25.10.20, 16:30Fot. screenshot - YouTube (publicystykatvp)

Siostry z Broniszewic: My przyjmiemy każde życie!

Po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego o niezgodności z konstytucją tzw. przesłanki eugenicznej, przez Polskę przechodzi fala protestów środowisk lewicowych, które domagają się możliwości zabijania nienarodzonych dzieci. Z odpowiedzią wychodzą dominikanki z Broniszewic, które przekonują, że w ich domu znajdzie się miejsce dla każdego dziecka.

Na antenie Radia Poznań siostra Tymoteusza Gil z Domu dla dzieci i młodzieży w Broniszewicach odniosła się do czwartkowego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. Dominikanka przekonuje, że każde życie ma prawo funkcjonować w społeczeństwie:

- „Ja zawsze, kiedy patrzę w oczy tego dziecka, to wydaje mi się, że ono ma takie samo prawo do życia i funkcjonowania w społeczeństwie, do dobrodziejstw, które posiadamy. W niczym nie jest gorsze. Zawsze powtarzamy, że na poziomie serca wszyscy jesteśmy tacy sami” – podkreśla zakonnica.

Dominikanka opowiedziała o życiu upośledzonych dzieci w Broniszewicach. Jak zauważył dziennikarz Radia Poznań, właśnie tych dzieci, których zdjęciami przerzucają się feministki i aktywiści lewicy, przekonując, że przez te upośledzenia nie powinny się narodzić i nie mają prawa do życia.

Mówiąc o początku Domu Chłopaków w Broniszewicach siostra przyznała, że zakonnicom towarzyszyło pytanie, o to, co mogą one dać tym niepełnosprawnym dzieciom. Wówczas odkryły „komunikację alternatywną” i zdecydowały się na założenie szkoły:

- „To było niesamowite, gdy zobaczyłyśmy, że dzieci z głęboką niepełnosprawnością potrafią się z nami porozumiewać, że one się do nas uśmiechają, słyszą nas, są w stanie wybrać kolor kurtki, mają swoje ulubione filmy” – opowiada s. Tymoteusza.

Podkreśla też, że nie można się zgodzić z określaniem „rośliny” w odniesieniu do dzieci, które nie ruszają się z łóżek. Jak mówi, te dzieci mają swoje zainteresowania i pasje. Lubią np. sport i śledzą mecze:

- „Jest taka prawda, że to nie oni mają się uczyć nas, ale my-ich. My musimy się nauczyć komunikacji z nimi” – podkreśla zakonnica.

Zaznacza, że prawo nie może kończyć się jedynie na ochronie dzieci do momentu poczęcia. Trzeba dać tym dzieciom i ich rodzinom wsparcie:

- „Kiedy kobieta dowiaduje się, że urodzi niepełnosprawne dziecko to dostaje trzy informacje: że dziecko będzie niepełnosprawne, że może pani usunąć to dziecko i trzecia informacja, że to pani jest odpowiedzialna za to, że to dziecko będzie cierpiało. Apel, żeby nie zostawiać kobiet, żeby podpowiedzieć, że są takie domy, jak nasze, że my przyjmiemy każde życie” – mówi.

Dominikanka przekonuje też, że kiedy rozmawia z matkami, które zdecydowały się urodzić ciężko chore dziecko, po latach wiele z nich przyznaje, iż podjęłyby tę samą decyzję jeszcze raz.

