17.01.20, 12:30

Rosja pokazuje dokumenty szkalujące Armię Krajową

Rosyjskie ministerstwo obrony odtajniło dokumenty dotyczące wkroczenia Armii Czerwonej do Warszawy 17 stycznia 1945 roku. Rosyjski resort twierdzi, że w ten sposób chce "chronić prawdę historyczną".

 

Niestety, przy tej okazji Moskwa dopuszcza się rażących manipulacji. Oskarża Armię Krajową o zabijanie Ukraińców i Żydów w polskiej stolicy. Resort obrony Rosji napisał dosłownie w oświadczeniu na facebooku: "Dokumenty te świadczą o tym, że oddziały Armii Krajowej unicestwiły Ukraińców i Żydów w mieście". Publikacja rosyjskich dokumentów jest częścią szerszej operacji związanej ze świętowaniem przez Moskwę "wyzwolenia" Warszawy w 1945 roku.

Kreml twierdzi, że broni dobrego imienia żołnierzy Armii Czerwonej. "Publikacja odtajnionych dokumentów o wyzwoleniu Warszawy z zasobów Centralnego Archiwum Ministerstwa Obrony Rosji to kontynuacja działalności resortu obrony, mającej na celu ochronę i obronę prawdy historycznej, przeciwdziałanie fałszowaniu historii, próbom rewizji rezultatów Wielkiej Wojny Ojczyźnianej i II wojny światowej" - podano w komunikacie resortu obrony.

O rosyjskiej propagandzie historycznej w piątek mówił też szef MSZ Rosji, Siergiej Ławrow. Przekonywał, że Moskwa będzie bronić "prawdy historycznej". Twierdził, że Federacja Rosyjska jest też "otwarta na dialog". Przypomniał, że w przeszłości funkcjonowała polsko-rosyjska grupa historyków zajmujących się wydarzeniami z przeszłości między oboma państwami.

"Uważam, że ta praca powinna zostać wznowiona, nie powinna stać się zakładniczką prób uczynienia z historii propagandy" - powiedział Ławrow.

W ten sposób nawiązał do polsko-rosyjskiej Grupy ds. Trudnych. Ponadto działała jeszcze inna grupa historyków, która przygotowała pomoce dla nauczycieli historii uwzględniające perspektywę i interesy polityki historycznej Warszawy i Moskwy.

Ławrow odniósł się też do rezolucji Parlamentu Europejskiego z września 2019 roku, w której przedstawiono w jednoznacznie krytyczny sposób rolę Rosji w II wojnie światowej. Ławrow wyraził poszanowanie dla PE jako dla "instytucji międzynarodowej", uznał jednak, że zbyt dużą rolę odgrywają w nim "mniejszości", często agresywne; wymienił tutaj "kraje nadbałtyckie i inne".

Minister dodał, że czeka na reakcję Polski w sprawie oceny dokumentów oskarżających Armię Krajową o zabijanie Ukraińców i Żydów.

