26.03.20, 07:00

Rosja (sz)czuje III wojnę światową. Świat po pandemii wyjdzie wzmocniony, a Rosja jeszcze słabsza

Cierpią wszyscy, wszyscy poddawani są nadzwyczajnym rygorom, walą się w gruzy wszystkie gospodarki […] Jedyną kwestią jest to, kto zachowa aktywa w obszarach, które będą z punktu widzenia odbudowy świata, miały charakter kluczowy […] Tu idzie gra o przetrwanie- prof. Grzegorz Górski, historyk, rektor Kolegium Jagiellońskiego w Toruniu, dla portalu Fronda.pl.

 

Na portalu Fronda.pl został opublikowany artykuł mówiący wprost, że weszliśmy w III Wojnę Światową na skutek rozprzestrzeniania się epidemii koronawirusa, co brzmi dosyć przerażająco. Ile jest w tym prawdy?

prof. Grzegorz Górski, historyk, amerykanista: Jest prawdą, że od kilku lat toczy się faktycznie wojna w cybeprzestrzeni. Chińczycy atakują serwery i bazy danych Amerykanów, Amerykanie atakują Chińczyków. W tej wojnie uczestniczą też na wielką skalę Rosjanie, ale i wiele innych państw. Tu mamy do czynienia ewidentnie z wojną światową. Na to nakłada się mająca w istocie podobny charakter wojna o tzw. 5G. To nic innego jak kolejne pole walki, na którym decyduje się to, kto uzyska przewagę strategiczną w dalszej konfrontacji. Mamy wojnę handlową USA z Chinami, w której zawarte zostało zawieszenie broni. Ale konflikt przecież nie wygasł.

To nie są jedyne teatry wojenne, nie można zapominać o konfliktach konwencjonalnych głównie w Azji (Bliski i Środkowy Wschód) oraz Afryce.

Czy mamy już wojnę bakteriologiczną, która jest kolejną odsłoną tej wojny? Chińczycy twierdzą, że korona wirus zainfekował im amerykański wywiad, Amerykanie i część Europejczyków twierdzi, że to Chińczycy zaatakowali wirusem. Czyli kolejne pole walki i to niestety nie tylko propagandowej.

Czy to już czas żeby nazwać to III wojną światową? Nie wiem. Kiedy Niemcy napadli na Polskę, nikt nie mówił że zaczęła się II wojna światowa. I wojna światowa do wybuchu II-iej, była po prostu Wielką Wojną. To nie jest kwestia nazwy. Pytaniem jest, czy mamy już globalny konflikt, którego stawką jest walka o supremację świecie. Co do tego nie ma już chyba nikt wątpliwości, a więc wypada się zgodzić z tezą zawartą we wspomnianym tekście.

 

Artykuł stawia tezę, że bezpośrednią przyczyną wybuchu pandemii w Wuhan mogły być wewnętrzne rozgrywki o władzę i chęć utrzymania pozycji przez obecnego prezydenta Xi Jinping. Jak to możliwe, że walka o władzę w Chinach sparaliżowała właściwie cały świat?

Nie mam wiedzy w takim stopniu, aby oceniać te informacje. Brzmią wiarygodnie, ale z pewnością nie jest łatwo je zweryfikować. A czy takie rozgrywki mogą powodować szersze skutki? Mam wrażenie, że cała niemal historia dowodzi właśnie dokładnie tego. Jedną z dróg do rozwiązywania problemów wewnętrznych było zawsze eskalowanie konfliktów zewnętrznych. Być może  jest tak i w tym wypadku.

 

Pandemia rozlewa się obecnie w Europie. Włochy i Hiszpania nie radzą sobie z liczbą zarażonych- ofiary śmiertelne liczone są w tysiącach. Coraz więcej zachorowań i ofiar jest również w innych krajach Europy Zachodniej, jak Francja, Niemcy czy Szwajcaria. W jaki sposób pandemia koronawirusa wpłynie na Unię Europejską, poszczególne państwa i ich systemy gospodarcze?

W ciągu dwóch miesięcy, oglądamy spektakularny koniec projektu europejskiego w jego obecnej postaci. Dokonany został w końcu (choć jeszcze nie na w pełni określonych zasadach) Brexit. W konsekwencji nie było już (zanim zaczęła się pandemia) w sposób ewidentny przestrzeni na kompromis w sprawie budżetu. Teraz nie ma już mowy o szansie na jakikolwiek budżet, bowiem dźwiganie poszczególnych krajów z kryzysu, będzie odbywało się kosztem wpłat do wspólnej kasy. Wreszcie Unia okazała się całkowicie niezdolna do działania na granicy grecko - tureckiej i tylko epidemia zepchnęła ten problem na dalszy plan.

