07.12.11, 17:31

Scorsese o jezuitach?

Wydane po raz pierwszy w 1966 roku "Milczenie" to dzieje portugalskiego zakonnika, który w okresie prześladowań chrześcijaństwa i izolacji Japonii w XVII w. podejmuje trud dzieła misyjnego. Książka opowiada o młodym, portugalskim jezuicie Sebastião Rodriguesie, który zostaje wysłany do Japonii by wspomóc lokalnych katolików i przekonać się czy o. Cristóvão Ferreira rzeczywiście został apostatą. Powieść opowiada o prześladowaniach wiernych i losach jezuitów i jest ona jednocześnie świadectwem zmagań jezuity ze swoją wiarą i próbą odpowiedzi na pytanie, „dlaczego Bóg milczy” w obliczu bezmiaru ludzkiego cierpienia. Scorsese powiedział, że wkrótce uda mu się zaadaptować słynną powieść japońskiego pisarza, i nakręci na jej podstawie film. Reżyser dodał, że trwają przygotowania do tego projektu, jednak według wcześniejszych informacji zdjęcia do filmu miały już dawno ruszyć.


Niestety w głównej roli nie zagra Daniel Day- Lewis, który już dwa razy pracował z reżyserem „Taksówkarza”. Brytyjski aktor wciela się obecnie w prezydenta Lincolna w filmie Spielberga. Jednak wciąż możliwe, że drugą główną role zagra znakomity aktor Benicio del Toro. Informacje o tym, że Scorsese zekranizuje to religijne dzieło jest o tyle inspirująca, że reżyser jest znany z ekranizacji powieści Nikosa Kazantakisa „Ostatniego kuszenia Chrystusa”, które wzburzyło ( moim zdaniem niesłusznie) chrześcijan na całym świecie. Twórca „Kasyna” zawsze przyznawał się do zmagań ze swoją wiarą. W młodości uczęszczał nawet do młodzieżowego seminarium w Nowym Jorku.

  

Martina Scorsese będzie można niebawem zobaczyć w Polsce. Stowarzyszenia Filmowców Polskich zorganizowało specjalny przegląd filmów reżysera, które pokazywane będą w wybranych kinach w Warszawie (3-7 grudnia) i Łodzi (9-11 grudnia). Twórca zawita do Polski. Scorsese sam wybrał filmu na przegląd. Będzie można obejrzeć jego największe dzieła.

 

Ł.A/wiara.pl/ portalfilmowy.pl/yahoo.com