bsw/pap, fronda.pl

Komentarze

guess who psycho2020.01.17 21:23
Znane jest kilkanaście przypadków, kiedy to żołnierze AK podczas okupacji zabili ukrywających się Żydów. Na ogół robili to bez rozkazu i zgody swoich przełożonych. Przypadki te są opisane na stronach od 177 do 193 drugiego tomu ksiażki pt. "Dalej Jest Noc".
WITOLD2020.01.17 18:40
Nie ma co polemizować z tak absurdalnymi inwektywami. Dezinformacja sowiecko - rosyjska działa nadal. Zbrodnicza Rosja pozbawiła Ukrainy jej terytorium ( Krym i Donbas ) i dlatego chce odwrócić uwagę od siebie pisząc takie niedorzeczności. Wprawdzie Ukraińcy Zachodni współpracowali z Niemcami w ramach batalionów Nachtigal, Roland czy SS Galisien oraz UPA ale jest to raptem 4 % populacji ukraińskiej. Również Rosjanie gen. Wlasow, Kamiński, Dirlewanger i jego rosyjscy zwyrodnialcy, RONA i inne również wpisywały się w hitlerowski terror i równo z Niemcami pacyfikowali polskie wsie i miasta. Ze szczególnym okrucieństwem odnosili sie do Żydów w gettach czy w niemieckich obozach zagłady. Szlachetni Polacy ryzykowali ukrywając swoich sąsiadów żydów i często płacili za to życiem ( casus Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata itp. ). Reżim sowiecko-rosyjski na wzór carskich pogromów traktował żydów instrumentalnie i wykorzystywał do różnych prowokacji aby uzasadnić w opinii światowej swoją bezwzględność w terroryzowaniu podbitych państw wschodnio i środkowoeuropejskich ( casus prowokacji Rzeszowskiej, Krakowskiej Kieleckiej z 4 lipca 1946 roku w 50 tys. garnizonie KBW , NKWD ). Wprawdzie komunizujący żydzi wykazali sie wielka lojalnoscia wobec Rosjan i wiernie wykonywali ich zwyrodniale instrukcje ale byl to tzw. margines w całej populacji żydowskiej w zbrodniczym systemie stalinowsko-rosyjskim. Pan ławrow niech nie plecie głupstw bo na Rosyjskie zbrodnie są opasłe tomy w roznych instytutach światowych.
Janek2020.01.17 17:36
Zielone Ludziki, no kto by pomyślał, że już 17 stycznia 1945 roku w Warszawie mordowali Ukraińców i Żydów?
Olaf2020.01.17 17:31
Znany rosyjski historyk: Stalin chciał wojny. Jego imperium zdradziecko zajęło terytorium Polski i zabiło wielu polskich obywateli Kresy 24 .PL
Taka prawda2020.01.17 20:25
hitlerek tak samo stalin tak samo wojna i tak by była i tak a finansowali ich żydzi !!!
taro2020.01.17 16:47
150 tys zydowskich jelopow sluzylo hitlerowi w wehrmachcie, cuchnacy ukraincy noszacy niemieckie mundury i mordujacy Polakow, a przede wszystkim cywilow w Warszawie i ja mam sie tymi smieciami, mordercami przejmowac, ze ktos ich rozwalil, tak jak chocby por ,,Dolina,, w Kampinosie. Po mordowaniu Polakow w Powstaniu odpoczywali sobie ukraincy w kampinoskich wsiach. Na ich nieszczescie, a nasza radosc por ,,Dolina,, wyprosil rozkaz ataku i przeoral ich wszystkich.
endematic2020.01.17 16:30
Straszna naiwność sądzić, że Rosjanie nie mają dokumentów AK i polskiego podziemia. Niestety zasoby archiwalne autentycznych polskich dokumentów lub też pochodzących z Polski mają ruscy ogromne. Przede wszystkim archiwum SB i MSW. Następnie ukradzione przez Sowietów archiwa Komendy Głównej AK, polskiego kontrwywiadu z czasów międzywojennych i z czasów wojny, archiwa polskich władz oraz organizacji społecznych i politycznych na przestrzeni 150 lat. Mogą robić z tym co chcą, fałszować, manipulować itp. Ruscy to samo zło, to bandyci.
amski2020.01.17 17:22
A przede wszystkim przy pomocy archiwaliów SB Rosja szantażuje działaczy i polityków z Polski.