kak/radiopoznan.fm

Komentarze

Sebastian2020.10.31 21:44
Siostry gwałcone na misjach W zeszłym roku ukazała się książka włoskiego dziennikarza tygodnika "Panorama" Carmelo Abbate pod tytułem "Sex and the Vatican", która opowiada o życiu seksualnym duchownych - homo- i heteroseksualnych. Autor poświęcił w niej kilka rozdziałów kobietom księży oraz siostrom zakonnym gwałconym na misjach przez swoich zwierzchników. - Kościół musiał się do tego przyznać w 2001 roku. W misjach prowadzonych w biednych krajach, przełożeni preferują młode siostry zakonne od lokalnych dziewczyn, ponieważ te złożyły śluby czystości i są dziewicami, więc jest mniejsze ryzyko, że mają AIDS. Największą ilość gwałtów seksualnych odnotowuje się w Afryce, gdzie są też przypadki sióstr zmuszanych do brania pigułek antykoncepcyjnych oraz zgonów zakonnic podczas nielegalnych aborcji. Zakonnice gwałcone przez księży i biskupów są wyrzucane z Kościoła, gdy decydują się zgłosić to władzom cywilnym. Wszystko to jest znane Watykanowi, gdyż otrzymał tajny raport jednej z matek przełożonych zakonu misjonarek - mówi Carmelo Abbate. Tajny raport Jego słowa potwierdza artykuł Marco Politiego, który ukazał się w dzienniku "La Repubblica" w 2001 roku i opowiadał o tajnym raporcie, który 18 lutego 1995 roku został przekazany kardynałowi Eduardo Martinez Somalo, ówczesnemu Prefektowi Kongregacja ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego. Jego autorka - siostra Maria O'Donohue - koordynatorka z ramienia Caritasu programów zapobiegających AIDS, była bardzo jasna i precyzyjna w swoich oskarżeniach: "Nadużycia są powszechne i jest wiele zgłoszeń". "Kandydatki do życia zakonnego są gwałcone przez księży, którym muszą przedstawiać certyfikaty zdrowia. Lekarze szpitali katolickich są często odwiedzani przez duchownych, którzy przyprowadzają siostry zakonne lub inne kobiety, by przerwały ciążę. Siostra O'Donohue opowiadała o historii jednej z zakonnic, która - zmuszona do aborcji - zmarła w wyniku zabiegu, a ksiądz odprawił za nią solenną mszę żałobną" - pisał Marco Politi w 2001 roku, cytując tajny raport. Choć Kościół już wtedy postanowił podjąć odpowiednie kroki, aby także na misjach dbano o przestrzeganie celibatu, problem nadal istnieje. Los i cierpienia zakonnic, które zaszły w ciąże, pozostaje nadal jedną z najciemniejszych tajemnic Watykanu. Wszystkie informacje podane wyżej stanowią streszczenie raportu Siostry Maury O'Donohue, która była na misjach w 23 krajach. Papież Franciszek potwierdził publicznie liczne fakty gwałtów dokonanych przez katolickich duchownych na zakonnicach. Podanie powyższych faktów nie ma na celu zwalczanie kościoła, a jedynie jego oczyszczenie. Nigdy nie umieściłbym nieprawdziwych informacji.
Zych2020.10.26 14:30
Zaprotestowałem. Wpłaciłem datek na ich DPS. Szczęść Boże w waszej Pracy!
s2020.10.26 0:45
Żeby je bić i mobbingować jak w to w szkołach prowadzonych przez siostry?
MaxFiend2020.10.25 20:36
Siostra Małgorzata Chmielewska o aborcji: "Do heroizmu nie można zmuszać". Siostry z Broniszewic mogłyby sobie darować nieszczerą propagandę, bo tak na prawdę to ile z ich wychowanek i wychowanków "funkcjonuje w społeczeństwie"?
ela pawłowska2020.10.25 18:43
Niech panie opowiedzą jak budowaly ośrodek. Kościół miał w zadzie wszystko, musiały same szukać sponsorów i z datków wybudowały budynek. Z kurii dostały jakieś nędzne ochłapy. Tak panowie w sukienkach podchodzą do niepełnosprawnych już urodzonych. A w tym czasie w Watykanie dochodziło do milionowych malwersacji