W tych warunkach koronawirus zadał Unii śmiertelny cios. Unia okazała się całkowicie niezdolna do jakiegokolwiek konstruktywnego wysiłku na rzecz sparaliżowanych państw członkowskich. Nie jest prawdą, że wynika to z braku kompetencji Unii do działania w tym obszarze. Od ponad 10 lat Unia w sposób nieuprawniony i wbrew traktatom wkraczała w obszary które jej nie zostały powierzone. Komisja Europejska i Trybunał brutalnie łamały traktaty, głównie w interesie Niemiec i Francji (vide  np. nie wyciąganie żadnych konsekwencji wobec tych krajów za łamanie limitów zadłużenia wewnętrznego, co rujnowało możliwości rozwoju w strefie Euro). Próbowano na siłę sfederalilzować Unię i uczynić z niej narzędzie do realizacji interesów niemieckich w świecie.

I nagle te tłuste kocury, wypasione za pieniądze państw członkowskich, pochowały się w swoich brukselskich kwaterach i nie są w stanie ze strachu zaproponować nic, poza zawsze używanym w takich sytuacjach wytartym sloganem : „za mało Unii”. Mam wrażenie, że jak się sytuacja uspokoi, to Włosi czy Hiszpanie jako pierwsi pokażą im, co o tym sądzą.

Moim zdaniem Unia przetrwa jedynie wtedy, gdy wróci do swojego kształtu sprzed traktatu z Maastricht i stanie się po prostu wspólnota gospodarczą. Jeśli będzie chciała zachować federalistyczne ambicje, trwać jako ekspozycja niemieckich interesów i promotor ideologicznych aberracji, nie ma szans na przetrwanie.

 

W jaki sposób pandemia może wpłynąć na Stany Zjednoczone i pozostałe państwa obydwu Ameryk oraz na równowagę sił na świecie?

Trzeba byłoby być prorokiem, aby to przewidzieć w tej chwili. Pamiętać trzeba, że pierwszy raz w historii, przynajmniej tej którą znamy, mamy do czynienia ze zjawiskiem, które dotyka naprawdę całego świata. Ostatni raz to było tak chyba przy okazji potopu. Minęło sporo czasu zanim Noe dotarł do kawałka suchej ziemi. Dzisiaj, inaczej niż w okresie znanych nam najlepiej konfliktów i kryzysów w XX wieku, które miały charakter „światowy” nie mamy „kawałka suchego lądu”. Cierpią wszyscy, wszyscy poddawani są nadzwyczajnym rygorom, walą się w gruzy wszystkie gospodarki.

Jedyną kwestią jest to, kto zachowa aktywa w obszarach, które będą z punktu widzenia odbudowy świata, miały charakter kluczowy. Tu na pewno będą to ci, którzy są producentami żywności, bo może być tak, że za chwilę to będzie najważniejsze dobro na ziemi. Jest jeszcze parę podobnych kluczowych przestrzeni. Trzeba przeprowadzić analizę w tym zakresie i to da nam odpowiedź na Pańskie pytanie.

 

Jeśli jesteśmy w stanie wojny, to w jaki sposób będzie ta wojna przebiegać, jak długo może potrwać, i kto tę wojnę wygra?

Nie wiem kto tę konfrontację nie tyle wygra, ile raczej przetrwa. Tu idzie gra o przetrwanie. Sama kwestia koronawirusa w mojej ocenie będzie paraliżować Europę i tym samym Polskę przynajmniej do jesieni. W wariancie optymistycznym. Ale jako takie uporanie się z ekspansją pandemii, nie oznacza przecież że zostanie ona zatrzymana na całym świcie. A z tego wynika to, że będziemy stali w obliczu możliwego jej nawrotu i co gorsza, może w jakiejś zmutowanej, odporniejszej na przeciwdziałanie postaci.

Natomiast ile czasu zajmie podnoszenie się z kolan gospodarkom, to zupełnie inny problem. Skutki ekonomiczne tego kataklizmu będą w moim przekonaniu długotrwałe i lepiej nie żyć złudzeniami, że szybko wrócimy do Belle Epoque.