Taka prawda2020.01.17 20:27
tera zto żydy tu żądzą i to teaz żydy z usraela ruskie to cinkie w uszach w Polsce teraz
Dell2020.01.17 15:58
Drogi Mavericku! Opowiedz coś o patriotyzmie w czwartym wydziale MSW. O patriotach Piotrowskim, Płatku, Chmielewskim, Pękali, Ciastoniu, Pietruszce...
MAVERICK JONASIK2020.01.17 16:10
Nie widzę związku z moimi wpisami. Zresztą to twoje środowisko, może rodzina, więc sam sobie pisz o 4 wydziale MSW.
MAVERICK JONASIK2020.01.17 15:36
Jestem ciekawy ile jeszcze musi upłynąć czasu, aby niektóre prymitywne narody zrozumiały, ze historia w zasadzie nigdy nie jest czarno-biała. Kiedy takie narody zrozumieją, że kreowanie własnej narracji historycznej, na założeniu, że tylko inni są źli, a nasze czyny są tylko szlachetne, ZAWSZE odbija się czkawką i druga strona ZAWSZE wyciągnie jakiegoś trupa, albo nawet kilka z szafy. Niestety głupota, bezkrytyczny "patriotyzm", granie tylko na siebie, mści się okrutnie. Teraz przed światem będziemy się tłumaczyć z tego co robiła, albo nie robiła AK w Warszawie. Po co nam to? Po co?
Samanta2020.01.17 18:34
A już myślałam, że Ci się poprawiło.... Zupełnie mylisz pojęcia. To, że gdzieś zdarzyły się jakieś haniebne wyjątki nie przekreśla całokształtu postawy zbiorowości/ narodu. Są narody które całkowicie się zatraciły w szkodliwej ideologii i tu w ogóle nie ma porównania z sytuacją Polski. Przez takich relatywistów, jak Ty, odechciewa się wszystkiego.
Gnostyk2020.01.17 19:03
Problem z toba i tobie podobnymi jest tego rodzaju, ze owszem, niektorzy z was, czasem przyznaja, iz narod polski nie byl swiety. Jednak jesli przejdziemy do konkretow, to jest juz znacznie gorzej. Kazdy konkretny przypadek zlego zachowania Polakow negujecie lub usprawiedliwiacie. Wobec tego nigdy nie przyznacie, ze jakis Polak mogl zachowac sie zle. Inne narody to widza i stad ich irytacja.
MAVERICK JONASIK2020.01.17 23:13
Dzięki. Też bym coś napisał dokładnie w tym stylu.
MAVERICK JONASIK2020.01.17 15:28
No właśnie, jaka rest reakcja Polski, np. Prezydenta w sprawie oceny dokumentów oskarżających Armię Krajową o zabijanie Ukraińców i Żydów? Ja się boję, że Prezydent, po kilku tygodniach zastanawiania się, podejmie decyzję, taką jak w przypadku Very Jourovej, czyli ... nic nie zrobi.
Samanta2020.01.17 18:31
Jonasik, chłopie, chociaż raz się z tobą zgadzam.
MAVERICK JONASIK2020.01.17 23:09
Spadaj na drzewo. Jak się zgadzasz to spadaj. Ja tu szukam ludzi yntelygentnych nie debili.
I bet you love sucking russkie's dicks2020.01.17 15:05
Bezrobotna menda 𝐍𝐨𝐰𝐚𝐤-𝐫𝐨𝐛𝐚𝐜𝐳𝐞𝐤 mulititasking asshole. Żyje bezwstydnie z podatków prawaków, katoli i moherów. Bezrobotna menda 𝐍𝐨𝐰𝐚𝐤-𝐫𝐨𝐛𝐚𝐜𝐳𝐞𝐤 mulititasking asshole, nie może życ bez moherskiego forum - bo to katolskie forum nie cenzuje jak GW.
robaczek 2.02020.01.17 16:04
:***** nieśmiało zaproponuje. moze jakis fanklub ? ;]
guess who psycho2020.01.17 21:24
Zgłaszam się :)
robaczek 2.02020.01.17 14:37
GDZIE JEST KOLEGA ORBAN!!!!????? sie ja pytam ;] hahahahha! ;] oj miśki miśki !
Andrzej 2020.01.17 14:16
Pewnie te dokumenty powstały w 2019 r. Dzisiaj wszystko można napisać i odpowiednio wydrukować i je "postarzyć".
Robert 2020.01.17 13:56
ONUCE już są nudne , nikt tych kłamców nie traktuje poważnie . !!!!!!!!!
Matwiej Bej2020.01.17 13:54
NIE ma BEZWZGLĘDNEJ PRAWDY Historycznej. Podziemie Likwidują ludzi współpracujących z NIEMCAMI np SS Galicją=UKRAIŃCY ,RON- Białorusini,odziały Własowca Rosjanie.Dla Polaków to ZBRODNIARZE ,a dla w/w Narodów to BOHATERZY.
