03.09.18, 16:35zdj. screen Youtube

Sędzia Żurek przeniesiony. 'To próba zastraszenia'

Jak poinformowała stacja TVN24, Waldemar Żurek, były rzecznik Krajowej Rady Sądownictwa, został przeniesiony do I wydziału cywilnego krakowskiego sądu. Decyzję w tej sprawie podjęła prezes tego sądu, Dagmara Pawełczyk-Woicka. Jak podkreśliła telewizja, nominowana przez ministra sprawiedliwości, Zbigniewa Ziobrę. 

W zeszłym tygodniu zebrało się 16-osobowe kolegium sądu okręgowego. Miało ono przegłosować przeniesienie sędziego Żurka, kiedy jednak miało dojść do głosowania, aż 14 członków opuściło salę. Głosowało tylko dwóch, jeden za, a drugi przeciw. Pozostali członkowie kolegium ocenili, że przedstawiono zbyt mało informacji w sprawie byłego rzecznika KRS. 

Prezes sądu Dagmara Pawełczyk-Woicka opowiadała się za przeniesieniem byłego rzecznika KRS, argumentując, że konieczne jest wzmocnienie kadrowe wydziału I. Sędzia Waldemar Żurek, który pracował dotychczas w II wydziale odwoławczym, nie zgadza się z opinią prezes. Jak tłumaczy, w obu wydziałach są zaległości.

Stowarzyszenia sędziowskie, Themis i Iustitia, uważają, że przeniesienie Żurka nie ma nic wspólnego z merytoryczną oceną jego pracy. Ta decyzja, w ocenie stowarzyszeń, jest próbą "zastraszenia sędziów". 

yenn/TVN24, Fronda.pl