Krzysztof2020.10.25 23:32
A skąd "sukienkowi" mają pieniądze? Od Was. A ile dałaś, że sama żądasz?
UWAGA!2020.10.25 18:39
Uwaga! Nie dajmy ulicy manipulować treścią wyroku TK. Fakty są takie: Wyrok: - NIE dotyczył zakazu aborcji w wypadku GWAŁTU - NIE dot.zakazu aborcji w razie ZAGROŻENIA ŻYCIA MATKI - NIE zakazuje BADAŃ PRENATALNYCH - Wejdzie w życie dopiero PO jego publikacji — czytamy we wpisie sędzi Trybunału Konstytucyjnego.
zbyszek2020.10.25 18:37
cudownie, tylko dlaczego dopiero teraz, w domach dziecka pełno chorych dzieci, których nikt nie chce.
Anonim2020.10.26 18:06
Siostry pomagają chorym dzieciom nie od dzisiaj,jakbyś się trochę zainteresował to byś wiedział o tym,ale po co lepiej pluć na kościół tylko.
Dziennikarz TVN2020.10.25 18:16
Dla nas bohaterami są pasożytniczy celebryci. Te siostry są zbyt wartościowe i my nigdy nie pokażemy ich...
Tylko pamiętajcie o ewangelicznej zasadzie2020.10.25 17:32
"darmo wzięliście, darmo dawajcie".
Anonim2020.10.25 17:43
Ewangelią i jej "mądrościami" to sobie dvpe podcieram.
Łżesz, używasz z nawyku Pravde2020.10.25 17:47
i Izviestie. U was ewangielii NIET.
Anonim2020.10.25 18:12
Nie gadam po putinowsku, wypyerdalaj!
T2020.10.25 17:24
Brawa dla pań zakonnic! Gdyby cały KK miał takie podejście byłoby teraz dużo spokojniej. Ale zmuszanie kobiety, która z badań wie, że urodzi "potworka" bez czaszki, z oczami wiszącymi na nerwach, które będzie w cierpieniach umierało na jej oczach -- to czyste okrucieństwo. A jak nie umrze zaraz po urodzeniu, to ani PiS-rząd, ani Kościół nie wspomogą tej kobiety nijak do końca życia jej "dziecka", które może być warzywkiem wymagającym przewijania pieluch w wieku lat 40.
"to czyste okrucieństwo"2020.10.25 17:29
A kim ty do kürwy nędzy jesteś aby w imieniu kogokolwiek się wypowiadać, wydawać opinie? Przeżyłes to osobiscie, byłeś świadkiem, siedzisz w "duszy" kobiety?
Pytanie pozostaje bez odpowiedzi:2020.10.25 17:23
Co ma TK do KK?
Darek2020.10.26 0:42
KK aktywnie wspierał kampanię wyborczą bolszewików z PiS, PiS następnie obsadził TK komuchami: propagandzistką PZPR - Pawłowicz, komunistycznym prokuratorem od Kiszczaka Piotrowiczem i byłą aktywistką młodzieżówki PZPR Przyłębską, prywatnie żoną tajnego współpracownika komunistycznej bezpieki pseudonim "Wolfgang". Zatem to KK odpowiada za działania TK, szczególnie w tej kwestii, bo to realizacja postulatów KK w ramach bolszewickiej wdzięczności PiSkomunistów za wsparcie w kampanii.
Od ponad 2 tysięcy lat prorokują,2020.10.25 17:23
wiedzą, niszczą KK i jakoś GÖWNO z tego.
AAAtomek2020.10.25 17:18
Chwała Paniom Zakonnicom, że podjęły się takiego trudu. Ich życiowy wybór. Ale niech nie wymagają takiego samego poświecenia od innych kobiet. To decyzja każdej kobiety! p.s. A propos, co stanie się z tymi dziećmi za 25 lat, jak zabraknie zakonnic w Polsce?
Foster2020.10.25 18:15
Nie martw się - PIS już nie odda władzy.
AAAtomek2020.10.25 18:17
Ceaușescu też tak uważał.
Anonim2020.10.25 17:18
Piękne świadectwo.
Foster2020.10.25 17:08
W kontekście powyższych wklejeń zastanawiam się, czy wg PIS: Niemcy, Czechy, Słowacja to kraje barbarzyńskie czy cywilizowane ?
Beno2020.10.25 17:16