AAAA2020.01.17 14:37
Bzdura!!!! Co za prymitywizm!!!! Ofiara relatywizmu się odezwała. Poczytaj sobie o wojnach sprawiedliwych i niesprawiedliwych. Zawsze jest agresor, który przekroczył granice innego państwa, który zabijał na jego terenie jego obywateli, który narzucał swoja władzę. Każda z nim walka jest uprawniona, podobnie jak likwidacja jego współpracowników. A rosjanie tak są zmanipulowani, że ich największy bohater to stalin, co wcale nie świadczy o tym, że głoszą prawdę historyczną na temat jego bohaterstwa. Nie wolno ofiar zrównywać z katami, jak ty to robisz!!!!
Dariusz2020.01.17 15:03
Rosjanie żyją z rozdwojeniem jaźni.W mieszkaniu znajomych w Kaliningradzie pod wiszącą na ścianie ikoną ,na komodzie stoi mosiężna figurka Lenina.Na pytanie,czy to się nie kłóci ze sobą,odpowiadają,że przecież Lenin budował potęgę Rosji.Są to ludzie wykształceni,można powiedzieć,elita intelektualna tego miasta.
Samanta2020.01.17 18:29
większość moich znajomych ma rozdwojenie jaźni i to w Polsce - mają konserwatywne poglądy, część chodzi do kościoła, a czytają wyborczą i wrzeszczą : Konstytucja! Głosują na PO, łykają jak pelikany co im TVN pokaże. To jest dopiero dysonans poznawczy.
Dariusz2020.01.17 19:39
Ja również mam takich znajomych,na szczęście w mniejszości..
Wies2020.01.17 13:31
Najwyższy czas obalić ten idiotyczny mit "Wielkiej Wojny Ojczyźnianej" na której zbudowano Związek Radziecki , Układ Warszawski i "człowieka radzieckiego" Ruskie swoimi obrzydliwymi kłamstwami sami się proszą o taką międzynarodową dyskusję historyczno-polityczną. Komunizm i narodowy socjalizm są jak dwie strony tego samego medalu. Obie te utopie zniszczyły Polskę w drugiej połowie 20 wieku.
Tercios2020.01.17 13:58
Ponoć Polska wstała z kolan, wystarczy zadzwonić do kilku stolic i powiedzieć czego oczekujemy... ahhaa to ściema z tym wstaniem.. ściema dla suwerena.
AAAA2020.01.17 14:38
Pełna zgoda!!!
Aryjczyk2020.01.17 13:29
Rasieja i Izrael coraz mocniej jednym głosem. A senatorowie USA wspierają 447. Kiedy nasza bomba atomowa?
Wybrany2020.01.17 20:23
zdechniecie goje taki wasz los juz niebawem
skuter2020.01.17 13:26
Najważniejszym problemem Putina jest to że nie wierzy historykom tylko czyta notatki zbrodniarskich służb
AAAA2020.01.17 14:25
Putin dobrze zna prawdę. Narzędziem kremlowskiej polityki jest przede wszystkim kłamstwo, a łgać uczyła go KGB. Podobnie tusk - też mówił o kłamstwie jako uprawnionym narzędziu polityki; można to odszukać. Obaj z piekła rodem!!!!!
skuter2020.01.17 13:23
Ciekawe kiedy pokażą dokumenty jak armia czerwona gwałciła i grabiła i jak mordowało NKWD
zatroskany2020.01.17 13:20
A wywożenie Polaków na sybir, jeszcze przed wojną z terenów Białorusi. To o czym kłamią nie było żadnym wyzwalaniem granica Niemiecko Radziecka miała być na Wiśle ale się mordercy pokłócili to jeden drugiego przeganiał. A granica ZSSR znalazła się daleko na terenie Niemiec, a Anglia i Francja tak nam pomagały że nas sprzedały. A szlachetni Rosjanie gnębili nas i wyzwalali jeszcze kilkadziesiąt lat. To dopiero wyzwolenie.
Tercios2020.01.17 13:05