 

Jak bardzo ten kryzys dotnie Polskę i Polaków?

Polska ma szanse na relatywnie mniejsze konsekwencje tego co się dzieje. Rygorystyczne podejście do problemu epidemii od początku, ewidentnie ogranicza jej skutki dla Polaków. Ale nie żyjemy na wyspie ani nie da się zbudować żadnego szczelnego muru. Zapewne jeszcze pocierpimy z powodu niefrasobliwości Włochów, Niemców, Francuzów czy Holendrów.

A czy się odbijemy? Jesteśmy znaczącym w skali kontynentu producentem żywności i to jest w perspektywie nasz olbrzymi atut. Rozwijaliśmy się też w ostatnich latach głównie poprzez wzrost konsumpcji wewnętrznej, toteż w mniejszym stopniu ucierpimy na nieuniknionym zrujnowaniu handlu międzynarodowego. To są przynajmniej dwa poważne atuty, dające nadzieję.

Jeśli dodamy do tego to, iż są jeszcze pokolenia Polaków, które musiały stawiać czoła takim kataklizmom jak życie w realnym socjalizmie, to z pewnością nasi rodacy łatwiej dadzą sobie radę w trudnych dla wszystkich czasach. Jeszcze nie staliśmy się konsumpcyjna masą, niezdolną do racjonalnego myślenia i reagującą jedynie w kategoriach emocjonalnych i irracjonalnych. To wielka nadzieja dla Polski.

Dziękuję za rozmowę.


