08.06.15, 09:55gender (fot.sxc hu)

Sąd w Łodzi zadecyduje o płci

Prace nad ustawą zakończyła w maju specjalna podkomisja. Według projektu procedura określenia płci ma być oparta na subiektywnym odczuciu pacjenta, a biologiczne uwarunkowania płci stracą znaczenie.

Z takiej procedury będą mogły skorzystać osoby pełnoletnie i niepozostające w związku małżeńskim.

Do urzędowej zmiany płci będzie wystarczać przedstawienie orzeczenia wydanego przez dwóch lekarzy lub lekarza i psychologa.

Z kolei podstawą do wystawienia dokumentów z nowymi personaliami, będzie postanowienie sądu o uzgodnieniu płci.

 - Projekt we fragmencie – który po orzeczeniu sądu nakazuje wytworzenie nowych dokumentów począwszy od aktu urodzenia poprzez kolejne dokumenty łącznie z dyplomami z zaświadczeniami, świadectwami szkolnymi itd. – powoduje to, że tworzy się niejako nowego człowieka. Operacja bardzo skomplikowana i w moim przekonaniu bardzo niejasna. Ten projekt jest bardzo wadliwy. W wielu fragmentach został on poddany krytycznej ocenie przed Sąd Najwyższy, Prokuratorię Generalną i Prokuratora Generalnego – powiedział poseł Stanisław Piotrowicz, członek specjalnej podkomisji, która pracowała nad projektem.

Projektowana ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2016 roku. Do rozpatrywania spraw o uzgodnienie płci będzie uprawniony tylko jeden sąd w kraju – Sąd Okręgowy w Łodzi.

KZ/Radiomaryja.pl

Komentarze

anonim2015.06.8 10:10
Jeżeli pacjent odczuje swoją inną płeć, to wydanie nowego aktu urodzenia będzie procedurą medyczną. Czy NFZ to sfinansuje?
anonim2015.06.8 10:37
Przynajmniej nie będą musieli okaleczać swoich ciał by się ,,poczuć lepiej"
anonim2015.06.8 14:53
Nowy akt urodzenia?? Co za bzdury! Powiedzmy, że facet poczuł się kobietą mając lat 30 i będą mu zmieniać akt urodzenia?? Na czyj koszt?? Prawo nie może działać wstecz.
anonim2015.06.8 18:03
A co sąd zrobi, jeśli mężczyzna - sportowiec zechce zmienić płeć i będzie chciał startować jako kobieta. MKOL z pewnością nie zgodzi się na to. Czy sąd będzie kazał Komitetowi Olimpijskiemu zmienić decyzję, czy zapłacić zadośćuczynienie. A może za parę lat we wszystkich kobiecych (siłowych) dyscyplinach będą startować "Conczity" i "Grockie". :)))))