Ruskie wyciągnęły te dokumenty z tej samej szuflady co dowody na niemieckie mordy w Katyniu. Nie wierzę, że AK mordowała żydów w Warszawie. matka kAczyńskiego jest pochodzenia żydowskiego ( spod Odessy uciekli do Polski przed bolszewikami) i ona przeżyła powstanie i dostała nawet pracę w cenzurze a jego ojciec na państwowym uniwersytecie no i willa i kariera dzieci w TV. To wszystko w czasach, kiedy AKowsów mordowano w kaźniach, torturowano, wyrywano skórę szczypcami a uszy zalewano wrzątkiem. Wracając do tematu Nie uwierzę w żadne ruskie dokumenty, bo w tamtych czasach ruskie mogli napisać co chcieli. Powstańcom nie pomogli bo Stalin na spółkę z Hitlerem chciał wymordować Polaków w Warszawie.
Europa2020.01.17 20:23
cała ta zydokomuna mordowała Słowian i ruskich i Polskich i ukraińskich i bialoruskich nigdy żydom tego nie zapomnimy !
Olej2020.01.17 12:54
Polska powinna ujawnić wszystko co dotyczy mordowania masowo ludzi przez Sowiety i NKWD. Materiały propagandowe powinny być upubliczniane przez polskie placówki dyplomatyczne na całym świecie. Tak samo anglojęzyczny przekaz o ile taki istnieje musi być rozgrzany do czerwoności w ujawnianiu barbarzyństwa sowieckiego, masowych mordów, obozów śmierci i łagrów. Świat tego nie zna a powinien poznać tę ich ,,prawdę''
Viking2020.01.17 20:20
Nigdy żydom nie zapomnimy mordowania Polskich oficerów w Katyniu mordowali bezpośrednio i tych żydów którzy wydawali polecenia podpisywali rozkazy i tego pieprzonego gruzina stalina yebać go
JS2020.01.17 12:52
To wszystko przez bojkot Nord Stream 2.Lepiej było nie ruszać tego paktu. Pozdr.
AAAA2020.01.17 14:22
Taak, najlepiej siedzieć cicho w kącie, może nie zauważą. Tak zawsze robi śmierdzący tchórz!
Zdegustowany 2020.01.17 12:52
Czy po to nethanjachu jeździł wielokrotnie do moskiewskiego przyjaciela żeby w ostatecznym etapie walki z roszczeniowcami mieć wsparcie nie tylko usraela ale i ruskich potomków sowietów?
Olej2020.01.17 12:51
To jest bolszewicka ,,prawda'' w wykonaniu najbardziej morderczych kanalii jakie ziemia nosiła.
Taka prawda2020.01.17 20:21
żyda to jest żydzisko
lady chapel2020.01.17 12:47
Nam, Polakom, należy siE własne państwo, państwo niepodległe, suwerenne, demokratyczne, które jest organizacjOM wspólnoty Polaków. Dziś w tym znów pięknym, ale niełatwym czasie musimy o tym pamiENtać. To jest coś, co łONczy okres życia tego pokolenia, którego w większość już odeszło, z tym dzisiejszym czasem. Z tym wszystkim, co dziś czynimy po to, by Polska była lepsza. By Polska była suwerenna i niepodległa, by ten nowy zamach na naszą suwerenność i niepodległość został odparty. To jest ta przyszłość, o którOM musimy walczyć i którOM wywalczymy. Zwycięstwo jest blisko! Zwyciężymy!
Dawid2020.01.17 13:02
Należy się bo, co? Albo sobie je wywalczymy, albo nie i tot tyle w temacie.
AAAA2020.01.17 14:43
Kij się zawsze znajdzie, żeby uderzyć w Polaków; czy nie tak czapelu? Żałosne jest twoje wyśmiewanie się z Kaczyńskiego.
lady chapel2020.01.17 12:41
on sie za nami wstawi :) :) :) https://ocdn.eu/pulscms-transforms/1/dQGktkuTURBXy9jZWE4MWI0Yy1jNjViLTRmMWQtYjgwZi1iYzRhOWYwNTZmNDYuanBlZ5KVAs0DwADCw5UCAM0DwMLD 159 zł kosztuje taka maskotka (to JP2 gdyby ktoś pytał)
Ateistyczna Kretynizacja Polski2020.01.17 13:10
Osoba jest niedorozwinięta czy tylko dziecinna? Wklejanie tego samego pod każdym artykułem, to ewidentny trolling.
antek2020.01.17 12:32
cyt:"z zasobów Centralnego Archiwum Ministerstwa Obrony Rosji" bhabhabhabhahaaa
Dariusz2020.01.17 14:52
Te "zasoby" to jak cylinder iluzjonisty,wyciągają z niego co tylko sobie wymyślą.
Samanta2020.01.17 18:24
to taki "dział palca" - jaki był w Tytusie, Romku i Atomku. Po środku działu stał wielki palec, z którego redaktorzy wysysali informacje.