07.06.16, 09:25

Spokojnie, to nie wojna to... Anakonda!

Już dzisiaj po godzinie 11.30 w Warszawie zawyją syreny alarmowe. Jest to element ćwiczeń Anakonda.

W stolicy po godz. 11:30 zostaną włączone syreny alarmowe, zostanie nadany trzyminutowy modulowany sygnał akustyczny, a odwołanie alarmu nastąpi poprzez nadanie sygnału ciągłego, trwającego 3 minuty

- Renegade/Sarex - ćwiczenie rozgrywane w ramach wojskowego ćwiczenia Anakonda - składa się z kilku epizodów. Złożą się na nie ćwiczenie taktyczno-specjalne z elementami reagowania na zagrożenie z powietrza i - w ramach części Sarex - działania poszukiwawczo-ratownicze - powiedział ppłk Piotr Walatek, rzecznik Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych, które pełni rolę centrum zarządzania kryzysowego MON.

W ramach Renegade zostanie uruchomiony system ostrzegania ludności o zagrożeniu z powietrza.

Na trasie przelotu maszyny, która ma lądować w Modlinie, będzie uruchamiany system alarmowania i ostrzegania o zagrożeniach z powietrza; zabrzmią syreny alarmowe.

Sarex - część poszukiwawczo-ratownicza - zakłada m.in. katastrofę lotniczą na Wołowej Górze w okolicach Kowar (woj. dolnośląskie).

W okolicach mazowieckiego Wyszogrodu służby przećwiczą działania poszukiwawcze i akcję ratowania czterech poszkodowanych osób, które do szpitala w Sochaczewie przetransportuje LPR.

Ćwiczenia obejmują także epizody na morzu i na brzegu.

Jak poinformował warszawski ratusz, w związku z ćwiczeniami we wtorek od 11.30 do 13.00 jest planowane uruchomienie syren alarmowych i nadanie treningowego sygnału ogłoszenia alarmu, dotyczącego zagrożenia z powietrza.

gb/ PAP