Czechy i Słowacja były już pro niemeickie za czasów Hitlera, a potem w dobie socjalizmu i komunizmu, kobiety nawet zachęcano do aborcji. A że komunistów było tam wielu (kościół tylko w podziemiu), więc ludek się cieszył z postępu komuny. W Chinach i Korei Północnej też mają aborcję bez problemu, a nawet zachwalaną. Więc dla ciebie to i piękna postępowa cywilizacja.
Z tym, że "pro niemieckie"2020.10.25 17:19
po polsku piszemy inaczej.
Polska Iranem Europy2020.10.25 17:36
nie licząc Polski, hołoty latynowskiej którą gardzi Trump, krajów islamskich skąd napływają niebezpieczni uchodźcy i zacofanej Afryki , aborcja jest legalna praktycznie w każdym kraju na świecie, także na Węgrzech. Polska jest Iranem Europy
co ty paproszku radziecki2020.10.25 17:41
wiesz o D. Trump?
Foster2020.10.25 17:42
.......a pozostałe kraje europejskie ? (za wyjątkiem Watykanu, bo to państwo Kościelne) to też barbarzyńskie ?
ty maxfiend czy jakoś tam2020.10.25 17:49
Geh und fick dich, du wasser polnischer scheissekopf!
Foster2020.10.25 18:17
Po co tak daleko szukasz, Wskaż chociaż jedno państwo UE, gdzie jest całkowity zakaz aborcji, jak u nas.
Waarnemer2020.10.25 23:19
To są państwa neo-pogańskie. Cywilizacyjnie i moralnie cofnęły się do czasów pogańskich, choć technologicznie i ekonomicznie są rozwinięte.
man.of.Stagira2020.10.25 17:05
Najpierw chcieli obalić rząd Zjednoczonej Prawicy ponieważ NARUSZAŁ (ich zdaniem) Konstytucję, teraz chcą obalić rząd Zjednoczonej Prawicy ponieważ stoi NA STRAŻY Konstytucji -zdaniem DWÓCH i c h TRYBUNAŁÓW: Trybunału III RP oraz IV RP. Bigoteria tego towarzystwa osiąga poziom Himalajów. Chodzi o obalenie porządku prawnego. Faszystowska Wasza Mać. Tyle.
Anonim2020.10.25 17:23
Przez 30 lat ustawa była zgodna z Konstytucją a nagle kiedy nie było ŻADNYCH zmian już nie jest zgodne? Hipokryzją TK wali z daleka.Tyle.
Foster2020.10.25 17:46
i stwierdziłą to mgr Przyłębska, prokurator Piotrowicz i fundamentalistka PIS i stara panna Krystyna Pawłowicz + jeszcze kilku (wszyscy wybrani przez PIS).
Foster2020.10.25 17:03
Aborcja w Czechach – jest dopuszczalna na żądanie kobiety w trzech pierwszych miesiącach ciąży pod warunkiem uzyskania zgody ginekologa, który musi poinformować ją o możliwych skutkach zabiegu oraz gdy minęło co najmniej sześć miesięcy od poprzedniej aborcji. Po upływie trzech miesięcy przerwanie ciąży można przeprowadzić jedynie z wyraźnych wskazań medycznych
Yo ... Foster dickhead2020.10.25 17:07
Who gives a flying fuck what fuckin' Czechs do?! Who's next? Mongolia?
Foster2020.10.25 17:14
Bo to nasi sąsiedzi - najlepsi i najbardziej wypróbowani przyjaciele rządu PIS. O dopuszczalności aaorcji na Węgrzech to już nie będę wspominał, żebyś się nie załamał,
KOGO to obchodzi co się dzieje2020.10.25 17:31
gdziekolwiek?
Kto następny? Potomkowie niemieckich artylerzystów2020.10.25 17:18
którzy tak celnie rozpalili "ronsona" z twoim dziadziem w środku.
hę ....2020.10.25 17:20
????
fdf2020.10.25 17:02
Co wielebny i dziecko, zapewne takie do 13 roku życia.
Ja2020.10.25 17:02
A co z takimi, które przeżyją w bólu i cierpieniu kilka godzin? Będąc skazane na śmierć już na etapie ciąży? Też przyjmiecie? I zajmiecie się matką?
Foster2020.10.25 18:22
dla tych tu musi być mała trumienka, wykupiona msza święta, opłacony proboszcz i organista i obowiązkowa obecność na pogrzebie cierpiącej matki, po żeby sfilmować i utrwalić jej autentyczne łzy, które kiedyś będzie mozna przedstawić jako cud uwielbienia,
Anonim2020.10.26 0:53