PANDEMIA CZY JUŻ III WOJNA ŚWIATOWA? - CZYTAJ TUTAJ

Komentarze

Randki kamerki pokazy skype!2020.03.27 19:45
Szukam milego, zadbanego chlopaka na seks spotkanie w zamian za sponsoring. Nie mam swojego lokum do spotkan. Moge zaoferowac seks oralny i klasyczny (w gumce). ---- Zalezy mi na dyskrecji! Najlepiej spotkanie w aucie lub twoim mieszkaniu ---- Zapraszam do kontaktu www.xlove.com.pl
Ivo2020.03.27 15:42
Fronda ze swoja hysterią antyrosyjską szczuje III wojnę światową o wiele więcej niż Rosja.
Randki kamerki pokazy skype!2020.03.27 10:16
Szukam miłego i kulturalnego faceta na sex spotkania lub stały zwiazek. Mam na imię Monia lat 24, wzrost 169cm, wiecej moich nagich fotek i kontakt do mnie tu - www.lexlale.eu i wyszukaj mnie po niku: KSandi2 napisz do mnie i spotkajmy sie!
radny PIS2020.03.27 11:29
zarażasz kiłą
droma2020.03.27 9:35
unia kolchoz jest rzadzona przez :ruskich troli , jude, sorosa , za pomoca : komuchow ,koryciarzy , lewakow i zbokow , nic nkomu nie pomoze ,oni marza o federacji ,a panstwa narodowe do dla nich wrzod na de ,albo unia wroci do korzeni ,albo sie rozpadnie ...
Randki kamerki pokazy skype!2020.03.26 21:18
Seks Kamerki, Randki online, Randki w Realu , Skype i więcej! Nie siedź samotnie w domu daj upust swoim fantazją! www.lexlale.eu ======================= Tysiące Kobiet/ facetów czeka aż ktoś napisze do nich. Nie daj im dłużej czekać!
Randki kamerki pokazy skype!2020.03.26 17:17
Szukam miłego i kulturalnego faceta na sex spotkania lub stały zwiazek. Mam na imię Monia lat 24, wzrost 169cm, wiecej moich nagich fotek i kontakt do mnie tu - www.lexlale.eu i wyszukaj mnie po niku: Kamka napisz do mnie i spotkajmy sie!
Randki kamerki pokazy skype!2020.03.26 16:33
Szukam miłego i kulturalnego faceta na sex spotkania lub stały zwiazek. Mam na imię Monia lat 24, wzrost 169cm, wiecej moich nagich fotek i kontakt do mnie tu - www.lexlale.eu i wyszukaj mnie po niku: Kamka napisz do mnie i spotkajmy sie!
Thomas2020.03.27 2:27
Wypad na Łonet !!!
Gruby2020.03.27 9:02
Jak chcesz, to ja też moge ci pokazać, moją gołą dooooopę w róznych interesujących pozach.
marzenia o potędze prysnęły2020.03.26 12:47
Już teraz dożywotni dyktator Kremla dokłada do ropy i to dużo, bardzo dużo. Zaczął wojnę cenową z Saudami i dostaje po doopie. A wydatki dyktatora rosną. Musi importować 40% żywności bo Iwan i Irina będzie głodował a ceny żywności wzrosły wręcz pionowo. Handel bronią nie idzie, klienci mają inne wydatki, NS II leży dosłownie i w przenośni a kredyty trzeba spłacać. Służba zdrowia ... Szpitale? ... Lepiej się leczyć w Sierra Leone. Pytanie jest co zrobi "niedźwiedź" jak będzie głodny. Będzie szukał coś "na ząb" u sąsiadów.
Czytelnik2020.03.26 11:58
Trzech największych wrogów ludzkości: - Rosja - koronawirus - lewacki tęczowy hitleryzm. Można się co prawda zastanawiać co gorsze.
robert2020.03.26 11:28
Kto wypuscil tego zmanipulowanego wirusa, to jeszcze nie wiadomo. Ale to na pewno kiedys wyjdzie na jaw. Faktem jest, ze zwinieto profesora Charlsa Liebera i Xiangguo Qiu. Pierwszy rozbudowal Laboratorium w Wuhan, a ona ukradla corona z laboratoruim w USA i przewiozla do Wuhan.
anonim2020.03.26 10:50
Jeżeli koronawirus zatrzyma LEWACTWO - TĘCZOWĄ ZARAZĘ będzie błogosławieństwem dla ludzkości jeżeli nie, to będzie przekleństwem
GoldenBrown2020.03.27 18:27
Tego nie wiemy. Wiemy natomiast że, prawdopodobnie wytnie wam większość elektoratu 60+ przez co już nigdy nie wygracie wyborów :)
antymarksista2020.03.26 10:40
Wyobraźmy sobie teraz, w aktualnych warunkach, lewackie rządy PO. Przecież w ich mentalności nie leżą rozwój i siła Polski, a wiernopoddańcza uległość wobec UE. Równia pochyła i katastrofa. Bogu dziękujmy za aktualne władze i życzmy sobie, aby Polska rządzona była zawsze przez Polaków.
zenek2020.03.26 10:32
