmian technicznych bez wymaganej certyfikacji. Kontrolerzy stwierdzili również, że 9 firm lotniczych ma kłopoty finansowe, co może wpłynąć na regularność rejsów.

Z informacji przekazanych przez agencję RBK wynika też, że część firm odpowiedzialnych za obsługę techniczną rosyjskich samolotów poza granicami Rosji nie ma odpowiednich certyfikatów. Ponadto kontrolerzy wskazali, że niektóre osoby z kadry kierowniczej Rosawiacji znajdują się w tak zwanym konflikcie interesów, a wiceszef Rosyjskiej Agencji Transportu Powietrznego Andriej Bieliakow otrzymał dyplom ukończenia Petersburskiego Uniwersytetu Lotnictwa Cywilnego bez zaliczenia pięciu egzaminów.

yenn/IAR, Polskie Radio

Komentarze

J.P2019.05.30 7:33
Sluchajcie frondy, będziecie w trampkach zimą chodzić.
LotnictwoRosyjskieDościgniemyZaRokŚwietlny2019.05.29 20:16
Rosjanie mają własne lotnictwo, tak cywilne, jak i wojskowe. U siebie konstruują i budują znakomite samoloty. Polska musi je kupować od amerykańskich żydków za miliardy dolarów. Choć mogłaby kupować rosyjskie, na pewno w dobrej cenie, jak dla starych znajomych. Do tego Rosja dorzuciłaby jeden wrak, w ramach offsetu. Płacony na kilogramy.
ralf2019.05.30 10:43
czy ty się dobrze czujesz człowieku czy jesteś ruskim trolem?
Stanislaw2019.05.29 18:46
Nasze lotnictwo to znaczy czyje? Polskie? Rosyjskie? Jeśli rosyjskie, to zdanie powinno być w cudzysłowie - odczuwało by się, że to cytat..
alcapone2019.05.29 18:11
Putin jako mocny szef zaprowadzający ład, logikę i porządek to mit. Jak już to Łukaszenko jest bardziej serio. Putin ma różne niejasne układy i powiązania. Dla przykładu wiadomo że jest otoczony wianuszkiem zaprzyjaźnionych żydów, takie są tam układy. Niektórych Rosjan trochę to irytuje, ale jest. Kilku rosyjskich ekonomistów od dawna zwraca uwagę że Rosja dokładnie realizuje regularnie przysyłane i jawne zresztą wytyczne MFW, zazwyczaj ze szkodą dla swojej gospodarki. Ale to trwa, Putin udaje że o tym nie wie. Zresztą Putin ostentacyjnie nie zajmuje się gospodarką. Są podejrzenia że to efekt jakiegoś poważnego układu z okresu gdy przejmował władzę po Jelcynie, tak jakby zostało ustalone że od gospodarki, finansów i bankowości są inni i Putin lojalnie umowę wykonuje. Też była sprawa że osoby z najwyższych szczebli ich nadzoru finansowego i ministerstwa finansów w okresie kryzysu z przed kilku lat celowo huśtały giełdami i kursem rubla aby nabić prywatnie kasy, no i korzystały co jasne z poufnych informacji z wewnątrz ich instytucji w celu nabicia kasy. Nikt za nic nie odpowiedział, tak jakby sprawy nie było, cisza. Kilku ekonomistów coś tam pogadało na you tube, jest wolność mogą sobie pogadać ;-)))))). Putin tak naprawdę tylko uporządkował oligarchiczno mafijny system pozostały po Jelcynie. System ten musiał wielu oligarchów coraz bardziej irytować, gdyż dochodziło do coraz poważniejszych wojen między armiami oligarchów ( tak oni mieli poważne armie zawodowców, często po służbie w SPECNAZ ), gdzie trup padał gęsto. Putin zaprowadził pokój między gangami. I niewiele więcej tak naprawdę zrobił dla Rosji. A efekty widać, jak powyżej w artykule opisano.
wicek2019.05.29 19:05
Z Putina to jest dobry szkodnik. Najbardziej dba o swoją kasę. O zwykłych ruskich tylko tyle, żeby siedzieli cicho. Chińce ich zeżrą niedługo, bo są potężni jak nigdy dotąd. Rosja będzie do Uralu,