Jesteś durniem . Wiele kobiet rodzi swoje chore dzieci świadome ,że umrą po urodzeniu ,ale chociaż przez chwilkę mogę je przytulić i dzieci mogą odejść w ramionach rodziców ,pochowane z godnością na cmentarzu ,a nie wyrwane ,rozszarpane wyrzucone do śmieci ,to ,że są chore nie usprawiedliwia beztialskiego mordu na nich.
Total Mayhem2020.10.25 17:02
Przyjmiemy każde życie... i zakopiemy pod murem, jak w Irlandii?
Co to jest ta l. mnoga?2020.10.25 17:09
W czyim ty imieniu się wypowiadasz? - "my, wy, was" towarzyszu
Foster2020.10.25 17:02
Aborcja na terenie Słowacji jest legalna do 12 tyg na życzenie (kobieta nie ponosi żadnej odpowiedzialności karnej ) pacjentki poniżej 18 roku życia muszą przyjechać z opiekunem prawnym rodzicem
Anonim2020.10.25 17:08
przypomnę że w nowej Gwonei istnieje plemie ludożerców, zabij dziecko zawieź im zwłoki to ci babe dadzą na własność
AAAtomek2020.10.25 18:18
Nowa Gwinea jest za daleko, a Słowacja blisko.
Darek2020.10.26 0:45
W Polsce jest więcej kanibali niż w Nowej Gwinei przecież, co niedziela zajadają się ludzkim mięsiwem i popijają ludzką krwią.
Anonim2020.10.25 17:11
zabijasz kiedy chcesz, nie no bomba
lewactwu się nie kalkuluje2020.10.25 17:01
bo przemysł aborcyjny i kosmetyczny, tak samo jak niemcy ludzi na mydło, płody wykorzystują do produkcji leków i mazideł przynoszących ogromne zyski
Anonim2020.10.25 16:58
Czy ta siostra ma jakiegoś boyfrienda? Nieśmiało pytam, bo ja lubię takie ciemne kobiety - nawet nie zmuszałbym do skrobania.
Anonim2020.10.25 17:01
Właśnie wyjaśniłeś skąd się biorą w kościele gejofile. Z frajerni.
Foster2020.10.25 16:57
Prawo do aborcji w Niemczech: Aborcja w Niemczech – obecnie w Niemczech aborcja prawnie dopuszczalna jest jedynie w dwóch wypadkach: gdy ciąża zagraża życiu bądź zdrowiu fizycznemu i psychicznemu matki, gdy jest wynikiem gwałtu, występku kazirodczego i przestępstwa pedofilskiego. Nie karze się jednak za jej wykonanie w pierwszym trymestrze ciąży z innych powodów, jeżeli kobieta skorzystała z odpowiednich konsultacji, zabieg został wykonany przez lekarza i pomiędzy konsultacją a zabiegiem zachowano odstęp co najmniej 3 dni a także od poczęcia nie minęło więcej niż 12 tygodni - są to warunki, które muszą być spełnione jednocześnie. Oznacza to, że kobiety de facto mogą usuwać ciążę także z przyczyn społecznych, ekonomicznych i osobistych bez jakiejkolwiek odpowiedzialności karnej[2]. Natomiast lekarz podlega odpowiedzialności karnej za wystawienie błędnego zaświadczenia o występowaniu okoliczności uprawniających do legalnej aborcji, karze się go również za dokonanie aborcji bez sprawdzenia stadium zaawansowania ciąży, poinformowania kobiety o możliwych konsekwencjach zabiegu bądź bez dania jej możliwości wyjawienia motywów swojej decyzji.
Yo ... Foster2020.10.25 17:05
Who gives a flying fuck what fuckin' Krauts do? One thing they did right, Zyklon B. The whole irony is that Zyklon B was "invented" by a Jew for Jews.
Beno2020.10.25 17:09
I co z tego? W Niemczech chorych psychicznie usuwano już za Hitlera i to dorosłych. Może to dla ciebie wzór?
JA NATURLICH2020.10.25 17:49
TO NIE LUDZIE. JAK LGBT.
Po 11 ...2020.10.25 16:56
Talmud nakazuje, Torah potwierdza, że ojciec nie tylko ma prawo, ale i obowiązek yebać córkę wraz z jej pierwszą cieczką i zaludniać Ziemie.
Ankieta:2020.10.25 16:53
Wolałbyś/abyś być wychowywanym/ą przez parę kochających się lesbijek czy przez siostry zakonne?
ankieter2020.10.25 16:59