Na tej wojnie warunkiem przyjęcia do słusznej koalicji jest zrujnowanie krajowej gospodarki i wzięcie kredytu na odbudowę przez narodowy bank centralny danego kraju od amerykańskiego Fed. Zapewne będzie to nowy dolar rozliczeniowy który wyprze gotówkę z obrotu i zapewni całkowitą możliwość kontroli finansów . Waluta ta jak i inne z obozu koalicji oparte będą na realnej gospodarce co wymusza na państwie nacjonalizację . Rząd USA przeznaczył na wykup wybranych przez siebie firm 500 bil USD. Zatem to co zrobił Lenin to pikuś do skali ich działania
rebeliant2020.03.26 10:21
Skoro 4 wojna światowa ma być na kije i kamienie, to może my lepiej kujmy już topory, miecze i szable, Husarię wskrześmy.
StopHisterii2020.03.26 9:22
Znaj proporcje, mocium panie: Oficjane dane za rok 2018: Zakażenie AIDS w Polsce - 1200 zachorowań 200 zgonów Liczba zakażeń AIDS na swiecie - 38mln liczba zgonów 770tys Statystyki zachorowanosci w Polsce na inne choroby: Grypa-ok 5.2mln zachorowań , umieralność ponad 100 zgonów. Rak: 133000 przypadków , rak żoładka ok 10tys zgonów rak jelita grubego,5,5tys osób, itd. Nadciśnienie tętnicze: dotknięta nim jest 30% populacji, 6tys zgonów rocznie. Cukrzyca: 5% populacji,6tys zgonów Zapalenie płuc: 8,5tys zgonów rocznie. Państwowy Zakład Higieny przekazał, że w samym lutym w Polsce na grypę zachorowało blisko 800 tysięcy osób. W tym samym czasie zmarły 23 osoby.Na świecie na grypę choruje ok. 5-25% populacji a umiera na nią 500 tys. do 1 mln osób rocznie. Dane ECDC podają, że rocznie na grypę choruje ok. 10% mieszkańców Europy, natomiast z powodu powikłań pogrypowych konieczna jest hospitalizacja setek tysięcy ludzi.Nikt z tego powodu nie unieruchomił państwa i nie uwieził ludzi w ich domach.Nikt też z tego powodu nie lata w maseczkach, nikt nie rozpętał globalnej psychozy.
wujek dobra rada2020.03.26 9:19
Zgadzam sie. Za malo Unii i zbyt powolna integracja panstw unijnych w kierunku federacji europejskiej sprawia, ze Unia nie ma mozliwosci bardziej zdecydowanego i skutecznego dzialania. Ten stan rzeczy paralizuje Unie i szkodzi jej obywatelom.
StopHisterii2020.03.26 9:25
Mądrego to i warto posłuchać. A zwłaszcza twoich wykwitów , geniuszu.
Randki kamerki pokazy skype!2020.03.26 9:12
Szukam miłego i kulturalnego faceta na sex spotkania lub stały zwiazek. Mam na imię Monia lat 24, wzrost 169cm, wiecej moich nagich fotek i kontakt do mnie tu - www.lexlale.com.pl i wyszukaj mnie po niku: Kamka napisz do mnie i spotkajmy sie!
PRAWDA 2020.03.26 8:39
Bogu dziękujmy, że rządzi PiS!!!!!! Te matoły, co głosują na KOKO itp., TEŻ!!!!! Chyba, że to masowi samobójcy?
Grizzly2020.03.26 8:23
Odpowiadam durniowi, co się podpisał "Pisie elity": Hasło POyebów na dzisiaj: przełożyć wybory! Dostali s..raczki i wymyśliły tęgie mózgi z Patologicznej Opozycji jedyną strategię - jak nie wygrasz to uciekaj! To musiało powstać gdzieś pomiędzy naczelnymi Matołami tej agentury prusko - ruskiej!
Matwiej Bej2020.03.26 8:22
Tzw,,ELYTY" OGARNIĘTE SCHIZOFRENIĄ RUSOFOBI.Gdy Ktoś puści ,,bączka" w towarzystwie=WINA ROSJA.Ci Rusofobi maja JEDNO PRAGNIENIE -LIKWIDACJA Państwa Rosyjskiego. Ot Duraki zapominają ,że Rosjanie są Polaka NAJBLIŻSZYMI Braćmi Słowianami.
Grizzly2020.03.26 8:32
... braćmi??? Puknij się w pusty łeb! Najgorszymi po Niemcach mordercami Polaków!
StopHisterii2020.03.26 9:24
Wy jesteście Ugrofińcy i Mongoły nie żadni Słowianie.
Matwiej Bej2020.03.26 11:49
@ Stop Kajecik i Nauka Historii.Twoje rozumowanie: Polacy przez Okres braku Niepodległego państwa to Dziś Mieszanina Niemiaszków ,Austro-Węgrów ,Rosjan.A gdzie Polacy-Słowianie?Od 1772 do 1918 policz 148lat,czyli około półtora wieku. Za drobne pomyłki przepraszam..To Okres Gdy na Polaków mieli wpływ FIZYCZNY Okupanci.A co do Rosjan są od 1243 r do 1380 r w JARZMIE Złotej Ordy czyli około półtora wieku.
mikser2020.03.26 8:18
Dzięki Bogu, że nie rządzi Polską proniemiecki rząd .
Grizzly2020.03.26 8:12
Do szwabskiej krowy: wypier... ze swoimi popier... ideologiami typu LGBT, Gender, aborcja, eutanazja, ateizm czy multi-kulti! Unia tylko gospodarcza, zlikwidować PE!!!
Koroner2020.03.26 7:55