Wolał bym aborcję.
Beno2020.10.25 17:07
Ty pewnie też jesteś upośledzony, bo nawet jednego zdania bez błędów nie potrafisz napisać. Masz szczęście, że cię matula nie wyskrobała.
Anonim2020.10.25 17:17
Katolicki oszołomie. Znam dziewczynę która niedługo po skrobance zaszła w ciąże z drugim chłopakiem i to on i jego dziecko mają szczęście. Ja wiem że wy uważacie się za pępków świata bez których wszystko by się zawaliło. Ja aż takiej manii wyższości nie mam. Równie dobrze można domniemywać co było gdyby walkę o zapłodnienie wygrał wcześniej inny plemnik, albo jakby nie brakło prezerwatyw czy ksiądz nie zakazywał seksu przed ślubem itd.
Waarnemer2020.10.25 23:23
Dobrze, że zaszła w ciążę. Jest teraz matką dwojga dzieci, jednego żywego i jednego które kazała zamordować. Tylko czy nigdy nie zastanawia się jakie byłoby to pierwsze dziecko, które zabiła, gdyby dzisiaj żyło? Kochałoby ją, miałoby dla niej czas, radość... Tak czy inaczej, przyjdzie jej kiedyś za to zapłacić...
hm2020.10.25 17:06
a może zapytamy: czy chciał/a byś aby matka cię porozrywała na kawałki i wyrzuciła do kosza zanim się urodziłaś czy nie. Jeśli odpowiesz NIE to nie wychodź na ulicę drzeć mordę a jeśli odpowiesz TAK to weź wieszak i idź
Sztuk2020.10.25 20:12
A co to ma do zadanego wyżej pytania?
zboczenie nie może rządzić2020.10.25 16:52
Problem w tym że one nie chcą tych dzieci urodzić Chcą je zabić bo tak jest prościej
Po 11 ...2020.10.25 16:48
Ręce precz od naszych dzieci! Same sobie urodźcie!!!
Beno2020.10.25 17:04
Sam nie masz dzieci, no bo z kim? A siostry nikomu nie zabierają dzieci. Przyjmują tylko te niechciane.
Beno2020.10.25 16:45
Brawo kochane siostry. To jest prawdziwa miłość. służba, ofiarność i prawdziwe człowieczeństwo.
wolnościowiec2020.10.25 16:43
Zboczeńcy z lewa i prawa nieustannie marzą tylko o opiece nad cudzymi dziećmi. Brrrrr
ada2020.10.25 16:40
Zeby tluc ich rozancem....?Siostrunie-znana sprawa z Polski...Dzieki za taka opieke
wy towariszcz bolszewik z leningrada2020.10.25 16:46
My Polacy, tłukliśmy takich jak ty skürwysynów żydo-bolszewików czym popadło. Historia lubi się powtarzać.
hm2020.10.25 16:58
Oburza Cię bicie dziecka różańcem przez jakąś siostrę a zamordowanie przez matkę własnego dziecka nie oburza? Wy zwolennicy aborcji jacyś nielogiczni jesteście, mówicie że posiadanie chorego dziecka to piekło dla matki a jak siostra oferuje że zajmie się takim dzieckiem to zamiast podziwiać krytykujecie. Bezczelność, przecież nawet jej nie znasz a już wiesz że bije dzieci różańcem. Wstyd.
Anonim2020.10.25 16:39
Wszyscy pamiętamy jak 2 lata temu PiS odmówił 500+ dla dzieci niepełnosprawnych i zaoferował 165zł.
Anonim2020.10.25 16:35
Brawo siostry. Siostra Małgorzata Chmielewska: "Orzeczenie Trybunału nie jest troską, jest chwytem politycznym. Do heroizmu nie można zmuszać. Walkę o życie trzeba zacząć od wsparcia tych, którzy ciężar takiego trudnego życia mają nieść"
Anonim2020.10.25 16:35
Twoja macica też przyjmie te "dzieci" siostro?
Anonim2020.10.25 23:08
A czemu ma macica przyjmować sióstr ,które żyją w czystości i poświęcają swoje życie dla innych ludzi ,w tym dla chorych niechcianych dzieci. Tak ciężko ci pojąć ,że tak można ,ze można poświęcić się dla innych,
Waarnemer2020.10.25 23:26
To są dwa różne światy. Linia podziału przebiega przez ludzkie serca. Przedstawiciele cywilizacji życia i cywilizacji śmierci nigdy się nie zrozumieją...