Nie wiem jak tam Rosja ale fronda szczuje codziennie. W tytule o Rosji a w treści o wszystkim tylko nie o niej ehhehe. Oj frondziarze:)
anonim2020.03.26 8:22
Rosja to pasożyt na kroplówce z ropy. Niedługo zdechnie.
:O2020.03.26 10:42
Jak jesteś głupim psiakiem to dajesz się szczuć hahaha. Niemieckie polskojęzyczne portale dawno powyłączały możliwość komentarzy pod tekstem, aby ludzie nie mogli sprostowywać kłamstw i głupot, które wypisują w artykułach.
_-_2020.03.26 18:21
Te, tam Koroner, wypad do kostnicy trupów obmacywać;)
Pisie elyty2020.03.26 7:44
Jarosław Kaczyński i cała jego partyjna zgraja nienawidzą Polaków. Ten człowiek uznał się właścicielem zdrowia i życia każdego z nas. W ten sposób upodobnił się do Józefa Stalina z jedną różnicą – jest o wiele od niego głupszy. Oddaj za mnie życie, idź na wybory - w ten sposób pokazał, że jest psychopatą, głodnym władzy. Niestety, wywindowali go ludzie Kościoła, zdrajcy Boga i człowieka. Umierajmy zatem za Kaczyńskiego, za Dudę, za Morawieckiego. Ten człowiek wierzy w takiego Boga, którego sam stworzył, pozbawiony jest wszelkich zasad moralnych. Ten człowiek, pupilek nabożnych słuchaczy Radia Maryja i TVTrwam, chce twojej śmierci - nazwie to patriotyzmem, miłością do Ojczyzny. IDŹ NA WYBORY! Wybieraj Dudę, a jeśli kogoś zarazisz - będzie to czyn godny prawdziwego Polaka. Ot taki mały skurwiały "Stalin PLUS"
Adam2020.03.26 7:57
jarosław na króla
Grizzly2020.03.26 8:09
Szpitale dla czubków są jeszcze otwarte, zgłoś się POpier... psycholu, zwyrodnialcu!
Sonia2020.03.26 9:52
........ty masz zwyczajnie kuku na muniu.Decyzje o wyborach zapadną dopiero po świętach.Czytaj trochę a dopiero pisz.
Martin2020.03.26 13:56
Jak ci się tępy debilu udało przetrwać do teraz, nie mając nawet grama mózgu w głowie ?
Kichawa-Końska2020.03.26 7:29
Czy Rosja nie skorzysta z okazji żeby zaatakować Białoruś?Ostatnio dozbroili Kaliningrad.
Gospel2020.03.26 9:25
Bóg w swej wspaniałomyślności poprzez wirusa przygotowuje grunt pod trzecią wojnę światową, by objawiło się Jego miłosierdzie. Chwalmy Pana, Alleluja !
anonim2020.03.26 7:25
Dwa nieporządki na pewno są do starcia gotowe, zastanawiam się na jakim etapie przygotowań jest porządek? Jakoś sceny z niewolniczych gułagów nie są dla mnie szczytem marzeń!
katolik2020.03.26 7:14
Polska musi wyjść a Unii i mieć zamknięte granice. A Episkopat niech dokona Intronizacji Jezusa, bo zginiemy
Zygfryd2020.03.26 7:44
Katolik tak nie mówi
katolik2020.03.26 8:31
wy prowokatorzy na frondzie jesteście z dna, zróbcie wypad, z frondy, bo nie czas na wasze głupie i bez znaczenia gadani, powiedziałeś kiedyś cos mądrego ,miałeś jakiś plan , chciałeś wspomóc?. Jakby żadziło dno popslsldwiosnanowoczesnahołow razem z wami , to wszyscy byśmy zdechli
BOGAnieMA2020.03.26 8:16
Cieciu, nawołujesz do wojny domowej.
katolik2020.03.26 8:27
jesteś gupi czy co , nie prowokuj , konstruktywne myslenie jest cecha człowieka rozumnego ,a nie woła, który czeka aż masoni wg własnego planu go uśmiercą. mało masz śmierci, zakaż się , daj przykład odwagi, będziesz bohaterem dla szatana i na pewno zaimponujesz dno popwslsdlwiosnanowoczesnahołow
BOGAnieMA2020.03.26 8:29
biedny idiota z ciebie
katolik2020.03.26 8:39
jak mówiłem o powszechnym Różancu przez Episkopat, gdy dno upokarzało Boga i ostrych obostrzeniach w czasie epidemii, maseczkach i unikaniu kontaktów, przemieszczania się, to tacy z dna popslsldwiosnanowoczesnahołow, którzy zielonego pojęcia nie mają o czym mowa i działają na szkode Polaków zdrajcy, tez mieli dużo do powiedzenia, ale same głupoty i brak konkretnych propozycji. Ludzie zacznijcie myśleć, bo wirus wypuszczony przez masonów was zeżre
Kk2020.03.26 9:10
Polska musi porzucić wiarę w gusła i boga psychopatę
Tadeusz2020.03.26 10:15
ALEŻ W BOGA PSYCHOPATĘ WIERZĄ TYLKO ATEIŚCI!!!
Echo2020.03.26 10:03
Polska bez Unii nie przetrwa tygodnia. Albo jesteś ruskim trolem albo kompletnym idiotą.
feldkurat Katz2020.03.27 15:54
najpewniej i jednym, i drugim.